Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

Icoanele nu sunt idoli!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#37
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
Nu prea. Cine sa traduca in romana resurse analitice ? ceva ceva de la editura CArtea Crestina Oradea si de la editura Agape
am vazut un singur interlinear la Matei, niste concordante prafuite am mai vazut

#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on Jan 21 2009, 16:04, said:

Nu prea. Cine sa traduca in romana resurse analitice ? ceva ceva de la editura CArtea Crestina Oradea si de la editura Agape
am vazut un singur interlinear la Matei, niste concordante prafuite am mai vazut
Si atunci, cum putem cere ca ei sa inteleaga ca traducerile nu sunt intotdeauna exacte? Biserica lor cum ii ajuta si incurajeaza sa cunoasca Scriptura, care este Legea lui Dumnezeu?

#39
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
Singura sansa este sa studieze resursele in engleza.

#40
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Nu este nevoie de traduceri pretentioase ca sa stii ce inseamna un idol.

#41
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on Jan 21 2009, 21:32, said:

Singura sansa este sa studieze resursele in engleza.
OK, merci! Deci chiar nu au nicio sansa sa se apuce de studiu in romana....... Nici popii nu le spun pt ca nici ei nu stiu si nici nu-i intereseaza, banuiesc. Asta-i aia cu doi orbi.....
Si, lexicoane biblice pt koine si aramaica? Cum studiaza limbile Scripturii?

Edited by zexelica, 22 January 2009 - 02:23.


#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007

View Postzexelica, on Jan 22 2009, 02:21, said:

OK, merci! Deci chiar nu au nicio sansa sa se apuce de studiu in romana....... Nici popii nu le spun pt ca nici ei nu stiu si nici nu-i intereseaza, banuiesc. Asta-i aia cu doi orbi.....
Si, lexicoane biblice pt koine si aramaica? Cum studiaza limbile Scripturii?

Se pot procura ceva manuale de greaca pt seminar de la librariile ortodoxe. Mai exista niste timide incercari de comentarii ale NT la aceleasi librarii.
Problema cea mai mare este mentalitatea. Ortodoxia este esentialmente liturgica, ceea ce exclude studiul biblic. Oamenii sunt sufocati cu citate din Sf Parinti. Asta e situatia.

#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on Jan 22 2009, 10:09, said:

Se pot procura ceva manuale de greaca pt seminar de la librariile ortodoxe. Mai exista niste timide incercari de comentarii ale NT la aceleasi librarii.
Problema cea mai mare este mentalitatea. Ortodoxia este esentialmente liturgica, ceea ce exclude studiul biblic. Oamenii sunt sufocati cu citate din Sf Parinti. Asta e situatia.
Au exact aceeasi hermeneutica precum seminariile baptiste, adventiste, etc..... Permisiva in interpretarea unui vers in diferite feluri, de unde si atatea doctrine diferite.
Afirmatii gen: "trebuie sa intelegem contextul istoric si ce era in mintea autorului"  :lol:  :lol:  Niste nemernici care isi merita intunericul spiritual.

#44
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 09.01.2007
Ihi... m-ai pierdut. Pai nu e nimic nou sub soare. Interpretarea alegorica a Scripturii a mai fost practicata in istorie.

#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postoverseas, on Jan 22 2009, 16:22, said:

Ihi... m-ai pierdut. Pai nu e nimic nou sub soare. Interpretarea alegorica a Scripturii a mai fost practicata in istorie.
Eu iti arat unde scrie ca Scriptura TOATA este o alegorie, duhovniceasca. Prietenii teologi nu au niciun vers proba pt idiotenile lor din hermeneutica. NICIUN vers.
De ce nu pot proba niciodata nimic cu Scriptura, atunci cand versul enunta necesitatea intelepciunii? Explicatiile gen "versul se refera" sunt general acceptate de lumea teologica. De ce? Fara proba biblica?
Probele pe care ei le foosesc sunt izvoare istorice, arheologice si citatele altora ca ei. Asa scrie in Scriptura? Mai informeaza-te cu privire la acesti nemernici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate