Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Hranitor automat pentru caine

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009
Familia doreste sa cumparam un caine la casa de vacanta,problema este ca noi ajungem acolo doar in wekend si din vecini nu este nimeni de incredere .Daca pentru apa as putea aranja un sistem de adapatoare tip suzeta ,pentru furajare chiar nu stiu cum se poate rezolva.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu am aceeasi situatie, dar e un vecin care-i da odata pe zi mancare de la sac.
Discuta cu un electronist ceva, sa-ti faca 7 temporizatoare care se declanseaza fiecare la 24h, 48h, 72 h.... si le pui la 7 cutii undeva pe un suport de lemn mai inalt. Odata pe zi, se deschide o cutie si cade jos portia de papica  :lol:  Nu ar trebui sa fie prea greu, ca niste declansatoare ceva.

#3
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009

 overseas, on Feb 9 2009, 16:54, said:

Eu am aceeasi situatie, dar e un vecin care-i da odata pe zi mancare de la sac.
Discuta cu un electronist ceva, sa-ti faca 7 temporizatoare care se declanseaza fiecare la 24h, 48h, 72 h.... si le pui la 7 cutii undeva pe un suport de lemn mai inalt. Odata pe zi, se deschide o cutie si cade jos portia de papica  :lol:  Nu ar trebui sa fie prea greu, ca niste declansatoare ceva.
Multumesc pentru raspuns.La asa ceva ma gandeam si eu,doar ca nu imi este clar in amanunt modul de realizare.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Mai poate fi o varianta cu declansare prin telefonul mobil, dar nu stiu cat de scump ar fi   :D

#5
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 overseas, on Feb 9 2009, 20:15, said:

Mai poate fi o varianta cu declansare prin telefonul mobil, dar nu stiu cat de scump ar fi   :D
Daca ii place bricolajul si are semnal, ar putea incropi un sistem simplu din telefoane mobile vechi, cartele dezafectate, motorash pe post de declansator, niste cutii pentru mancare si o gramada de rabdare.

#6
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
si daca se intrerupe curentul electric???

#7
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 Pazvante, on Feb 10 2009, 11:15, said:

si daca se intrerupe curentul electric???

Telefon cu baterie in functie de necesitati. Unu arhi-mega-sufiecient ar fi philips 9@9a. Ii deconectezi ecranu' pentru consum si mai redus de energie. Apoi te folosesti de alarma periodica, calendar, etc. si le programezi cum vrei tu. Daca vrei sa dai haleala mai devreme suni.


Conectezi motorasul la difuzor, suni, cade haleala, suna alarma iar cade haleala.  E ok, nu?


Mici probleme in a declansa mai multe cutii cu un singur telefon totusi. Daca are nevoie de 5 zile doar, cu 5 cutii de mancare, care pot fi si patru, nu cred ca e totusi imposibil sa faci rost de 4 telefoane vechi cu baterie si incarcator. Autonomie mica(baterie aproape dusa) fiind, ar putea creste, daca deconectezi ecranu' iar investitia ar fi minima daca ai face rost de telefoane uzate de la cunostinte.


Pentru continuarea discutiei recomand aria de electronica.

#8
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Mai bine investiti intr-un sistem de alarma performant. Nu vad de ce aveti nevoie de caine cand el va fi abandonat 5 zile din 7!!  Pe langa faptul ca acel animal va fi chinuit cu buna stiinta, el este egal cu zero in cazul unui eventual furt, putand fi adormit sau omorat. In schimb o alarma profesionala plus cateva camere IP rezolva problema.

Daca nu e nimeni dispus sa verifice ca totul functioneaza cum trebuie, cum va asigurat voi ca acel caine nu flamanzeste incepand de luni cand sistemul se defecteaza? Banuiesc ca va fi si legat ... Nu vreau sa fiu rautaciasa, ci doar sa te fac sa constientizezi ca nu e prea uman.

#9
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 geo13ana, on Feb 10 2009, 21:34, said:

Mai bine investiti intr-un sistem de alarma performant. Nu vad de ce aveti nevoie de caine cand el va fi abandonat 5 zile din 7!!  Pe langa faptul ca acel animal va fi chinuit cu buna stiinta, el este egal cu zero in cazul unui eventual furt, putand fi adormit sau omorat. In schimb o alarma profesionala plus cateva camere IP rezolva problema.

Daca nu e nimeni dispus sa verifice ca totul functioneaza cum trebuie, cum va asigurat voi ca acel caine nu flamanzeste incepand de luni cand sistemul se defecteaza? Banuiesc ca va fi si legat ... Nu vreau sa fiu rautaciasa, ci doar sa te fac sa constientizezi ca nu e prea uman.

Scuze ca ma bag, dar nu a pomenit nimic de paza. Adica poate nu ii plac cainii in apartament. Si isi doreste totusi sa aiba un animal al lui. Altfel nu mai mentiona ca vecinii nu sunt de incredere, ci mai degraba sunt dubiosi.:D

Poate verifica cu o camera de exemplu, cu dubla functie, paza si verificare burta plina la dulau.


Te aprob in ceea ce priveste singuratatea acelui caine pe parcursul zilelor de lucru. E cam nasol pentru caine, are nevoie si el de atentie.

#10
geo13ana

geo13ana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 08.02.2008
Stiu ca nu a mentionat dar jur ca e tare dubios sa-ti doresti un caine la distanta, sau pt doua zile pe saptamana .... Chiar nu vreau sa dezvolt subiectul ci sper sa se gaseasca o solutie cat mai buna pt animal. Si aia in care il hranesti de la distanta nu e tocmai optima.

#11
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008

 c72_c72, on Feb 10 2009, 21:26, said:

Conectezi motorasul la difuzor, suni, cade haleala, suna alarma iar cade haleala.  E ok, nu?
si cine puii mei alimenteaza motorasul ala? bateria telefonului???

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
NU cred ca omul isi propune sa chinuie animalul. Eu am cainele legat la munte, 5 zile ii da cineva un bol de mancare pe zi + apa, in weekend sunt eu acolo. Cand l-am lasat liber in timpul saptamanii l-am gasit batut in weekend, ca daduse iama prin gaini. In plus, cand l-am lasat liber, l-am gasit flamand ca un lup, ca nu gasea prea multe chestii comestibile. S-a atasat de mine si eu de el, il vaccinez etc. CRed ca am ales o solutie buna pentru caine.

#13
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
ca sa nu mai duci grija hranei, iti recomand:

Attached Files



#14
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 Pazvante, on Feb 11 2009, 07:46, said:

si cine puii mei alimenteaza motorasul ala? bateria telefonului???

Pai ce are? Ca nu pui motor de masina de spalat. E nevoie doar sa elibereze o parghie, ceva ca sa dea drumul la haleala. Nu ai nevoie de cine stie ce voltaj. Masuratori si se poate vedea daca e fezabil. Nu am nici chef de mesterit si nici vreo rabla de telefon la indemana ca sa probez.


A... stai pai motorasul il conectezi pe firele difuzorului pe care il dai la o parte. Am fost suficient de clar acum? ^_^

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Dar hranitoarele alea de la petshop-uri de ce nu sunt bune ? Cum functioneaza ?

#16
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
http://www.my-gadsn....pet-feeder.html

eu nu vad rezervor pentru o cantitate mare de alimente! cum poate hrani o saptamana un caine???
si ar fi bun unul cu dubla alimentare: daca se intrerupe curentul, trece in mod automat pe baterii.

#17
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 Pazvante, on Feb 11 2009, 14:22, said:

http://www.my-gadsn....pet-feeder.html

eu nu vad rezervor pentru o cantitate mare de alimente! cum poate hrani o saptamana un caine???
si ar fi bun unul cu dubla alimentare: daca se intrerupe curentul, trece in mod automat pe baterii.


Vezi ca sunt niste modele si cu alimentare pe baterii si cu rezervor mare. Singura problema: Costa, si inca destul. Cam 1000 Lei

#18
livyuc

livyuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 07.02.2009

 c72_c72, on Feb 11 2009, 17:31, said:

Vezi ca sunt niste modele si cu alimentare pe baterii si cu rezervor mare. Singura problema: Costa, si inca destul. Cam 1000 Lei
Multumesc pentru raspunsuri.Voi proceda in felul urmator:pentru securitate voi monta un sistem de supraveghere iar pentru a avea un caine care sa dea din coada cand ajungem acolo si la care sa ducem "oasele" in wekend" ne-am atasat de cainele vecinilor.Va asigur ca este un caine "rau" dar vad ca a inteles ca noi ii aducem de mancare.Pacat ca nu putem face sa pazeasca si casa noastra.Poate se mai uita vecinii peste gard.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate