Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#3745
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDarwin92, on 09 martie 2017 - 00:16, said:

fumez cam un pachet la saptamana , dar asa  cand nu am ce face,
nu simt nevoia de a fuma incontinuu , credeti ca pe viitor se va agrava situatia ?
Oricand se poate agrava. Trebuie atentie, sa tii sub control fenomenul. Sau mai bine sa fii prevazator si sa renunti de tot :)

#3746
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Vroiam sa cred mai demult ca daca fumez doar câteva tigari pe zi nu voi avea probleme de sănătate dar mi-am dat seama ca ma amăgesc singur pe mine așa ca am renunțat definitiv la fumat cu câteva saptamâni in urma.

#3747
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Mi-am luat ieri un pachet de tigari. Nu m-am putut abține. Fumez ultimele tigari si ma las definitiv.

#3748
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
După câteva săptămâni de pauza?! Păcat de efortul depus.... Știi ca, cu cât ai mai multe tentative, cu atât îți va fi mai dificil sa te lasi...nu?

#3749
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Gata! Nu mai am tigari. Nu mai cumpăr niciodată tigari :)

#3750
Gedo

Gedo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.03.2017
Buna. Am aproape 1 luna de cand am trecut la IQOS si sunt tare multumit. Am reusit sa fac rost de o invitatie la ei si am cumparat un starter kit cu 200 de lei in loc de 570 si in cartus de tigari. Mi se par foarte bune si efectiv respir altfel. Am scapat de lichide toxice, de fum, de gudroni, temperatura folosita am inteles ca ar fi in jur de 200 de grade, deci nu exista ardere, deci nici monoxid de carbon.Nu am nici un interes, nu sunt platit de ei, am cateva invitatii primite, cine doreste sa-mi trimita un email pe adresa [email protected] si il voi ajuta

#3751
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Se va înrăutăți cu mult starea de sănătate daca fumez câte un pachet pe săptămana?

#3752
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
N-am nimic mai bun de făcut acuma noaptea, vreau sa hoinăresc pe strada si sa fumez... Daca fumez odată pe săptămana câte un pachet?

#3753
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca fumezi sub 6 tigari pe zi e ca si cum n-ai fuma (pentru organism).  Problema e sa nu depasesti...

#3754
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostQuantum, on 19 martie 2017 - 07:44, said:

Daca fumezi sub 6 tigari pe zi e ca si cum n-ai fuma (pentru organism).  Problema e sa nu depasesti...


Pai nu erau 5? Acum sunt 6? Decideti-va.

#3755
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Si daca eu fumez un pachet întreg intr-o singura zi din săptămana? Șase zile nu fumez deloc căci pot trai fără tigari , dar intr-a șaptea zi îmi fac un cadou si-l fumez tot pachetul in 24 de ore?

#3756
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Nu cred ca e tocmai Ok. Și la alcool, cică e mai bine sa bei zilnic un pahar de vin, decât o sticla odată :).
Bine....eu fumam 3 pachete pe zi...zi de zi și nu am murit 😂😂😂. Nici nu am rămas cu urmări prea mari.

#3757
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postrichelieu, on 19 martie 2017 - 20:38, said:

Bine....eu fumam 3 pachete pe zi...zi de zi și nu am murit ������. Nici nu am rămas cu urmări prea mari.


Niciodata nu stii ce cancerus s-a aciuit prin plamanii, esofagul, sau cine stie ce parte a corpului tau. Niciodata sa nu iti muti atentia de la cantar. Cand incepi sa slabesti din senin sa nu te bucuri Posted Image

Edited by Groot, 19 March 2017 - 21:54.


#3758
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Cancerul nu se instalează de la fumat. Motivele instalării sunt cu totul altele. Fumatul este doar un factor de risc, care poate sa scadă protecția organismului in fata atacurilor exterioare. Și nu e nici pe departe cel mai mare.
M-ar bucura sa reușesc sa mai slăbesc...nu din senin, ci cu munca și sacrificii, dar nici așa nu reușesc.
In plus, de ceva trebuie sa mor și eu, ca doar n-oi muri sănătos 😂😂😂

#3759
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Asa scornea si mintea mea tot felul de scuze, justificari, minimalizari cand eram pe nicotina.

Atata timp cat actul fumatului nu ma afecteaza direct, do whatever makes you sleep at night bro ;)

#3760
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,528
  • Înscris: 04.05.2006
Nu ti se pare ca ești ușor (?!) ilogic?
De ce as mai cauta argumente pro fumat  care sa ma facă sa dorm liniștit, când eu nu mai fumez de 8 ani?!
Pufăiala ocazională din trabuc nu se pune.


#3761
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Auch. Atunci e mai grav.

#3762
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Șase ani nu fumez. După care ma apuc iarăși de fumat: un an. Apoi las fumatul. Nu fumez iarăși șase ani. Si tot așa. E același lucru? Se va îmbunătăți starea de sănătate acei șase ani in care nu fumez (sau acele 6 zile)?

Dupa cum a spus Cardinalul tot trebuie sa mori de ceva. Dar nu vreau sa le provoc si celora din jur probleme de sănătate + numai eu sunt/eram fumător in casa. Exista vreo lege care sa interzică fumatul la balcon?

Întotdeauna când privesc vreun film apare cineva care fumează pe ecran (reclama ascunsa la tigari?). Cu vreo doua zile in urma am visat ca aveam ascunse 2 tigari in casa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate