Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Panaritiu pe conturul unghiei

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View PostG_DD, on Feb 5 2009, 14:34, said:

Salut.
Ma bag si eu aici in vorba, daca tot citii topicul-interesant de altfel pt. ca stiu ca nu e de gluma cu problema asta.
Intrebarea ar fi totusi de ce se face panaritiu ? Exista o predispozitie a unor persoane la asa ceva ? De ce la unii se suprainfecteaza iar altora le trece imediat ?
Personal ma confrunt mereu cu asa ceva ca am nervi si trag de pielite, care sunt si f. tari, dar la primul semn de durere dau cu Domestos - voi nu faceti ca mine.
O singura data am patit-o mai rau, cand m-am luat dupa cineva(de obicei nu fac asa) si am pus antibiotic praf dintr-o capsula la "buba" de la unghia piciorului. Rana s-a inchis si a ramas infectia acolo. Si stiti cum doare..... :mellow: Asa ca atrebuit sa suport durerea si sa trag usor, usor pana iesea ceva, storceam bine, :cursing: dadeam cu rivanol si pana la urma a trecut, dar greu.
Insa cunosc pe cineva care tot timpul are asa ceva , mai ales la picioare, iar in adolescenta a fost atat de grav incat s-a dus sa se opereze, vindecarea nu a fost supravegeata corespunzator, sub pansament s-a suprainfectat si a ramas fara jumatate de unghie. :angry2:
Asa ca mare atentie.

Da, mare atentie. E bine ca ai descoperit de ce e bine sa drenezi o colectie purulenta.Daca mergeai la medic pentru o incizie, te-ar fi durut pentru mai putina vreme.Termenul de panaritiu denumeste in principiu orice infectie a degetelor(eventual si ale palmei).Poate aparea din diferite cauze, nu cred ca exista predispozitie pentru asa ceva si doare ca naiba pentru ca implica inflamatie intr-un spatiu foarte restrans, abia distensibil, in zone cu o inervatie senzitiva mare.
Persoana de care spui avea unghie incarnata, acolo panaritiul era consecinta, nu cauza problemelor.


PS faza cu Domestos e antologica, din ciclul "ce sunt unii dispusi sa rabde, de frica bisturiului". Mai stiu de o batrana reumatica, cu fistula perianala care spera sa scape de operatie facand tumbe pe covor :w00t:

#20
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View Postsergiurau, on Feb 5 2009, 21:11, said:

PS faza cu Domestos e antologica, din ciclul "ce sunt unii dispusi sa rabde, de frica bisturiului". Mai stiu de o batrana reumatica, cu fistula perianala care spera sa scape de operatie facand tumbe pe covor :w00t:

Aaa, nu la mine chiar da rezultate, doar e dezinfectant. Si nu sunt cazuri de suprainfectare, e ceva usor, o mica durere si inrosire si cum da de clor trece. Nu am unghii incarnate, ci doar trag de pielite
Tocmai din cauza cazului pe care il cunosc, persoana care a ramas fara jumatate de falange de aia nu m-am dus atunci la medic, nu s-a mai repetat asa rau .
Cred ca v-am speriat :w00t: destul...asa ca multa sanatate


PS a-propos de fistula perineala : o fi patit batranica, cum am patit noi ieri, cand am scapat borcanelul cu "crema miraculoasa" de la o clinica de proctologie zic :
- era de sticla ???
- nu, de plastic .
- ca daca se spargea, la cat am dat pe el, ne taraiam cu fundu pe covor  :lol:

...asa si cu batranica...

Edited by G_DD, 05 February 2009 - 21:57.


#21
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Bine, Domestos o fi dezinfectant, dar niste spirt nu ai prin casa?

#22
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007

View Postantigen, on Feb 5 2009, 23:43, said:

Bine, Domestos o fi dezinfectant, dar niste spirt nu ai prin casa?

Nu..ca-l beau :lol:
Acum foarte serios, nu spun sa faca nimeni asa cum am facut eu, mai ales ca nu am probleme cu unghii incarnate.
Problemele la mine apar extrem de rar , si nu ajung niciodata sa faca infectie(asta doar o data am patit, am spus), iar cand apar e pt. faptul ca trag eu de cuticule(pielite) ca-s mai nervos din fire si tre sa fac ceva :rant:

EDIT:

Quote

Ce sa zic? Tot e bine - macar nu bei Domestos!
Cu restu' care-mi ramane dupa ce-mi dau pe unghii ce crezi ca fac ?  :bigwhitegrin:
hai ca as mai glumi cu tine da mie ca...ne da afara

Edited by G_DD, 06 February 2009 - 00:06.


#23
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View PostG_DD, on Feb 5 2009, 23:51, said:

trag eu de cuticule(pielite) ca-s mai nervos din fire si tre sa fac ceva :rant:
Mda, si eu trag de ele (ca am cu nervii), dar imi las, acolo, 1 ml de spirt...

Ce sa zic? Tot e bine - macar nu bei Domestos!

#24
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007

View PostG_DD, on 5th February 2009, 15:34, said:

Salut.
Ma bag si eu aici in vorba, daca tot citii topicul-interesant de altfel pt. ca stiu ca nu e de gluma cu problema asta.
Intrebarea ar fi totusi de ce se face panaritiu ? Exista o predispozitie a unor persoane la asa ceva ? De ce la unii se suprainfecteaza iar altora le trece imediat ?
Nu spun cu certitudine ca exista o predispozitie a unor persoane la asa ceva , dar la unii oameni panaritiul apare instantaneu , daca nu sunt atenti cum sa isi taie unghiile . Eu de exemplu am avut panaritiu la degetele mari de la  picioare ( ultimul acum 2-3 luni , destul de complicat , doctorul fiind nevoit sa imi taie toata unghia ) . Pana nu m-am dus la doctor nu s-a rezolvat nimic . Am incercat diferite solutii ca sa mi se duca puroiul  , dar degeaba . Am avut SI puroi , dar problema cea mare era ca imi crescuse carne vie deasupra unghiei pe partea dreapta a degetului :confuzzled:  Nu cred ca a durat nici 1 sapt , iar dupa si deasupra partii stangi a degetului imi crescuse TOT carne vie  :confuzzled: Imi era asa de greu sa port incaltaminte ... Ciorapii pe acel picior pe care aveam panaritiu nici nu intrau in discutie , deoarece dupa cateva h se lipeau de deget , iar ce urma ... Nu suportam nici patura deasupra unghiei ...  Cand m-am dus la doctor acesta a ramas mirat si m-a intrebat de cat timp il am . I-am spus ca il aveam de vreo 2 luni , iar in decurs de 1 sapt imi crescuse carne deasupra unghiei si in partea dreapta si in partea stanga . DACA MAI INTARZIAM ( nu stiu cat timp ) , IAR PUROIUL AVANSA , PUTEAM SA AJUNG IN SITUATIE IN CARE SA IMI PIERD DEGETUL  :confuzzled: . In final totul a fost bine , chiar daca asa cum am mai spus , doctorul mi-a taiat toata unghia . Ceea ce va sfatuiesc pe cei care suferiti de panaritiu si vreti sa va duceti la doctor sunt urmatoarele : ,,DUCETI-VA LA CEL MAI BUN DOCTOR CARE POATE SA REZOLVE O ASTFEL DE PROBLEMA" . Spun asta pentru ca acum 4 ani jumatate ( cand am avut celalalt panaritiu ) am fost ,,tratat" de un tanar care m-a facut sa sufar ENORM . Motivul ? anestezia foarte proasta . Defapt nici nu a fost o anestezie , deoarece eu imi simteam degetul in timpul operatiei ...  in cazul operatiei de acum 2-3 luni anestezia a fost foarte buna , durerea fiind una suportabila . In legatura cu aparitia panaritiului : Nici eu nu stiu cum l-am facut . Unghia nu am taiat-o din carne ... Probabil ca din cauza incaltamintiei prea stramte pe care am purtat-o ...  Spun probabil pentru ca nici acum nu sunt sigur . De fiecare data las unghiile sa imi creasca putin mai mult , iar apoi le tai , dar nu foarte mult . In caz ca le tai prea mult sunt convins ca voi face din nou panaritiu ...
VA SFATUIESC PE TOTI CEI CARE SUFERITI DE PANARITIU SA VA DUCETI LA DOCTOR , PENTRU CA DUPA , TOTUL O SA FIE BINE !
In concluzie formatul unghiilor influenteaza mult aparitia unui panaritiu !


@Chow05
Ma bucur pentru tine ca problema ta s-a rezolvat :)

Edited by ciprianned, 09 January 2010 - 23:51.


#25
prometeu

prometeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.05.2005
Si eu am problema asta si cel mai probabil am facut-o de la incaltaminte stramta.
Acum dupa a patra operatie la acelasi deget pot confirma spusele celor mai multi de aici. Unghia se incarneaza si apare panaritiu. Acesta creste si poate acoperi o parte din unghie sau chiar toata. Problema nu se rezolva decat daca se extrage bucatica de unghie care este vinovata de aparitia panaritiului. Acum 3 saptamani am avut ultima operatie si de atunci am purtat un pansament cu betadina schimbat la o zi, curatat cu apa oxigenata inainte. Astazi doctorul a decis sa imi dea jos pansamentul cum sunt caldurile astea si mi-a spus sa fac toaleta des. Numai ca de astazi dimineata si pana acum deja mi-a aparut un mic panaritiu. Cred totusi ca nu a umblat cum trebuie in partea dreapta langa unghie si coltul este cumva in carne din nou. Maine cred ca ma duc din nou la doctor sa ma vada ca nu e in regula. Prin urmare compresele cu betadina, curatatul cu cloramina nu fac decat sa tina panaritiul sub control. Doar daca unghia creste panaritiul se vindeca de la sine.

Edited by antigen, 15 June 2010 - 19:39.
Panaritiu :)


#26
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@prometeu: Este un topic mare și despre unghiile încarnate. Poate mai găsești informații utile acolo!

#27
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006

View Postprometeu, on 15th June 2010, 20:34, said:

...Unghia se incarneaza si apare panaritiu. Acesta creste si poate acoperi o parte din unghie sau chiar toata. Problema nu se rezolva decat daca se extrage bucatica de unghie care este vinovata de aparitia panaritiului. ...  Prin urmare compresele cu betadina, curatatul cu cloramina nu fac decat sa tina panaritiul sub control. Doar daca unghia creste panaritiul se vindeca de la sine.
Ala se numeste botriomicom, nu panaritiu. Botriomicomul este tesutul de granulatie aparut din cauza iritatiei prelungite date de unghia care creste in carne. Panaritiu e termenul generic pentru infectia degetului si palmei; de regula in unghia incarnata cele doua coexista insa nu desemneaza acelasi lucru. Daca botriomicomul a reaparut, cred ca unghia creste iarasi in carne(vezi si celalat topic)

#28
vdv_alecsxxx

vdv_alecsxxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2010
de mai bine de 1 an am probleme cu unghia degetului mare a piciorului stang. am tot incercat sa scot coltul cu pricina dar nu prea am reusit. Mentionez ca imi curge sange si puroi ( nu foarte mult ce-i drept ). Am tot amanat consultarea medicilor de FRICA ( da, stiu ca "i'm a scared pussy" dar am auzit de la un prieten care s-a operat din aceeasi cauza ca, desi anesteziat local a resimtit pe deplin durerea ) , dar maine m- am programat pentru o consultatie + o eventuala interventie

Am citit acest topic rand cu rand si am gasit destule explicatii care m-au ajutat. Totusi, am si eu cateva intrebari:

1. Este adevarat ca voi simti durerea in timpul procedurii desi voi fi anesteziat local? Am auzit ca sunt situatii in care anestezia nu isi face efectul. Care ar fi aceste situatii? Infectia este una dintre ele?

2. A mai fost cineva la aceasta clinica? Daca da, ati fost multimiti de serviciile oferite?


Sper ca nu am stresat pe nimeni cu intrebarile mele.

Cu mult respect,
ALecs

Edited by adadoi, 21 July 2010 - 14:50.


#29
Probi

Probi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 10.02.2009
Anestezia locala (cel mai frecvent efectuata cu Lidocaina 1%) influenteaza doar terminatiile nervoase libere adica cele care sunt responsabile de perceptia durerii. Nu "anesteziaza" receptorii de presiune si de caldura. In consecința in orice anestezie locala injectabila pacientul VA SIMTI CALDURA, MISCARE dar NU VA SIMTII DURERE. Binenteles, asta se aplica in conditiile unei anestezii corecte. Pentru degete in general utilizam anestezia Oberst-Lucașevici.

#30
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003
In faza incipienta pana intro saptamana-doua se trateaza acasa fara operatie.
Se incearca intai eliminarea puroiului, pe acolo pe unde este coltul unghiei si unde a inceput, intepand eventual cu un ac si presand usor. Ajuta si daca este tinut degetul un timp in apa cat mai calda, la limita suportabilitatii.  Cateodata puroiul tasneste singur fara sa fie nevoie de ac, doar actionand-tragand usor asupra pielii-carnii inrosite-infectate din coltul unghiei. Se poate si incerca sugerea cu putere a degetului de la mana pt o eliminare mai buna.
Se vor utiliza apoi comprese cu mult rivanol, betadina, tinctura Castelani si eventual pudra de baneocin.  La nevoie mare se folosesc antibiotice gen amoxicilina, daca infectia este bacteriana cu stafilococ.  Daca este candidozica-ciuperca, trebue altceva adecvat contra ciupercii. Cei cu recidive isi cunosc cauzele.
Astfel se rezolva in 24-max 48 de ore, disparand si durerea total.  Cei ce fac recidive, sa aplice preventiv de la primele semne comprese cu rivanol etc.. Nu taiati adanc si nu rupeti sau smulgeti niciodata colturile unghiilor (cu dintii), oricat v-ar supara. Va puteti alege ulterior fara deget, daca infectia invinge.

Edited by mafalda, 21 September 2015 - 03:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate