Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 

Olympus (E-3, E-30, E-520/510/500, E-420/410/400 etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
4672 replies to this topic

#109
mircea_fll

mircea_fll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 04.04.2008

View Postnirosbog, on Mar 9 2009, 23:54, said:

Mie imi aduce a HDR,parca nu e reala.

am incercat un fake hdr. iata ce a iesit :

Attached File  MM074310_sub__supra_.jpg   1.62MB   140 downloads

#110
SergiuSechel

SergiuSechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.12.2008

View Postmircea_fll, on Mar 11 2009, 17:30, said:

am incercat un fake hdr. iata ce a iesit :

Attachment MM074310...__supra_.jpg

A iesit destul de bine dupa parerea mea, doar la culoarea ierbii ar trebui lucrat putin ca sa nu fie in doua tonuri. Cel mai simplu ar fi sa albastresti partea galbena a ierbii si sa obtii o nuanta uniforma de-a lungul cadrului.

Daca intereseaza pe cineva, un cadru la care am lucrat ultimele zile, poate fi vizualizat la urmatorul link:
Old Habits Die Hard

Am folosit E-510 50mm/f2.0, iso 100, 1/640s, iar la prelucrare photoshop cs3,topaz adjust, colorefex pro.

#111
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Se poate atasa cablu declansator la E510?

#112
SergiuSechel

SergiuSechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.12.2008

View Postnirosbog, on Mar 15 2009, 09:21, said:

Se poate atasa cablu declansator la E510?

Da. Eu folosesc RM-UC 1 de la olympus, e in jur de 160 ron. Are si un lock pentru expuneri bulb. La f64 pe site il gasesti, m-am iuitat ieri si au primit si de la alti producatori cabluri declansatoare compatibile la preturi mai bune. De asemenea tot la ei este si telecomanda RM-1 pentru control al camerei prin IR.

#113
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Multumesc Sergiu!
Ar mai fi ceva:pe site la F64 spun ca blitz-ul functioneaza pe modul slave pe IR - stie cineva cum?Eu am incercat si n-am reusit. :confuzzled:
Mai exact,ce inseamna sincronizare pe prima sau a doua cortina,lampa de modelare, lampa asistare AF ???

In foto de mai jos ce inseamna mai exact 0,7  ?

Attached Files

  • Attached File  121.JPG   8.42K   72 downloads


#114
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,610
  • Înscris: 21.02.2006
Din ce stiu eu (s-ar putea sa gresesc) e510 nu stie remote flash. Pentru restul iti recomand manualul aparatului.

Edited by pufarin, 16 March 2009 - 01:36.


#115
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postpufarin, on Mar 16 2009, 02:25, said:

Pentru restul iti recomand manualul aparatului.
Ma refeream la folosirea blitzului extern,in conditiile alea (sincronizare pe prima sau a doua cortina).Din ce am citit reiesea ca sunt valabile doar pe blitz-ul incorporat.Vroiam sa stiu daca ma insel.
Blitz umplere=blitz de modelare ???

#116
SergiuSechel

SergiuSechel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 30.12.2008

View Postnirosbog, on Mar 16 2009, 09:53, said:

Ma refeream la folosirea blitzului extern,in conditiile alea (sincronizare pe prima sau a doua cortina).Din ce am citit reiesea ca sunt valabile doar pe blitz-ul incorporat.Vroiam sa stiu daca ma insel.
Blitz umplere=blitz de modelare ???

Blitzurile dedicate TTL Olympus ar trebui sa suporte aceste moduri, din cate stiu FL-36R si FL-50R le au. Personal nu am folosit, eu folosesc blitzuri universale, ca sunt ieftine.
Probabil voi achizitiona un FL-36R pentru al declansa wireless de pe E-3, asta pe viitor.

#117
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postnirosbog, on Mar 15 2009, 23:53, said:

Multumesc Sergiu!
Ar mai fi ceva:pe site la F64 spun ca blitz-ul functioneaza pe modul slave pe IR - stie cineva cum?Eu am incercat si n-am reusit. :confuzzled:
Mai exact,ce inseamna sincronizare pe prima sau a doua cortina,lampa de modelare, lampa asistare AF ???

In foto de mai jos ce inseamna mai exact 0,7  ?
In modul slave nu-l poti sincroniza pe cortina. Doar daca il pui pe aparat. Sau daca folosesti un model Olympus cu care il poti controla wireless. Lampa de modelare este un fel de lanterna  :coolspeak:. Lampa de asistare AF te ajuta la focus in conditii dificile. 0,7 cu - inseamna ca l-ai setat sa traga cu 2/3 de treapta mai slab. Adica intensitatea luminii va fi mai redusa. In modul slave il treci apasand pe butonul MODE de pe spatele blitzului iar pentru a functiona trebuie sa tragi cu blitzul de pe aparat sau cu un alt blitz extern.

#118
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pe butonul MODE de pe spatele blitzului am doar M si TTL. Am pus blitzul slave,undeva in fata aparatului si am incercat in ambele moduri (M si TTL) si nu s-a deschis,desi am avut blitzul de pe aparat activat. :confuzzled:
Numarul 0,7 din fotografie nu are legatura cu blitzul.Am vazut ca el se modifica automat,in funtie de numerele de mai sus (diafragma si focala).

#119
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postnirosbog, on Mar 17 2009, 00:23, said:

Pe butonul MODE de pe spatele blitzului am doar M si TTL. Am pus blitzul slave,undeva in fata aparatului si am incercat in ambele moduri (M si TTL) si nu s-a deschis,desi am avut blitzul de pe aparat activat. :confuzzled:
Numarul 0,7 din fotografie nu are legatura cu blitzul.Am vazut ca el se modifica automat,in funtie de numerele de mai sus (diafragma si focala).
Mda. Acum am vazut ca nu-ti merge pe E-510. Iti trebuie un E-520, un E-620, un E-30 sau un E-3 :D . Trebuie sa ai wireless control pentru blitz. Sorry!
-0,7 poate avea legatura si cu blitzul. Poti sa compensezi si puterea blitzului cu exact aceleasi valori ca in cazul expunerii. Am crezut ca asta vrei sa afli. Acolo scria compensarea expunerii si m-am gandit ca alte explicatii sunt de prisos. :OK:

#120
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Acum ,ca am inteles ca n-am wireless pe aparat  :confuzzled: cum ramane cu

Quote

Numarul 0,7 din fotografie nu are legatura cu blitzul.Am vazut ca el se modifica automat,in funtie de numerele de mai sus (diafragma si focala).
.Care ar fi explicatia?

#121
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postnirosbog, on Mar 17 2009, 09:09, said:

Acum ,ca am inteles ca n-am wireless pe aparat  :confuzzled: cum ramane cu .Care ar fi explicatia?
Ai activat BRK pe expunere?

#122
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View Postanakin28, on Mar 17 2009, 20:12, said:

Ai activat BRK pe expunere?
Daca te referi la AE BKT ,e pe OFF.

#123
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postnirosbog, on Mar 17 2009, 22:57, said:

Daca te referi la AE BKT ,e pe OFF.
Daca se intampla si in modul manual atunci ai activat BKT. Daca se intampla doar in prioritati de A, S, P atunci ai activat compensarea expunerii. Altceva nu-mi vine in minte acum.

#124
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Am analizat mai atent:numarul de jos din foto(-0,7) apare doar pe modul M si creste sau scade in functie de cum fac setarile de sus din poza,respectiv diafragma (f5,6 in poza) si viteza obturatorului (250 in poza).

#125
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postnirosbog, on Mar 17 2009, 23:34, said:

Am analizat mai atent:numarul de jos din foto(-0,7) apare doar pe modul M si creste sau scade in functie de cum fac setarile de sus din poza,respectiv diafragma (f5,6 in poza) si viteza obturatorului (250 in poza).
:D   :D
este pur si simplu expometru aparatului. daca in situatia de mai sus ai fi deschis diafragma la f4,5 ai fi realizat expunerea corecta. adica nr respectiv ar fi fost 0. sau daca ai fi marit timpul de expunere la 1/160 cu diafragma f5,6.

#126
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Mda,am banuit eu ca exponometrul era...Si acum vine alta intrebare:sunt situatii cand pot fotografia cu expuneri pozitive sau negative?Sau trebuie reglate diafragma si shutter-ul astfel incat numarul de la exponometru sa fie intotdeauna 0 ???

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate