Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#3781
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Bun asa, bravo!

#3782
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am fumat 19 ani și m-am lăsat de 9. In primii ani, fumând pe ascuns, am fumat mai puțin...4-10 țigări pe zi, dar in ultimii ani ajunsesem pe la 3 pachete.

Edited by richelieu, 25 March 2017 - 14:15.


#3783
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Am fumat azi 3 tigari. Mai am o singura tigara. Sper ca de data asta va fi ultima. Cine naiba mi-a spart roata de la bicicleta?

#3784
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Unul dintre "cuie" :)))

#3785
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Cuiul ăla a fost probabil un vecin. Parca intenționat nu vor sa ma las de fumat. Or sa ma amendeze daca fumez la balcon?

#3786
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006
Depinde. Dacă e balcon personal nu. Legea reglementează spațiile publice.

Edited by richelieu, 26 March 2017 - 00:18.


#3787
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Exemplu: Merg pe strada si fumez. Pe strada trec oameni... Strada nu e loc public?

#3788
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ba da, strada e loc public in aer liber. Si din pacate inca nu este interzis fumatul pe strada. Sper sa se interzica in cativa ani.

#3789
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Eu n-am fost niciodata un fumator inrait. Am fumat de pe la 17 ani pana la 22, apoi m-am lasat.Pe la 30 m-am apucat din nou si pana recent am tot bagat undeva pana la 10 tigari/zi.
Acu` m-am lasat de vreo 2 luni. Am constatat un lucru pozitiv - daca, fumator fiind, sufeream de 1-2 dureri de cap/saptamana - in astea 2 luni n-am mai avut nici macar o durere de cap.

Ca si efecte negative - am avut si eu o perioada de nervozitate - de fapt, nu o stare propriu-zisa de nervozitate , ci o escaladare foarte rapida a oricarui moment de "nervi". A inceput sa treaca si asta.

Maama ce fain miroase ploaia, dupa o zi calda ! - asta ma gandeam zilele trecute, cand am realizat ca n-am mai simtit de mult mirosul asta...

#3790
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 florinel, on 26 martie 2017 - 09:32, said:

o escaladare foarte rapida a oricarui moment de "nervi".


Asta e gena romaneasca, n-are treaba cu fumatul. Adica fumator, nefumator, romanului ii sare tandara din nimic intr-o secunda.

#3791
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,458
  • Înscris: 04.05.2006

 themaestrulyoda, on 26 martie 2017 - 09:03, said:

Exemplu: Merg pe strada si fumez. Pe strada trec oameni... Strada nu e loc public?
Ba da, dar e spațiu public deschis, iar legea interzice fumatul in spațiile publice închise. Exista și o definiție a spațiului public închis, ca fiind un spațiu delimitat de minim 3 pereți și acoperiș. Deci dacă la birou ai un balcon din acela "retras" in structura blocului, astfel ca are pereți laterali, nu ai voie sa fumezi. Dacă stânga/dreapta, sau chiar doar una dintre ele sunt deschise, atunci ai voie.

#3792
Am0re

Am0re

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.03.2017
Salut, pro si anti fumatori, ambitiosi si mai putin. Azi e prima zi, dar nu prima data (cred 4 incercari pana acum), cand am decis sa nu mai fumez. Fumez de 33 de ani Posted Image , am schimbat tigarile de la cele mai tari la cele mai slabe. Acum ceva timp (3 ani), am avut o interventie chirurgicala, pentru care trebuia sa ma las de fumat cu cel putin 3 saptamani inainte de interventie (spune pagina dlui profesor dr chirurg). De curiozitate, l-am intrebat, cu gandul ca, daca imi spune imperativ trebuie sa ma las, cele 3 tigari pe care le mai aveam in pachet, vor fi ultimile. Ha, citez "lucrurile astea trebuie sa apara in asa zise instructiuni pre-operatorii". M-am simtit usurata de faptul ca nu este imperativ si imediat dupa vizita la dr mi-am cumparat, ca de obicei, un cartus de tigari Posted Image . Perioada de spitalizare (1 saptamana) a fost evident fara tigari. A urmat o perioada f depresiva pt mine Posted Image , fiind sub influenta post-operatorie, la fel, lipsita de info si instructiuni de folosinta in noul stadiu, in care am fumat ca o disperata. Acelasi lucru s-a intamplat de fiecare data cand am incercat sa ma las de fumat. 3 saptamani maxim si pe urma rupeam. Sotul are deja 9 ani de cand s-a lasat insa, trabucul si coniacul au devenit noile obiceiuri de sambata seara. Intre timp, am decis sa imi verific iar starea de sanatate si in urma unui CT la plamani, aflu de un inceput de emfizem pulmonar (o bula ... doar) care, din pacate, a ramas doar cu un singur raspuns "lasa-te de fumat". Mda, usor de zi, greu de pus in practica. Din septembrie 2016, am tot amanat momentul si iata ca astazi, m-am decis si am aplicat primul plasture transdermic. Decizie luata ca urmare a unui disconfort in zona pieptului care ma tine de ceva ani Posted Image Sotul n-a reusit sa ma convinga Posted Image  Azi, cafeau fara tigari, drumul cu trafic catre birou fara tigara, micul dejun fara tigara la "desert". Impartasesc initiativa cu colegele fumatoare si iata ca incepe cersitul dupa rontaieli Posted Image Prima senzatie dupa aplicare, stare de greata Posted Image si un pic de ameteala. Dupa primele rontaieli insa imi trece. Mi-e foame de ceva, o masa copioasa sper sa ma linisteasca fara sa o termin cu o tigara. Daca nu sunt prea vorbareata pt voi, revin cu noile statusuri. Sa aveti o zi minunata si plina de inspiratie!Posted Image

#3793
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Nici o tigara de sâmbăta trecută!

#3794
Am0re

Am0re

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.03.2017
Am incercat o zi fara nicorette insa n-am rezistat si am Posted Image  mai putin dar am fumat 3 tigari intr-o zi normala (vs min15) si 10 tigari sambata seara (vs min20). Intr-o saptamana doar 2 zile "fumate". In varianta si mediul meu, nicorette functioneaza. Urmatorul pachet de nicorette il voi lua cu concentratie mai mica fata de cel de acum de 25mg. In privinta costurilor, consumul a fost de 62 lei (nicorette) + 13 tigari vs 160 lei, deci economie de 87 lei. Posted Image

Edited by Am0re, 03 April 2017 - 09:25.


#3795
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Pur si simplu nu pot fără tigari. Azi mi-am luat un pachet si l-am fumat pe jumătate.

Urmează o noapte albă. Cred ca pana dimineața il dau gata.

#3796
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,065
  • Înscris: 15.06.2009
Yoda, esti off, topicul asta este despre "incep sa ma las de fumat", nu despre "ma apuc de fumat"...

#3797
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Am0re, on 03 aprilie 2017 - 09:22, said:

Am incercat o zi fara nicorette insa n-am rezistat si am Posted Image  mai putin dar am fumat 3 tigari intr-o zi normala (vs min15) si 10 tigari sambata seara (vs min20). Intr-o saptamana doar 2 zile "fumate". In varianta si mediul meu, nicorette functioneaza. Urmatorul pachet de nicorette il voi lua cu concentratie mai mica fata de cel de acum de 25mg. In privinta costurilor, consumul a fost de 62 lei (nicorette) + 13 tigari vs 160 lei, deci economie de 87 lei. Posted Image


Normal ca Nicorete functioneaza, ca doar iti furnizeaza fix acelasi drog ca si tigarea, minus fumul si putoarea.

Dar imi place cum gandesti, ai (un, sanchi, inceput de) gauri in plamani, lumea iti zice sa te lasi de fumat ca nu e bine deloc, mai ales ca factorii de risc sunt pana la luna si inapoi dupa ce treci de 40 de ani, si tu iti pui problema daca sa te lasi 6 luni mai tarziu. Si cand te gandesti la asta faci calcule de bani in loc de timpul care ti-a mai ramas pe planeta asta.

Si da, chestia cu abtinerea de la fumat in pre-operator este o conspiratie planetara impotriva marilor corporatii producatoare de tigari, n-are nicio legatura ca nicotina este vaso constrictor si iti ridica tensiunea arteriala. Doctorii adora pacientii cu tensiune mare in timpul operatiilor.

Edited by Groot, 04 April 2017 - 08:09.


#3798
Am0re

Am0re

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.03.2017

 Groot, on 04 aprilie 2017 - 08:08, said:

Normal ca Nicorete functioneaza, ca doar iti furnizeaza fix acelasi drog ca si tigarea, minus fumul si putoarea.

Dar imi place cum gandesti, ai (un, sanchi, inceput de) gauri in plamani, lumea iti zice sa te lasi de fumat ca nu e bine deloc, mai ales ca factorii de risc sunt pana la luna si inapoi dupa ce treci de 40 de ani, si tu iti pui problema daca sa te lasi 6 luni mai tarziu. Si cand te gandesti la asta faci calcule de bani in loc de timpul care ti-a mai ramas pe planeta asta.

Si da, chestia cu abtinerea de la fumat in pre-operator este o conspiratie planetara impotriva marilor corporatii producatoare de tigari, n-are nicio legatura ca nicotina este vaso constrictor si iti ridica tensiunea arteriala. Doctorii adora pacientii cu tensiune mare in timpul operatiilor.
In sfarsit cineva care ma cearta argumentat si foarte dur dar cu tenta comica. As fi putut scrie un roman insa m-am rezumat la cateva idei pe care orice fumator le are la inceput de drum "ma las de fumat" si da, asteptam replici dure care sa evidentieze ce e mai important si anume persoana ta.
Important sau nu, eu sunt hipotensiva de mica iar aceasta problema n-a fost luata in considerare de nici un doctor (cu plata sau fara plata) la nici o interventie ( ex. nastere). Crezi sau nu, o vasoconstritție mediata de nicotina determina cresterea acuta, dar tranzitorie a tensiunii arteriale sistolice la fel si cafeaua (in cazul meu). Si totusi, am lasat tigarile cu 3 saptamani inainte de interventie insa reactia de moment a fost sa cumpar cartusul de tigari si pe care ulterior l-am pus in asteptare. S-a dovedit a fi folositor in perioada post-operatorie.
Gaurile la plaman sunt cauzate in principal de raceli sau bronsite acute/cronice netratate corespunzator sau la timp (tratam de obicei efectul si nu cauza). Aceste banale raceli, repetate si in timp, iti slabeste sistemul imunitar si in special plamanii si bronhiile. Ahh si ca sa luam in calcul poluarea din orasele aglomerate, cauza nemediata la noi, te asigur insa ca e cauza multor probleme respiratorii mai mult decat fumatul. Si aici iti prezint o realitate, copil (15 ani) Capacitatea pulmonară totală valori normale 4301 - 4782 => rezultat 4786 emfizem usor, in comparatie cu rezultatul meu 4393.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate