Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

problema de developare film a/n

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
eu cred, sincer, ca revelatorul are o problema si-ai putea sa-ncerci sa-l schimbi cu un altul, eventual o alta firma... Faptul ca da rezultate darnu la parametrii inscrisi pe prospect duce cu gandul la data dfe expirare sau la faptul ca solutia in sine e ba foarte veche ba s-a umblat la ea si a luat aer de-a lungul timpului...Asta fireste, nu din cauza ta ci a producatorului ori a celui ce ti-a vandut'o!

#20
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
La un film de 35mm am avut nevoie de 300ml solutie. La cel mediu ar trebui mai mult, nu stiu exact cat e specificat pe tank (Paterson).

Fomadon LQN : 1+10 = 27.3 ml + restul apa pana la 300 ml - 7-8 minute cu agitare continua primele 30 secunde iar apoi o inversare la fiecare 30 sec. (film cu ISO 100)
Baie stop: 2 minute (apa+otet ~10%) + 2 min (apa)
Fomafix : 1+5 = 50ml + restul apa pana la 300 ml - 5 minute utilizand acelasi proces de agitatie precum la relevare
Baie finala : 5-7 minute - lasat sub jet de apa.

La Rodinal am utilizat 1+25 (11.5 ml), 1+50 (5.9 ml), 1+100 (~3 ml) ca si concentratii (tot la 300ml, solutie), la fel, fara probleme dar cu Rodinal ies tonuri mai frumoasa si mai multe (il recomand, mai ales pentru filme de ISO pana la 100).

Edited by montecarlo, 13 February 2009 - 13:36.


#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Substante proaste/expirate. Temperatura nu era atat de critica niciodata cand developam filme A/N, abia la color incepea sa conteze.
Marirea/micsoarea duratelor mareste granulatia peliculei, nu este o solutie prea buna.
Pentru foto A/N poti folosi un bec cu filtru rosu (nu de sudura cum s-a zis aici) - se vindeau la magazinele foto inainte.

#22
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Filmul e sensibil si la lumina rosie , de acceea se incarca spira pe-ntuneric si se pune-n tanc tot pe intuneric. Filmul "vede" lumina in momentul expunerii si la spalarea finala.
In momentul maririi de fotografii alb-negru se foloseste lumina rosie.

#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

View PostSuperDuper, on Feb 13 2009, 13:48, said:

Substante proaste/expirate. Temperatura nu era atat de critica niciodata cand developam filme A/N, abia la color incepea sa conteze.
Marirea/micsoarea duratelor mareste granulatia peliculei, nu este o solutie prea buna.
Pentru foto A/N poti folosi un bec cu filtru rosu (nu de sudura cum s-a zis aici) - se vindeau la magazinele foto inainte.


Montecarlo are dreptate - filmul este sensibil si la rosu. Rosu sau portocaliu (erau niste filtre orwo) se folosesc la hartia fotografica.
Pentru film, ori incarci in tanc pe intuneric, ori, daca developezi in tava, atunci sugestia mea cu filtrul verde de la o masca de sudura, combinat cu un bec de intensitate mica (25w) - iti asigura o lumina suficient de difuza (intensitate mica) cat sa nu-ti bagi degetele in ochi si sa vezi tavile cu solutii.Ti-o spune cineva care a folosit ani de zile solutia asta, pe vremea cand stateai ore la coada pentru filme Azomures, ORWO, sau din alea rusesti, fara carcasa.

SuperDuper, daca nu ai experienta in procesarea alb-negru clasica, mai bine nu da sfaturi gresite.

#24
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
probabil revelatorul o fi de vina
montecarlo, asa aceia sunt timpi indicatii si pe cutia revelatorului meu, dar pe iso 400 altfel arata, cu 2 minute mai mult;
oricum am sa incerc si agfa rodinal acum ca a aparut pe f64; sper la niste rezultate mai bune

Edited by paul90g, 13 February 2009 - 15:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate