Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

probleme imprimanta pixma mp 210

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008
am o imprimanta PIXMA MP210 (are importanta daca e scris numele cu litere mari ca am vazut de doua ori si cu litere mici scrie pe pagina openprinting.com ) care scoate paginile albe . dau printare si scoate pagini albe . am linux Ubuntu hardy heron .
cartusele sunt noi si nu prea au fost folosite de cand le-am schimbat
pun mai jos niste print screen-uri cu felul in care am instalat-o :

Attached Files



#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ai folosit-o pe linux pana acum?
poti s-o testezi pe windows?

asta ca sa afli cine-i de vina... imprimanta sau softul!

#3
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

 Nero-d, on Jan 6 2009, 21:33, said:

ai folosit-o pe linux pana acum?
poti s-o testezi pe windows?

asta ca sa afli cine-i de vina... imprimanta sau softul!
pai hai sa iti raspund :
am avut windows xp pe care a mers
sa dus naiba windows-ul am pus linux si a mers
sa dus naiba linuxul si l-am pus iar si nu a mers

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
aha... pai incearc-o cumva pe windows ca poate s-a uscat :)

#5
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

 Nero-d, on Jan 7 2009, 07:02, said:

aha... pai incearc-o cumva pe windows ca poate s-a uscat :)
nu inteleg

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
poate s-au uscat cartusele daca zici ca trage foaia, se preface ca scrie si foaia iese goala

#7
mikidutzu

mikidutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.11.2004
E posibil sa se fi uscat cartusele, daca zici ca sunt relativ nefolosite. Cat timp a trecut de cand ai printat ceva ultima oara ? Ai putea sa incerci sa le bagi intr-un vas cu apa calda poate se immoaie cerneala uscata de pe duzele cartusului, si pe urma stergi USOR cu un servetel...sublinizez usor, pentru a nu distruge ceva pe la duze.
Cartusele sunt noi sau sunt reincarcate ?

Edited by mikidutzu, 09 January 2009 - 15:52.


#8
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Eu am o pixma 4000 (care printeaza si pe cd uri) pe care nu prea am folosit-o si cand mi s-a uscat negru in ea i-am scos capul (asta e cu cartuse fara cap) si l-am bagat in apa fiarta
a functionat solutia asta.

#9
mikidutzu

mikidutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.11.2004

 onlyone, on Jan 9 2009, 15:54, said:

Eu am o pixma 4000 (care printeaza si pe cd uri) pe care nu prea am folosit-o si cand mi s-a uscat negru in ea i-am scos capul (asta e cu cartuse fara cap) si l-am bagat in apa fiarta
a functionat solutia asta.
ai dreptate, eu am zis calda, de fapt cat mai fierbinte posibil

#10
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

 mikidutzu, on Jan 9 2009, 15:51, said:

E posibil sa se fi uscat cartusele, daca zici ca sunt relativ nefolosite. Cat timp a trecut de cand ai printat ceva ultima oara ? Ai putea sa incerci sa le bagi intr-un vas cu apa calda poate se immoaie cerneala uscata de pe duzele cartusului, si pe urma stergi USOR cu un servetel...sublinizez usor, pentru a nu distruge ceva pe la duze.
Cartusele sunt noi sau sunt reincarcate ?
pai am mai pus si un alt cartus in loc de ala c care e pentru culoare si na mers nici cu ala
da si ala sta in aer liber deci poate si la ala e asa
cuma dica in apa? adica sa il bag cu totul? sau doar o parte ?
a si unul e nou si altul e incarcat din alea pe care le folosesc acum

Edited by tavi1985, 09 January 2009 - 18:07.


#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
intai probeaz-o in windows ca sa fii sigur ca sunt cartusele de vina, respectiv capul de imprimare

#12
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

 Nero-d, on Jan 10 2009, 03:22, said:

intai probeaz-o in windows ca sa fii sigur ca sunt cartusele de vina, respectiv capul de imprimare
er asta inseamna sa caut pe cineva care are windows sie  dispus sa testez la el

#13
mikidutzu

mikidutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.11.2004

 tavi1985, on Jan 9 2009, 18:06, said:

pai am mai pus si un alt cartus in loc de ala c care e pentru culoare si na mers nici cu ala
da si ala sta in aer liber deci poate si la ala e asa
cuma dica in apa? adica sa il bag cu totul? sau doar o parte ?
a si unul e nou si altul e incarcat din alea pe care le folosesc acum


n-am inteles prea exact ce-ai vrut sa spui cu "sta in aer liber"...esti sigur ca ai cartuse potrivite?

in apa il bagi doar daca nu ai folosit imprimanta timp de o luna sau mai mult... si bagi in apa fierbinte doar cativa centimetrii, astfel incat sa intre tot capul de imprimare (ala cu duzele, din care iese cerneala) in apa... nu-ti recomand sa bagi mai mult decat trebuie cartusul in apa... si il lasi cat crezi tu...sau pana incepe sa curga cerneala din el...
apoi il tamponezi usor cu un servetel si il lasi 10 minute si vezi daca picura din el cerneala pe duze, cu toate ca nu cred ca o sa se intample.

Edited by mikidutzu, 10 January 2009 - 22:36.


#14
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

 mikidutzu, on Jan 10 2009, 22:34, said:

n-am inteles prea exact ce-ai vrut sa spui cu "sta in aer liber"...esti sigur ca ai cartuse potrivite?

in apa il bagi doar daca nu ai folosit imprimanta timp de o luna sau mai mult... si bagi in apa fierbinte doar cativa centimetrii, astfel incat sa intre tot capul de imprimare (ala cu duzele, din care iese cerneala) in apa... nu-ti recomand sa bagi mai mult decat trebuie cartusul in apa... si il lasi cat crezi tu...sau pana incepe sa curga cerneala din el...
apoi il tamponezi usor cu un servetel si il lasi 10 minute si vezi daca picura din el cerneala pe duze, cu toate ca nu cred ca o sa se intample.
adica pana sa il probez a stat la caldura nu pastra pe undeva
in aer liber
da care e capul de imprimare ala cu punctele alea galbene sau celallat de langa cu niste sine pe el sau ce sunt dungi , metalic?

#15
mikidutzu

mikidutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.11.2004

 tavi1985, on Jan 11 2009, 16:13, said:

adica pana sa il probez a stat la caldura nu pastra pe undeva
in aer liber
da care e capul de imprimare ala cu punctele alea galbene sau celallat de langa cu niste sine pe el sau ce sunt dungi , metalic?


punctele alea galbene sunt pentru contactul "electronic" cu imprimanta. prin ele este data comanda de la imprimanta duzelor cand sa arunce cerneala pe coala.

Deci ce trebuie tu sa cureti sunt sinele alea de care zici. Ele sunt de fapt o inlantuire de duze foarte mici, deci trebuie sa fi destul de atent si sa nu fortezi cand le stergi.

Tot nu vrei sa ma lamuresti prea clar de cartusele alea :) ori sunt eu prea greu de cap. ce-nseamna la caldura ?... deci, daca un cartus este scos din punguta lui aia inchisa ermetic si nu este folosit pentru mai mult de o luna, este foarte posibil sa fie cerneala intarita in duzele alea de care iti ziceam mai sus.

Ti-am sugerat sa incerci cu apa calda, dar exista la magazinele de profil si o solutie speciala de curatat... Personal nu am ajuns sa o folosesc, deci nu ma pot pronunta.

#16
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

 mikidutzu, on Jan 11 2009, 16:52, said:

punctele alea galbene sunt pentru contactul "electronic" cu imprimanta. prin ele este data comanda de la imprimanta duzelor cand sa arunce cerneala pe coala.

Deci ce trebuie tu sa cureti sunt sinele alea de care zici. Ele sunt de fapt o inlantuire de duze foarte mici, deci trebuie sa fi destul de atent si sa nu fortezi cand le stergi.

Tot nu vrei sa ma lamuresti prea clar de cartusele alea :) ori sunt eu prea greu de cap. ce-nseamna la caldura ?... deci, daca un cartus este scos din punguta lui aia inchisa ermetic si nu este folosit pentru mai mult de o luna, este foarte posibil sa fie cerneala intarita in duzele alea de care iti ziceam mai sus.

Ti-am sugerat sa incerci cu apa calda, dar exista la magazinele de profil si o solutie speciala de curatat... Personal nu am ajuns sa o folosesc, deci nu ma pot pronunta.
pai ce sa insemne ...in casa tinuta nu in imprimanta
si e un cartus   cartusul c care are culoare si era tinut la caldura , in casa , si cand am vazut ca n mai merge imprimanta l-am incercat si pe ala si nu merge

#17
mikidutzu

mikidutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.11.2004

 tavi1985, on Jan 11 2009, 17:47, said:

pai ce sa insemne ...in casa tinuta nu in imprimanta
si e un cartus   cartusul c care are culoare si era tinut la caldura , in casa , si cand am vazut ca n mai merge imprimanta l-am incercat si pe ala si nu merge

daca e scos din punguta aia ermetica e foarte posibil sa fie uscat, indiferent ca a fost tinut la cald/rece. ai incercat sa le cureti?

#18
tavi1985

tavi1985

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 338
  • Înscris: 11.07.2008

 mikidutzu, on Jan 12 2009, 10:07, said:

daca e scos din punguta aia ermetica e foarte posibil sa fie uscat, indiferent ca a fost tinut la cald/rece. ai incercat sa le cureti?
cu apa calda ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate