Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

rezolutiunea antecontractului

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
rctim

rctim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2007
Am un antecontract de vanzare cumparare pt un imobil. Sunt promitentul vanzator. Promitentul cumparator s-a obligat sa achite pretul imobilului in mai multe rate, la termene bine stabilite. Am inserat in antecontract CLAUZA conform careia PIERDE ratele platite deja, daca nu respecta termenele. Mi-a platit doua rate ...si gata, nu mai are bani, dar nici nu vrea sa plece. L-am actionat in instanta, cererea fiind rezolutiunea antecontractului si atat. Nu cumva am gresit? Avand in vedere ca rezolutiunea inseamna repunerea in drepturi la fel ca initial, nu cumva voi fi obligat sa restitui avansul? Multumesc.

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
pai chiar tu spui ca ai inserat o clauza penala in sensul ca nu se restituie ratele platite
e vorba de o rezolutiune cauzata de culpa promitentului cumparator

#3
lucaroxana

lucaroxana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.09.2008
Buna.

Trebuie sa faci o cerere in care sa ceri executarea silita. Contractul de vanzare este un contract sinalagmatic, pentru care este permisa aceasta exceptie. Ea este valabila in cazul in care cealalta parte nu isi executa obligatia, dar permite executarea obligatiei corelative. Obligatia ta ca vanzator era sa predai bunul - ti-ai executat-o. El are sa iti plateasca pretul contractului. Neexecutarea lui este cauzata de vointa partii si nu de o vointa exterioara, motiv pentru care tu ai doua variante: rezolutiunea (nu o vrei pentru ca asta inseamna sa pierzi ratele primite), exceptia de neexecutare (dar tu ti-ai executat deja obligatia) sau executarea silita. Numele actiunii vorbeste de la sine.

Daca mai ai timp, inchide dosarul vechi si deschide un dosar nou cu capatul asta de cerere.


Mult succes.



Uite, inca ceva. M-am grabit cand ti-am scris mai devreme.


Fiind un contract cu prestatii succesive, nu  se mai numeste rezolutiune, ci reziliere si se desfiinteaza contractul pentru viitor, fara efect retroactiv. In rest, se aplica regulile rezolutiunii: temeiul juridic, caracterul judiciar, conditiile de accesibilitate a actiunii.

Intelegi?

La al catelea termen ai ajuns? ce s-a intamplat pana acum?
Daca ai avut parte de un avocat bun sau un judecator ingaduitor, poate ai fost indrumat deja.

Oricum, daca te mai pot ajuta cu ceva, let me know.

#4
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
rctim, cum suna exect clauza inserata in contract referitor la reziliere (chiar daca e denumita rezolutiune, sau in alt mod)? In cazul neexecutarii obligatiei din partea cumparatorului, contractul este reziliat de drept, fara sa mai fie nevoie sa recurgeti la instanta de judecata pentru rezilierea contractului?

Ne poti reproduce exact modul in care este formulata clauza care se refera la reziliere?

Edited by clara_spiele, 20 March 2009 - 16:12.


#5
rctim

rctim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.06.2007
Clauza este: "Daca cumparatorul nu plateste la termen, cumparatorul pierde ratele achitate si vanzatorul poate instraina terenul oricui doreste." Nu stiu cum s-o inteleg... Oricum terenul a fost transmis in posesia cumparatorului printr-o clauza anterioara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate