Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

problema de developare film a/n

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
salutare
am si eu o problema cu developarea filmelor alb/negru;
mai exact, mi-am facut acasa un "mini-laborator" sa zic asa si imi developez eu personal aceste filme;
substantele care le folosesc sunt: fomadon lqn ca revelator si fomafix (rapid fixer) pentru fixare; filmele foto sunt fomapan iso 400
am developat pana acum 2 role; temperatura si timpii i-am respectat precum in instructiuni, in parametrii recomandati pentru substantele si filmele respective;
problema este ca dupa intregul proces de developare, portiunea unde pelicula ar trebui sa fie transparenta, adica partea pe care nu a ajuns deloc lumina, e gri, nu e transparenta asa cum ar trebui sa fie;
mi s-a spus ca am fixat prea putin filmul si sa-l mai pun inca o data in fixator; am facut asta si tot asa arata; inca un film pe care l-am mai developat l-am lasat la fixare de 3 ori mai mult decat timpul indicat si tot asa a iesit;
care ar fi problema? sa fie revelatorul de vina? caci am incercat o bucata mica de film pe care nu l-am trecut prin revelator, l-am pus doar in fixator si doar in cateva secunde a devenit complet transparent...  care sa fie problema?

am atasat si o poza pentru exemplu
calitatea e cam proasta, poza facuta cu telefonul, dar se poate observa cat de intunecat e filmul pe partea neexpusa

Attached Files



#2
stefan2pop

stefan2pop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.12.2008
salut nu am eu mare habar de problema ta ,dar sper sa te ajute baieti de pe aici ,oricum salut cu mare drag oameni de mai se folosesc de film

#3
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
sunt cateva motive dupa mine:


- filmul/substantele expirate

- filmul subexpus.

- nu ai respectat pasii de lucru.

vezi daca te ajuta asta cu ceva

Edited by nicolaie, 01 February 2009 - 00:12.


#4
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
de respectat, am respectat pasii de lucru precum este recomandat
nu are legatura cu expunerea filmului, deoarece ma refer la partea care nu este transparenta desi ar trebui sa fie asa, partea de pe margine sa zic, unde se afla perforatiile, adica partea neexpusa care trebuie sa fie transparenta;
substantele mai au luni bune pana cand sa expire;
din pdf-ul pe care mi l-ai aratat ar putea trage concluzia ca ar fi fost o problema la fixare :-??
oricum, o sa citesc mai in detaliu ce mi-ai trimis  :D , thanks

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
1.Cum ai facut developarea? In tava sau in tanc de developare?
2.Ai folosit vreo sursa de lumina in timpul manevrarii filmului(scoaterea din cutie).Daca da, ce culoare si intensitate
3.Intre revelator si fixator ai folosit baie de stop? Aia se face cu apa+ otet in concentratie scazuta(maxim 5%, daca imi amintesc bine).

#6
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
filmul a fost procesat in tanc de developare, in spirala din plastic;
cand l-am incarcat pe spirala, am facut asta in intuneric complet, nicio sursa de lumina;
da am folosit baie de stop, apa si 2% otet (asa scria pe cutia filmului), desi am vazut film de acelasi tip developat fara baie de stop speciala, doar spalat cu apa de la robinet intre revelator si fixator, si tot a iesit mai transparent decat al meu

Edited by paul90g, 01 February 2009 - 12:51.


#7
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Asigura-te ca tancul este bun.Eu am avut mari probleme cu tancurile de developare, indiferent ca erau cu banda corex sau doar cu spirala -  asa ca am ajuns la concluzia ca tot in tava, la lumina unui bec de 25W filtrata prin sticla de masca de sudura am rezultatele cele mai bune.
Daca ai tinut si temperatura solutiilor la temperatura de 20 grade si daca ai facut concentratia de pe cutie, atunci cred ca e "defect" fixatorul.
Vad ca imaginea iti apare pe film, dar nu devine transparent.De partea asta se ocupa fixatorul....asa ca , probabil trebuie sa iei legatura cu firma de la care l-ai achizitionat pentru inlocuirea lui.
E posibil sa fie si filmul vechi sau tinut in conditii necorespunzatoare, dar in general asta se manifesta cu lipsa de contrast, nu asa ca la tine.



Inca ceva. E bine sa tragi 2-3 pozitii de test la inceputul fiecarui film -  apoi inainde de-a baga filmul in solutie, sa tai si sa developezi bucatica aia.In felul asta vezi daca totul e in regula si eviti situatiile in care poti pierde cadre importante.

Edited by florinel, 01 February 2009 - 15:25.


#8
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
ok... merci de sfaturi
o sa mai fac cateva teste cu si fara tancul de developare sa vad cum iese

#9
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
filmul nu iese transparent nici pe margine unde sunt marcajele dupa perforatii? Nu cumva il voalezi la prelucrare?  Daca ne trecut prin revelator ramine transparent dupa fixare fixatorul e bun. Daca dupa revelare  e cenusiu peste tot undeva iti intra lumina in timpul procesului care voaleaza filmul si atunci nu mai sunt zone neexpuse complet

#10
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Imi dau si eu cu parerea.
Filmul nu cred ca este voalat, din cate imi aduc eu aminte(nu am mai lucrat demult alb-negru acasa) un film voalat developat corect devine transparent si atat, aici filmul este cenusiu si asta ma duce cu gandul la revelator care eu zic ca nu este bun, de fixator nu stiu ce sa-ti spun, dar eu de cate ori am avut astfel de probleme(margini la film cenusii) a fost de la revelator.
Incearca sa schimbi solutiile, am vazut ca au inceput sa se gaseasca din nou la F64, dupa care poti ajunge la o concluzie pertinenta.

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 ocean36, on Feb 10 2009, 10:41, said:

Imi dau si eu cu parerea.
Filmul nu cred ca este voalat, din cate imi aduc eu aminte(nu am mai lucrat demult alb-negru acasa) un film voalat developat corect devine transparent si atat, aici filmul este cenusiu si asta ma duce cu gandul la revelator care eu zic ca nu este bun, de fixator nu stiu ce sa-ti spun, dar eu de cate ori am avut astfel de probleme(margini la film cenusii) a fost de la revelator.
Incearca sa schimbi solutiile, am vazut ca au inceput sa se gaseasca din nou la F64, dupa care poti ajunge la o concluzie pertinenta.


Iti aduci aminte rau.Eu stiu ca lumina inegreste granulele de argint din componenta emulsiei.Deci, un film voalat nu poate fi transparent, ci negru.Un film neexpus deloc, developat corect devine transparent.

#12
mihaibrrrr

mihaibrrrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.02.2009
Salut!

Din experienta stiu ca:
-un film voalat inainte de developare si developat corect este negru.
-un film voalat si nedevelopat este gri.
-un film corect developat are si portiuni transparente care in pozitiv sunt zonele negre iar cele negre pe negativ, in pozitiv sunt albe (de aceea in primul caz tot este negru pentru ca este ca si cum ar fi fost supraexpus complet)

In poza se vede suportul gelatinei asa ca din cauza reflexiilor nu imi dau seama exact ce s-a intamplat. Vad pe striatii faptul ca culoarea filmului nu este uniforma deci s-a intamplat ceva in spirala.
In concluzie, fa mai multe teste cu un film nou si iti stabilesti procesul. Sa ne spui daca ti-a iesit :)

Edited by mihaibrrrr, 10 February 2009 - 16:58.


#13
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 florinel, on Feb 10 2009, 14:02, said:

Iti aduci aminte rau.Eu stiu ca lumina inegreste granulele de argint din componenta emulsiei.Deci, un film voalat nu poate fi transparent, ci negru.Un film neexpus deloc, developat corect devine transparent.
Ok, multumesc pentru corectare, atunci insemna ca filmul a fost voalat.
Nu am avut niciodata probleme referitoare la voalarea filmului, o singura data cu aparatul tatalui meu, un FED, am avut probleme cu opturatorul(format din 2 perdele) care la ultimul film pe care l-am facut mi-a facut figura, in sensul ca o s-a blocat in pozitia deschis si a voalat o parte din film. Nu-mi mai aduc aminte exact cum arata filmul in cauza, asa ca multumesc inca odata pentru corectura.

Nu am mai reusit sa repar acel aparat si mi-am cumparat altul in perioada respectiva.
Asta insemna in cazul colegului nostru, ca filmul lui s-a voalat si imi vine greu sa cred ca se datoreaza unei manipulari gresite, in general cei care lucreaza pe film sunt deosebit de atenti la detalii, eu i-as recomanda sa verifice aparatul de fotografiat, sa nu fi patit ceva asemanator cu ce am patit eu.
Alta explicatie nu am.

Edited by ocean36, 10 February 2009 - 21:27.


#14
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
ok, tocmai am mai developat un film.
dupa toata documentatia pe care am citit-o inainte am ajuns la concluzia ca undeva la procesul de revelare ar fi problema, mai exact timpul acrodat acesteia; astfel am lasat mai putin timp filmul la revelat (cu aproape 2 minute) si pot sa spun ca diferentele sunt majore; nu, nu este complet transparent, dar se apropie mult; am sa pun astazi si o poza ca exemplu.

#15
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Sa inteleg ca problema a fost din cauza ca timpul in care filmul a fost tinut in revelator a fost prea lung?

#16
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
da, asa se pare
desi atat pe cutia filmului, cat si pe sticla de revelator si pe site se recomanda 9-10 minute la timp de developare;
daca revelam pentru 10 minute, ati vazut efectul. acum am lasat pelicula pentru 8:30 si diferentele sunt majore;
cu siguranta nu este fixatorul de vina; filmul nu este voalat (nici de la camera si nici de la proces sau momentul spiralarii);
as putea da vina pe calitatea revelatorului (fomadon lqn) sau timpii indicati pentru acesta;
am sa incerc si alti timpi de developare, sa vad diferentele dintre rezultate

Attached Files



#17
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Senzatia mea e ca filmul are un contrast slab. Ceva concentratie revelator, timpi, temperaturi ? Sunt niste parametrii care nu se respecta

#18
paul90g

paul90g

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.01.2009
ba se respecta  :D ... concentratia e masurata la mililitru cu seringa, temperatura e cea indicata (+- 0.2 grade) iar de timpi am mai povestit;
nu stiu ce-o fi de vina, film prost, substante proaste;
voi incerca si cu un fuji neopan si acelasi revelator sa vad ce se intampla.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate