Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Depasirea coloanei la semafor

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
danbubba

danbubba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 15.05.2007
Cand ai depasit acele masini la semafor, ai fost filmat, din cate stiu eu in acea intersectie e pusa mai nou o camera destul de bine ascunsa (confimata de cineva din cadrul pol ct) si cam frige lumea, ulterior ai fost dat pe statie si oprit pana la intrarea in Mamaia sau mai e posibilitatea de a fi vazut de un echipaj din benzinarie de sus. Eu zic ca poti contesta asta, daca ai fost filmat nu prea ai sanse, daca nu, multa bafta. Din cate stiu dupa aceste 30 de zile iti ridici carnetu fara examen ( examenul se da atunci cand vrei sa-l iei mai repede inapoi). Mare grija pe viitor.  :)

later edit: tu pana la urma ai ramas fara carnet sau nu? inteleg ca ti-au dat dovada, dar carnetul ? :huh:

Edited by danbubba, 20 January 2009 - 18:22.


#20
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007

 test_driver, on Jan 20 2009, 17:13, said:

Pai din cate observi postul meu avea doua fete, Acolo e posibil ca cei din fata sa mearga inainte si sa nu incurce pe nimeni, de aia i-am tinut putin partea, insa ai vazut si alineatul 2, nu? :P  Problema e ca si eu am stat o data pe bara o luna complet de pomana, trebuia sa plec din tara si nu am mai lungito, am pus o contestatie, si cand am crezut ca nu mai am nefvoie de permis am cerut incetarea procesului. Insa ma inselasem, aveam nevoie si totusi nu mai aveam permis, uite asa am stat si eu de pomana 30 zile fara permis.
Am vazut ca esti din Constanta si asta insemna ca cunosti intersectia in cauza. Cand faci stanga acolo te inscrii pe ultima banda din stanga care este numai pentru facut la stanga asta insemnand ca posibilitatea ca toti cei pe care i-ar fi depasit sa mearga inainte este zero. Iar asta mai insemna ca cel care a facut manevra asta trebuie imediat sa se reinscrie in trafic iar asta nu se poate decat daca se baga ca nesimtitul peste altul.
Ajungem iar la capitolul "smecherii soselelor". Tipul in cauza nu are nici o scuza, sper sa ramana fara permis sa se invete minte si altadata sa circule normal, ca toata lumea.

PS: azi sunt nervos, un alt "smecher" m-a blocat azi dimineata in parcare si a trebuit sa ma duc la munca cu taxiul. Alti bani cheltuiti aiurea, fara sa mai zic ca mi s-a taiat o ora degeaba. De ce? din cauza unui nesimtit, iar langa mine era locul liber, el a preferat sa ma blocheze pe mine.

Edited by ocean36, 21 January 2009 - 11:55.


#21
Drug

Drug

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 07.05.2005
Sper ca nu vei mai face manevre din astea. Este oricum bine ca-ti recunosti vina.
Ce ai putea spune? ca ala care era in fata ta s-a incadrat gresit si vroia sa mearga inainte de pe banda stanga (care obliga stanga) De aceea stationa pe verde si ai fost fortat de imprejurari sa-l depasesti.

#22
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005

 ocean36, on Jan 21 2009, 11:54, said:

iar asta nu se poate decat daca se baga ca nesimtitul peste altul.
Care altul ?

#23
T0M

T0M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2007

 Tzushka, on Jan 17 2009, 12:08, said:

graba se plateste :P ar trebui sa se sesizeze mult mai des politistii

... pe cand prostia crasa la volan si nesimtirea celor care nu se misca atunci cand trebuie nu se plateste, nu-i asa? Adica ce pana mea daca am n-spe masini in spate, "e dreptul meu". Eu zic ca ar trebui sa se sesizeze cand se da examenul pe spaguta la incapabili, caralii sa nu mai ia si incapabilii sa nu mai dea. Spaga.

Ciocu mic.

 ocean36, on Jan 20 2009, 09:03, said:

Acum daca te gandesti bine ai sa vezi ca am dreptate, pentru ca dupa ce depaseste coloana la semafor mai apoi trebuie sa se incadreza din nou pe sensul normal de mers si asta insemna ca altul care a mers normal trebuie sa franeze ca sa-i faca lui loc sa reintre in trafic. Iar asta nu mai este normal. De ce un sofer care merge normal si respecta regulile de circulatie trebuie mereu sa se fereasca de astfel de specimene? Ca unii "e" smecheri si altii "e" prosti?
Pedeapsa este pe deplin meritata si sper sa ramana cu ea.
Daca isi mai si castiga banii de pe urma permisului atunci chiar are o problema de atitudine in trafic.

Unii "stie sa conduce" si altii "stie" mai putin. Daca aia care nu stie prea bine ar folosi pe cat posibil banda din dreapta ar fi mult mai putin "smecheri" care depasesc "prosti".
Pedeapsa primita e conform legii dar e 50% vina celor cu volanul in gura care abia se misca in mod nejustificat, te apuca nervii cand stai mai mult in trafic sa zicem o ora/zi (aproape doua saptamani/an!!!) din cauza unor incrancenati fuduli.

Eu le fac loc sa intre in coloana, daca nu se mocaie.

#24
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Vezi ca deviezi de la subiect, era vorba de situatia aceea de la semafor si nu in general, dar chiar si asa tot nu ai dreptate, in trafic trebuie sa ai rabdare, daca nu foloseste transportul in comun sau eventual contruieste-ti o sosea privata pe care sa mergi numai tu cu ce viteza vrei si cand vrei, pana atunci legea este una pentru toti.
In momentul in care depasesti pe contrasens pui in pericol viata altor participanti la trafic nevinovati, iar pentru asta nu ai nici o justificare.
Eu nu depasesc niciodata viteza legala in oras, iar daca asta ma incadreaza in categoria "prostilor" din punctul tau de vedere este treaba ta, daca tu vrei sa incalci legea este problema ta, nu am nici o obligatie sa fac cine stie ce manevre riscante ca sa-ti fac tie loc ca "te grabesti". Atat timp cat merg cu viteza maxima legala nu am obligatia asta. Cand merg mai incet atunci da, ma dau la o parte, insa altfel doar daca pot sa fac manevra in siguranta, altfel nu.
"Eu le fac loc sa intre in coloana, daca nu se mocaie." asta presupune sa-i incetinesti pe cei din spate si asta iar nu este un lucru bun.
Numai bine.

#25
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Trebuie sa fi foarteeee nesimtit sa depasesti coloana la semafor ca sa te bagi dupa in fata. In fiecare dimineata duc "lupte" sa nu las nesimtitii sa se bage! Tot ei cu gura mare ca de ce nu-i lasi  :madanimated:

In cazul initiatorului topicului nu am nimic de zis impotriva, daca alea 3 masini depasite chiar erau doar 3 :P

Edited by micutza08, 21 February 2009 - 09:53.


#26
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
si eu in fiecare zi ma lupt cu acesti maestri care merg pe linia de tramvai si la semafor pac intra primii
din cauza acestor "baietasi adevarati" ma bata gandul sa cumpar un suv cu bulbar metalica fata spate eventual si lateral  :D

#27
T0M

T0M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2007

 ocean36, on Feb 21 2009, 09:35, said:

Vezi ca deviezi de la subiect, era vorba de situatia aceea de la semafor si nu in general, dar chiar si asa tot nu ai dreptate, in trafic trebuie sa ai rabdare, daca nu foloseste transportul in comun sau eventual contruieste-ti o sosea privata pe care sa mergi numai tu cu ce viteza vrei si cand vrei, pana atunci legea este una pentru toti.
In momentul in care depasesti pe contrasens pui in pericol viata altor participanti la trafic nevinovati, iar pentru asta nu ai nici o justificare.
Eu nu depasesc niciodata viteza legala in oras, iar daca asta ma incadreaza in categoria "prostilor" din punctul tau de vedere este treaba ta, daca tu vrei sa incalci legea este problema ta, nu am nici o obligatie sa fac cine stie ce manevre riscante ca sa-ti fac tie loc ca "te grabesti". Atat timp cat merg cu viteza maxima legala nu am obligatia asta. Cand merg mai incet atunci da, ma dau la o parte, insa altfel doar daca pot sa fac manevra in siguranta, altfel nu.
"Eu le fac loc sa intre in coloana, daca nu se mocaie." asta presupune sa-i incetinesti pe cei din spate si asta iar nu este un lucru bun.
Numai bine.

Nimic din postul meu nu contrazice ce spui tu, ia citeste cu atentie. Altfel, te cam victimizezi erijandu-te in acelasi timp intr-un brav aparator al "dreptului tau" de a nu face nimic daca nu esti obligat de lege. Dar daca - nu tu neaparat, ci in general - esti obligat de bunul simt? Ca daca nu respectam bunul simt nu ne da nimeni nici o amenda... Adica e ok daca o vita incaltata a mimat scoala de soferi si dat spaga sa capete dreptul de a conduce si merge cu 20 km/ora pe mijloc, semnalizeaza stanga si face brusc dreapta dupa care opreste masina pe avarii in paralel cu cele parcate, ocupand o banda intreaga? E ok daca pleci dupa 7-10 secunde de la semafor in conditiile in care semaforul tine 20-30? E ok daca intersectia fiind blocata si gasesti loc sa treci printre doua masini, cucoana iti "inchide" locul lipindu-se de cel din fata numai asa, ca "e dreptul ei"? Ca atunci cand vrei sa iesi dintr-o parcare cu spatele, chiar daca s-a pus rosu la semafor tot vine unul care opreste la semafor fix in spatele tau si-l doare'n cot ca vrei sa iesi, "e dreptul lui".
Eu cred ca am devenit toti o natie de smecheri imbecalizati care facem parada de cunostintele asupra drepturilor noastre inalienabile criticand/manjind/aratand cu degetul catre orice si oricine numai sa se remarce prin contrast ce persoana verticala si civilizata suntem noi insisi. Bunul simt - ala pur, de la tara, despre care te-a invatat mama cand erai mic - e considerat acum slabiciune si chiar handicap. Toti va ghidati dupa "legea care e una pentru toti" sintagma care in romania de azi a devenit un oximoron.

In privinta depasirii coloanei, am vrut doar sa subliniez relatia de cauzalitate, adicatelea daca s-ar merge naiba cat de cat normal ar fi mult mai putini care ar depasi coloana. Daca nici acum n-ai inteles, n-am ce-ti face.

PS:
Eu nu vreau "sa am rabdare" aiurea in trafic, timpul meu costa bani, plec din A catre B si nu vreau sa sparg seminte in fiecare intersectie cu unii care nu au ce cauta la volan.
Transportul in comun este destinat celor care nu pot conduce sau nu vor sa conduca masina in trafic. Eu vreau sa conduc si chiar o pot face (pe bune!). Problema e ca sunt multi care nu sunt in stare sa conduca dar "au dreptul".
Sosea privata unde sa conduci exista si am condus pe acolo de foarte multe ori singur-singurel, numai eu. Din pacate in ultima vreme nu mai merge lumea pe acolo... Se cheama "poligon".

 aalinn, on Feb 21 2009, 10:19, said:

si eu in fiecare zi ma lupt cu acesti maestri care merg pe linia de tramvai si la semafor pac intra primii
din cauza acestor "baietasi adevarati" ma bata gandul sa cumpar un suv cu bulbar metalica fata spate eventual si lateral  :D

Tie nu merita sa-ti raspunda cineva. Tu vrei sa fii "baietas si mai adevarat" dacat aia "adevarati"...

#28
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008

Quote

Eu nu vreau "sa am rabdare" aiurea in trafic, timpul meu costa bani, plec din A catre B si nu vreau sa sparg seminte in fiecare intersectie cu unii care nu au ce cauta la volan.

Sa inteleg ca faci parte din nesimtitii care nu stiu sa astepte in coloana?Crezi ca numai tu te grabesti? Ca numai timpul tau costa bani?Trezeste-te mai devreme, pleaca mai devreme si o sa ai mai mult timp! Din cauza ta pierd altii timpul ;)


Quote

Transportul in comun este destinat celor care nu pot conduce sau nu vor sa conduca masina in trafic.

te anunt cu regret, domnul care nu merge cu ratb-ul niciodata, ca de multe ori se poate ajunge mai repede cu ratb-ul decat cu masina personala, dar tu nu ai cum sa vezi asta daca esti prea ocupat sa depasesti coloana pe linia de tramvai ;) Asta ca tot te grabesti asa rau mereu...

Quote

Eu vreau sa conduc si chiar o pot face (pe bune!). Problema e ca sunt multi care nu sunt in stare sa conduca dar "au dreptul".

Te anunt cu regret ca nu esti cu nimic special, pana si un om cu dezabilitati o poate face (pe bune!)Eu de ce nu am vazut pe nimeni care nu e in stare sa conduca si are dreptul?Ca fiecare o face in modul lui e altceva ;)

Quote

Tu vrei sa fii "baietas si mai adevarat" dacat aia "adevarati"
Te simti amenintat? N-o sa mai fi tu "baiatul adevarat"? pentru mine nu esti decat un....om sub normal. Daca am inteles ceva gresit imi cer scuze!

@aalin, eu vreau ceva ascuns, sa nu se fereasca ;)

Edited by micutza08, 21 February 2009 - 16:22.


#29
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
@TOM: Grow up, man!
Si eu m-am lovit de de-astia "care sparg seminte", am ratat o multime de semafoare, DAR sunt constient ca nu toti soferii pot fi la fel de buni ca mine (si ca tine  :lol: ). Dar inghit in sec si-i spurc cat ma pricep mai bine pe alde d-astia care depasesc coloane de soferi disciplinati.
Sunteti niste figuranti.

#30
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,723
  • Înscris: 22.11.2007

 T0M, on Feb 21 2009, 15:06, said:

PS:
Eu nu vreau "sa am rabdare" aiurea in trafic, timpul meu costa bani, plec din A catre B si nu vreau sa sparg seminte in fiecare intersectie cu unii care nu au ce cauta la volan.
Nu vrei sa ai rabdare nicio problema. Depaseste mereu coloana, depaseste refugiile de tramvai prin stanga,nu e niciun fel de problema. pe riscul si pe permisul tau o faci. Pe mine sincer nu ma deranjeaza astia care depasesc coloana. Asta e, fiecare face cum vrea.mi se pare o prostie sa te f*ta grija altuia :).
Cat despre cei care pleaca mai greu de la semafor sunt perfect de acord.Sunt si unii care nu sunt in stare sa conduca desi au dreptul.Insa daca ma enervez sau daca il claxonez pleaca mai repede?!sau daca ma enervez le ia cumva lor permisul? Asta e mediul in care traim trebuie sa ne adaptam :).
O singura mentiune as mai avea de facut. Ia zi, daca ti se va suspenda permisul pentru depasirea coloanei vei fi impacat cu ideea, sau vei fi nervos ca vezi domne ce abuz ti s-a facut?

#31
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
@T0M
Sunt de acord cu tine numai la partea legata de bunul simt, insa din pacate nu ai prezentat niste argumente viabile.
Inainte sa fiu sofer am fost motociclist, habar nu ai cate manevre riscante a trebuit sa fac de-a lungul timpului din cauza unor soferi tembeli care "se grabesc", manevre care mi-au pus viata in pericol, inclusiv manevre de evitare a unor tembeli care depasesc coloana la semafor pe contrasens. Nu mai vorbesc de momente cand am fost depasit, depasiri care m-au bagat in santul soselei, sau de neacordarile de prioritate care m-au bagat in spital de catre un "smecher" care crede ca daca are masina si eu motocicleta eu sunt cel care trebuie sa se fereasca chiar daca am prioritate pe il doare fix in ...pentru ca el nu pateste nimic, are masina si eu motor, adica la o adica eu imi rup oasele. In toate cazurile m-am ferit de nebuni, i-am lasat sa se duca chiar daca aveam prioritate, m-am ferit de ei, insa au fost si situatii in care m-am trezit cu ei peste mine si am  mai avut ce face.
Ce motive invocau atunci: "ma grabeam", "nu te-am vazut", etc, nici unul nu a venit cu un motiv pertinent. Nesimtiti si atat.
Nu mai zic de portiere deschise aiurea numai pentru a ma bloca si pe mine intr-un trafic supraaglomerat.
Toate acestea m-au facut in cele din urma sa renunt la motocicleta, desi in traficul actual m-ar fi ajutat foarte mult.
Ce-ti mai ramane atunci cand bunul simt nu mai exista demult? iti mai ramane doar legea.
Chiar daca unii se misca mai incet la semafor nu este un motiv sa-i iei la injuraturi si sa depasesti coloana pe contra sens, nu dovedesti nimic in felul acesta, pui viata altora in iar pentru asta nu ai nici o justificare.
Iar daca te crezi mai "sofer" decat altii, asta ma face sa cred exact contrariul, esti mai bun decat altii doar daca in aceiasi situatie de trafic reusesti sa te descurci mai bine fara sa pui pe altii in pericol si mai ales fara  incalcarea legii, daca tu esti mai bun depasind pe contrasens si strivind oamenii pe trecerea de pietoni doar pentru ca tu consideri ca numai tu ai dreptul sa te grabesti, nu te face cu nimic mai breaz decat unul care se misca mai incet si cu "dintii pe volan" dar respecta toate regulile de circulatie.
Daca te grabesti asa tare pleaca mai devreme de acasa, faptul ca ai gresit pentru ca tu te grabeai si cel din fata ta nu, nu mai este demult o scuza.
Si iti mai spun un singur lucru, daca toti soferii ar respecta regulile de circulatie am avea un trafic mult mai usor, traficul se blocheaza in aproape toate cazurile din cauza unor "smecheri grabiti" care depasesc sau intra aiurea in intersectii sfidand cele mai elementare norme de circulatie si nu in ultimul rand de bun simt.
Mai gandeste-te si apoi revino cu un alt punct de vedere. Deocamdata nu ai dovedit ca esti nu nimic mai presus decat nesimtitii care provoaca accidentele de circulatie care le vedem uneori la stiri.

#32
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Problema in situatiile astea e ca militienii nu amendeaza si smecherii cu caruțe de la Passat in sus...

#33
T0M

T0M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2007
Dragilor, in ceea ce priveste persoana mea, bateti campii cu gratie, zau nu ca stiu de unde stiti voi ca sunt fan al al vreunei manevre automobilistice ilegale si imorale. Aveti cumva globuri de cristal, a spus la televizor, a scris in ziare? Sa nu spuneti ca "se deduce din context, se subintelege" etc., aceasta e o logica identica cu aia din bancul cu "Iti place pestele? Inseamna ca nevasta-ta e curva!".
Eu mi-am exprimat parerea - pe care mi-o sustin - ca mare parte din haosul de pe strazi este din cauza a mii de "soferi" carora li s-au dat carnete de catre "politisti" in urma unui "examen". Toti cei enumerati anterior, alaturi de cei care depasesc aiurea, sunt solidar responsabili in exercitarea nesimtirii cotidiene de pe sosele.

In consecinta, astept scuze de la cei care au inteles in sfarsit ce vreau sa spun (sunt convins ca d-abia asteptati sa-mi scrieti). Oricum, va intorc tuturor invectivele directe sau mascate, acolo unde este cazul.

Pana una-alta, propun ca deviza ce sta scrisa pe stema municipiului Bucuresti "PATRIA SI DREPTUL MEU" sa o schimbam cu "DREPTUL MEU CE PANA MEA", sa fie clar pentru toata lumea.

#34
ocean36

ocean36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 12.12.2007
Bine T0m,
Inteleg ca tragi semnul egal intre cei care au luat examenul de carnet fara merit si cei care sunt nesimtiti in trafic, ok, in parte sunt si eu de acord cu asta.
Insa eu personal am mai mare alergie la nesimtitii din trafic decat fata de cei care conduc incet si prudent, chiar daca uneori ma incetinesc si pe mine in trafic, atata poate atata face, "smecherii soselelor" pun si viata altora in pericol si cu asta nu mai sunt de acord. Am dreptul sa fiu subiectiv, sper ca esti de acord si tu cu asta.
Si ca sa nu zici ca am ceva cu tine am sa fiu primul care-si cere scuze daca tu consideri ca te-am inteles gresit.
Numai bine.

#35
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 T0M, on Feb 21 2009, 15:06, said:

Adica e ok daca o vita incaltata a mimat scoala de soferi si dat spaga sa capete dreptul de a conduce si merge cu 20 km/ora pe mijloc, semnalizeaza stanga si face brusc dreapta dupa care opreste masina pe avarii in paralel cu cele parcate, ocupand o banda intreaga? E ok daca pleci dupa 7-10 secunde de la semafor in conditiile in care semaforul tine 20-30? E ok daca intersectia fiind blocata si gasesti loc sa treci printre doua masini, cucoana iti "inchide" locul lipindu-se de cel din fata numai asa, ca "e dreptul ei"? Ca atunci cand vrei sa iesi dintr-o parcare cu spatele, chiar daca s-a pus rosu la semafor tot vine unul care opreste la semafor fix in spatele tau si-l doare'n cot ca vrei sa iesi, "e dreptul lui".

Specimenele enumerate mai sus fac parte din aceiasi turma cu cei ce depasesc coloana oprita la semafor.

#36
T0M

T0M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 10.06.2007

 ocean36, on Mar 3 2009, 14:32, said:

Bine T0m,
Inteleg ca tragi semnul egal intre cei care au luat examenul de carnet fara merit si cei care sunt nesimtiti in trafic, ok, in parte sunt si eu de acord cu asta.
Insa eu personal am mai mare alergie la nesimtitii din trafic decat fata de cei care conduc incet si prudent, chiar daca uneori ma incetinesc si pe mine in trafic, atata poate atata face, "smecherii soselelor" pun si viata altora in pericol si cu asta nu mai sunt de acord. Am dreptul sa fiu subiectiv, sper ca esti de acord si tu cu asta.
Si ca sa nu zici ca am ceva cu tine am sa fiu primul care-si cere scuze daca tu consideri ca te-am inteles gresit.
Numai bine.

Multumesc ocean36, esti vertical. Respectul meu pentru parerea ta personala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate