Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#6229
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

.

Totusi, dupa umila mea parere, temperatura "resimtita de corpul uman" nu are aceiasi relevanta si in cazul plantelor, pentru ca acestea au alte mecanisme de protectie la frig (repaus fiziologic, concentrarea sucului celular, etc), dupa cum spunea foarte bine Parintele.
Ezact asta e interesant de discutat/inteles si astfel putem corela diverse cifre cu observatiile ulterioare.
Chiar si afirmatia lui Iosif in ce priveste administrarea azotului, in exces sau dupa o anumita data/perioada a sezonului de vegetatie, are niste argumemte in spate,  care argumente de fapt sunt importante.
  Eu nu am "scoala" in domeniu si desi am mai citit cate ceva cu siguranta sunt prea multe lucruri care imi scapa, de aceea am intrebat...
Ps. In diverse  circumstante am tot "intalnit"diverse mecanisme de protectie diferite sau doar aparent diferite.
De la schimbarea concentratiei de diverse saruri si pana la conversia acumularilor de amidon in zaharuri simple, solubile in apa, care fac solutia sa inghete mai greu...e cazul unor plante din genul brassica, acest mecanism stand la baza cultivarii im sensul ca recoltarea se face dupa primele geruri, atunci frunzele sunt mult mai gustoase/dulci, fiind si mai digerabile instare cruda.




#6230
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Ce subventii acorda APIA ptr ha de livada nuc ?
Si acorda doar dupa intrarea pe rod ?

#6231
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
subventia se acorda si la livezi tinere neintrate pe rod, pt cei cei care au proiecte si/sau care depun declaratie la finante apare aceasta denumire,
cuantumul este cca 150€ pt ei pana in 5 ha si cca 180€ pt. cei cu supraf. de 5-30 ha.

#6232
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
A primit cineva aprobare ptr proiect livada nuci ?
Ce bani se pot lua ptr 10ha ?

#6233
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008

 ionathan, on 15 ianuarie 2017 - 08:44, said:

subventia se acorda si la livezi tinere neintrate pe rod, pt cei cei care au proiecte si/sau care depun declaratie la finante apare aceasta denumire,
cuantumul este cca 150€ pt ei pana in 5 ha si cca 180€ pt. cei cu supraf. de 5-30 ha.

vezi că sunt unii care iau 620 eur /ha  in primii 3 ani de la asumarea unor angajamente pe mediu...  după care in jur de 445 de euro pt restul anilor.

 sososs, on 15 ianuarie 2017 - 20:11, said:

A primit cineva aprobare ptr proiect livada nuci ?
Ce bani se pot lua ptr 10ha ?


aprobare pt plantare? O grămadă. De ordinul sutelor de hectare, conform proiectelor depuse pe măsura 4.1.a. Minunea e că unii au primit aprobarea să planteze pe fonduri europene folosind material săditor selecționat.

Edited by iosif73, 16 January 2017 - 18:54.


#6234
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Dl Iosif, mai multe detalii va rog

Ma refeream la aprobare proiecte europene pe masura 4.1. Ptr proiect pe fonduri europene se foloseste doar material saditor altoit ?

Multumesc

Edited by sososs, 17 January 2017 - 09:42.


#6235
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
sumele indicate de iosif se acorda pt cei care acceseaza pachetul de agricultura ecologica, 3 ani conversie şi 5 ani ecologic cu posibilitati de prelugire.
aceste sume se cumulează cu cele inndicate mai sus.

#6236
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014
Am eu 2,72 Ha (574 buc) de Fernor in anul 3 in conversie la ecologic si subventia totala pe hectar sare de 800 euro in teorie. In practica m-am trezit cu o super amenda anul asta si am ramas cu cca 60-70 euro/Ha :))

#6237
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014

 sososs, on 14 decembrie 2016 - 10:42, said:

Revin cu intrebarea ref la fonduri europene ptr plantatie nuc

Am vorbit deja cu cineva care se ocupa si ma vad cu el dupa sarbatori. Zice ca exista masura 4.1a

A aplicat cineva ?
Da, am aplicat eu si a fost respins proiectul pentru ca cei de la APDRP au primit o adresa(punct de vedere) de la Valcea precum ca soiurile straine nu sunt compatibile cu conditiile pedoclimatice din romania. Citeste forumul si o sa vezi discutia pe tema asta

#6238
Katalin77

Katalin77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 21.03.2011
salutare la toata lumea
intrebare stricta si la obiect - detine cineva dintre cei de pe acest topic nuc pecan si daca da - plantat direct afara sau dupa ce perioada?
multumesc

#6239
Cristibus2000

Cristibus2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.09.2010
Salutare,

Am disponibili 50 bucati de nuc selectionat anul II. Nucile selectionate sunt mari, rotunde din zona Buzau, Pietroasele, plantate personal.
Sunt disponibili deoarece imi depasesc posibilitatile mele de plantare.

#6240
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Azi in hornbach aveau sibisel si milotai altoiti pe nigra la 70 lei bucata. Luasem 2 din inertie dar pana la urma am renuntat ca nu am unde sa pun deocamdata.

#6241
franku

franku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 07.01.2009
Prima stropire la nuci se face cu zeama bordeleza sau cu ulei horticol?

#6242
chirobstef

chirobstef

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.09.2013
Cuprice si dupa o saptamana ulei hoticol

#6243
nuci

nuci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2016
Salut tuturor,

M-ar interesa sa stiu ce forma de coroana folositi la nucii vostrii? Ma intereseaza raspunsurile celor care au nuci cu fructificare laterala.
Am plantat anul trecut vreo 10 bucati de nuci Chandler si 2 bucati ce Franquett. Am scurtat fiecare nuc la 90 de cm la plantare.
In curand voi incepe formarea coroanei la nucii mei. Am considerat ca cel mai bine ar fi ca nucii Chandler sa fie condusi dupa coroana de vas, iar nucii Franquett dupa coroana piramida neetajata.
Oare ar fi o problema daca as incepe coroana la 70 de cm? Ma tot gandesc daca am facut bine faptul ca am taiat la 90 de cm si nu cumva era mai satisfacator daca taiam la 1,2 ca sa incep coroana la 1 m.

Edited by nuci, 18 March 2017 - 21:06.


#6244
sibisel44

sibisel44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 12.12.2010
eu ti as putea spune foarte multe dar...nucii mei au fructicare terminala ... clasa inferioara )))))))))

#6245
nuci

nuci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2016
Salut,

Nu cred ca este un minus atat de mare faptul ca sunt cu fructificare terminala. De fapt si eu am vreo 20 de buc. de nuci din soiul Sibisel 44. La pomii respectivi am aplicat coroana piramida neetajata.

#6246
cosminnic

cosminnic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.02.2014
buna ziua,am o livada de nuc 60 bucati soiul Pieral,anul 3 si as dori sa stiu daca este coroana formata bine la ei ,iar daca nu ce taieri mai pot sa fac.multumesc

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate