Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

(GERULA2006) Casuta noastra din Branesti!

- - - - -
  • Please log in to reply
886 replies to this topic

#37
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
Vezi ca primavara cum da caldura nu mai gasesti echipe libere! Daca vrei sa semnezi o intelegere cu una sin echipe acuma fa-o altfel o sa fie tarziu si o sa gasesti greu pe altii !

bafta la casuta

#38
akinik

akinik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 888
  • Înscris: 31.03.2007

View Postforumeanu, on Feb 9 2009, 16:27, said:

preturile or sa scada...parerea mea.

"or sa scada" sigur ca da :) , da vedeti sa nu asteptati prea mult ca o sa va pomeniti ca nu o sa aveti cu cine mai executa ;
atunci o sa vad cum o sa alegiti ciurucurile de echipe ramase fara lucrari si pe la toamna sa va plangeti pe forumul asta ca vezi doamne uite ce prostii mi-au facut aia ;
asa ca vedeti sa nu ramaneti ca fata batrana, nemaritata la timp :)

Edited by akinik, 09 February 2009 - 17:40.


#39
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
GERULA2006, iata ceva idei, ca unul care e aproape de final.

- Te rog pune o poza a amplasamentului casei tale pe teren. Tine cont unde se plimba soarele, mai ales din punctul de vedere al terasei.
- Iti sugerez sa iti faci un beci, sub casa. Macar un 4-6 metri patrati, o sa iti fie mai mult decat necesar/util in timp.
- Referitor la echipa de meseriasi, NU te grabi sa bati palma cu ei fara sa vezi ce au mai lucrat. Si mult mai important, discuta cu proprietarii caselor respective. Pretul mic nu e totul. Mare grija la acest aspect, se poate lasa cu fire albe inainte de vreme. E "seceta" pe piata, echipe gasesti fara probleme.
- Daca nu ai, fa un studiu geo. O sa ai nevoie de el la calculul fierului si la receptia casei.
- incearca sa "ascunzi" stalpii in pereti. Ai la parter pe peretele rotund un exemplar care o sa te supere in timp. Aceeasi poveste pe peretele cu masa de la bucatarie.

PS. Nu sunt "Giga contra", iti ofer doar ceva idei cu care faci ce vrei, daca vrei. Succes !

#40
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Cine face pariu cu mine ca la vara, dupa ce se termina "runda" asta de case ale noastre, o sa fie foame in constructii?

Ma refer mai ales la echipele astea, nu neaparat la firme.

#41
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Dupa cum am vazut ca se misca piata...la vara siiiigur o sa se moara de foame. Mai ales daca s-a ajuns sa se contracteze lucrarile inca din ianuarie :D . Anii trecuti pana prin martie nici nu se misca vreun mail si telefonul suna decat de la mama. Anul asta inca de pe 5 de cand m-am intors in tara, parca au innebunit. Mai am septembrie si octombrie de rezolvat si pot spune ca am incheiat carnetelul 2009.
In ceea ce ma priveste sunt dispus sa pun o lada de Jack :lol: .
Cred ca anul asta se vor bate multe recorduri in sectorul micro, chiar daca pe ansamblu se va construi mai putin cantitativ.

#42
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Nu vorbeam despre cei care lucreaza serios :)

Oricum, nu stiu cum e la altii, dar eu am impresia ca se simt efectele crizei.

De exemplu, de pe forum, toti care si-au construit case anul trecut mi-au recomandat sa ma duc personal la depozitele de materiale pentru a cere oferte/negocia, pentru ca oamenii nici nu isi citesc emailul. Ei, uite ca din 20 de cereri de oferte trimise pe email catre firme medii/mari, vreo 15 au raspuns concret, cu calcule, iar 10 m-au sunat de mai multe ori sa imi mai ofere si alte materiale, apoi au revenit dupa cateva zile sa ma intrebe daca m-am hotarat si sa imi dea transport gratuit, apoi sa mai scada preturile conform lunii februarie...

Firmele de constructii care mi-au dat oferte ma suna odata la trei zile sa ma intrebe daca am hotarat ceva, si sa imi ofere discount 10-15%.

Acum cine stie, poate sunt un caz aparte, nu pot generaliza. Dar cu datele pe care le am eu, concluzia pe care o trag este ca lumea e in cautare de business....ceea ce ar fi logic si normal, dar care nu se intimpla in anii trecuti.

Bafta!

#43
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Multumesc pt rapunsuri si sfaturi!

Pt DON KING :1.incerc sa fac un desen cu traiectoria soarelui ,dar el rasare pe partea cu terasa si apune undeva pe partea cu intrarea
                     2.in fata casei o sa fie un garaj cu beci sub el
                     3.inca sunt in cautre de ecjipa si de negocieri cu altele.deja am respins una
                     4.studiul GEO este facut.deja se lucreaza la structura dupa acest studiu.sunt curios cit fier o sa am bagat in casa ,deoarece mi-a zis structuristul ca este un teren f tare
                    5.in ceea ce priveste stilpii inca ma gindesc la variante
Multumesc mult pt sfaturi!

Este foarte adevarat ce zice FORUMEANU.Acum te suna ei sa iti vinda materiale.Cam bate vintul prin depozite.Si la cum vad ca se adinceste aceasta criza nu va fi bine deloc pentru ei.De banci abia te poti apropia .La fel sta treaba si cu echipele.Cei care mi-au facut studiu GEO ziceau ca anul trecut aveau cam 4 - 5 pe zi.Anul asta abia mai au de munca.
Azi am depus dosarul de mediu.Dureaza o saptamina.Sper ca incepind cu 23 sa le ridic si pe cele de la gaze si electrica.Mai am de facut PV de intarusare si sa iau toate schitele de la arhitect.

#44
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,542
  • Înscris: 10.05.2007
Acu sa vedeti cum suna echipe intregi, d-astia de luau 15-20 k anul trecut pentru 3 luni de zile de munca la o casa. D-astia de nu dadeau nici macar o hartie la mana cum ca isi iau asupra lor vreo responsabilitate. Si eu le spun ca mai mult de 5-6 mil pe luna pentru servicii de curatenie nu pot sa le ofer. Sa vezi ce indignati sunt. Las' ca-i bine :D . Olny the strong will survive. Cine-i ocupat si anul asta, Gerula, inseamna ca se misca si bine, fac si calitate si au si preturi decente. Asa ca daca ai gasit o echipa buna, mai bine astepti dupa ei decat sa accepti orice muritori de foame dar care sa-i schimbi dupa 2 saptamani. Pierzi si bani si timp si calitate. O casa facuta de 2-3 maini se vede.

#45
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Salut!
Azi am luat si avizul de la gaze .Era ultimul .Cele de la curent si mediu le-am luat acum o saptamina.
Mai am de facut acel PV de intarusare si sa imi dea arhitectul documentatia finala pentru AC.
Nu mi s-au parut chiar asa greu de obtinut avizele.Poate era mai rau cu ceva timp in urma.
De la banca vin niste semnale favorabile.
Inca mai caut echipa si materiale.

#46
maripana_30

maripana_30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.10.2008

View PostGERULA2006, on Mar 9 2009, 15:25, said:

Salut!
Azi am luat si avizul de la gaze .Era ultimul .Cele de la curent si mediu le-am luat acum o saptamina.
Mai am de facut acel PV de intarusare si sa imi dea arhitectul documentatia finala pentru AC.
Nu mi s-au parut chiar asa greu de obtinut avizele.Poate era mai rau cu ceva timp in urma.
De la banca vin niste semnale favorabile.
Inca mai caut echipa si materiale.
cat  a durat avizul de la electrica?
am pe cineva cu fier la 18,5 ron kg ,pret cu tva ,fier romanesc ,se emite factura.

#47
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

am pe cineva cu fier la 18,5 ron kg ,pret cu tva ,fier romanesc ,se emite factura.
wow si eu vreau asa ceva in timisoara  :crybaby:.
Acum pe bune, livreaza 13 tone, 500 km pana in Timisoara? Daca da sunt profund interesat!

Edited by lifestyle2000, 09 March 2009 - 23:17.


#48
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Cind am depus avizul de la electrica mi-au zis sa revin dupa 15 zile.Din lipsa de timp am fost dupa fix o luna si era gata.A fost depus pe 3.02 si pe el scrie ca este emis pe 11.02.Deci cred ca 15 zile este termenul maxim.
F bun pretul la fier.Te tin minte si cum obtin banii de la banca te contactez.In ce zona este locatia?
Multumesc mult !

#49
korggis

korggis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.10.2007
Avizele de amplasament se obtin mai usor de anul asta. Adica se misca mai repede. Cine stie, poate si-au crescut productivitatea oamenii. Si de fapt, nu asta e problema. Cel de racordare e. ;)

#50
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
sunt si lucrari mai putine, mult mai putine.

#51
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Maripana_30 voia sa zica 1.85. Se poate si 1.83 cu putin efort.. ;) Deja mare economie nu mai e.

#52
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Mi-am dat seama care este pretul real :D
Eu zic ca este un pret f bun.Trebuie sa incep sa caut materiale.Aveti idee ce preturi sunt la caramida?

#53
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
300-310 ron porotherm de 30. Idem Durotherm. Altceva nu stiu.

#54
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,831
  • Înscris: 26.08.2006
Aveti idee cam citi MC de lemn ar intra la casa (pentru cofrag si acoperis)?
Tocmai am primit o oferta la manopera de 8000E si vreau sa imi fac un calcul cit m-ar duce casa la rosu.
Saptamina viitore obtin si necesarul de materiale,Eu sper sa o scot in 35 000 la rosu.

PS: reciteam topicul si vad ca previziunile colegilor de suferinta nu prea s-au adeverit:suntem aproape de aprilie ,inca in plina criza si vad ca preturile inca SCAD .Sper sa mai tina preturile astea inca vreo luna si un pic sa apuc si eu sa le cumpar.Depind e banca......

Edited by GERULA2006, 19 March 2009 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate