Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Amenda R.A.T.B.

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009
Salut!
I-a expirat ieri abonamentul prietenei mele si azi s-a dus la facultate fara bilet, intentionand sa-si faca abonament dupa ce ar fi terminat cursurile. A luat amenda, pe care a si semnat-o, pe adresa din Braila (viza de flotant expirata). O sa vina amenda R.A.T.B. acasa la ea in Braila?
Stiu ca cei de la Braicar(transportul in comun din Braila) spuneau ca amenzile se pun peste impozitul pe care il platesti anual. Era pe loc 100.000 ROL cand eram eu la liceu si se facea 1.000.000 ROL daca iti facea proces verbal. Insa amenzile astea nu veneau niciodata acasa la nimeni si toti le spuneam sa ne faca proces verbal si gata, cu toate ca aia trageau de noi sa platim pe loc fie si cate 2-3 insi o amenda.
Am inteles ca daca nu ai treaba cu fiscul 2 ani, amenda se anuleaza. Am auzit deasemeana ca RATB-ul a chemat si in judecata.
Pana la urma, ce se poate intampla daca nu o plateste?
Mersi!

#2
megutz

megutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.07.2008
nu trebuia sa semneze. trebuia sa se ia in gura cu ei, E STUDENTA< oricum are abonamentul gratis (25 ron care se deconteaza de facultate)
a semnat, acum sa astepte placinta acasa.. (ca acasa vine, cel putin din ce am auzit pe la colegi)

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Amenzile de la RATB se pot contesta ca orice amendă.
Dacă nu e plătită este trimisă la serviciul taxe de la primăria pe raza căreia are domiciliul contravenienta, de unde e prescrisă în 3 ani!


#4
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009
In consecinta, daca nu are treaba pe la primarie, fisc sau mai stiu eu ce... poate sa nu o plateasca.
Stii cat se face "placinta" aia de mare?

Cu contestatia se poate rezolva ceva? In conditiile in care ea nu avea abonament facut la ora aceea?

O poate chema in instanta R.A.T.B.-ul?

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006
sunt sanse foarte mici sa fie data in judecata de RATB (suma e prea mica).
cu contestatia poate rezolva doar daca dovedeste ca avea abonament valabil, dar ca nu-l avea la ea. nu este cazul, chiar tu ai spus ca abonamentul expirase.

mai devreme sau mai tarziu, o sa aiba treaba si cu primaria. prescrierea aia inseamna ca nu o sa mai poata fi data in judecata pentru banii aia, dar de cerut cei de la fisc or sa-i ceara in continuare.

#6
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
daca n-o semna era totu ok. asta e, sa nu semnezi nimic. si mie imi venise acasa amenda, ca nu aveam bani sa o platesc pe loc, si nu am semnat nimic. nici nu m-a interesat mai departe nimic, si nici nu am mai primit nimic. au trecut 3 ani de atunci

#7
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
pana la urma asta e... sa privim totusi obiectiv lucrurile. nu avea abonament valabil. a fost prinsa si trebuie sa plateasca amenda. simplu. a si semnat pentru asta.

#8
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Cine locuiește la adresa din Brăila? Dacă a vândut casa (înțeleg că s-a mutat în București), o să-i vină la impozitul pe 2010 noului cumpărător amenda prietenei tale. Ăla o va putea contesta, iar atunci direcția de taxe și impozite locale din Brăila o va putea da în judecată pe prietena ta...

#9
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009
Gata. S-a terminat totul. A platit azi amenda ca sa scape de remuscari si asta este.
@inside_spy: E in Bucuresti la facultate (cu viza de anul trecut expirata). Nu e nicio casa vanduta.
Multumesc!

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
A plătit ca să scape de stresul incertitudinii!

#11
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
e bine asa... :)

#12
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
referitor la postul meu de mai sus .. daca a venit curierul la poarta la mine si am refuzat sa semnez, ce se intampla cu ea? pana la urma ramane undeva amenda aia, sau pot sta linistit?

#13
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

 copjob2000, on Feb 12 2009, 00:19, said:

A plătit ca să scape de stresul incertitudinii!
Exact! Asta e singurul motiv.
Totusi, cele de pe Braicar de ce veneau acasa niciuna. Adica Braicar (din Braila) nu trimitea/nu ajungeau tot in Braila. Cum se facea? Practic, dadeam buletinul fericit ca sa nu platesc si nu venea acasa niciodata. Nu doar mie nu imi venea, ci nimanui din clasa, de la scara, etc. Credeam ca e o teapa de-a lor si de-asta am zis ca e teapa si aici. Totul facut numai ca sa te sperie si, implicit, sa platesti.
Multumesc. Salutare!

 Talkabout, on Feb 12 2009, 13:40, said:

referitor la postul meu de mai sus .. daca a venit curierul la poarta la mine si am refuzat sa semnez, ce se intampla cu ea? pana la urma ramane undeva amenda aia, sau pot sta linistit?
Cred, din cate forumuri am citit, ca, daca nu ai semnat nimic, nicaieri, niciodata, nu ai nicio treaba cu nimeni. De ei tinea treaba cu adunatul martorilor. Oricine poate trece date intr-o foaie si sa si coincida (sa zicem).

Edited by danctes, 12 February 2009 - 13:58.


#14
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Trebuia sa-si fi cumparat abonament imediat ce a primit amenda si putea sa anuleze amenda, sunt niste tonete speciale ale RATB-ului unde se face asta.

#15
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
e creanta fiscala se prescrie in 5 ani dar ea nu se sterge niciodata din evidentele primariei si orice bun ce trebuie declarat la fisc sau orice document de eliberat va putea fi refuzat pana cand nu platesti amenda chiar prescrisa

#16
danctes

danctes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 08.02.2009

 soarce, on Feb 12 2009, 14:07, said:

Trebuia sa-si fi cumparat abonament imediat ce a primit amenda si putea sa anuleze amenda, sunt niste tonete speciale ale RATB-ului unde se face asta.
Pe amenbda scrie ora. Pe abonament, la fel, scrie ora.

#17
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,667
  • Înscris: 13.12.2006

 madman2711, on Feb 12 2009, 16:49, said:

e creanta fiscala se prescrie in 5 ani dar ea nu se sterge niciodata din evidentele primariei si orice bun ce trebuie declarat la fisc sau orice document de eliberat va putea fi refuzat pana cand nu platesti amenda chiar prescrisa
ceea ce zici tu acolo e abuz

#18
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Eu merg fara bilet / abonament pe RATB de cel putin 10 ani. Norocu lor ca am permis si masina mai nou. Nu plateam amenda decat cu politia langa mine. Daca nu aveau agentu' langa ei, o ocazie superba de mistouri si caterinci la adresa acestor spagari imputiti. O data m-a prins o proasta in troleibuz, cica hai jos sa vorbim, zic eu hai da am ramas in troleu. Aia a coborat si soferu a inchis usile si a plecat... haha :lol: Cand va veni momentul sa calatoresc vara fara mirosuri, cu aerul conditionat oprit si inghesuit ca sardelele, oi plati ceva pentru ei. Momentan ma doare in pix.

Concluzie : AMENZILE RATB NU SE PLATESC !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate