Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Panaritiu pe conturul unghiei

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Buna ziua tuturor
Acum vreo 2 luni m-am ciupit cu forfecuta la un deget de la mana. Mi s-a inrosit putin, si apoi dadea semne ca rana minuscula s-ar vindeca. Dupa vreo saptamana a inceput sa ma doara. S-a umflat (nu foarte mult), s-a inrosit. dar nu a colectat puroi. M-am tratat intai eu cu ihtiol (nici un rezultat), am mai pus si cate  foaie de varza. Nimic. Nici nu s-a retras, nici nu colecteaza. ramane asa, usor umflat si rosiatic. Si ma doare l apasare (nu e o durere foarte mare si nici una pulsatila). Apoi am mers la un chirurg care mi-a zis ca e panaritiu. I-am explicat ca nu trece si mi-a recomandat pansamente umede cu betadina si antibiotic: ciprofloxacin. No ca le-am luat si pe-astea si am si panasat degetul, dar tot degeaba. Nu trece. Mentionez ca unghia nu e afectata deloc, nu ma doare. E posibil sa fie ceva de natura micotica?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Si eu am patit ceva de genul asta. La mana dreapta. Iar eu lucrez cu mainile deci ma afecta. Colecta. Mi-am rugat colegii (chirurgi BMF) sa-mi faca o incizie (eu nu aveam sange sa mi-o  fac), dar nici unul nu s-a bagat, ca pana la urma de asta exista zeci de specializari. Fiecare pe felia lui. M-am dus la Municipal ca sa-mi faca acolo incizia. Credeam ca e simplu. M-au dezbracat si mi-au dat halat  din ala alb, sala de operatie, asistente ... tot tacamu'. Anestezia mi-a facut-o cu un ac foarte lung intre degete. Nu m-am uitat ca lesinam. Dar durerile la anestezie au fost incredibile. Apoi am simtit doar presiune cand a facut incizia si a curatat. Mi-au bandajat degetul, si apoi au inceput durerile. M-au tinut toata ziua. Trebuia sa-mi tin mana in sus si sa nu o folosesc 10 zile. Dar cum aveam operatii programate, peste 2 zile lucram cu ea. Mai tineam degetul in sus cand se mai ivea ocazia, dar nu prea des.

#3
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Chirurgul care m-a examinat a zis ca nu e nevoie de asa ceva. Sper sa aiba dreptate :-)
Avand in vedere ca nu a cedat la antibiotic cred ca e de natura micotica ....cert e ca o sa merg si la un dermatolog.

View PostAna_Karr, on Jan 6 2009, 01:36, said:

Si eu am patit ceva de genul asta. La mana dreapta. Iar eu lucrez cu mainile deci ma afecta. Colecta. Mi-am rugat colegii (chirurgi BMF) sa-mi faca o incizie (eu nu aveam sange sa mi-o  fac), dar nici unul nu s-a bagat, ca pana la urma de asta exista zeci de specializari. Fiecare pe felia lui. M-am dus la Municipal ca sa-mi faca acolo incizia. Credeam ca e simplu. M-au dezbracat si mi-au dat halat  din ala alb, sala de operatie, asistente ... tot tacamu'. Anestezia mi-a facut-o cu un ac foarte lung intre degete. Nu m-am uitat ca lesinam. Dar durerile la anestezie au fost incredibile. Apoi am simtit doar presiune cand a facut incizia si a curatat. Mi-au bandajat degetul, si apoi au inceput durerile. M-au tinut toata ziua. Trebuia sa-mi tin mana in sus si sa nu o folosesc 10 zile. Dar cum aveam operatii programate, peste 2 zile lucram cu ea. Mai tineam degetul in sus cand se mai ivea ocazia, dar nu prea des.


#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ai pus foi de varza dar nu te-ai gandit sa pui Rivanol?

#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Eu cred ca se poate trata prin dezinfectare locala cu tinctura de iod.
Parerea mea personala...  :rolleyes:

#6
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postmister_rf, on Jan 6 2009, 15:42, said:

Eu cred ca se poate trata prin dezinfectare locala cu tinctura de iod.
Parerea mea personala...  :rolleyes:

Crede-ma ca m-am tratat vreo 3-4 saptamani numai cu Betadina aplicata locala, si pana nu am luat si antibiotic nu a cedat. Se poate trata numai cu tinctura de iod daca aplici iodul la primele semne de infectie sau chiar profilactic (dupa manevre cosmeticale etc.) cand nu e prezenta infectia.

Eu mai stiu pe unii care se tratau cu varza , cu ceapa, cu tamaie etc, pana la urma tot la antibiotic sau incizie au ajuns.

Parerea mea personala... :rolleyes:

#7
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
La Rivanol nu m-am gandit atunci. Si timpul nu il pot da inapoi :-)

Am pus spirt. Si parea ca se vindeca. Nu mai scriu inca o data ce s-a intamplat. Am pus si betadina si am luat un antibiotic puternic si uite ca tot nu cedeaza.
Alte pareri?

Multumesc

View Postdiorama, on Jan 6 2009, 05:35, said:

Ai pus foi de varza dar nu te-ai gandit sa pui Rivanol?


#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
io l-am operat singura! am bagat forfecuta in spirt si am taiat (avantajul la mine e ca am taiat o bucatica de pielita si imediat a iesit infectia)...aaa, am uitat, inainte de taiere mi-am infipt o batista in gura din care am muscat cu spor in timpul operatiunii, deoarece locuiesc la bloc! dupa operatiune am dezinfectat bine cu betadina (asta nu ustura...prea rau)

NU recomand asta, mai bine mergi la un medic, la mine nu trebuia taiat in carne.

#9
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Ca pacient am invatat ca tinctura de iod este un foarte bun dezinfectant extern. Are singurul dezavantaj ca temporar pateaza si arde zona unde se aplica, dar pielea se regenereaza usor in urma arsurilor cu aceasta substanta.  :D

#10
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postmister_rf, on Jan 6 2009, 17:51, said:

Ca pacient am invatat ca tinctura de iod este un foarte bun dezinfectant extern.
Eu am citit aici numai de betadina, de unde tinctura de iod?
Betadina e buna si la "interior".
In plus ... nu mai foloseste nimeni vechea si cinstita baie de cloramina ??? Pacat, cred ca in cazurile astea da rezultate  ;)

#11
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Am fost ieri seara la medicul dermatolog. Mi-a examinat degetul din toate unghiurile posibile si mi-a spus ca nu e nici panaritiu nici altceva.
Diagnosticul a fost de chist mucoid. M-a trimis si la radiografie sa se asigure ca sunt modificari pe os. La radiografie totul a fost OK. Asa ca rezolvarea nu e decat pe cale chirurgicala. Of.
Multumesc celor care au raspuns.

#12
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View PostMig VWFan, on Jan 6 2009, 19:02, said:

Eu am citit aici numai de betadina, de unde tinctura de iod?
Betadina e buna si la "interior".
In plus ... nu mai foloseste nimeni vechea si cinstita baie de cloramina ??? Pacat, cred ca in cazurile astea da rezultate  ;)

betadina e tinctura de iod care mai are ceva in componenta ca sa nu usture cand se aplica pe rani, de aia e si mult mai scumpa...

#13
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostChow05, on Jan 7 2009, 08:36, said:

Diagnosticul a fost de chist mucoid. M-a trimis si la radiografie sa se asigure ca sunt modificari pe os. La radiografie totul a fost OK.

Probabil te-a trimis la Rx sa se asigure ca NU sunt modificari pe os.

#14
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Corect! Am mancat "nu"-ul.
Cred ca de frica....

#15
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Postanknic, on Jan 7 2009, 10:15, said:

betadina e tinctura de iod care mai are ceva in componenta ca sa nu usture cand se aplica pe rani, de aia e si mult mai scumpa...
betadina e povidona iodata, ma rog nu ma pricep la chimie dar nu e acelasi lucru cu tinctura de iod, i se mai spune si detergent de plaga deci poate fi folosit si pe plagi si mucoase. Ba chiar e folosita si la instilatii interne...

#16
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da, acum am citit si eu si am vazut ca sunt diferite un pic, betadina nu are in compozitie alcool si de aia nu ustura!
(explicatia de mai sus mie mi-a fost servita in spital de catre un medic-mi-a recomandat betadina pt.ca e tinctura de iod care nu ustura)

Edited by anknic, 07 January 2009 - 14:56.


#17
NicuAdrian

NicuAdrian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMig VWFan, on Jan 6 2009, 08:02, said:

Eu am citit aici numai de betadina, de unde tinctura de iod?
Betadina e buna si la "interior".
In plus ... nu mai foloseste nimeni vechea si cinstita baie de cloramina ??? Pacat, cred ca in cazurile astea da rezultate  ;)
Va spun ca eu am testat cloramina, este foarte buna, stiu la cei arsi se foloseste asa ceva, eu cel putin am folosit deoarece am avut o supra infectie la degetu mare de la picior (dupa ce miau scos chirurgical o ungie sa infectat foarte tare )si va zic sincer dupa zeci de chiuretaje, interventi etc, numai cu asa ceva m-am facut bine, baia se face treptat de la 10 -15 min in prima baie(daca rezisti  <_<   :console: ) pana spre 1 ora la urmatoarele bai, dupa baie eu foloseam o compresa sterila sa curat plaga, apoi clateam cu actisept (solutie tot pe baza de cloramina) apoi cu betadina faceam pansamentul.

Edited by adadoi, 04 February 2009 - 15:18.
"miau" face pisica


#18
G_DD

G_DD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.01.2007
Salut.
Ma bag si eu aici in vorba, daca tot citii topicul-interesant de altfel pt. ca stiu ca nu e de gluma cu problema asta.
Intrebarea ar fi totusi de ce se face panaritiu ? Exista o predispozitie a unor persoane la asa ceva ? De ce la unii se suprainfecteaza iar altora le trece imediat ?
Personal ma confrunt mereu cu asa ceva ca am nervi si trag de pielite, care sunt si f. tari, dar la primul semn de durere dau cu Domestos - voi nu faceti ca mine.
O singura data am patit-o mai rau, cand m-am luat dupa cineva(de obicei nu fac asa) si am pus antibiotic praf dintr-o capsula la "buba" de la unghia piciorului. Rana s-a inchis si a ramas infectia acolo. Si stiti cum doare..... :mellow: Asa ca atrebuit sa suport durerea si sa trag usor, usor pana iesea ceva, storceam bine, :cursing: dadeam cu rivanol si pana la urma a trecut, dar greu.
Insa cunosc pe cineva care tot timpul are asa ceva , mai ales la picioare, iar in adolescenta a fost atat de grav incat s-a dus sa se opereze, vindecarea nu a fost supravegeata corespunzator, sub pansament s-a suprainfectat si a ramas fara jumatate de unghie. :angry2:
Asa ca mare atentie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate