Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Scaun de masina pentru copil (scoica) pana la 18Kg

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#37
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
si cum ai ajuns la concluzia ca sunt "cele mai bune"???

#38
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

View Posttookie, on 14th October 2010, 16:49, said:

Salut,

Cele mai bune scaune auto pentru copii sunt cele de la Britax - Romer. Din pacate, preturile sunt scumpe pentru majoritatea parintilor.

Bune, bune dar preturile scumpe ce inseamna? :notangel:

#39
mari533

mari533

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2009
Salut,

As dorii sa achizitionez un scaun de copii (scoica) pana la 18kg pentru fetita mea care se va naste in luna ianuarie. Am descoperit ca cei de la DHS deva pe langa biciclete mai comercializeaza si scaune pentru copii. Ce parere aveti despre ele?

http://www.dhsbaby.ro/scaun_a.htm

#40
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
am o nelamurire:

pana la ce varsta trebuie sa-mi stea "prunca" in scaun si cand il putem schimba cu un inaltator, ca deja e terorizata de scaun, am schimbat pana acum vreo doua, dar zice ca nu sta bine in ele. plus ca nu sta cu centurile prinse, doar ca se aseaza-n ele ca-n fotoliu (cu alte cuvinte, nu e pt protectie, ci mai degraba de teama amenzilor, ca aici sunt usturatoare)

Ps de PS: tot e bine c-am postat unde trebuie, adica la scaune scoica pt bebelusi. noah ii obla treaba, poate totusi se indura cineva si de pruna mea

Edited by red-rose, 17 December 2010 - 23:20.


#41
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001

View Postmari533, on 17th December 2010, 21:54, said:

Salut,

As dorii sa achizitionez un scaun de copii (scoica) pana la 18kg pentru fetita mea care se va naste in luna ianuarie. Am descoperit ca cei de la DHS deva pe langa biciclete mai comercializeaza si scaune pentru copii. Ce parere aveti despre ele?

http://www.dhsbaby.ro/scaun_a.htm

Ia un scaun verificat, nu price chestie imbracata in catifea.
Aceste scaune nu sunt chestii de trend, ci apara la nevoie viata copilului tau.

=========

Nu e vb de varsta cand pui inaltatorul, ci de faptul cum ii vine copilului centura de siguranta cand e pus inaltatorul.
Trebuie sa ii vina ca unui adult, peste umar, nu peste gat sau fata.

#42
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Postred-rose, on 17th December 2010, 23:17, said:

am o nelamurire:

pana la ce varsta trebuie sa-mi stea "prunca" in scaun si cand il putem schimba cu un inaltator, ca deja e terorizata de scaun, am schimbat pana acum vreo doua, dar zice ca nu sta bine in ele. plus ca nu sta cu centurile prinse, doar ca se aseaza-n ele ca-n fotoliu (cu alte cuvinte, nu e pt protectie, ci mai degraba de teama amenzilor, ca aici sunt usturatoare)

Ps de PS: tot e bine c-am postat unde trebuie, adica la scaune scoica pt bebelusi. noah ii obla treaba, poate totusi se indura cineva si de pruna mea
până la 35 de kile, știu eu, da' e posibil să mă înșel.

#43
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010

View Postadadoi, on 18th December 2010, 08:28, said:

până la 35 de kile, știu eu, da' e posibil să mă înșel.
:blink:
cum coperis? asta ar insemna ca pana prin clasa 1, presupun. ca a mea e slaba (uscata) si f inalta pt 5 ani cati are. da' azi i-am achizitionat deja inaltator si-am zvanturat scaunelul.  :D

View PostCourage, on 18th December 2010, 00:05, said:

Nu e vb de varsta cand pui inaltatorul, ci de faptul cum ii vine copilului centura de siguranta cand e pus inaltatorul.
Trebuie sa ii vina ca unui adult, peste umar, nu peste gat sau fata.

oricum nu sta in margine, unde-s centurile alea ce vin peste umar, ci sta pe mijloc, unde nu este decat de-aia peste picioare. daca chiar e ceva si comenteaza careva o mut si-i dau magaoaia aia din care iese centura, mai jos.

Edited by red-rose, 18 December 2010 - 15:39.


#44
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002

View Postalgorab, on 8th September 2010, 13:52, said:

Eu tocmai am comandat un scaun Kiddy Comfort Pro care la testele ADAC 2008 a iesit cu + la toate categoriile. Astept sa il primesc in aprox 2 saptamani si o sa vad cum se potriveste fetitei mele.
Apropo, l-am comandat din Germania la un pres foarte convenabil fata de preturile din Romania.

Tocmai am cumparat si eu un Kiddy, model Energy Pro, vazand ca a iesit si el bine in testele din 2010. Nu am apucat inca sa il folosim (doar un drum scurt) si sunt curios cum e acceptat de copil la un drum mai lung. Fetita voastra cum se impaca cu perna de pe burtica?

#45
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003
Heh, cam avem meciuri. Dar ce am constat este ca pe masura ce trece timpul si mai creste protesteaza mai putin. Speranta mea este ca dupa varsta de 2 ani o sa fie OK cu scaunul si la drum intins. Acum nu prea suporta un drum mai lung de 1 - 1.5 ore. Pe de alta parte nici nu este un copil calm, tot timpul este in miscare si nu ii place sa fie obligata sa stea locului perioade lungi de timp.

Eu sant multumit de scaun pentru ca ii ofera protectia necesara in caz de necesitate.

#46
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006
salutare,

eu am o scoica Graco (si sistem ISOFIX) si o masinuta Logan Prestige, ma intreb caci inca nu am studiat problema foarte pe indelete daca mai trebuie montat ( centurade siguranta)sau cumparat ceva pentru a fixa scoica in masina!?
cea ce am vazut asa la prima vedere in spare exista 2 centuri de siguranta care dupa o numarare sumara nu este suficienta pentru prinderea sistemului, sau ma insel eu?

#47
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Prestigeul are sistem ISOFIX? Că habar n-am.
Dacă are, nu mai e nevoie să pui și scoica în centură. E suficient suportul ei. Asta dacă-l ai.

#48
parmaboy77

parmaboy77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 19.05.2006

Quote

View Postsfantu.dracu, on 22nd June 2011, 14:15, said:

Prestigeul are sistem ISOFIX? Că habar n-am.
Dacă are, nu mai e nevoie să pui și scoica în centură. E suficient suportul ei. Asta dacă-l ai.


buna intrebare, o sa ma uit.
eu cred ca e prea mult pt un Logan din 2007:)intrebarea este daca cele 2 centuri de siguranta ajung pt sistemul in care pui scoica si pentru scoica in sine!?

Edited by parmaboy77, 22 June 2011 - 14:47.


#49
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Scriam si mai demult ca ma tenta un model Kiddy Infinity Pro. Nu are nimeni? Avem nevoie si de un al 2-lea scaun ptr bebelusa, ca nu e foarte practic sa tot muti scaunul dintr-o masina in alta. Momentan avem un Britax pentru 9 - 18 kg. Am gasit o oferta la Kiddy tot pe grupa de varsta 9 - 18 kg, desi ma bate gandul sa iau cel de-al doilea scaun pentru 9 - 36 kg. Din cate am vazut pe youtube, sistemul de utilizare la Kiddy e complet diferit fata de celelalte scaune dar as vrea sa stiu cat e de practic.

#50
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Deoarece scoica este deja mica si destul de incomoda pentru "element", am tot investit timp in cautarea unei solutii cat mai bune de scaun auto. Ma intereseaza ceva cu sistem ISOFIX, insa si cu posibilitatea de prindere doar cu centura pe cealalta masina sau pe cele de tranzit, care sa ofere un grad de siguranta si confort cat mai ridicat copilului.

m-am oprit - deocamdata - la doua modele:

Cybex Pallas FIX (Isofix) 9-36 kg - imi place ideea cu perna, insa nu stiu cat este de eficienta (marketingul suna fantastic si la scaunele de 150 EUR, si la cele de 1000 EUR, insa de multe ori realitatea s-a dovedit un pic diferita fata de povestea producatorului) - ati testat vreunul asa ceva?

JANE EXO Isofix 9-18 kg - sistem clasic cu hamuri in 5 puncte, conceput pentru un interval mai mic de grupe de varste (9-18 kg fata de 9-36 cel de la Cybex), insa cu o posibilitate de rabatare mai mare decat acesta (cred ca e mai comod pentru somnul copilului) si cu un sistem de amortizare cu tampon pneumatic pentru socuri puternice.

Problema majora pe care o au ambele modele este ca nici unul nu pare sa poata fi montat cu spatele la directia de mers, lucru pe care il consider de mare ajutor, cel putin in primii ani de viata al copilului, cand cred totusi ca riscurile majore sunt date de decelerarile bruste ale autoturismului.

Ceva pareri?

Multumesc.

[ http://www.hopa-sus.ro/imagini-produse/scaunul-auto-pentru-copii-cybex-pallas-fix--cu-sistem-isofix---3-624526737.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cybex Pallas FIX (Isofix) 9-36 kg



[ http://detiavto.com/images/catalog/big/jane_exo_62_b.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

JANE EXO Isofix 9-18 kg

Edited by Tyby, 05 October 2011 - 12:58.


#51
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostTyby, on 5th October 2011, 12:54, said:

Problema majora pe care o au ambele modele este ca nici unul nu pare sa poata fi montat cu spatele la directia de mers, lucru pe care il consider de mare ajutor, cel putin in primii ani de viata al copilului, cand cred totusi ca riscurile majore sunt date de decelerarile bruste ale autoturismului.

Ceva pareri?


Tyby, pe la penultimul târg baby unde m-a târât madam, am văzut un scaun cu isofix care pivota pe platformă/talpă.
Din păcate nu mai știu la cine l-am văzut. :(

#52
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
Cel cu perna pare din material sintetic, iar de "perna" aceea, nu stiu ce sa zic, copii au un reflex de autoaparare foarte puternic, nu cred ca o sa o suporte.
Noi am luat de la BeSafe Izi Combi, si pe la 12 luni nu a mai vrut sa stea cu spatele la sensul de mers (nici nu ma gandeam sa nu stea pana la 4 ani asa). Asa ca acum e cu fata. O enerveaza si centurile, asa ca am scos si protectiile acelea care le imbraca.
Asa ca pentru a doua masina am luat un scaun la 300 de lei (husa din material OK), cu fata la sensul de mers.

#53
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
oK, multumesc, voi incerca sa ajung sa vad fizic Cybex-ul inainte de a lua vreo decizie.

#54
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Eu as merge tot pe Cybex.... asta prin prisma faptului ca momentan utilizam un Britax (cu sistem clasic de prindere a copilului cu centuri) si un Kiddy care seamana cu Cybex-ul. Sta mult mai fericita in cel de-al doilea, in principal din cauza ca are mainile libere. In Britax nu stiu cum (ca noi tot strangem la centuri) reuseste uneori sa isi scoata mainile de sub ele. Rabatarea aia care face diferenta intre 18 si 36 kg e foarte mica, am sincer dubii ca le ofera un confort major in timpul somnului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate