Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Garantia internationala Canon?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Oameni buni, am primit un Canon G 10 din Australia, NOU, merge super insa....inauntru se aude un surubel desfacut care se da de-a dura. Am dat mail-uri si la Canon RO mi-au zis ca NU(pt ca-i adus din AUS) si in Australia si in Olanda(HQ CanonEU). Fratilor toti ma aburesc sau nu raspund. Are cineva o adresa mail din Japonia la Canon pt. ca nu o gasesc nicaieri.

Merci!

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce ti se pare de necrezut? Canon nu ofera garantie internationala. Nici Nikon de altfel...
Garantiile sunt asigurate de fiecare sucursala in parte.

Edited by SuperDuper, 13 January 2009 - 19:31.


#3
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Merci de incurajare.
Eu caut o adresa in Japonia, nu discutii desarte.


 SuperDuper, on Jan 13 2009, 19:27, said:

Ce ti se pare de necrezut? Canon nu ofera garantie internationala. Nici Nikon de altfel...
Garantiile sunt asigurate de fiecare sucursala in parte.


#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,991
  • Înscris: 12.06.2004
OK... mai bine sa intreb, chiar cu riscul sa te superi.
Esti sigur ca e un surubel? Un zgomot oarecare ar putea fi facut si de senzorul de orientare (presupun ca are).

#5
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
nu e nici un surubel ..stai linisti..eu ma joc de cateva zile cu un G10 al unui prieten...
cred ca acel zgomot..si al lui are ceva care zdrangae in interior / e luat de la F_ _ ...e senzorul care detecteaza daca e aparatul tinut landascape sau portrait....sau mai exact senzorul de orientare, caci are...eu am un A720IS si are asa ceva, deci , clar si G10 , care este , are asa ceva.
stai linistit ..e un super aparat...sa-l satpanesti sanatos si ""lumina buna""

#6
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 necz, on Jan 13 2009, 19:46, said:

Eu caut o adresa in Japonia, nu discutii desarte.
Un fel de inflamatia surubelului... Oare cum s-o zice?

#7
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

 necz, on Jan 13 2009, 19:46, said:

Merci de incurajare.
Eu caut o adresa in Japonia, nu discutii desarte.

eu zic sa bagi surubelnita in el sa rezolvi surubu ala afurisit singur!

#8
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
....  :D
sunteti sadici....
"ata ete"..nu toti avem norocul (..sau ghinionul..""sculei"") sa primim cadou un G10 (..prezumtia de nevinovatie..daca spune adevarul)

important e sa stie ce poate sa faca cu acea jucarie....ca daca nu....degeaba varsam noi tone de cerneala virtuala...arta nu are teoreme.

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 necz, on Jan 13 2009, 12:46, said:

Merci de incurajare.
Eu caut o adresa in Japonia, nu discutii desarte.

Poftim adresa de web pentru reclamatii service Canon Japonia: https://cweb.canon.j...q...4&i_params=

Edited by SuperDuper, 14 January 2009 - 02:31.


#10
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Nu este sigur senzorul, este surubel sau un "scrap" ceva, pt. ca uneori se mai intepeneste si nu se mai aude si macar zgomotul de surubel stiu sa-l deosebesc de un zgomot de senzor(care, de fapt, nici nu-l percepi asa usor) dar asta e', am avut ghinion.
Stai linistit romane "aditzuBA", l-am platit nu e' cadou, as fi vrut eu. Cat despre ce stiu sa fac cu el, ma perfectionez continuu si e' mereu loc de mai bine. Oricum este un aparat super, la gabaritul lui.
Va multumesc tuturor!


 Kunzite, on Jan 13 2009, 20:14, said:

OK... mai bine sa intreb, chiar cu riscul sa te superi.
Esti sigur ca e un surubel? Un zgomot oarecare ar putea fi facut si de senzorul de orientare (presupun ca are).


#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Daca inca functioneaza corect nu e surubel.La cat l-ai scuturat ar fi ajuns pana acum sa faca scurt ciruit pe undeva.....E senzorul de pozitie care are in componenta lui o biluta "miscatoare".
Nu te mai agita degeaba si continua-ti "perfectionarea" - aparatu` n-are nimic.

#12
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Merci de incurajare! Imi pare rau ca nu ma credeti sau ca ma credeti.....insa zgomotul este clar de surubel/scrap metalic, in partea de jos stanga(cum il tii in poz. normala), altceva este un surub care se rostogoleste si altceva este un senzor de miscare cum spuneti voi. Si la inclinatii de ~ 5-10 grade, "ala" o ia la vale, iar cateodata poti sa-l sucesti ca la balamuc si...nimic(se intepeneste undeva). Astept aparatu' asta de ceva timp si acum cand il am, nu-mi mai vine sa-l deschid....mi-e cam tarsala, zau. Ghinon, am fost eu ala "wrong" din 100.000 sau mai >. Am sa-l folosesc asa, sau pana la urma, o sa ma duc la Canon RO, sa-l desfaca si asta e'.
Bafta tuturor!

 florinel, on Jan 17 2009, 09:24, said:

Daca inca functioneaza corect nu e surubel.La cat l-ai scuturat ar fi ajuns pana acum sa faca scurt ciruit pe undeva.....E senzorul de pozitie care are in componenta lui o biluta "miscatoare".
Nu te mai agita degeaba si continua-ti "perfectionarea" - aparatu` n-are nimic.


#13
aditzuBA

aditzuBA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 27.02.2007
daca ai timp zilele astea (am vazut ca esti din Bucuresti)....saptamana viitoare , marti-miercuri...il iau pe cel al colegului si ne intalnim undeva sa le comparam..dpdvd al zgomotului....... :D
macar , vedem daca chiar e o problema sau.....bem o bere si dam cu ele de pamant..
;)
asta cu care ma joc eu e luat din Ro...F_ _ ..made in japan...dar cu manual in limba romana, de G9 :lol:

Edited by aditzuBA, 17 January 2009 - 22:43.


#14
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
In principiu da, vorbim cel mai bine marti dimi. Am fost deja la un amic fotograf cu state vechi si mi-a confirmat ca este ceva "scrap", de care tre' scapat cumva.

Merci

 aditzuBA, on Jan 17 2009, 22:41, said:

daca ai timp zilele astea (am vazut ca esti din Bucuresti)....saptamana viitoare , marti-miercuri...il iau pe cel al colegului si ne intalnim undeva sa le comparam..dpdvd al zgomotului....... :D
macar , vedem daca chiar e o problema sau.....bem o bere si dam cu ele de pamant..
;)
asta cu care ma joc eu e luat din Ro...F_ _ ..made in japan...dar cu manual in limba romana, de G9 :lol:

Edited by necz, 18 January 2009 - 10:12.


#15
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
daca se aude asa de evident eu te cred ca-i surubel, asta ar insemna ca aparatu nu era de fapt nou, ori ai avut ghinion f mare.
am avut cateva camere si n-am auzit niciodata acest senzor.

#16
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

Quote

Eu caut o adresa in Japonia, nu discutii desarte.

Nu ne-ai zis ce ai facut cu adresa aia de email din Japonia careia ti-am dat linkul mai sus. Erai tare hotarat.

Edited by SuperDuper, 18 January 2009 - 17:25.


#17
necz

necz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.03.2007
Zau ca nu-ti inteleg acest comportament, nici macar nu ne cunoastem, este prima oara cand ne auzim......de ce?
Mi-e teama ca nici macar nu-ti mai dai seama?

 SuperDuper, on Jan 18 2009, 17:24, said:

Nu ne-ai zis ce ai facut cu adresa aia de email din Japonia careia ti-am dat linkul mai sus. Erai tare hotarat.



Fratele meu, de unde inventezi toate astea? Asa reiese din ce-am vorb. noi pan-acum?

 ralcr, on Jan 18 2009, 14:05, said:

daca se aude asa de evident eu te cred ca-i surubel, asta ar insemna ca aparatu nu era de fapt nou, ori ai avut ghinion f mare.
am avut cateva camere si n-am auzit niciodata acest senzor.


#18
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
Parerea mea este sa-l duci la Cris sa-l desfaca sa scoata "minunea " deacolo , pretul nu poate fi enorm pentru atit  , decit sa-l trimiti nu stiu unde sa-ti vina peste 1-3 luni (sau pina vine apare G11  ;) ) . G10 este un aparat solid , daca nu-l ti in umiditate - a se citi ploaie , nu-l scapi pe jos , nu fotografiezi lasere la concerte sau sudura electrica, il vei putea folosi multi ani fara sa ai nevoie de garantie .
numai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate