Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

domeniile .tel si importanta lor

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005
ok ma tot gandesc daca sa iau .tel pe niste cuvinte importante

am citiit cateva detalii pe web despre .tel dar nu reusesc sa anticipez care va fi importanta lui in viitor avand in vedere ca este diferit
nu necesita hosting, nu e ca un site clasic etc
avand in vedere ca este 99e pe an la edomenii si se poate lua pe minimum 3 ani .... nu stiu daca in alta parte se poate lua mai ieftin din alta parte
nu stiu in ce masura poate fi indexat de motoarele de cautare si optimizat
inteleg ca suporta publicitatea pe pagina respectiva dar sub ce forma ... ?

dar mi-e greu sa am viziunea importantei lui in viitor

Edited by Ciprianzet, 04 February 2009 - 03:17.


#2
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
vi.tel :)

oricum, nu mai e mult pana la aparitia ceva.altceva

#3
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
unul mai misto este kk.tel
daca vrei sa faci specula cu ele nu te grabi sa arunci banii pe geam.
mi se pare un soi de moft tipul asta de "domeniu" la fel ca un snur de catifea cu care ai lega sa zicem hartia igienica la baie

#4
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008

View Postonlyone, on Feb 4 2009, 11:35, said:

mi se pare un soi de moft tipul asta de "domeniu" la fel ca un snur de catifea cu care ai lega sa zicem hartia igienica la baie

Good point.

Dar daca .mobi e pentru siteuri dezvoltate pentru telefoanele mobile, atunci .tel ar fi pentru fixe?  :lol:

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Mai rau. Pentru ca de fapt asta nu este ca domeniile celelalte, este doar un soi de bookmark catre tine, sincer nu am prea inteles si nici nu mi-am batut capul.

#6
deRoberto

deRoberto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 29.04.2008

View Postonlyone, on Feb 4 2009, 13:38, said:

Mai rau. Pentru ca de fapt asta nu este ca domeniile celelalte, este doar un soi de bookmark catre tine, sincer nu am prea inteles si nici nu mi-am batut capul.

Da, din ce am inteles eu iti aduna la un loc toate datele despre companie, practic te trimite la siteul tau normal, aflat in alta parte, iti afiseaza numar de telefon, adresa mail, etc. Dar nu am inteles daca se poate folosi si in mod obisnuit, adica cu hosting, etc  :mellow:

#7
maha88a

maha88a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.08.2006
Un exemplu cum arata un domeniu .tel : www.justin.tel E un fel de carte de vizita pe care o pot retine mai usor partenerii de afaceri. In rest nu vad nici un folos sa ai un asemenea domeniu daca asupra lui nu au control total sa poti modifica tot ce doresti.

Am vazut si pe alte site-uri, pretul este de 300 Euro pentru 3 ani ceea ce mi se pare destul de mult. Nu stiu cum se poate actiona in astfel de caz. Probabil multe firme ar vrea sa isi vada numele in .tel

Deja domeniile google.tel yahoo.tel microsoft.tel au fost inregistrate  :rolleyes:

#8
eDomenii

eDomenii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.01.2007
1. Pretul este "premium" in perioada Landrush care se incheie in 24 martie. Din 24 martie pretul ( cel putin la noi ) va fi de 9 euro /an ( toate taxele incluse ).
2. Domeniile trebuie sa aiba minim 3 caractere
3. Potentialul este mare si o sa-l vedeti in viitor. "Aspectul" de carte de vizita este unul minor. O oportunitatea v-o zic eu : functia de director web.
Exemplu: rentcar.tel : unde desfasori o activitate de listare a tuturor firmelor din domeniu contracost. Acest lucru va insemna sfarsitul cartilor gen Pagini Aurii, Galbene, Maro sau alte culori. Si asta fara sa ai in spate pachet de gazduire, soft, programatori.
Odata cu inregistrarea unui domeniu .tel , primesti gratuit acces intr-o aplicatie unde introduci informatiile dorite. De asemenea din aceasta aplicatie introduci si keyword-urile pt google.

#9
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Mai explica-mi odata de ce rentacar.com moare din cauza lui rentacar.tel si nu din cauza lui rentacar.info sau rentacar.now

#10
eDomenii

eDomenii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.01.2007

View Postonlyone, on Feb 8 2009, 01:14, said:

Mai explica-mi odata de ce rentacar.com moare din cauza lui rentacar.tel si nu din cauza lui rentacar.info sau rentacar.now

Tu nu ai inteles nimic. Nu stiu ce as putea sa-ti mai explic. Ti-am dat un exemplu de proiect ce poate fi realizat fara gazduire, soft, programator. Unde am zis eu ceva legat de rentacar.com sau de faptul ca acesta din urma ar putea fi afectat ?
Vezi mai bine pe www.telnic.org exemplele de proiecte date de ei.

#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PosteDomenii, on Feb 6 2009, 09:37, said:

Exemplu: rentcar.tel : unde desfasori o activitate de listare a tuturor firmelor din domeniu contracost. Acest lucru va insemna sfarsitul cartilor gen Pagini Aurii, Galbene, Maro sau alte culori. Si asta fara sa ai in spate pachet de gazduire, soft, programatori.
Odata cu inregistrarea unui domeniu .tel , primesti gratuit acces intr-o aplicatie unde introduci informatiile dorite. De asemenea din aceasta aplicatie introduci si keyword-urile pt google.
Pai uite cum te-ai exprimat.
Eu vreau sa zic ca orice site pe care poti sa aduci orice elemente de design, pe care poti administra tu baza de date, si poti sa ii dai ce forma vrei si ce relatii vrei o sa bata fara discutie acest model .tel care, fara indoiala, nu o sa te lase sa introduci date de 1 GB intr-o baza de date cu aspect generic.

#12
eDomenii

eDomenii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.01.2007

View Postonlyone, on Feb 8 2009, 23:53, said:

Pai uite cum te-ai exprimat.
Eu vreau sa zic ca orice site pe care poti sa aduci orice elemente de design, pe care poti administra tu baza de date, si poti sa ii dai ce forma vrei si ce relatii vrei o sa bata fara discutie acest model .tel care, fara indoiala, nu o sa te lase sa introduci date de 1 GB intr-o baza de date cu aspect generic.


1. Numele exemplului de proiect a fost dat pur intamplator si sugestiv. Puteam sa-l numesc inchiriazamasina.tel . Deci nu de denumire discutam Ti-am dat exemplu de oportunitate.

2. Dupa cum am mai zis, acest tip de extensie ofera cu totul altceva decit toate celelalte domenii de pina acum. Daca nu ai inteles cum va functiona acest domeniu, nu-ti da tu cu parerea legat de bazele de date si elemente de design. Informatiile vor fi introduse direct in dns. Stii ce inseamna DNS ?

#13
Ciprianzet

Ciprianzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 30.01.2005

View PosteDomenii, on Feb 9 2009, 12:19, said:

1. Numele exemplului de proiect a fost dat pur intamplator si sugestiv. Puteam sa-l numesc inchiriazamasina.tel . Deci nu de denumire discutam Ti-am dat exemplu de oportunitate.

2. Dupa cum am mai zis, acest tip de extensie ofera cu totul altceva decit toate celelalte domenii de pina acum. Daca nu ai inteles cum va functiona acest domeniu, nu-ti da tu cu parerea legat de bazele de date si elemente de design. Informatiile vor fi introduse direct in dns. Stii ce inseamna DNS ?

inteleg ca poate fi folosit ca un director web pt care sa taxezi

cate date/ link-uri poti introduce?

#14
eDomenii

eDomenii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 24.01.2007

View PostCiprianzet, on Feb 11 2009, 02:04, said:

inteleg ca poate fi folosit ca un director web pt care sa taxezi

cate date/ link-uri poti introduce?

So far, am inteles ca nu exista o limita, dar precis vor exista in viitor. Cam prea frumos sa ramana si free si fara limite.
Am vazut un exemplu de fanclub.tel ( numele e doar un exemplu ), unde erau listate foarte multe fancluburi. Deci nu era mentionata sau precizata vreo limita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate