Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

banca transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
E 7.5% pe an daca tii depozitul 77 de zile. Daca depui X eur dobanda primita dupa 77 de zile va fi X * 7.5 / 100 / 365 * 77. Nu e greu, nu?

#20
4444

4444

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.01.2009
bun...dobanda asta o primesti din momentul in care au intrat banii in cont nu??? sau trebuie sa specifici ca vrei sati depozitezi o anumita suma dupa care sa primesti dobanda.... in primu rand nu stiu dak banca are vreun randament la cati isi depoziteaza banii cu sume fff mari desi comisioanele primite de la clienti cred ca se anuleaza intre ele....parerea mea.da oricum mi se pare ok daca iti da 10% pe an :))) depui 100 000 de euro,dobanda pe luna iti este de 1 000 e fara ultimele 2 luni :D si te-ai scos.altii traiesc doar din dobanzile bancilor

#21
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 4444, on Jan 9 2009, 20:50, said:

bun...dobanda asta o primesti din momentul in care au intrat banii in cont nu??? sau trebuie sa specifici ca vrei sati depozitezi o anumita suma dupa care sa primesti dobanda....
Operatiunea se numeste constituire depozit.

 4444, on Jan 9 2009, 20:50, said:

da oricum mi se pare ok daca iti da 10% pe an :))) depui 100 000 de euro,dobanda pe luna iti este de 1 000 e fara ultimele 2 luni :D si te-ai scos.altii traiesc doar din dobanzile bancilor
Iar cand va scade la 3% o sa traiesti cu 300 euro.

#22
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Intrebarea care se pune e de unde faci rost de 100k eur ca sa-i depui in banca si sa traiesti de pe urma dobanzii? Sau mai bine zis daca ai reusit sa faci 100k eur prin alte mijloace de ce nu ai continua sa faci la fel si te-ai multumi doar cu dobanda bancii? Oricum ai lua-o nu se pushca...

#23
Dizzy.exe

Dizzy.exe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 12.08.2003
Banca Transilvania suge:

-au comision atat la extrageri cat si la depuneri prin internet banking (la casa depunerile sunt gratis, ceea ce e stupid)
-am luat un credir in euro de la ei si dupa 6 luni au marit dobanda de la 9 la 10.25

#24
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,888
  • Înscris: 03.02.2005
Dizzy.exe, din pacate mare dreptate ai, te taxeaza pentru intrari cam cu vreo 4 lei :(
Intr-un fel astia, de la banci parca in loc sa incurajeze folosirea platilor, viramentelor electronice, le descurajeaza: comision la trimitere, comision la primire (daca faci transfer interbancar, ca in cadrul aceleiasi banci nu se prea plateste). Multe banci la extrageri atm au zero, iar la depuneri la casierie ai tot zero comision. Asa ca cea mai buna metoda sa iesi ieftin in asemenea cazuri... trebuie sa te deplasezi... of, lenea asta si comoditatea se platesc :D
Eu sunt intr-o asemenea situatii, folosesc card de la BT pentru plati on-line, dar pentru salar la o alta banca X, la care mai primesc si ceva dobanda pentru banii aia si la care nu mi se ia bani pentru banii primiti in cont. Ca sa alimentez BT-ul merg la banca X scot de la bancomat cu comision 0 si depun la BT, unde iar comisionul e zero.

#25
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
M-ati speriat...am si firma si conturile personale la BT, cred ca e cazul sa trec putin pe la ei sa vad cum sta in realitate treaba.

#26
elven_cris

elven_cris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.03.2009

 Dizzy.exe, on Jan 11 2009, 01:28, said:

Banca Transilvania suge:

-au comision atat la extrageri cat si la depuneri prin internet banking (la casa depunerile sunt gratis, ceea ce e stupid)
-am luat un credir in euro de la ei si dupa 6 luni au marit dobanda de la 9 la 10.25

Si mie la fel ( de la 9,25 la 10.5). Am verificat in contract si cica dobanda e in functie de LIBOR (eu am credit in EUR, iar LIBOR e numai pentru dolari si lire sterline. In plus nu specifica care LIBOR, sunt vreo 4 - pe zi, pe saptamana, pe luna, pe an, toate toate au SCAZUT semnificativ in 2009), indicele dat de costul de finantare si o marja aplicata de banca. As vrea sa vad si eu de unde vine indicele ala (si nu am gasit o metoda sa-l aflu). In plus nu se specifica o limita superioara pentru marja bancii.
In concluzie contractul aata zice ca banca imi poate fixa orice dobanda, cand vreau ei. Am scris mesajul asta in dorinta de a avertiza alti posibili clienti ai bancii. In rest sunt destul de multumit de servicii (carduri, depozite, etc). Insa credit de la ei nu mi-as mai lua.

#27
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 rickysyv, on Jan 9 2009, 18:44, said:

E 7.5% pe an daca tii depozitul 77 de zile. Daca depui X eur dobanda primita dupa 77 de zile va fi X * 7.5 / 100 / 365 * 77. Nu e greu, nu?
Si comision de retragere numerar de 0,4 % !
Daca faci un calcul , o sa constati ca dobanda aia nu este asa mare precum pare !  :angry:

#28
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

 buteliearagaz, on Mar 11 2009, 16:09, said:

Si comision de retragere numerar de 0,4 % !
Daca faci un calcul , o sa constati ca dobanda aia nu este asa mare precum pare !  :angry:

Pai putine banci nu au comision la retragere la valuta. La BRD comisionul e 0.5% iar la Alpha Bank nu ai deloc comision la ridicare valuta, lichidare depozit.

#29
consumatorul

consumatorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.02.2009
[...]poveste adevarata, am un card mondo expira a 2-a oara in aceasta luna anunt banca sa-mi trimita la o agentie Carrefour din Suceava pentru ca doar sambata pot ajunge si de obicei imi fac cumparaturile acolo, am si cont pe firma tot la ei merg azi sa-mi ridic cardul si mi s espune ca nu se poate pentru ca TREBUIE sa completez un formular de distrugere a cardului vechi dar acel formular nu-l pot completa azi(sambata) ca nue nu stiu cine care nu lucreaza sambata si sa vin in alta zi, am incercat mai intai calm sa-i explic duduiei ca imi este imposibil sa fac ce-mi zice ea si ca ori imi da cardul ori renunt, pentru ca nu e vina mea ca ei nu pot tine 2 oameni acolo, sa aiba 2 semnaturi probabil, pentru aceasta operatiune, si chiar nu pot, stau la tara si mi-e peste mana sa ma plimb...pana la urma mi-am iesit din minti si i-am aruncat cardul sa faca ce-o sti cu el mi se pare nesimtire sa nu poti fi in stare sa prestezi un serviciu daca esti banca mai ales pe criza asta cand banii sunt greu de obtinut si facusem si o depunere de 500 lei...poate daca ar fi fost prima data as fi fost mai indulgent dar am patit-o cu bilete la ordin, cecuri ce nu se pot tipari sambata, sau nu e nu stiu cine sa faca nu stiu ce sau, sau, sau

Edited by spare-me, 21 March 2009 - 16:30.


#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
amice mai usor cu cacatul ca nu esti la tine pe tarla.
oi fi tu suparat da' vorbeste frumos
data viitoare iei pauza 15 zile sa te joci cu el cat poftesti.

Edited by spare-me, 21 March 2009 - 16:30.


#31
delpiero

delpiero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.12.2003
s-au modificat cumva comisioanele la BT de la 01.07?
in sensul ca le-au marit, bineinteles. Cam la concluzia asta ma duc extrasele.

#32
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Adica...la ce ai vazut diferente fata de luna trecuta? Nu am observat dar nu m-ar mira sa-i fi apucat si pe astia furaciunea.

#33
Safire

Safire

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.12.2006

 rickysyv, on 9th January 2009, 19:44, said:

E 7.5% pe an daca tii depozitul 77 de zile. Daca depui X eur dobanda primita dupa 77 de zile va fi X * 7.5 / 100 / 365 * 77. Nu e greu, nu?

Dar eu nu inteleg un lucru:
La termen---------- Dobanda-------------Revolving
  1 luna -------------- 11,25%
12 luni  -------------11,50% --------------11,25% + dobanda la vedere         (asta e la depozite in lei)

de ce e aprope tot una cat iti da pe o luna cu cat iti da pe an?
ca iti poti dubla suma din banca daca iti faci lunar.... timp de un an.
sau eu....nu am ceva in clar....

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Termenul se refera la durata minima a depozitului. Dobanda este INTOTDEAUNA anuala.
Adica, daca faci un depozit pe o luna, dobanda anuala este de 11,25%. Deci dobanda cuvenita la sfarsitul lunii o sa fie de 11,25%/12 (cu aproximatie, in realitate dobanda se calculeaza pe zile). Deci aproape 1% pe luna.

#35
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005
Peripetie cu BT.

Am de la ei un card facut acum vreo 2 ani de zile, card pe care mi se vireaza salariul. In rest,il mai folosesc pentru plati la comercianti. Pe calculatorul de la serviciu mi-am instalat BT 24 si il mai folosesc pentru a transfera bani din contul de economii in cel curent atunci cand e cazul. In restul timpului, mai merg si la sucursala de la langa birou pentru diverse operatiuni. De obicei totul decurge normal.
Astazi ma duc la BT ul de la Dristor, pentru ca aveau program si sambata , ca sa mi tarnsfer o suma in contul curent. Nu foarte mult, vreo 300 RON.
Iar tipa de acolo nu a vrut sa mi faca transferul deoarece semnatura de pe hartia pe care trebuia sa o semnez cu transferul nu semana cu semnatura din baza lor de date. Mentionez ca aveam buletinul la mine. Cat de idioti pot fi angajatii astia din bani? Niciodata nu am acordat atentie semnaturii de pe formulare, mai ales ca nu am o semnatura standard, mazgalesc si eu ceva acolo:) Dar nimeni paan acum nu a zis nimic...ma gandesc pentru ca totusi eu eram titularul.

#36
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Tu nu ai vazut la stiri cum vin altii cu buletine contrafacute care au datele tale si poza lor si iti golesc tot contul la ghiseu? Probabil s-au sesizat si bancile. Data viitoare sa acorzi mai multa importanta semnaturii si eventual sa-ti faci una standard ca toata lumea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate