Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Scaun de masina pentru copil (scoica) pana la 18Kg

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Eu am trait cu impresia ca aproape toate masinile cat de cat noi/spalate vin cu sistem ISOFIX, insa stand de vorba cu un vanzator de scaune de masina pentru copii mi-a spus a el nici nu aduce modele ISOFIX pentru ca sunt scumpe si sub 10% din masinile existente au acest sistem.

Sistemul in sine costa cam 50 EURO, insa si din acest punct de vedere educatia este deficitara.
In US sistemul ISOFIX este obligatoriu din 2002, dar la noi abia a fost introdus obligatoriu ABS :D

Exista o puzderie de scoici pentru masina, insa un test efectuat in US a aratat niste rezultate suparatoare.

Experts say that four out of five car seats are improperly installed, so it's a great idea to have your seat checked by professionals.

Daca este posibil, este de dorit un sistem cu baza isofix, in care este montat foarte usor scaunul.


[ http://www.kiddicare.com/wcsstore/ConsumerDirect/images/catalog/carmaxexyfixbased/image_l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate aceste baze nu sunt universale, ci sunt cumparate optional la anumite scaune de masina.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
se pare ca subiectul e dezbatut si in curand vor aparea rezultate amanuntite ale testarilor.
http://www.autoblog....at-tests-found/

#3
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
scoica noastra a ramas mica, asa ca am trecut la "categoria superioara": scaun 9-36kg! sa vedem daca si in ala face spume ca in vechiul scaun...

#4
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

View Postcar-man, on 12th August 2009, 10:25, said:

scoica noastra a ramas mica, asa ca am trecut la "categoria superioara": scaun 9-36kg! sa vedem daca si in ala face spume ca in vechiul scaun...


Si la fetita mea scoica a rãmas mica asa ca am cumpãrat de pe net un scaun Bambino world 01 dar care s-a dovedit a fi prost conceput si foarte incomod pentru bebeluș. Daca cineva mai are acest tip de scaun va rog sa va exprimați opiniile, eu cred ca am sa il returnez pe al meu.

#5
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

View Postmirceacra, on 9th September 2009, 19:59, said:

Si la fetita mea scoica a rãmas mica asa ca am cumpãrat de pe net un scaun Bambino world 01 dar care s-a dovedit a fi prost conceput si foarte incomod pentru bebeluș. Daca cineva mai are acest tip de scaun va rog sa va exprimați opiniile, eu cred ca am sa il returnez pe al meu.
scaunul ala nu are nici un fel de sprijin lateral si la gat. nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla in caz de accident!
stiu ca este un efort mare, dar incearca sa iei unul mai bun...

#6
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

View Postcar-man, on 9th September 2009, 20:02, said:

scaunul ala nu are nici un fel de sprijin lateral si la gat. nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla in caz de accident!
stiu ca este un efort mare, dar incearca sa iei unul mai bun...


Te rog recomanda-mi un model ! Sper sa il pot returna pe asta, nu au trecut decat 2 zile de cand l-am luat .Voi reveni.

#7
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Eu am din asta si sunt multumit de el.
http://www.smartbuy....ONE-SAFE_125781

Attached Files



#8
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

View PostMig VWFan, on 10th September 2009, 09:02, said:

Eu am din asta si sunt multumit de el.
http://www.smartbuy....ONE-SAFE_125781


Da dar e mic, eu as vrea ceva pt 9-25kg sau macar 9-18, fetita mea are 6 luni si are cam 8,5kg

#9
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

View Postmirceacra, on 10th September 2009, 12:27, said:

fetita mea are 6 luni si are cam 8,5kg
8,5Kg la 6 luni??? esti sigur?

#10
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postmirceacra, on 10th September 2009, 12:27, said:

Da dar e mic, eu as vrea ceva pt 9-25kg sau macar 9-18, fetita mea are 6 luni si are cam 8,5kg

Eu am cumparat asa ceva cand am renuntat la scoica si este ok: http://www.chicco.ro...-ocean-834.html
In gasesti cu maxim 500 ron in Cora Auchan..

Eu am cautat un scaun mai inalt ca sa poata vedea pe geam pt ca se plictiseste repede in masina

#11
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
Recaro Young Sport (grupa I-II-III): 200E in Germania, 300E in Romania
Britax-Romer Evolva (grupa I-II-III)- aprox. 300E in Ro
Storchenmulle (identic cu Recaro, dar cu materiale mai slabe): aprox. 200E in Ro

#12
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

View Postcar-man, on 10th September 2009, 14:07, said:

8,5Kg la 6 luni??? esti sigur?


Da sunt sigur.

#13
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postmirceacra, on 10th September 2009, 12:27, said:

Da dar e mic, eu as vrea ceva pt 9-25kg sau macar 9-18, fetita mea are 6 luni si are cam 8,5kg
Pentru cel "mare" am un scaun de la chicco , ce-mi place la el (pe langa calitatea executiei si sprijinul lateral) este ca se poate lasa pe spate devenind un fel de scoica, mult mai comod pentru dormit.
Nu gasesc acum modelul dar ma uit maine la masina si iti spun, e pentru 0-18 kg.
edit: Chicco Zenith 0-18 kg (poza e de pe net)

Attached Files


Edited by Mig VWFan, 11 September 2009 - 06:37.


#14
mirceacra

mirceacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.03.2005

View PostMig VWFan, on 10th September 2009, 20:53, said:

Pentru cel "mare" am un scaun de la chicco , ce-mi place la el (pe langa calitatea executiei si sprijinul lateral) este ca se poate lasa pe spate devenind un fel de scoica, mult mai comod pentru dormit.
Nu gasesc acum modelul dar ma uit maine la masina si iti spun, e pentru 0-18 kg.
edit: Chicco Zenith 0-18 kg (poza e de pe net)


Multumesc, cred ca din asta trebuie sa iau si eu !

#15
hvaleanu

hvaleanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 28.07.2006

View Postcar-man, on 10th September 2009, 14:07, said:

8,5Kg la 6 luni??? esti sigur?

si a mea la 3 luni si putin are deja 6 kg(la 63 cm)
chestia e ca e lunga pt varsta ei(seamana cu tati :P), noi deja o imbracam cu haine pt 6 luni

#16
ada646

ada646

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.02.2010
ce stiti despre firma cam sau l.rossi, sunt in cautarea unui scaun de masina categoria 9-36kg, fiica mea are aproape 2 ani si 13 kg.

am vazut un scaun care pare destul de interesant (pe net) de la l.rossi, dar nu stiu nimic despre aceasta firma:  http://idealbebe.ro/...6kg-p-4143.html

voi ce scaune folositi, mentionez ca m-ar interesa un scaun la care sa se poata ajusta pozitia spatarului, macar 3 pozitii de inclinare, am vazut si la chicco ceva interesat, dar e categoria 9-18kg si ma gandeam sa fac o investitie pe termen cat mai lung, desi poate dupa o vreme nu va mai vrea copilul sa stea in scaun...

stie cineva opel astra clasic, permite utilizarea sistemuli isofix?

#17
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postada646, on 25th February 2010, 15:53, said:

voi ce scaune folositi, mentionez ca m-ar interesa un scaun la care sa se poata ajusta pozitia spatarului, macar 3 pozitii de inclinare, am vazut si la chicco ceva interesat, dar e categoria 9-18kg si ma gandeam sa fac o investitie pe termen cat mai lung, desi poate dupa o vreme nu va mai vrea copilul sa stea in scaun...

stie cineva opel astra clasic, permite utilizarea sistemuli isofix?

La astra clasic nu ai isofix.

De la chicco avem si noi scaun, parca tot 9-18kg, (are 3 pozitii) si statea foarte bine in spate la opel (era prins astfel incat centura sa fie intinsa la maxim)

Copilul trebuie sa stea mereu in scaun iar parintii sa dea exemplu folosind centura.

Edited by gabian22, 25 February 2010 - 16:49.


#18
nosferyk

nosferyk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,284
  • Înscris: 23.08.2004
Eu am o scoica pentru pitica de la Maxi-Cosi model Cabriofix cu baza Easyfix care ramane prinsa pe bancheta in centura si picior ca in poza pusa de Courage. Scoica se scoate si se pune pe carut. Am luat un pachet complet de la MC cu carut, scoica, baza, landou si scaun sport de vara, huse tantari/ploaie, geanta samd (ca eram pusi pe facut copii asa ca am zis sa tina  :roflmao: )

Si pentru aia mare folosim un Gracco nu mai retin modelul.

Ne uitam la calitate/confort/culori dar siguranta este cea mai importanta in cazul nostru.

Acuma vrem sa luam Maxi Cosi PrioriXP sau Mobi ca nu mai are loc pitica in scoica sau un HTS BeSafe iZi Kid X3. Dar cu HTS BeSafe este o problema.
HTS BeSafe sunt cei mai buni in Norvegia si cei mai cumparati (cei mai cei mai), pana in urma cu cateva luni cand a fost testat HTS BeSafe Combi X2 (150.000 vandute in Europa de Nord) si a iesit sifonat rau de tot la test 27 puncte din 100 in conditiile in care se recomanda utilizarea scaunelor cu peste 70 de puncte  :lol:  A fost scandal mare aici pe tema asta.

mai jos poza cu scaunele mele si mai multe cu rezultate in urma testelor, pe grupe*:

Attached File  kk.JPG   75.56K   253 downloadsAttached File  0_13.JPG   67.07K   309 downloadsAttached File  9_18.JPG   43.78K   250 downloadsG]Attached File  15_36.JPG   55.73K   203 downloads

*De evitat modelele scrise cu rosu desi unele marci sunt niste giganti consacrati in scaune de copii, asta nu inseamna ca nu sunt PRAF!
uite nume : Safety 1 by Baby Relax Evolusafe si obtine 0 puncte din 100. GG. 110 euro in magazinele din Romania ca afara in tarile civilizate este interzis.

Multi parinti cumpara scaune ca asa zice legea sau moda nu stiu, dar nu prea au habar ca in caz de accident unele scaune mai mult fac rau decat bine.
Sistemul de siguranta IsoFix este foarte important si ajuta enorm la siguranta, asa ca daca aveti sistemul in masina obligatoriu luati si scaun cu sistemul respectiv. Practiv sunt niste urechi sudate in caroseria/scaunul/bancheta masinii in care se fixeaza scaunul copilului si formeaza un corp comun mult mai sigur fata de prinderea cu centura care si asta poate fi cu pretensionare sau fara. Daca aveti centuri fara pretensionare schimbati masina ca nu mai conteaza ca are copilul scaun sau sta pe bancheta :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate