Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

convertor 12 v la 8 v

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
marian2teo

marian2teo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.02.2005
caut sa cumpar sau pe cineva care sa confectioneze un convertor de la un acumulator de 12 v 18 A, la 8 v . camera consuma aproximativ 7 W.

multumesc

#2
pannther

pannther

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 25.08.2004
se gasesc pe la magzaine stabilizatoare de tensiune de 8 V si 1.5 A,
ala cred ca e bun .

#3
marian2teo

marian2teo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.02.2005
din pacate nu am gasit , am cautat la toate magazinele de pe Maica Domnului .
daca stii un magazin te rog sa il spui .  Altfel nu am cum sa le iau pe toate pe rand doar sa caut .
asta a fost si motivul pentru care as fii vrut sa il confectioneze cineva .



merci

#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...probabil se refera la utilizarea unui stabilizator de tensiune reglabil, exemplu LM317... La acest stabilizator se alege tensiunea de iesire cu ajutorul unor rezistente.
Vout=1.25(1+R2/R1)+ IadjR2 .. daca rezistentele sun de valori mici, se poate neglija curentul de ajustare si obtinem
Vout=1.25(1+R2/R1)
Eu sugerez si adaugarea unui element independent de protectie la supratensiune compus din:  siguranta 1.5A temporizata, o dioda zenner de 9V1 si un tiristor de 4-10A din seria BT136, 137, 138... :rolleyes:
[ http://www.niqro.as.ro/LM317_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
marian2teo

marian2teo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.02.2005
multumesc pentru informatie.
am inteles ce ai spus ( prin 86 am lucrat la Electronica , pe platforma ) dar din pacate nu am continuat sa lucrez in acest domeniu te-as ruga daca stii pe cineva sau daca ai vreau tu sa imi confectionezi acest montaj

eu imi doresc sa confectionez acesta sursa pentru camera, deoarece camera merge cam toata ziua si nu am acces la 220 V. Mi am cumparat un acumulator gel-plumb de 12 18 A, iar acum incerc sa gasesc cea mia buna metoda sa fac acest convertor.


multumesc pentru ajutor

#6
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

marian2teo, on Feb 27 2005, 15:25, said:

multumesc pentru informatie.
am inteles ce ai spus ( prin 86 am lucrat la Electronica , pe platforma ) dar din pacate nu am continuat sa lucrez in acest domeniu te-as ruga daca stii pe cineva sau daca ai vreau tu sa imi confectionezi acest montaj

eu imi doresc sa confectionez acesta sursa pentru camera, deoarece camera merge cam toata ziua si nu am acces la 220 V. Mi am cumparat un acumulator gel-plumb de 12 18 A, iar acum incerc sa gasesc cea mia buna metoda sa fac acest convertor.
multumesc pentru ajutor

<{POST_SNAPBACK}>



Am vazut pe o placa de baza de CDROM mai vechi (parca 40 x) un KIA 7808 P..pe placa notat I, G, O (In, Ground, Out) deci banui ca e exact clasicul 7808. Deci, se mai gasesc si direct pe tensiune.

Edited by diaconuliviu, 28 February 2005 - 09:11.


#7
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

diaconuliviu, on Feb 28 2005, 09:09, said:

Am vazut pe o placa de baza de CDROM mai vechi ...
... :)  da, normal ca  se gasesc... la mine, la tine, cred ca si la Vitacom... dar si solutia cu LM317 este universala si la fel de usor de utilizat... B)

#8
marian2teo

marian2teo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.02.2005
am cautat la Vitacom si nu am gasit.

oare chiar nu gasesc pe cineva pe care sa il platesc pentru acest serviciu si care sa execute acest convertor ?

inca mai cred ca sunt oameni care au nevoie de bani si ca pentru bani nu e deajuns sa joci la loto ...  :)

multumesc

#9
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...daca biletul la loto este castigator la categoria I, poate ca ti-l fac eu... :D
dar mai ieftin poate ca gasesti pe cineva aici...
...sigur  acolo sunt mai multe persoane interesate in activitatea de ''bricolaj'' ... B)

Edited by Acta non verba, 04 March 2005 - 01:02.


#10
marian2teo

marian2teo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.02.2005
iti multumesc ca te ai oferit cu atata generozitate  :huh: , am gasit pe cineva hotarat sa castige niste banuti . Banuiesc ca tie banii sunt de prisos si ca ai prea multi , nu ?

hmmm , oare ce o insemna nickul tau ?  :D



spor la vorbe



marian

#11
Sir_Vaska

Sir_Vaska

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 12.06.2004
Exista la Adelaida kit-uri cu surse , care sunt intradevar convertoare DC-DC si nu simple regulatoare ca si acela dat mai sus. Comanda se face online si este primita prin posta cu ramburs. Preturile mi se par acceptabile.....

Edited by Sir_Vaska, 13 March 2005 - 19:49.


#12
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

marian2teo, on Mar 13 2005, 15:55, said:

...hmmm , oare ce o insemna nickul tau ?  :D
spor la vorbe
marian
... exista si persoane care au foarte putin timp liber, suficient doar pentru o opinie  la o problema, dar nu mai au si timpul necesar sa o aplice in practica... :rolleyes:  
...morala ''nick-ului'' personal este relativa la idei, sfaturi, observatii concrete, la obiect...si care sunt echivalente unor ''fapte''... B)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate