Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Gratis?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
silviusm

silviusm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 14.04.2004

Rigid Aurel, on Feb 16 2005, 17:42, said:

Adun adeziuni. ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Si eu sunt pentru :naughty: ...

#110
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Se noteaza. Revin cu detalii saptamana viitoare. Totul depinde de seriozitatea fiecaruia dintre noi acum si de dispozitia noastra de a investi energie in proiect.  :peacefingers:

#111
voov-X

voov-X

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.07.2004
Count me in, too!

#112
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Si eu as intra, chiar daca nu stiu de ce mare ajutor pot sa fiu :)

#113
Mushotoku

Mushotoku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 09.12.2004
In legatura cu asociatia:

Daca aveti nevoie de cateva sfaturi din partea cuiva cu ceva experienta va stau la dispozitie. Pentru cativa ani am fost voluntar activ in Crucea Rosie Romana iar pentru alti cativa am condus propria asociatie.

Respect celor cu initiativa si curaj!!!

#114
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

mr.fred, on Feb 15 2005, 16:50, said:

Eu incerc sa trag o concluzie, de obicei nu sunt asa incrancenat, trebuie sa recunosc traiesc niste frustrari personale (prietenii stiu despre ce e vorba) si acum sunt mai vehement ca oricand.

Acum 1 an cand s-a inchegat gasca de pe aici, toti eram o apa si un pamant. Ne uitam la pozele de acum ceva timp si ne umfla rasul. Ati crescut, v-ati facut mari, stiti multe si fotografiile voastre ar sta demne in orice expozitie. Fara sa va dati seama, cu fiecare zi si cu fiecare declansare devenit mai buni si nu m-ar mira ca peste 3 ani eu sa fiu tot programator iar voi la NY sau la Dakar (ma refer la altfel). De ce nu incercati sa treceti si la nivel psihologic peste frustrarea si falsa modestie a amatorului? Comporativa cu demnitate si nu va dati munca gratis celor ce se vor imbogatii pe seama pasiunii voastre.

Am incheiat.

<{POST_SNAPBACK}>



Vorbesti ala mic si cinic din mine :
Daca incercati sa va tineti si de servici si de fotografie nu o sa ajungeti fotografi profesionisti nici in 10 ani.
Daca ai bagat 1500-2000 de parai in aparatura nu inseamana automat ca si meriti sa iti amortizezi investitia
pt Rigid : avocatii pledeaza gratis in procese (nu e vorba de institutia  avocatul poporului  ci de o chestie care se chiama Pro Bono, sper ca nu am incurcat termenii)

In teatru e mafie. Asta inseaman ca ca nu mai ma duc la teatru (biletele nu sunt chiar ieftine probabil cineva se ca imbogati pe spinarea mea )

Sa te sune cineva si sa iti ceara o fotografie pentru un calendar si tu sa o dai gratis ....... hmmmmmmmmm asta parca e altceva.

Se organizeaza un concurs de snowboard la predeal in weekend, merge cineva ?  :death:  :lol: facem poze si le trimitem gratis , tuturor  :death:

#115
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

acrac, on Feb 23 2005, 14:27, said:

Vorbesti ala mic si cinic din mine :
Daca incercati sa va tineti si de servici si de fotografie nu o sa ajungeti fotografi profesionisti nici in 10 ani.
Adanca. Si marmota invealea ciocolata in staniol. Te-ai gandit mult? Sunt lucruri complementare. E clar ca daca am frigider nu-mi mai pot lua si masina de spalat si daca am pantaloni gri trebui sa-mi pun usa metalica.

acrac, on Feb 23 2005, 14:27, said:

Daca ai bagat 1500-2000 de parai in aparatura nu inseamana automat ca si meriti sa iti amortizezi investitia
Nu. Nu inseamna automat ca fotografiile tale valoreaza ceva.

acrac, on Feb 23 2005, 14:27, said:

Se organizeaza un concurs de snowboard la predeal in weekend, merge cineva ?  :death:  :lol: facem poze si le trimitem gratis , tuturor  :death:

<{POST_SNAPBACK}>



parca vrei sa-mi faci mie in necaz... faci ce vrei. poti pe principiul asta sa-ti vinzi din casa si sa dai banii la bogati. e treaba ta ce faci.

Edited by mr.fred, 23 February 2005 - 14:41.


#116
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

kork, on Feb 15 2005, 18:47, said:

Ar cam trebui sa-ti dai singura cu bolovanu-n cap in cazu' in care trimiti niste poze gratis intr-un loc ce nu-ti va aduce faima si recunoastere.

<{POST_SNAPBACK}>



Tare de tot  :death:

Mircea Diaconu spunea despre regizorii romani ca toti vor sa faca filmul ala genial, filmul care sa-l dea peste cap pe spectator sa plece buimacit acasa, nici unul nu vrea sa faca un film normal cu oameni normali si cu povesti normale.
Toti vor din prima faima si recunoastere  :death:

PS nu pot sa cred cat timp am pierdut citid threadu asta  :puke:

#117
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

acrac, on Feb 23 2005, 14:43, said:

Tare de tot  :death:

Mircea Diaconu spunea despre regizorii romani ca toti vor sa faca filmul ala genial, filmul care sa-l dea peste cap pe spectator sa plece buimacit acasa, nici unul nu vrea sa faca un film normal cu oameni normali si cu povesti normale.
Toti vor din prima faima si recunoastere  :death:

PS nu pot sa cred cat timp am pierdut citid threadu asta  :puke:

<{POST_SNAPBACK}>



si un alt mare filosof, nu-l numesc sa nu-ti produc greata, spunea ca pentru a-ti  iesi bine trebuie sa incerci sa fi genial, pentru ca incercand sa-ti iasa bine iti va iesi cel mult catastrofal.

te lasam pe tine cu dorinta de mediocritate, noi ne vedem de ale noastre si ne pare rau de :puke: pe care ti-o producem. incearca la un medic poate te ajuta.

#118
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

mr.fred, on Feb 23 2005, 14:40, said:

parca vrei sa-mi faci mie in necaz... faci ce vrei. poti pe principiul asta sa-ti vinzi din casa si sa dai banii la bogati. e treaba ta ce faci.

<{POST_SNAPBACK}>



:lol: cuvatul "ironie" inseamana ceva pentru tine ?  :lol:

#119
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004

mr.fred, on Feb 23 2005, 14:46, said:

si un alt mare filosof, nu-l numesc sa nu-ti produc greata, spunea ca pentru a-ti  iesi bine trebuie sa incerci sa fi genial, pentru ca incercand sa-ti iasa bine iti va iesi cel mult catastrofal.

te lasam pe tine cu dorinta de mediocritate, noi ne vedem de ale noastre si ne pare rau de :puke: pe care ti-o producem. incearca la un medic poate te ajuta.

<{POST_SNAPBACK}>


Asta deschide o alta discutie. Am fost intotdeauna de parere ca pentru a reusi sa faci ceva original trebuie sa incepi prin a respecta toate, absolut toate regulile si sa continui sa faci asta pana simti ca explodezi din cauza regulilor care te ingradesc.

Bineinteles asta e "parerea mea", si nu ma astept sa fie multi de acord cu asta.

PS Te rog numeste filozoful ala.

PPS Acu chiar ca tre sa ma intorc la treaba   :o

#120
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Acrac, ai ceva de spus in privinta pietei foto din RO ?
Sau intervii doar ca sa aduni post-uri ? In acest caz, te rog mergi si plictiseste-te pe altundeva.
Merci.

#121
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
Oare cand o sa fie si la noi asa ceva ?

http://forums.dprevi...essage=12404784

#122
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004

Rigid Aurel, on Feb 15 2005, 19:18, said:

Ce hemoragie verbala s-a intamplat pe forum cat am lipsit.
Nu am timpul si energia sa citesc tot ce s-a scris, dar vreau sa propun ceva celor care au fost de parerea ca munca fotografului trebuie respectata. Vreau sa va propun sa va implicati, pentru aceste considerente, dar si pentru altele pe care le putem discuta, in viitoarea Asociatie a Fotografilor din Romania. Au fost demarate de catre mine demersurile pentru infiintarea acestei entitati si acum incerc sa adun cat mai multi oameni si cat mai multe energii in jurul acestei idei.
De prea multe ori energiile pozitive (si chiar unele negative ;) ) nu sunt bine si eficient canalizate. Solomon spunea in Proverbe (parafrazez): "mai bine sa bati smantana pana faci unt, decat sa te scarpini pana la sange". Cu alte cuvinte, haideti sa haidem sa purcedem la chestii serioase.
O asociatie poate clarifica multe dintre aceste probleme si se poate constitui intr-un partener pentru institutiile relevante ale statului. Sa nu ma intelegeti gresit. Sunt de acord ca fotografia este o meserie liberala (pentru cei care este o meserie), dar si aceasta activitatea trebuie cumva reglementata, iar cei ce traiesc din ea sa fie protejati.
Ma gandesc in cazul meu, cum ar fi ca unii sa faca avocatura din pasiune si sa o faca pe gratis sau pe sume modice. Daca vrei sa te aperi intr-un dosar singur, nu ai decat, dar daca vrei sa aperi pe alcineva (adica sa iti vinzi serviciul) trebuie sa te supui unor reguli. Poate comparatie e un pic fortata, dar oricum, mai putin decat ar parea.
Si fotografii au nevoie de protectia intereselor si de un cadru reglementat. Numai in felul asta munca voastra va fi respectata.
Prin urmare, cei care se simt motivati de un asemenea demers sa imi dea de stire pentru a-i prinde in baza de date.

<{POST_SNAPBACK}>



UP!

#123
Nebuchadnetar

Nebuchadnetar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 31.03.2005

Rigid Aurel, on Feb 16 2005, 17:42, said:

Adun adeziuni. ;)

<{POST_SNAPBACK}>


Stefane, bazeaza-te si pe mine, si pe inca doi trei pe care am sa-i aduc. ;) Numai de bine!

Dar, hai mai repede ca sa nu albesc prea tare pana atunci! :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate