Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Pareri cutite bucatarie

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4492 replies to this topic

#2917
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 19.09.2005
Calirea e o arta, arta aranjarii cristalelor din otel...
Legat de ulei, otelul la calire o sa preia o parte din culoarea uleiului...

Edited by arg, 28 October 2017 - 14:48.


#2918
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Va tin la curent dupa ce fac tarasenia daca se ciobeste sau nuPosted Image ....numai sa se opreasca ploaia sa pot aprinde flocu

#2919
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.11.2005
Manerul poti sa-l demontezi? Eu de-asta nu ma apuc de chestii de-astea! Nu am nituri sa nituiesc la loc praselele!
Stie cineva de unde pot cumpara teava subtire de aliaj moale ? Teava cu care sa fixez praselele?  De preferinta un magazin fizic!

Edited by alyaly, 28 October 2017 - 16:46.


#2920
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,175
  • Înscris: 19.09.2005
Ce de la ac-uri, cupru 5mm.

#2921
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ai grija la calirea aia in ulei. Sa nu ajungi la urgente. Macar un halat de piele sa porti sau ceva de protectie plus manusi de sudor.
Apoi, in nici'un caz ulei mineral de masina folosit sau nu.
Sunt uleiuri speciale si cum tu nu le ai, cel mai bine e sa folosesti un ulei alimentar. Ar fi preferabil palmier sau rapita, dar poti pune linistit si floare.
Ai grija sa nu faci bbq

Edited by argentum, 28 October 2017 - 16:54.


#2922
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postalyaly, on 28 octombrie 2017 - 16:45, said:

Manerul poti sa-l demontezi? Eu de-asta nu ma apuc de chestii de-astea! Nu am nituri sa nituiesc la loc praselele!
Stie cineva de unde pot cumpara teava subtire de aliaj moale ? Teava cu care sa fixez praselele?  De preferinta un magazin fizic!
Numai daca dau gaura si sparg niturile...

View Postargentum, on 28 octombrie 2017 - 16:53, said:

Ai grija la calirea aia in ulei. Sa nu ajungi la urgente. Macar un halat de piele sa porti sau ceva de protectie plus manusi de sudor.
Apoi, in nici'un caz ulei mineral de masina folosit sau nu.
Sunt uleiuri speciale si cum tu nu le ai, cel mai bine e sa folosesti un ulei alimentar. Ar fi preferabil palmier sau rapita, dar poti pune linistit si floare.
Ai grija sa nu faci bbq
Sa notat
Numai ca ala de floarea soarelui cred ca o sa sara mai al dracu decat ala de masina

Edited by I2O, 28 October 2017 - 17:04.


#2923
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Oricum nu cred că se pune problema să n-ai minim protecție, inclusiv ochelari. Până și eu am :)

#2924
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postc6t9, on 28 octombrie 2017 - 17:15, said:

Oricum nu cred că se pune problema să n-ai minim protecție, inclusiv ochelari. Până și eu am Posted Image
Chestia e sa nu ma grabesc si sa uit cand ma apuc de treaba

#2925
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Știu ce zici.

#2926
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Nu doar ca o sa sara, dar e probabil o sa ia si foc. Ce recipient ai?
Daca ai o teava fi de 4-6, de metal infundata.

Eu nu am facut niciodata, dar am vrut sa cumpar niste blancuri de sabatier de pe ebay ce trebuiau tratate si m'am interesat cum se face. Pana la urma e prea mare bataie de cap daca nu faci din asta un hobby.

Si daca ai un cleste de fierar betonist. Din ala bot de crocodil cu manerele lungi, ca putin probabl sa gasesti clesti de forja

View Postrichelieu, on 28 octombrie 2017 - 13:22, said:


ajung sa ma citez singur, dar pusesem un link cu spada....si vad ca nu e :)
http://www.aceros-de...a-cruzados-3522

E de decor, nici macar panoplie. Nu'ti bate capul. Drept e ca abia am deschis linkul si l'am inchis in 3 secunde. E fier mort

#2927
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ca recipient m-am gandit sa caut o conserva dinaia mare de masline....
Nu am cleste dinala dar am un mocs mare si lung...e perfect

#2928
campan

campan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 02.02.2010
E din inox satirul? Daca da, poti sa uiti, acolo cam trebuie temperatura de calire pe la 1050C+-, incalzire uniforma, mentinere la temperatura, etc. Si daca-i un otel de kkt, un inox cu potential slabut, si daca ai pe mama utjlajului de tt tot rahat o sa iasa. Si si daca-i otel carbon, tot nu e un proiect cu care sa incepi. Cauta-ti un satir mai bun. Iar la oase mai bine foloseste un bomfaier. S-ar putea sa gasesti la chinezi satire chiar bune, numa sa stii sa alegi. Io mi-am luat un satir chinezesc cu 25 ron, pe cafe l-am ascutit finut si de care-s multumit, otelul e acceptabil. Alta varianta sint pietele de vechituri unde poti sa dai chiar peste chestii grozave la preturi modice. Oricum este mult mai usor decit sa incerci sa calesti o lama dintr-un otel necunoscut, probabil de calitate inferioara, cu echipament mai mult decit improvizat si fara sa stii cu adevarat ce faci.

#2929
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,331
  • Înscris: 19.03.2007

View PostI2O, on 28 octombrie 2017 - 12:45, said:

Am luat o chinezarie de satar ca sa il folosesc pe post de topor(am si toporel de bucatarie dar e cam ingust) cu 20 de lei ca sa mai tai cate o coasta,cate o coloana...dar e al naibii de moale in gura
Si m-am gandit sa-i calesc putin gura
Am zis sa incing niste carbuni si sa il bag cu jumate sau un sfert de lama in ei pana se inroseste si sa il racesc dupa in ulei de motor folosit(aici sunt putin indecis daca sa fie ulei curat din bidon sau folosit)

Iti pierzi vremea inutil, din fier mort nu faci otel prin calire. Uite aici un satar decent  https://www.olx.ro/o...html#765eddf109

#2930
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcampan, on 30 octombrie 2017 - 00:29, said:

E din inox satirul? Daca da, poti sa uiti, acolo cam trebuie temperatura de calire pe la 1050C+-, incalzire uniforma, mentinere la temperatura, etc. Si daca-i un otel de kkt, un inox cu potential slabut, si daca ai pe mama utjlajului de tt tot rahat o sa iasa. Si si daca-i otel carbon, tot nu e un proiect cu care sa incepi. Cauta-ti un satir mai bun. Iar la oase mai bine foloseste un bomfaier. S-ar putea sa gasesti la chinezi satire chiar bune, numa sa stii sa alegi. Io mi-am luat un satir chinezesc cu 25 ron, pe cafe l-am ascutit finut si de care-s multumit, otelul e acceptabil. Alta varianta sint pietele de vechituri unde poti sa dai chiar peste chestii grozave la preturi modice. Oricum este mult mai usor decit sa incerci sa calesti o lama dintr-un otel necunoscut, probabil de calitate inferioara, cu echipament mai mult decit improvizat si fara sa stii cu adevarat ce faci.
Nu-i inox
Dar nu il mai fac
Am ajuns la ideea ca ma complic fara rost

View Posttitoo, on 30 octombrie 2017 - 01:20, said:



Iti pierzi vremea inutil, din fier mort nu faci otel prin calire. Uite aici un satar decent  https://www.olx.ro/o...html#765eddf109
Asta pare subtire si usor fata de chinezaria mea

Edited by I2O, 30 October 2017 - 05:34.


#2931
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002
Calire la rece, il bati in gura ca pe coasa. :)

#2932
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am nevoie de o piatra buna de ascutit
Mi-am cumparat 2 dick-uri si cand o fi timpu sa le ascut nu vreau sa le stric pe pietrele astea care le am eu in momentu de fata
Cu granulatia sunt in pom ca nu prea stiu ce sa aleg de la distanta fara sa o ating sa simt cat e de fina

#2933
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Isi mai ascute cineva cutitele pe cutite ceramice cu lama lata? Ce echivalent de granulatie are o lama ceramica?

#2934
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View PostI2O, on 08 noiembrie 2017 - 18:32, said:

Am nevoie de o piatra buna de ascutit
Mi-am cumparat 2 dick-uri si cand o fi timpu sa le ascut nu vreau sa le stric pe pietrele astea care le am eu in momentu de fata
Cu granulatia sunt in pom ca nu prea stiu ce sa aleg de la distanta fara sa o ating sa simt cat e de fina
Dă-mi un mesaj. Poate ești în drum și le vezi. Tocmai ce am revenit și am făcut și un set pentru cineva și pentru brici cu Fuji, una dintre pietrele care e considerată de mulți mai faină decât Snow white. Și o să mai am acum 2 Naniwa noi de 400. Una e pentru mine. N-am mai apucat să mai scriu de mult. O să încerc să și filmez cu ea ceva când am timp. Mai am filme destule care stau în laptop acum. Din păcate nu mai am Snow white să o compar direct Fuji, pentru că am dat-o și pe aia într-un final. E chiar puțin over the top tot setul cu 1k+2k+4k+8k+strop și pastă diamantată de 15k. Se putea și fără 2k de exemplu, pentru că 1k ce-am ales din relativ noua gamă Pro Naniwa nu lasă urme problematice. Se poate și mai mult la nevoie desigur, dar am văzut că este arhi-suficient și așa. Plus că mulți folosesc direct la ras după Fuji 8k.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate