Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

(GERULA2006) Casuta noastra din Branesti!

- - - - -
  • Please log in to reply
886 replies to this topic

#1
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Dupa un an si jumatate de citit acest forum, m-am hotarit sa deschid si eu un jurnal.Iata pe scurt povestea mea:terenul se afla in comuna Branesti si l-am cumparat acum un an si jumatate .Are 750m cu o deschidere de 13m pe o latura si pe latura opusa de 11,77m.Anul acesta vreau sa ma apuc de construit,totul depinde insa de citi bani iau de la banca.
Pentru inceput vreau sa va arat planurile casei (nu este varianta finala).Astept parerile voastre si orice sfat ne va fi foarte util pentru a ma hotari la varianta finala.Noua ne place ce a iesit pina acum , dar daca aveti si alte idei va astept.

Attached Files



#2
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
faina casuta, dar,la dormitorul de la pod fa-i si lui o baita mica, pe bune te plimbi cu toalele pe scari.........
mai am o pb cu dressing-ul : este folosit nu de tine si sotie sau de toti?
si este cam maricel ca si suprafata totala.
in rest fatada e super k ca si design mai pune poze cu fatade!
felicitari!

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Frumos. Mi se pare un proiect lucrat. Si elegant. Spatii destul de generoase. Imi place separarea parterului in living si restul spatiilor auxiliare. Imi mai place ca nu ai gol peste living si ai scos 3 dormitoare la etaj. Fatada super. NU as modifica prea mult.
Vizavi de costuri, mai ales ca vrei sa faci cu credit: te sfatuiesc sa scoti fatadele din tencuiala structurata, fara placari. Placarea ar fi de mare efect, dar e scumpa rau si destul de dificila tehnic din cauza termoizolatiei. O faci din tencuiala structurata cu niste culori de contrast, mai ieftin si de efect. Acum nu stii, dar sa-ti explic: cand se va apropia finalul, vei fi terminat cu banii :) Vad vreo 250 mp construiti, as zice ca te duce la 150k la cheie, cu finisaje normale, cu o echipa de meseriasi, nu cu firma.
Succese.

#4
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
chiar ca a lucrat un arhitect. e o rezolvare eleganta a partiului intr-o suprafata relativ mica 3 dormitoare la etaj , cu un dormitor matrimonial generos.
cat despre baia de la pod, e de luat in calcul, daca nu cumva este luata deja doar ca nu e trecuta ca atare in plan.

Edited by septimiu80, 21 January 2009 - 19:48.


#5
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
misto casuta , unde ai terenul in Branesti , daca nu poti sa-mi zici aici macar pe PM , si eu am tot in Branesti , pot sa-ti mai dau ponturi de materiale si diverse alte treburi ....si atentie ce echipa de cosntructori angajezi ....eu mai am ff putin ( 2 saptamani maxim) si o termin si o sa ma mut acolo sper la primavara

mult noroc

#6
maripana_30

maripana_30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.10.2008
ti-am trimis pm cu adresa depozitului de fier,scuze pt intarziere  dar nu am vazut mesajul pana acum

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postoverseas, on Jan 21 2009, 11:41, said:

Frumos. Mi se pare un proiect lucrat.
Simie-mi place fatada aia si char cum e impartit la etaj...depinde si de structura familiei lui.

relativ la preturi, dupa ce am citit in alte parti, ma gandesc ca ar fi ceva sa o realizeze pe la vreo 15-17 mii manopera si materialele  la rosu sa-l duca pe la vreo 45,..o scoate maxim in 60k...daca lucreaza cu  o firma care face antemasuratori corecte si ii prezinta devize de executie facute corect.
Mie-mi facea Sile la 80k 380mp..aici e mai putin...
Sa-l duca finisajele atat de mult INCAT SA AJUNGA LA 150K?

ORICUM: s-o incepi sanatos Gerulo si asta e, ne auzim pe-aici...ca incep cateva case in primavara, sa vezi discutii atunci!

Edited by sanddy1964, 21 January 2009 - 22:09.


#8
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Va multumesc tuturor pentru aprecieri.Vad ca nimeni nu are nici o obiectie la plan ,deci sa inteleg ca planul este bun.
Eu sper sa o scot la 40 k la rosu (cu echipa) si apoi la finisaje......sa vad in citi bani ma mai incadrez.
Eu cred ca asta ramine varianta finala !

#9
angus_young

angus_young

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 30.09.2007
pai la gata fara 450-500 EUro  / mp nu o faci , si cu finisaje modeste inca ! Ca sa nu mai zic ca trebuie sa-ti iei marja macar 20% , nu se stie ce se va intampla cu materialele la primavara . Facem pariu ...chiar daca e criza economica , materialele tot se vor scumpi si vor fi cel putin la acelasi nivel cu acum un an


la 250 mp , numai manopera la rosu o sa fie 15-16.000

Edited by angus_young, 21 January 2009 - 22:47.


#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View PostGERULA2006, on Jan 21 2009, 22:42, said:

Va multumesc tuturor pentru aprecieri.Vad ca nimeni nu are nici o obiectie la plan ,deci sa inteleg ca planul este bun.
Eu sper sa o scot la 40 k la rosu (cu echipa) si apoi la finisaje......sa vad in citi bani ma mai incadrez.
Eu cred ca asta ramine varianta finala !
Ce suprafata desfasurata are casa?

#11
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
La parter suprafata construita este de 94,4 mp si la etaj de 96,2mp (total de 190,6mp).Aici nu stiu cum se negociaza:presupun ca la suprafata construita!
Podul nu este amenajat!In pod este o idee de amenajare.Ma pot lipsi de el.

Edited by GERULA2006, 22 January 2009 - 03:06.


#12
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Da, pai la 200 mp ar trebui sa-ti ajunga cei 40k. Planul e destul de ok, daca te ocupi de materiale si gasesti constructor care sa lucreze decent poti scoate manopera manopera pe la 12-13k s-ar putea sa o scoti si mai ieftin de 200/mp.
Destul de frumusica casa, bafta si sa ne ti la 220. Si mai culca-te :peacefingers:

#13
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
nu e chiar 200, nu de alta dar la structura mai are si vreo 60m placa peste etaj, pod adica, suprafata construita e pe la 240-250.
dar asa cum a spus si Astru pe alte topicuri o firma nu-ti inmulteste 250 cu 60 de euro, in mod normal iti iese mai putin de 60euro/mp.

Edited by septimiu80, 22 January 2009 - 08:50.


#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007

View PostGERULA2006, on Jan 21 2009, 22:42, said:

Va multumesc tuturor pentru aprecieri.Vad ca nimeni nu are nici o obiectie la plan ,deci sa inteleg ca planul este bun.
Eu sper sa o scot la 40 k la rosu (cu echipa) si apoi la finisaje......sa vad in citi bani ma mai incadrez.
Eu cred ca asta ramine varianta finala !

Fara sa fiu de meserie, mi-a placut mult. Casa mea are parterul impartit 90% ca al tau, cu livingul spre Sud. La fel, bucataria face corp comun cu camara ca la tine.
Ajustari minore mai poti face de genul: prelungesti terasa pana la bucatarie si faci o usa acolo; peretii interiori intre living si hol ii poti face de sticla sau alta solutie sa aduci lumina in hol, un semineu in coltul livingului intre fotoliu si canapea (atentie la proiectarea cosului). Dar daca esti la un buget strans, las-o asa ca oricum e superba.
Eu am reusit sa construiesc la 520 EUR/ mp in 2007-2008 ceva similar. Dar consider ca am prins niste situatii desoebite la manopera si niste materiale, construind in provincie. Succes mult.

#15
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Daca are placa peste etaj, tot nu se ia in considerare suprafata podului ca si suprafata desfasurata, chiar daca la un moment dat poate il vei compartimenta. Intr-adevar, cu placa peste etaj creste un pic pretul construit pe mp insa faci socoteala tot la 200 mp.

#16
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
[overseas]
"Ajustari minore mai poti face de genul: prelungesti terasa pana la bucatarie si faci o usa acolo"

Asta era si modificarea la care ne-am gandit pana acum... terasa prelungita pana la bucatarie si acolo o usa, dar sa nu renuntam nici la usa de la dining. Insa, nu sunt prea multe usi?? Vorbim cu arhitectul sa vedem ce parere are...

Sotia s-a mai gandit la o modificare... o treapta care sa separe living-ul de dining... Nu stiu ce sa spun, mai dezbatem subiectul!
In cazul asta, se ridica si bucataria cu o treapta, la fel ca si terasa aferenta?

[Astrul]
"Daca are placa peste etaj, tot nu se ia in considerare suprafata podului ca si suprafata desfasurata, chiar daca la un moment dat poate il vei compartimenta. Intr-adevar, cu placa peste etaj creste un pic pretul construit pe mp insa faci socoteala tot la 200 mp."

Cu placa, insa ne bate gandul sa nu facem placa peste etaj?! Arhitectul ne-a spus ca, intr-adevar, placa izoleaza mai bine... dar ne gandim la buzunar. Urmeaza sa vedem la diferenta de pret, daca merita sa renuntam sau nu la placa asta...
Nu vrem sa compartimentam podul, ci sa facem acolo un bar, ceva. Sotia vrea masa de biliard, dar avand in vedere locul mic, sa vedem daca se incadreaza...
Care ar fi avantajul placii de la etaj?

mersi si astept obiectiuni si critici!

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
NU cred ca merita placa peste etaj. De izolat nu poate fi vorba. Un pod de lemn il izolezi cu vata la greu si nu te doare capul. Pui placa numai in cazul unei utilizari intense - pt ca lemnul totusi mai vibreaza, e mai greu sa torni sape pe lemn etc. Dar nu cred ca vei folosi spatiul ala prea des. L-as face din lemn, mai ales ca la inaltimea aia e dificil de turnat. Daca nu te uiti la bani, fa placa si gata.

#18
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
E nu poti pe naiba, chiar ieri am turnat sapa la o mansarda pe lemn, cu o plasa de 5 si sapa de 5 cm si a iesit "beton". Cand calci parca nici nu mai zici ca e casa de lemn.
Dusumea din scandura peste grinzi, pus folie sa nu se scurga sapa, vata de 10 intre grinzi, folie, rigips pe profile si gata treaba.

Edited by Astrul, 22 January 2009 - 12:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate