Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Retete dietetice

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 horia66, on Feb 10 2009, 14:47, said:

1. Nu, nu contin doar atat.

2. da, presupui bine - uleiurile din peste (ficat de hering, macrou etc.) si alimentele de origine animala: lapte, carne, branza, oua - vaca noastra ne da noua  :)
Daca vrei sa le stii bine pe toate, iti recomand un curs de Biochimie Animala - il cumperi de la facultatea de Medicina Veterinara si unul de Nutritie Animala. Dupa ce le termini de citit, treci la cele umane (biochimie si nutritie). Vorbesc serios.

Deci uleiurile contin grasime pura, lichida, care este foarte densa caloric 9,1kcal/1gram. Nu contin carbohidrati(de care avem nevoie), nu contin proteine sau amino-acizi esentiali(de care avem nevoie), nu contin fibre(de care avem nevoie), nu contin minerale(de care avem nevoie) si nu contin aproape deloc vitamine(de care avem nevoie), decat 4 vitamine disociate intre uleiurile de origine animala si cele de origine vegetala.

Avantajele consumului de uleiuri sunt foarte putine, ca sa nu mai zic de oxidare si substantele cancerigene care rezulta.

Care este definitia junk-food-ului?

Junk-food-ul este un aliment foarte dens caloric(grasimea pura fiind cea mai densa) cu valoarea nutritionala foarte mica.

Deci uleiul este practic un junk-food mai rau decat zaharul rafinat de exemplu.

#56
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006

 b3b3lusha, on Feb 6 2009, 20:07, said:

Sunt la regim pe termen lung, poate chiar pentru totdeauna, si sunt in cautare de retete cat mai dietetice. D

1. Muschi de vita in sos de vin sau cognac (dupa gust).
Muschiul de vita se taie bucatele mici, de aproximativ 3/3cm. Topesti niste unt in tigaie, arunci bucatelele de carne in untul incins, dupa ce le-ai sarat si piperat. Cand incep sa se albeasca (patrunda) bucatile de carne, acoperi tigaia cu un capac si le lasi 7-10 minute sa se inabuse, avand grija sa nu se arda. La nevoie, mai poti adauga putin unt. Cand carnea s-a patruns bine, stropesti cu vin alb sau cu cognac, dupa cum iti place. Doar stropesti, nu inunzi :lol:.  Lasi descoperita carnea si amesteci bine, pana cand se duce aburul si lichidul rezultat scade pana aproape de zero. Repeti operatiunea de inca 2 ori, iar a treia oara, torni ceva mai mult alcool, cat sa se formeze un sos, stingi focul si acoperi tigaia pentru 3-4 minute. Se serveste cu salata de rucola, preparata cu ulei de masline, lamaie si parmezan, sau cu o salata verde simpla (asezonata cu ulei si lamaie)

2. Hamburger dietetic:
Iei niste pulpa tocata de vita, o amesteci cu sare, piper si o ceapa tocata marunt. Formezi chiftele de hamburger din ea si le prajesti pe gratar, sau in tefal, fara grasime. Pare fada, dar crede-ma ca este foarte gustoasa. O poti servi cu salata verde, sau cu un mix de legume fiert.

3. Muschi de vita cu fasole verde:
Muschiul de vita, il tai felii mici, la fel ca la reteta 1, dar il prajesti la gratar, nu in unt. Folosesti doar sare si piper. Cauti niste fasole verde, ca sa-ti fie mai usor, poti lua din aceea congelata, la punga. Cauta din aceea cu pastai rotunde, sunt mai gustoase.  Incingi putin ulei de masline in tigaie si arunci fasolea in el. Adaugi doar sare si piper. Cand incepe sa se inmoaie putin, acoperi cu un capac si lasi fasolea la inabusit, pana se inmoaie bine. Tai feliute 4-5 catei de usturoi si ii arunci peste fasole, cand aceasta este aproape facuta. Acoperi din nou. Lasi 3-4 minute sa se patrunda de usturoi. Cand fasolea este bine inabusita, adaugi bucatelele de carne, amesteci bine si le lasi acoperite impreuna (NU pe foc) cam 10 minute.

Pofta buna :)

Cand voi mai avea timp, iti voi mai scrie si altele.

#57
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
O, sper sa nu se transforme si topicul asta in alta disputa carbohidrati vs. grasimi  <_< (da' ca sa imi zic totusi parerea: un aport modic de grasimi este necesar pentru functionarea corecta a creierului, pentru repararea vaselor sanguine. Uleiurile vegetale crude au un rol in mentinerea unui raport HDL:LDL colesterol bun, iar cele din peste sunt bogate in acizi grasi omega-3 si vitamina D, fiind singura sursa naturala relevanta din aceasta vitamina.  Carbohidratii furnizeaza energie, si iar nu e nimic rau in asta cata vreme nu sunt supraconsumati. )

O conceptie nefondata care trebuie inlaturata: ciocolata neagra ingrasa cel putin cat cea cu lapte, intrucat zaharul si componentele laptelui devin inlocuite de unt de cacao. Este insa mai sanatoasa pentru sistemul nervos (moderatia fiind totusi cheia), iar unii antioxidanti din masa de cacao au fost asociati cu diverse efecte benefice asupra organismului, vizibile numai la ciocolata amaruie, intrucat laptele din cealalta previne absorbtia corecta.

Asa, acum B3b3lusha, din istoricul problemelor de sanatate din familie pe care l-ai zis, eu zic,  riscandu-mi castanele de rigoare, ca e bine ca virgula carnea sa nu fie un aliment principal in alimentatie, si unde se poate inlocuita cu peste. Dar prea multe sfaturi...

Rosii umplute (gustare rece):
Se cumpara rosii de marime potrivita, urda indeajuns pentru a le umple, ceapa tocata (merge si praz) si o legatura de marar. Se toaca mararul si ceapa, se amesteca.....cu urda, se sareaza dupa gust, si se umplu rosiile scobite. Poti lua jumatate de rondea de ardei gras sa o pui ca o "toarta". E si foarte aspectuos, iar gustul optim il are a doua zi.

Acum o reteta de...suc:

se ia un litru de suc de struguri rosi si 2-3 portocale mari. Acestea se spala, se taie cubulete, se storc un pic in sucul de struguri, si se lasa cu totul (cu coaja), inauntru. Se mai pune o lingurita de esenta de rom si un praf de scortisoara. Se lasa amestecul peste noapte, apoi scotandu-se cuburile de portocala.  Bineinteles ca e mai sanatos sa mananci fructul intreg, dar uneori o mica placere nu strica. :P

#58
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Kdefthog, on Feb 10 2009, 16:43, said:

Deci uleiurile contin grasime pura, lichida, care este foarte densa caloric 9,1kcal/1gram. Nu contin ... decat 4 vitamine disociate intre uleiurile de origine animala si cele de origine vegetala.
Avantajele consumului de uleiuri sunt foarte putine, ca sa nu mai zic de oxidare si substantele cancerigene care rezulta.
...
Junk-food-ul este un aliment foarte dens caloric(grasimea pura fiind cea mai densa) cu valoarea nutritionala foarte mica.

Deci uleiul este practic un junk-food mai rau decat zaharul rafinat de exemplu.

Nu te supara ca-ti spun, dar esti imaginea cea mai clara a zicalei ca pseudo-stiinta este muuult mai daunatoare decat lipsa de instruire.

Cand spui grasimi, spui lipide ? Pentru ca lipide se gasesc in membrana tuturor celulelor animale (sarcolema). De asemenea, substanta cenusie din creier si fibrele nervoase au - in mare parte - structura lipidica. NU PUTEM trai fara lipide. Vitaminele pe care le treci asa de usor cu vederea, sunt vitamine esentiale vietii - nu numai pentru tine, dar si pentru urmasii tai: stii ca vitamina E joaca un rol major in fertilitate si in dezvoltarea normala a embrionului ?
Nu mai lua in considerare toate alimentele numai dupa cat de dense caloric sunt. Cauciucul este foarte dens caloric, dar n-are deloc valoare nutritiva ...

Si mai este ceva: din batrani se spune ca "ce e mult, nu-i sanatos". Evita excesele - atat cele in plus, cat si cele in minus. Incearca sa intelegi de ce majoritatea popoarelor si-au format o cultura gastronomica, ce contine ea si mai ales de ce ! Sunt secole, ce spun, sunt milenii de intelepciune in structurarea acestor culturi gastronomice. Sa nu crezi ca noi descoperim acum, din nou, bicicleta. Ce spui (si gandesti) tu, s-a tot cugetat milenii la rand.

Nu stiu, poate ca ar trebui sa deschid un topic pe tema asta - prea multi tineri din proaspetele generatii se zbat precum musca in plasa de paianjen, necunoscatori ai unor principii gastronomice de viata sanatoasa ... Numai timp sa am.

#59
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 horia66, on Feb 10 2009, 21:11, said:

Nu te supara ca-ti spun, dar esti imaginea cea mai clara a zicalei ca pseudo-stiinta este muuult mai daunatoare decat lipsa de instruire.

Cand spui grasimi, spui lipide ? Pentru ca lipide se gasesc in membrana tuturor celulelor animale (sarcolema). De asemenea, substanta cenusie din creier si fibrele nervoase au - in mare parte - structura lipidica. NU PUTEM trai fara lipide. Vitaminele pe care le treci asa de usor cu vederea, sunt vitamine esentiale vietii - nu numai pentru tine, dar si pentru urmasii tai: stii ca vitamina E joaca un rol major in fertilitate si in dezvoltarea normala a embrionului ?
Nu mai lua in considerare toate alimentele numai dupa cat de dense caloric sunt. Cauciucul este foarte dens caloric, dar n-are deloc valoare nutritiva ...

Si mai este ceva: din batrani se spune ca "ce e mult, nu-i sanatos". Evita excesele - atat cele in plus, cat si cele in minus. Incearca sa intelegi de ce majoritatea popoarelor si-au format o cultura gastronomica, ce contine ea si mai ales de ce ! Sunt secole, ce spun, sunt milenii de intelepciune in structurarea acestor culturi gastronomice. Sa nu crezi ca noi descoperim acum, din nou, bicicleta. Ce spui (si gandesti) tu, s-a tot cugetat milenii la rand.

Nu stiu, poate ca ar trebui sa deschid un topic pe tema asta - prea multi tineri din proaspetele generatii se zbat precum musca in plasa de paianjen, necunoscatori ai unor principii gastronomice de viata sanatoasa ... Numai timp sa am.

Deci cu ulei sau fara ulei si cat? Ca vad ca bati campii cu tot felul de principii aproximative izvorate din nu stiu ce obiceiuri culinare perfectionate de-a lungul generatiilor.

Si mai usor cu tonul.

On-topic: Salata de ardei copti cu niste cubulete de pastarnac, telina, morcov, ceva suc de rosii.

#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Baietii....fata dorea niste retete pe care sa le incerce....nicidecum sa va vada voua certurile complet aiurea pe aici. Exista alte topicuri pe care sa va etalati cunostintele de nutritionisti.

#61
Quix

Quix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.03.2007
Reteta care urmeaza nu imi apartine, am preluat-o de pe culinar.ro si este absolut DEMENTIALA. Friptura rezultata poate fi consumata ca atare, main course, sau luata la pachet, feliata (si inlocuieste cu succes orice mezeluri).

  Necesar:
- 1.5kg pulpa de vitel
- sare fina
- 350-400ml ulei extravirgin de masline
- sucul unei lamai (eu folosesc sucul a 2 lamai)
- oala antiaderenta cu fundul gros
- capac
- o greutate de pus pe capac.

Masezi bine cu sare fina carnea pe ambele parti, o pui in oala antiaderenta, versi peste ea uleiul si sucul de lamaie, pui capacul deasupra si peste el o greutate, apoi asezi "ghinisor" oala pe aragaz la foc mediu si o lasi acolo vreme de 3 ore.  

  Unele bucatarese experimentate au "scapat"  si cativa catei de usturoi, cateva ramuri de rozmarin sau alte plantute prin oala, eu am preferat sa respect reteta originala.

Ah, o servesc intotdeauna cu salata verde ( + usturoi verde, apa, zahar, sare, otet).

#62
Quix

Quix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.03.2007
Reteta care urmeaza nu imi apartine, am preluat-o de pe culinar.ro si este absolut DEMENTIALA. Friptura rezultata poate fi consumata ca atare, main course, sau luata la pachet, feliata (si inlocuieste cu succes orice mezeluri).

  Necesar:
- 1.5kg pulpa de vitel
- sare fina
- 350-400ml ulei extravirgin de masline
- sucul unei lamai (eu folosesc sucul a 2 lamai)
- oala antiaderenta cu fundul gros
- capac
- o greutate de pus pe capac.

Masezi bine cu sare fina carnea pe ambele parti, o pui in oala antiaderenta, versi peste ea uleiul si sucul de lamaie, pui capacul deasupra si peste el o greutate, apoi asezi "ghinisor" oala pe aragaz la foc mediu si o lasi acolo vreme de 3 ore.  

  Unele bucatarese experimentate au "scapat"  si cativa catei de usturoi, cateva ramuri de rozmarin sau alte plantute prin oala, eu am preferat sa respect reteta originala.

Ah, o servesc intotdeauna cu salata verde ( + usturoi verde, apa, zahar, sare, otet).

#63
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Kdefthog, on Feb 11 2009, 00:40, said:

1. Deci cu ulei sau fara ulei si cat?
2. Ca vad ca bati campii cu tot felul de
3. principii aproximative izvorate din nu stiu ce obiceiuri culinare perfectionate de-a lungul generatiilor.

4. Si mai usor cu tonul.
1. Cu. Nu mult, de bun simt. Cateva linguri pe zi (2-3). Depinde ce activitate ai si cate calorii consumi zilnic. Ce ti-am spus e pentru o persoana sedentara.

2. Nu bat campii. Imi exprim niste opinii. Asta faci si tu. Bati tu oare campii ?
3. Aia le-au dezvoltat acele principii pentru ca au invatat de la o generatie la alta si ce au invatat au perfectionat in generatia urmatoare. Si tot asa ...  Timp de vreo 5 mii de ani, pe putin. De aproximative, da sunt aproximative. Asa suntem noi oamenii, relativi. Numai tu detii adevarul absolut, desavarsit, coerent si limpede mai decat cristalul ....

4. Imi cer scuze daca te-a deranjat tonul meu. Era izvorat dintr-o umila stare de exasperare, dar promit ca nu mai fac ...

 Quix, on Feb 11 2009, 14:16, said:

Reteta care urmeaza nu imi apartine, am preluat-o de pe culinar.ro si este absolut DEMENTIALA. Friptura rezultata poate fi consumata ca atare, main course, sau luata la pachet, feliata (si inlocuieste cu succes orice mezeluri).

  Necesar:
- 1.5kg pulpa de vitel
- sare fina
- 350-400ml ulei extravirgin de masline
- sucul unei lamai (eu folosesc sucul a 2 lamai)
- oala antiaderenta cu fundul gros
- capac
- o greutate de pus pe capac.

Excelenta !!! Si dietetica !
Dar eu parca as pune uleiul de masline la sfarsit, dupa ce am oprit focul. Nu de alta, dar e cam instabil la caldura (are multe legaturi duble si triple = e foarte nesaturat) si se oxideaza rapid. Daca neaparat trebuie ulei in timp ce "mormaie" pe foc, nu mai bine punem jum'ate cantitate de floarea soarelui (care e mult mai stabil la gatit) si completam restul cu "de masline" la sfarsit ?

#64
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006
Deci patru parti vitel si o parte ulei inseamna dietetic?  :huh:  Ea a specificat probleme cu ficatul, asadar hm...

On-topic:

Paste cu ton:

se iau spirale integrale si o cutie de ton in ulei de masline. (ajunge pentru 1-2 portii in functie de marimea  cutiei). Se pun pastele la fiert ca de obicei (cu suficienta sara si ceva ulei, care oricum nu va ramane pe ele, dar nu se vor lipi. Se deschide conserva, scurge uleiul, si apoi se rastoarna continutul in tigaia de teflon. Se mai pun o lingura de pasta de tomate, precum si rosii pasate (vin in cutiute de carton), pana cand se obtine consistenta dorita. Se poate completa cu niste pestisori de ceapa, de sare in general nemaifiind nevoie. Se da la foc mic, si se amesteca bine pana se marunteste tonul, si iese un sos gros, cat de cat omogen. Se scurg pastele (clatirea e facultativa), si se amesteca sosul peste ele. Se poate servi cu marar proaspat tocat deasupra si/sau parmezan ras, dar atunci nu mai e chiar dietetic.

#65
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Si daca in loc de paste,combini tonul asta cu salata verde,porumb,rosii,castraveti,mozarella(sau un grana padano ras mai mare),eventual ceapa verde sau(si)ridichi dupa gust si preferinte,presarat putin patrunjel tocat marunt,cu putin ulei de masline sau(si) lamaie sau(si) otet balsamic,cum o fi?
Si pastele sa le faci quattro formagi?

#66
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 igraine, on Feb 11 2009, 15:11, said:

Deci patru parti vitel si o parte ulei inseamna dietetic?  :huh:  Ea a specificat probleme cu ficatul, asadar hm...
carnea de vitel e slaba, cam fada si risca sa se usuce. Asa, uleiul ala o mentine cat de cat frageda. Oricum, cred ca mare parte din acel ulei ramane in sos, pe care - daca te stii sensibil - nu-l mananci ...

#67
igraine

igraine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 08.03.2006

 adybmw, on Feb 11 2009, 15:25, said:

Si daca in loc de paste,combini tonul asta cu salata verde,porumb,rosii,castraveti,mozarella(sau un grana padano ras mai mare),eventual ceapa verde sau(si)ridichi dupa gust si preferinte,presarat putin patrunjel tocat marunt,cu putin ulei de masline sau(si) lamaie sau(si) otet balsamic,cum o fi?
Si pastele sa le faci quattro formagi?


Este foarte bine si asa (quattro formaggi cu branzeturi mai slabe insa), dar tonul cum zici tu e mai nimerit pentru cina (rece), iar cu paste pentru pranz :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate