Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Somatie de plata telefonie

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004

View PostAcidMan, on Apr 15 2006, 11:48, said:

n-au voie sa faca schimb de bani...
probabil au amanat plata deoarece mike a intarziat cu platile ...

Interesant este faptul ca , contractul l-am incheiat la reprezentanta iar cel care a completat contractul (reprezentantul Connex) nu mi-a zis ca daca intarzii cu plata la o factura nu imi mai vad banii inapoi deloc sau poate dupa un an. Mi-a zis doar "Depuneti banii la casierie si dupa 6 luni veniti si ii luati tot de aici", nimic altceva! Deci...informatii incomplete, minciuna. Daca imi zicea toata treaba poate nu mai achitam acel depozit si alegeam alt operator de telefonie.

Desi nu am nici o datorie la ei , au refuzat sa imi returneze banii pe motiv ca am intarziat o plata sau doua, asta este nu sunt singurul....la o adica le achit abonamentul in avans pe restul de 6 luni si am terminat cu ei. Apoi sunt curios la sfarsitul contractului ce motiv o sa mai invoce sa nu imi iau banii inapoi.....desi sunt banii mei depusi la ei ca "depozit-garantie".

#20
ZareL

ZareL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.11.2005
mi s-ar parea normal ca la astfel de cazuri ( depozite, plati in avans etc.) sa existe un act aditional la contract unde este ff bine stipulat : ptr ce se cere acei bani, cand ti se dau inapoi si in ce conditii.

#21
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
la sfarsitul contractului sunt obligati sa iti dea banii inapoi.
n-au voie sa ii tina ca doar nu sunt banca.
Doar daca nu o sa ai restante pt ca atunci or sa iti ia din depozit sa acopere restanta ...

#22
ZareL

ZareL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 10.11.2005
Mai nou cei de la Voda trimit sageata daca nu ai platit factura somatie + factura proforma in valoare de 200 $ ptr rezilierea contractului(sau mai mult in functie de ab.).
Asa mai sperie varsta a 3-ia care vin prin magazine disperati cu factura proforma in mana disperati.

#23
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004

View PostAcidMan, on Apr 15 2006, 15:49, said:

la sfarsitul contractului sunt obligati sa iti dea banii inapoi.
n-au voie sa ii tina ca doar nu sunt banca.
Doar daca nu o sa ai restante pt ca atunci or sa iti ia din depozit sa acopere restanta ...
Tocmai asta e , nu am nici un fel de restante ! Dar de ce nu mi-au dat banii inapoi dupa 6 luni cum au promis mincinosii ? Ce incredere sa mai am eu in ei.........ei imi cer garantie si tot ei imi dau tzeapa! Nici la Zapp nu e chiar asa  :puke:

#24
san_alex69

san_alex69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2004

View Postmike22, on Apr 15 2006, 16:02, said:

Tocmai asta e , nu am nici un fel de restante ! Dar de ce nu mi-au dat banii inapoi dupa 6 luni cum au promis mincinosii ? Ce incredere sa mai am eu in ei.........ei imi cer garantie si tot ei imi dau tzeapa! Nici la Zapp nu e chiar asa  :puke:
Pai trebuie sa si gandesti putin. Ei iti cer garantie pentru a fi siguri ca tu platesti facturile cum trebuie. Daca nu le platesti la timp, tu cam ce impresie crezi ca le faci? Ca esti om de cuvant si ca ti-au cerut degeaba garantia sau le dai dreptate? Mai ai si pretentii...
Vroiai sa-ti zica de la inceput ca daca nu platesti cum trebuie se prelungeste termenul, intr-adevar te-ai fi speriat si ai fi renuntat la contract. Ce ar mai fi daca la toti dealerii de la toti operatorii de telefonie mobila ar aparea afise gigant in care sa scrie ca daca nu ne platiti facturile va bagam la parnaie? Ti s-ar parea normal? Ai putea sa incerci sa te gandesti ca pur si simplu te-au considerat om bun care isi respecta contractul, inclusiv sarcinile de plata.

Edited by san_alex69, 15 April 2006 - 15:16.


#25
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004

View Postsan_alex69, on Apr 15 2006, 16:12, said:

Vroiai sa-ti zica de la inceput ca daca nu platesti cum trebuie se prelungeste termenul, intr-adevar te-ai fi speriat si ai fi renuntat la contract.

Pai de ce sa nu imi zica toata tarasenia daca asa este ? Se numeste informare incompleta, la fel ca si reclama cu 1cent pe minut. In primul rand, e vorba de banii mei nu de vreun bounus pe care mi-l dau prin faptul ca daca depun 150$ "ma lasa" sa devin clientul lor. Curios 150$ avans pt abonament de 5$.....echivalentul a 30 de abonamente achitate in avans. :w00t:

Eu daca ar fi sa ma iau de ei as putea oricand....la inceput primele 5 zile ale contractului nu a mers sub nici o forma serviciul de Internet 10MB desi el era platit si aparea in contract. Zeci de telefoane (de 30 minute) la *222 si nici o rezolvare......mers la reprezentanta si abia acolo au rezolvat, era de la ei nush ce problema tehnica sau bifasera ca aveam serviciul activ insa nu l-au activat deloc ( au incercat cu simu meu in 2 telefoane ale lor si nici lor nu le mergea ). Puteam sa reziliez contractul pt. faza asta instant si sa ma mut la concurenta, dar am zis lasa pt. ca asha e la inceput.

#26
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
mike, ai un istoric de plata la ei.
il construiesti din prima zi si il imbunatatesti sau nu cu timpul. in functie de asta ei trag anumite concluzii... astefl te aseaza intr-o anumita grupa de clienti. in functie de asta ei stiu cand iti pot da banii inapoi. e un sistem automat care nu tine cont de situatii speciale.
daca tu ai intarziat cu plata la 2-3 facturi din 6 si de tot atatea ori ai avut tel inchis, inchipuieti ca ai un istoric de 50 la suta facturi intarziate.
normal ca ei vor sa se asigura ca isi pot recupera banii inveztiti in tine.
Si, scuza-ma ca o zic asa, dar nu esti ce mai de incredere persoana dpdv al serviciilor telecom, doar ce ai zis ca ai dat tzeapa la zapp ...

#27
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004

View PostAcidMan, on Apr 15 2006, 20:31, said:

Si, scuza-ma ca o zic asa, dar nu esti ce mai de incredere persoana dpdv al serviciilor telecom, doar ce ai zis ca ai dat tzeapa la zapp ...
Nu am scris nicaieri lucrul asta.......eu am un proces cu Zapp. Tzeapa mi-am luat-o chiar eu. Am achitat 3 sau 4 facturi proforme in avans insa nu mi le-au scazut din factura fiscala finala. Deci intr-o luna am avut de platit 8 mil in loc de 4 mil sau cel putin asa vroiau ei.

Nu mai trage concluzii gresite....nu e frumos si in afara de asta iei prea mult apararea Connexului, nu stiu daca tie ti-ar fi placut sa fii mintit in fata "vino dupa 6 luni, iti iei banii tot de aici" ..... "aaa ne pare rau nu se poate sa va dam banii inapoi, mai veniti dupa 1 an"...........sunt curios ce motiv vor mai inventa dupa 1 an de zile , nu ma mai gandesc la banii aia oricum ii consider pierduti, ce sa faci si operatorii dau tzepe.

#28
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
nu tin partea connex. incerc doar sa nu fiu subiectiv. am reziliat la connex datorita idioteniei celor din c.care de la ei ..

#29
san_alex69

san_alex69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2004
daca iti achiti facturile la timp nu o sa mai inventeze nimic si o sa-ti dea banii

#30
mike22

mike22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 06.07.2004

View Postsan_alex69, on Apr 16 2006, 14:35, said:

daca iti achiti facturile la timp nu o sa mai inventeze nimic si o sa-ti dea banii

Cred ca luni ma duc si le achit restul de 6 abonamente in avans.......apoi astept 6 luni.....sa vedem ce chichitza o sa mai gaseasca baietzii....

#31
Hu-tec Engineering

Hu-tec Engineering

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2006
Din pacate problema somatilor de plata din partea S.C. Mars Collection S.R.L. a intrecut masura, din aceasta cauza am de gand sa ii dau in judecata. Cine mai are probleme cu somatile de plata il rog sa ma contacteze la 0721 333 852, 0788 615 185, fax 0241 587 377, E-mail: [email protected]. Cu cat suntem mai multi cu atat mai bine, lipsa de respect si bataia de joc din partea S.C. Mars Collection S.R.L. trebuie sa inceteze definitiv, este inadmisibil ca o firma care ma da in judecata sa nu aiba nici macar sediu si "negocierea" contractului se face telefonic. Apropo codul CAEN pe care il au este 3426 [Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.)] asta insemnad ca nu este o Societate civila de avocati.

View PostDarkHate, on Feb 22 2005, 18:37, said:

Are cineva o somatie de plata de la vreun operator de telefonie? Daca se poate sa o scaneze si sa o puna aici? Sunt interesat sa vad cum arata asa ceva. Va rog mult!

Edited by Speedo, 18 May 2006 - 15:21.


#32
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006

View PostHu-tec Engineering, on May 18 2006, 16:14, said:

Din pacate problema somatilor de plata din partea S.C. Mars Collection S.R.L. a intrecut masura, din aceasta cauza am de gand sa ii dau in judecata. Cine mai are probleme cu somatile de plata il rog sa ma contacteze la 0721 333 852, 0788 615 185, fax 0241 587 377, E-mail: [email protected]. Cu cat suntem mai multi cu atat mai bine, lipsa de respect si bataia de joc din partea S.C. Mars Collection S.R.L. trebuie sa inceteze definitiv, este inadmisibil ca o firma care ma da in judecata sa nu aiba nici macar sediu si "negocierea" contractului se face telefonic. Apropo codul CAEN pe care il au este 3426 [Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.)] asta insemnad ca nu este o Societate civila de avocati.


Exact aceeasi faza a patit-o si frate-meu, a renuntat la connex prin vara anu trecut , asta a mers in Spania si vine un vecin la mine( sunase la ceva vecin sa il caute, nu mai eram pe RTL) ca l-a cautat pe fratemeu si ca e important si a lasat un nr de telefon.
Asa ca l-am sunat de individu asta cu recuperarile de datorii si mi-a zis ca se mai emisese inca o factura  :o  care normal la noi nu a ajuns si ca sa platim cu penalizari si alea alea. Zic mai la noi nu a ajuns nimic, ce sa merg sa platesc daca nu am factura trimiteti factura sa vad si eu despre ce este vorba...zicea ca o trimite saptamana urmatoare si...nimic nu am mai auzit de atunci. Ciudat..facturile Connex intotdeauna ajungeau la timp...
Sper ca nu se trezeste frate meu cu penalizari de milioane....dupa ani buni..

#33
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
daca au trecut 3 ani, s-a prescris, nu mai trebuie sa le dai nimic

Edited by zuppy, 18 May 2006 - 16:52.


#34
adrian81

adrian81

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,105
  • Înscris: 13.04.2006
Mai am de asteptat inca 2...adica frate meu mai are de asteptat.:)

#35
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
dupa cum am zis mai sus, daca atat de mare e perioada, datoria s-a prescris si nu te mai pot obliga in nici un fel sa le dai banii.

vezi topicul cu kasolvenzia pentru mai multe detalii.

http://forum.softped...dpost&p=1504096

#36
obnoxious

obnoxious

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 01.03.2006

View PostHu-tec Engineering, on May 18 2006, 16:14, said:

Din pacate problema somatilor de plata din partea S.C. Mars Collection S.R.L. a intrecut masura, din aceasta cauza am de gand sa ii dau in judecata. Cine mai are probleme cu somatile de plata il rog sa ma contacteze la 0721 333 852, 0788 615 185, fax 0241 587 377, E-mail: [email protected]. Cu cat suntem mai multi cu atat mai bine, lipsa de respect si bataia de joc din partea S.C. Mars Collection S.R.L. trebuie sa inceteze definitiv, este inadmisibil ca o firma care ma da in judecata sa nu aiba nici macar sediu si "negocierea" contractului se face telefonic. Apropo codul CAEN pe care il au este 3426 [Stocuri (materiale, productie in curs de executie, semifabricate, produse finite, marfuri etc.)] asta insemnad ca nu este o Societate civila de avocati.

Te-ai gandit ca poate te ameninta cu judecata o firma fantoma numai ca sa le platesti niste bani. Nu ar fi mai bine sa suni la Vodafone si sa lamuresti cu ei situatia.
E prea trasa de par faza cu "materiale, produse in curs de executie...".

Asa orice fost anagajat la Kasolvenzia sau Vodafone sau Orange poate sa faca rost de o lista cu datele unor fosti clienti si sa incerce o teapa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate