Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie SH 6000euro

- - - - -
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#217
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Mai degraba 206 decat 307 :)

#218
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Parerea mea e sa iei un polo cu km cat mai putini si an de fabricatie recent. Dar diesel.
La banii astia gasesti sigur unul cu ceva dotari si nerulat excesiv.
Spre exemplu la o prima cautare ai avea un polo 1.4 tdi din 2006 cu 30.000 km luat de la reprezentanta, cu 6 luni garantie luata de la unic proprietar pret? 7500.
Sigur vei gasi la 6000 un diesel la acelasi an dar cu rulaj mai mare.
Si ce ti-am dat eu e pret de reprezentanta cu garantie. Deci la piata oricum e mai ieftin.

#219
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007
Sigur nu gaseste un Polo de prin 2005-2006 dizal pe la 6000 Euro, unu bun, nelovit si cu km reali la bord, eventual un benzinar 1.2 sau 1.4.

#220
bwsmihai

bwsmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 02.09.2007
este aici pe forum un 307 de vanzare :D

ce ziceti de el ? :D

#221
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,130
  • Înscris: 14.09.2007
E important sa-ti placa tie, nu  noua.Problema e simpla: iti place , ai banii ,te-ai dus cu cineva care cunoaste mecanica bine si o verifica in toate incheieturile si ai luat-o.

#222
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
am vazut si eu peugeot-ul de pe aria de vanzari. E anuntul userului oserX parca,  <100.000 km reali la bord daca mai retin bine. Acum na, el e din Bucuresti totusi, e drum cam lung. Daca ai vreun mecanic, vii si se uita la ea. Intre timp poti sa ceri seria la sasiu si sa te duci la reprez. Peugeot din orasul tau sa vezi ce au in baza de date despre masina.

Edited by Genesis, 21 January 2009 - 23:29.


#223
bwsmihai

bwsmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 02.09.2007
nu stiam ca se poate asa ceva :D
o sa vad :P

#224
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007
http://www2.autovit....DM=...%2B%2B%2B
Dar de masina asta ce parere ai?

#225
nic_otava

nic_otava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.02.2006
Bwsmihai: cam aceiasi dilema o am si eu. Am deja ceva mai mare si vreau ceva mai mic pentru satul Bucuresti!
Tot citesc si analizez oferte de vreo 3 saptamani si concluziile mele sunt urmatoarele: VW Polo, Ford Fiesta 2005+ sau Peugeot 206 2004+, diesel, toate sub 50.000km, reali si verificabili. Ma refer la masini din Romania, nu cele pe care ar trebui sa le inmatriculez eu.
Ca si parere personala: ia-ti ceva mic, diesel si mai simplu. Daca bugetul tau este de 6000 euro, nu iti cumpara o masina mare, pentru ca esti la inceput si nu vrei sa bagi bani aiurea.
Fordul Mondeo este prea mare, chiar daca te vei simti excelent in ea, tu-incepator, ea-mare, o sa vezi.
Esti incepator, poate inca student si ai nevoie de un cost/km cat mai mic.
Acum, tu iti stii cel mai bine necesitatile si la ce poti renunta.
Exemplu meu: am gasit un Ford Fiesta 2006, 30.000Km, primul proprietar, varianta de baza (AC, 2 geamurielectrice), la 6000km negociabil si inca ezit un pic.
Oricat de mult ti-ai dori sa ai o masina cat mai repede si inplicit sa o conduci, analizeaza cu atentie piata si mai ales NU TE GRABI.
Parerea mea!

SPor!

#226
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
hai ca sa ma bag si eu in seama ......

@torex .... la masina propusa de tine ..... daca motorul este euro2 ( daca zice acolo ca e inmatriculata in 01/2001 e posibil sa fie produsa in 2000 ), taxa de prima inmatriculare este de aprox 20.000ron si daca este euro3, taxa este de 5700+ ron ( 1570eur ) deci masina ajunge tot pe la 6000eur :) plus ca e cheala masina :) si consuma de duduie ... plus ca service-ul la Ford - cel putin in bucuresti - sux ... singura probabila optiune la masina asta e AC ( nu stiu daca AC manual e standar au ba )

mult mai ok a fost nic_otava -> caruia ii spun daca masina pe care ai gasit'o este un Ford Fiesta 1.2 sau 1.3 benzina las'o moarta .... e cea mai handicapata masina cu care am mers vreodata - mi'am inchiriat odata cand trebuia sa ajung de la aeroport de la viena pana la linz ... pe autostrada la deal ma depaseau si tirurile .... cred ca Dacia 1310 merge mai bine decat porcaria aia de masina ... la deal mi'o lua kilometrajul inapoi ... nu puteam sa urc nici intr'a 4-a, a cincea ce sa mai zic ... plus ca ford fiesta are niste scaune mai neconfortabile decat la orice masina existenta cu care am mers eu... si masina era noua avea 5700km ....

nu vreau sa bag pe gat nimanui .... 307-le ala ..., de Ford Focus nu stiu ce sa zic nu am fost niciodata ..... dar fiesta e MUCI!!!, poate doar sa mergeti prin oras sa luati paine ...

si uitati'va aici -> Anunt mobile.de focus din 2000

masina are euro 2 ...... deci taxa e de 5700eur - mai exact 20983.62 ron ..... ;)

Edited by oSerX, 23 January 2009 - 20:15.


#227
nic_otava

nic_otava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 10.02.2006

 oSerX, on Jan 23 2009, 20:08, said:

hai ca sa ma bag si eu in seama ......

mult mai ok a fost nic_otava -> caruia ii spun daca masina pe care ai gasit'o este un Ford fiesta 1.2 sau 1.3 benzina las'o moarta ....

Nope, este 1,4 TDCI! Am specificat ca vreau un diesel mic de oras :)
Si sa stii ca si PUGul tau imi place, dar abia peste vreo 10 zile am banii. Daca nu o dai pana atunci, discutam.
SI nu cred ca este atat de muci precum spui. Am mers cu o Fiesta cam 200km si nu mi s-a parut catastrofa. E drept, nu e extrem de confortabila, dar e masina de oras, ieftina la intretinut, consum mic. Din ce stiu eu, s-a vandut cam cel mai bine din gama Ford.

SPor!

Edited by nic_otava, 23 January 2009 - 23:08.


#228
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
mie fiesta nu mi s'a parut deloc confortabila .... cel putin locurile din fata cu care am mers eu sunt prea ciudate .... cel putin pentru spatele meu ...

vorba ta... pentru oras o fi cum o fi , dar la un drum mai lung e dezastru ... mie de spatarul scaunului imi atingeau doar spre umeri si deasupra fundului .... poate oi avea si coloana aiurea .... cine stie ...


legat de pejo .... daca vrei ... da'mi un telefon maine spre seara .... maine dimineata plec la craiova ( oricum nu plec cu pejo-ul - ai putea sa'l vezi chiar pe strada brasov, intersectie cu dr. taberei ... chiar inainte de oprirea interzisa ) ... daca vrei sa'l vezi maine, poaimaine da un tel si ne vedem ...

treaba cu mihai a picat, a gasit o "ocazie" locala ... sper din tot sufletul sa nu se fi bagat la fordul ala ... chiar nu cred ca merita ... si daca e euro 2 .. fericirea sa:)

#229
bwsmihai

bwsmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 02.09.2007
nu, nu la Ford mam bagat ... chiar n-am prea intrat pe forum de ceva vreme si nu stiu ce ford mi s-a recomandat pe aici ...
am intrat pe forum ieri doar ca sa ii trimit un measj lui oSerX deoarece telefonul mi-e cam varza ... nush ce dracu are

in fine,

masina care am cumparat-o e un golf 4 ...

asa am impacat si capra si a ramas si varza (sper :D)

golful suna cam asa:
VW Golf 4 1.9 TDi 2002
varianta cu 90CP :( ...
cred ca sunt suficienti caii; proprietarul m-a dus cu ea si are un demaraj cum nu ma asteptam ... unchiul meu la fel: a mers cu ea si merge impecabil ...
e alb cu folii negre pe geamuri :D
are angel eyes :)
interiorul este intretinut impecabil ...
insa nu are climatronic ... are doar aer conditionat (normal:D)
cotiera, o sa-i pun ....
placutele de frana trebuie schimbate ... ca i-am dat si eu unpic "in gura" si apas vreo 5cm pe frana in gol ..:|
in rest nu prea am ce-i reprosa ... inafara de faptul ca nu merge reglajul scaunului in sus si in jos ...si aproape ca dau cu genunchii in volan .... (sper sa se rezolve cumva)


mai pe dupamasa pun si poze ...

ramane sa merg cu ea la mecanic si sa o pun la punct ....

pretul: ... proprietarul a cerut 6.000 euro ... am negociato la 5.500 si au ramas si bani de alte chestii :D

sper sa am noroc la ea :D
va rog dati-va cu parerea ...

multumesc tuturor care s-au implicat in acest topic pentru ajutorul acordat
bafta !

#230
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
e inmatriculata?
alba+diesel cam suna a masina de firma.
alba cu folii negre si angel eyes cam suna a manea.
cati km are? :)

e variant? baga 1-2 poze cu exteriorul si interiorul.

Edited by crst_g, 24 January 2009 - 01:12.


#231
bwsmihai

bwsmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 02.09.2007
inmatriculata ...da

nu nu a fost masina pe firma ... nu e deloc uzata ..  cred ca imi dadeam seama daca se abuza de ea :D:D

acuma suna, nu suna a manea ... mie imi place :X

km are 170 si ceva de mii .... insa mie mi sa parut ok si merge bine

#232
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
foliile au autorizatie RAR? daca nu ai cam incurcat-o... un vecin si-a luat amenda ca avea autorizatie doar pe spate :D
Pentru cursa libera a franei nu placutele sunt vinovate ci sistemul de franare, care nu este aerisit sau mai trebuie completat nivelul lichidului.

#233
bwsmihai

bwsmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 02.09.2007
aa .da .... am uitat sa zic : e modelul combi ... la asta ma refeream cand ziceam ca am impacat si capra si a ramas si varza :D

e combi and i love it :D

#234
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
eu am facut scoala de soferi tot pe G IV diesel doar ca nu era combi :) Mie imi plac hatch-urile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate