Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Masina cumparata si revanduta

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
Am cumparat o Fabia acum 2 luni jumatate.
Acum 3 zile am vandut-o.
Aveam la masina cartea + contract + fisa inmatriculare cu stampila de la proprietar ca nu are datorii.
Din motive personale m-am hotarat sa vand masina la cateva zile dupa ce am luat-o.
Nu am reusit decat acum cateva zile sa scap de ea.
Astazi ma duc la primarie sa imi iau stampila de la financiar avand cu mine si noul contract si noua fisa de inmatriculare.
Eram mai mult ca sigur ca o sa imi dea amenda ca am depasit 30 de zile fara sa o declar.
Functionarul de la primarie imi trece pe niste chitante :

- taxa inscriere 52 de lei
- taxa timbru 4 lei
- taxa talon ( cred ca scrie ) de 38 de lei
- amenda 1 milion

I-am explicat ca eu nu am de gand sa o inmatriculez, de ce sa platesc taxa de inscriere 52 de lei daca eu nu o tin.
Nu m-am putut intelege.
Cunoaste cineva ce trebuie platit? Cat ar trebui sa fie amenda? Eu am inteles ca amenda este 25 de lei, si nu 100 de lei. O stabileste fiecare primarie in parte amenda asta?

Edited by tudosecos, 22 January 2009 - 17:27.


#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 28.06.2005
salut!

Nu conteaza ca tu nu o tii. Imediat (sau in maxim 30 de zile) dupa cumparare masina trebuie declarata fiscal. Dupa care, daca vrei, imediat o poti radia fiscal pentru a o putea vinde. In cazul tau, ca sa nu mai fi trebuit sa o declari fiscal ar fi trebuit sa faci un contract de vanzare-cumparare intre cel care ti-a vandut tie si cel care a cumparat de la tine.

Cu respect,
EU

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate