Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Garantia internationala Canon?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Cred ca asa voi face, nu este probl. de bani ci doar de faptul ca mi-e teama sa nu fie o bucatica rupta din ceva(circuit, etc) ca atunci am incurcat-o si odata desfacut nici ca mai pot cere garantie in Australia(de unde e' adus). Eu astept instructiuni de la Canon AUS, care mi-a cerut datele in vederea demararii procedurii. Insa timpul si costul expedierii+insurance=~120 Eur numai dus(DHL) asa ca...o sa risc si voi merge la Cris, cu care am si vorbit inainte de Anul Nou si m-asteapta.

Multumesc!

View PostNeohori, on Jan 18 2009, 22:45, said:

Parerea mea este sa-l duci la Cris sa-l desfaca sa scoata "minunea " deacolo , pretul nu poate fi enorm pentru atit  , decit sa-l trimiti nu stiu unde sa-ti vina peste 1-3 luni (sau pina vine apare G11  ;) ) . G10 este un aparat solid , daca nu-l ti in umiditate - a se citi ploaie , nu-l scapi pe jos , nu fotografiezi lasere la concerte sau sudura electrica, il vei putea folosi multi ani fara sa ai nevoie de garantie .
numai bine


#20
useralex

useralex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 27.11.2006
ai putea in aceeasi masura sa te duci la un ceasornicar  si sa ti-l desfaca :P , garantia din australia  sau din alte state oricum nu te ajuta cu nimic in .ro; poate doar in cazul aparatelor scumpe are rost sa le trimiti unde ai garantie. Eu unul sunt cam dezamagit de politica Canon in privinta service-ului.....  :death: la cat vinde pe piata din romania ar putea deschide fara probleme un service propriu cu piese de schimp pe stoc. Mi se pare total deplasat sa fie nevoie sa te duci pana in Ungaria pentru o calibrare sau reparatie. Nu, nu am uitat de service-ul autorizat Canon din Romania dar nu prea au componente pe stoc iar preturile sunt oricum mai mari decat la service-ul din Ungaria de exemplu.... :nonobad:

#21
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Mare adevar graiesti!
Am desfacut azi aparatul(singur), pe la brida metalica care prinde cureaua lui, este o piesa, prinsa in 2 suruburi, care scotand-o, lasa libera o fanta rectangulara, prin care am scos acel "buclucas" surubel ff mic si cromat.  De scurt-circuit am scapat acum o sa vad cum fac sa aflu de unde e' acel surubel. Am vorbit cu cei de la Cris si poate sapt. viitoare merg.
NB: era surub(cum am banuit), nu era nici senzor nici gargauni cum unii, fara sa vada/auda exact aparatul, au emis pareri.

Bafta!

View Postuseralex, on Jan 19 2009, 15:08, said:

ai putea in aceeasi masura sa te duci la un ceasornicar  si sa ti-l desfaca :P , garantia din australia  sau din alte state oricum nu te ajuta cu nimic in .ro; poate doar in cazul aparatelor scumpe are rost sa le trimiti unde ai garantie. Eu unul sunt cam dezamagit de politica Canon in privinta service-ului.....  :death: la cat vinde pe piata din romania ar putea deschide fara probleme un service propriu cu piese de schimp pe stoc. Mi se pare total deplasat sa fie nevoie sa te duci pana in Ungaria pentru o calibrare sau reparatie. Nu, nu am uitat de service-ul autorizat Canon din Romania dar nu prea au componente pe stoc iar preturile sunt oricum mai mari decat la service-ul din Ungaria de exemplu.... :nonobad:


#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postnecz, on Jan 19 2009, 08:29, said:

NB: era surub(cum am banuit), nu era nici senzor nici gargauni cum unii, fara sa vada/auda exact aparatul, au emis pareri.
Coltos mereu... oameni au vrut sa te ajute, normal ca isi dau cu presupusul ca nu au aparatul in fata. De ce te-a atacat asta, nu inteleg. La fel cand ti-am spus ca nu exista garantie internationala Canon te-ai sifonat ca "eu vreau adresa de email in Japonia, nu discutii desarte" (ti-am dat-o, ai facut ceva cu ea?).

Fraieri sunt aia care vor sa te mai ajute...

Edited by SuperDuper, 27 January 2009 - 19:20.


#23
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Mai avocatu' poporului, ce-ai sarit asa. Mi-ai dat o adr. in japoneza care oricum, o aveam si cu care nu poti face nimic, asta mi-ai dat. Vrei si osanale...?
Cat despre ajutor, lasa-ma pe mine sa decid, cine ce si cum; nu este nevoie de interventia ta plenara si de zazania ta ieftina de tip "Nea Nelu".
Celor ce le-a pasat cu adevarat, le-am multumit, celor care se baga-n vorba(ca romanu' atotcunoscator)......NU.
Si acum ramai cu bine, calatorule!

  

View PostSuperDuper, on Jan 27 2009, 19:18, said:

Coltos mereu... oameni au vrut sa te ajute, normal ca isi dau cu presupusul ca nu au aparatul in fata. De ce te-a atacat asta, nu inteleg. La fel cand ti-am spus ca nu exista garantie internationala Canon te-ai sifonat ca "eu vreau adresa de email in Japonia, nu discutii desarte" (ti-am dat-o, ai facut ceva cu ea?).

Fraieri sunt aia care vor sa te mai ajute...


#24
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
ceva mai util, in afara de .....? nu aveti de facut <_<

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate