Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Cati dintre voi credeti in divinitate ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,115
  • Înscris: 09.01.2007

View PostC.F.S., on Jan 8 2009, 00:25, said:

Intrebari pentru tabara "pro-Dumnezeu"?

1. Sunteti multumiti cu ceea ce aveti dpdv spiritual (cu credinta in Dumnezeu)?
2. Simtiti nevoia sa ii aduceti si pe ceilalti pe calea cea dreapta? Daca da, de ce?
3. Puteti trai fericiti daca exista si persoane care nu cred in Dumnezeu? Daca nu, de ce?
4. Ce castigati daca o sa convingeti o persoana sa creada in Dumnezeu? Nu se face aglomeratie in Rai?

Multumesc mult pentru raspunsuri. Ca sa nu existe dubii, sa zicem ca eu sunt in tabara neutra, deci nu spun nici ca exista, dar nici nu neg asta.

Toate cele bune!
cfs

1. Sunt multumit pentru ca (,) credinta mi-a rezolvat cea mai mare problema: a pacatului din perspectiva vesniciei. Credinta (in Isus) mi-a adus nadejdea (ca voi fi cu El in vesnicie) si asta mi-a descatusat dragostea (fata de ceilalti).
2. Spre rusinea mea, doar uneori simt aceasta nevoie. Dar totdeauna stiu ca Dumnezeu vrea (desi nu are nevoie) ca eu sa vestesc Evanghelia, iar oamenii au nevoie (desi nu vor) de aceasta. Nu fortez pe nimeni, desi sunt mai taios cu persoanele rauvoitoare. Motivatia mea este slava lui Dumnezeu in principal si nevoia oamenilor in subsidiar.
3. Da, pot. Desi ii deplang pe ceilalti, fara dispret sau superioritate.
4. Nu castig nimic personal. Datoria mea este sa spun adevarul, nu sa obtin un anumit numar de convertiri. De aceea, nu fac compromisuri in privinta adevarului pe care-l spun, desi pot fi foarte tolerant ca relatii personale.

PS: Poanta cu Raiul aglomerat nu e prea neutra :)

View PostC.F.S., on Jan 8 2009, 01:26, said:

Bai nene, ce nu inteleg este - de ce Dumnezeu procedeaza ca in filmele americane. in loc sa faca o lume fericita, ne lasa sa ne chinuim aici pe pamant, pentru ca El sa vina apoi sa ne salveze. Nu era mai simplu sa traim fericiti de la inceput?

Semneaza: Un necunoscator care nu este nici pro, nici contra

Pentru ca scopul principal al lui Dumnezeu nu este fericirea omului. Scopul justificat al lui Dumnezeu este slava sa personala. Ceea ce la un om este la megalomanie, la Dumnezeu este o atitudine naturala.
In subsidiar, modalitatea prin care Dumnezeu alege sa fie slavit este sa ofere fericirea (sub forma mantuirii) celor care o doresc. Este o modalitate extrem de nobila, venind din partea cuiva atotputernic. Asa cum ne invata istoria omenirii, de obicei puterea se manifesta prin capacitatea de distrugere, nu prin binecuvantare.

#20
Faurel

Faurel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2008
Ma bucur c-a fost si topicul asta bun de ceva  ^_^

#21
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Deci te-ai pocait d-le Seby (Faurel) pana la urma, inseamna ca te caiesti si ai parasit tot flame-ul si dorinta de scandal din nimic de pe toate forumurile, in special SP -> TV Live pe net. (asta adunat pe toate conturile tele)
Ca sa-ti fie iertate aceste pacate trebuie sa le marturisesti, sa te caiesti, sa le parasesti, SI SA-TI CERI IERTARE acelora care i-ai provocat la scandal.
Asteptam sa vedem si minunea asta, daca chiar se va intampla inseamna ca e sfarsitul lumii :D
Daca iti recunosti vina ai tot respectul meu, insa eu sunt Toma necredinciosul.

Edited by bogdan_popescu, 08 January 2009 - 19:22.


#22
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
E incredibil ce manipulati si prostiti sunt oamenii.
Faurel, sincer, ar trebui sa mergi la un doctor din moment ce crezi intr-un "vrajitor cu barba care locuieste in ceruri" - sa il citez pe alt user SP.

#23
Faurel

Faurel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.12.2008
deleted

Edited by Faurel, 10 January 2009 - 17:52.


#24
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View PostFaurel, on Jan 8 2009, 00:41, said:

Pfff.. daca S-ar arata vreodata noua , sau ne-ar trimite un semn care sa ne arate existenta Sa
am fi cei mai fericiti. asa ne dam fiecare cu parerea.offf. Dar toate la timpul lor , sunt curios
ce se va intampla in 2012..
De ce corelezi 2012 cu Dzeu???....

Iar Apocalipsa este adevarata ca asa scrie in Biblie...iar Biblia este adevarata ca asa scrie in Biblie....

Eu nu cred in Divinitate.... :OK:

#25
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostSecuristu, on Jan 10 2009, 18:57, said:

De ce corelezi 2012 cu Dzeu???....

Iar Apocalipsa este adevarata ca asa scrie in Biblie...iar Biblia este adevarata ca asa scrie in Biblie....

Eu nu cred in Divinitate.... :OK:

1. Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!” S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este nici unul care să facă binele.
2. Domnul Se uită de la înălțimea cerurilor peste fiii oamenilor, să vadă de este vreunul care să aibă pricepere, și care să caute pe Dumnezeu.
3. Dar toți s-au rătăcit, toți s-au dovedit niște netrebnici; nu este nici unul care să facă binele, nici unul măcar.

#26
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postjeremiah, on Jan 10 2009, 19:29, said:

1. Nebunul zice în inima lui: „Nu este Dumnezeu!” S-au stricat oamenii, fac fapte urâte; nu este nici unul care să facă binele.
2. Domnul Se uită de la înălțimea cerurilor peste fiii oamenilor, să vadă de este vreunul care să aibă pricepere, și care să caute pe Dumnezeu.
3. Dar toți s-au rătăcit, toți s-au dovedit niște netrebnici; nu este nici unul care să facă binele, nici unul măcar.
1.Aceasta infinita replica....am auzit-o de milioane de ori...vocile din capul meu spun ca nu-s nebun  :coolspeak:

2.Dap...pai EL e superior si noi nu...EL sta bine mersi acolo sus si noi in mocirala asta...

3.A fost unul mai ciumeg...l-au bagat niste smecheri in cuie pe o cruce langa un ciordales si un furicios...

#27
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005
nu mai foloseste nimeni functia search?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate