Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

banca transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006
Banca Transilvania ofera 7.5% dobanda pe an la un depozit in euro!! In conditiile in care rata pe piata interbancara este mult mai mica, este extrem de dubios acest comportament. O explicatie posibila este o criza acuta de lichiditati.

Ce parere aveti?

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,340
  • Înscris: 14.06.2006

View Poststefrnd, on Jan 8 2009, 19:41, said:

Banca Transilvania ofera 7.5% dobanda pe an la un depozit in euro!! In conditiile in care rata pe piata interbancara este mult mai mica, este extrem de dubios acest comportament. O explicatie posibila este o criza acuta de lichiditati.

Ce parere aveti?
Proasta.Naspa.Faliment. Mai era un topic de asta mai demult.....dar s-a inchis.

#3
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Poststefrnd, on Jan 8 2009, 19:41, said:

Banca Transilvania ofera 7.5% dobanda pe an la un depozit in euro!! In conditiile in care rata pe piata interbancara este mult mai mica, este extrem de dubios acest comportament. O explicatie posibila este o criza acuta de lichiditati.

Ce parere aveti?

Buna. Minunata. Eu am un depozit in leu cu dobanda de 13,5% pe an si altul cu 12,5% p.a.
Luni primesc "cascavalul", adica dobanda :naughty:

#4
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View Postnano2k, on Jan 8 2009, 19:53, said:

Buna. Minunata. Eu am un depozit in leu cu dobanda de 13,5% pe an si altul cu 12,5% p.a.
Luni primesc "cascavalul", adica dobanda :naughty:

offtopic: dupa cum ii merge leului zilele astea, e posibil ca banii tai sa vina direct direct de la tipografie.    :peacefingers:

#5
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
mie imi place sa iau bani de la Transilvania. cu bagatul mai subtire :)

#6
nano2k

nano2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 12.01.2007

View Poststefrnd, on Jan 8 2009, 20:24, said:

offtopic: dupa cum ii merge leului zilele astea, e posibil ca banii tai sa vina direct direct de la tipografie. :peacefingers:

Ma rog, asta nu e treaba bancii...
Lucrez cu banca asta de aprox. 3 ani si nu am ce sa-i reprosez. Chiar ma felicit ca am schimbat BCR-ul pt ea...
Daca ii fac reclama, asta e, nu imi pasa.
La fel cuvinte de lauda am si pt Raiffeisen.

Sa fim bine intelesi, eu sunt anti-banking ca idee, dar cand nu poti trai fara, asta e.

#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
BCR sucks
BT e OK cat de cat.

Nu va faceti griji de faliment. Inca.

#8
puiulnoptii

puiulnoptii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 06.01.2006
Daaaaa, super banca transilvania. Au bagat taxa pentru verificare soldului la ATM-uri. Eu de cand sunt la ei, numai peste taxe inventate am dat. Taxa pentru extras de cont la zi, taxa pentru verificare sold ATM. Deja m-am saturat de ei, am facut bine ca am mers in paralel si cu BCR-ul, macar am alternativa. La BCR afiseaza soldul pe ecran la ATM fara nicio taxa, iar la BT nu e posibil asa ceva, trebuie sa printeze pe chitanta soldul. Presupun ca taxa a fost pentru protejarea naturii (consuma hartie), asa cum au pus taxe si la pungile din plastic. Niste incompetenti.

Edited by puiulnoptii, 09 January 2009 - 06:43.


#9
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,991
  • Înscris: 21.08.2008
@puiulnoptii
Depinde ce produse folosesti, stiu ca la cateva carduri nu exista taxe de interogare sold si nici taxe de retragere numerar.

Daca o sa aiba vreodata probleme banca asta va avea coada la preluari, niste banci engleze vor sa intre pe piata romaneasca chiar daca tot globul este in criza.

Apropo, ati vazut topul bancilor in ceea ce priveste capitalul social?
BT e pe locul 2 dupa Raiffeisen, este mai solida decat alte banci mai vechi si mai titrate.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostKoal, on Jan 9 2009, 09:16, said:

@puiulnoptii
Depinde ce produse folosesti, stiu ca la cateva carduri nu exista taxe de interogare sold si nici taxe de retragere numerar.

Au mai fost facute niste modificari la comisioane. Posibil sa mai fi inventat la toate produsele/cardurile cate ceva.

Edited by dreaQ, 09 January 2009 - 09:38.


#11
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006
Mici manarii, precum un nou comision, sunt practicate de majoritatea bancilor. De asemenea, profitul si capitalul social sunt mai putin importante cand e vorba de lichiditate. Lipsa de lichiditate este o amenintare imediata.

#12
mendis

mendis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 27.09.2006
Eu am parerea ca probabil faci spam pentru Banca Transilvania?:)

Probabil printre cele mai proaste servicii... n-am patit inca la nici o banca de exemplu sa imi piarda acte... la BT am avut acest noroc.... si multe altele... schimbari ne-anuntate. De evitat.

#13
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,669
  • Înscris: 13.12.2006

View Postpuiulnoptii, on Jan 9 2009, 06:41, said:

Daaaaa, super banca transilvania. Au bagat taxa pentru verificare soldului la ATM-uri. Eu de cand sunt la ei, numai peste taxe inventate am dat. Taxa pentru extras de cont la zi, taxa pentru verificare sold ATM. Deja m-am saturat de ei, am facut bine ca am mers in paralel si cu BCR-ul, macar am alternativa. La BCR afiseaza soldul pe ecran la ATM fara nicio taxa, iar la BT nu e posibil asa ceva, trebuie sa printeze pe chitanta soldul. Presupun ca taxa a fost pentru protejarea naturii (consuma hartie), asa cum au pus taxe si la pungile din plastic. Niste incompetenti.
eu cum de nu las bani la interogarea soldului? de curiozitate m-am dus sa verific cardu...acelasi sold de fiecare data, cu chitanta cu tot.
la banc post de unde-mi iau salariu imi ia cate 2500 ori de cate ori bag cardu in atm.
ma bucur ca am lasat si BRD, si BCR, si banc post pe transilvania...si cat de curand imi voi muta si cardul de salariu la ei.
sunt singurii care nu percep comisioane de tot rahatu pentru orice operatiune a fel ca alte banci.

am avut de lucru destul cu bancile enumerate mai sus de nevoie, dar cea care mi-a indeplinit nevoile pe deplin e banca transilvania...de aceea am decis sa-mi scot banii de la BCR si sa-i pun la BT. e totusi o diferenta de la 10% la 13,5% , nu?

#14
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Aveti grija ce postati referitor la banci, LEGEA NU IARTA STIRILE ALARMISTE.

#15
stefrnd

stefrnd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 14.10.2006

View PostC.F.S., on Jan 9 2009, 16:05, said:

Aveti grija ce postati referitor la banci, LEGEA NU IARTA STIRILE ALARMISTE.

Interesanta afirmatie...  :mellow:
LEGEA: poti sa spui cum se numeste legea respectiva? eu nu am auzit de asa ceva.
STIRILE: nu vad nici o stire, e vorba de pareri, intrebari, discutii.
ALARMISTE: care e partea alarmista? Sau stii ceva si noi nu stim?...

#16
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Eu v-am invitat la calm si atat. Si am indicat sa nu postati stiri alarmiste. Daca nu au fost, e foarte bine. Mea culpa!

Pam-pam

#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostVipeR85, on Jan 9 2009, 15:03, said:

eu cum de nu las bani la interogarea soldului? de curiozitate m-am dus sa verific cardu...acelasi sold de fiecare data, cu chitanta cu tot.

Cand vrei sa verifici soldul la un bancomat Transilvania, apare un mesaj in care scrie ca de la 3 ianuarie 2009 s-a introdus un comision de 0,3 lei sau 0,1 euro pentru interogare sold la cardurile de debit (daca retin exact). Poate ai card de credit si poate la cardurile de credit nu au introdus comisionul respectiv.

L.E.
Am download-at de pe site-ul Transilvania pdf-urile cu comisioane pentru carduri si apare comisionul de 0,3 lei pentru informatii sold la ATM si la cardurile de credit (Visa Gold, Visa Platinum, MasteCard Forte).

Edited by Seb, 09 January 2009 - 15:35.


#18
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Cel putin dupa raportarile lui Rekkers din toamna, BT e una dintre cele mai solide din Romania, cu o rata depozite:credite de 1,3:1 (mai multe depozite decat credite). Eu am mai multe chestii la ei (depozit, card de credit, pensie privata) si chiar nu-mi fac probleme.

De asemenea acel 7,5% din cate stiu nu e la an ci la 77 de zile. La an e in jur de 6%, ca la toate celelalte banci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate