Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Nucul: plantare si intretinere - topic dedicat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
6824 replies to this topic

#4177
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Posted Image De asta am si pus punctul pe I ca anul acesta sa se faca exlusiv fertilizari foliare + lucrari specice de neutralizare a carbonatului de calciu activ si cresterea continutului in fier a solului, astfel incat sa  influentam variatia benefica a indicelui de putere clorozanta. Asta e cazul  exceptional prin care se demonstreaza utilitatea analizelor facute  complet si ca nu e de joaca cu ele. Pt mine e o provocare maxima sa scot livada asta la lumina, dar...  trebuie sa fim constienti ca situatia nu e simpla deloc.

Edited by iosif73, 09 March 2015 - 17:29.


#4178
dorinB87

dorinB87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.08.2014
Si dupa aceea poate se trezeste unu sa spuna ca i-ai omorat livada omului dupa ce a mai platit si consultanta :)))

#4179
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
hai sa nu fim rai...  oricum... exista dovada ca am facut recomandarile care trebuie beneficiarului + faptul ca si forumul e un martor  care nu poate fi intors: am spus ce era de spus, cu riscuri si batai de cap. Nu eu am dus Ph-ul la peste 8,4.  Daca omul asculta ce ii spun are o sansa. Altfel.. nu. Si nu cred ca e in interesul lui sa nu asculte ce spun. Daca face fertilizarile foliare castiga timp in care se poate lucra la reactiile chimice din sol. Daca nu le face... vor muri pomii. Lucrurile sunt simple pt mine. In cazul asta nu merge cu povesti ca "am facut dar nu au fost rezultate". Ne intoarcem la chimia din liceu  si facem reactiile chimice intre diferitele substante. Daca rezultatul nu e corect inseamna ca nu s-au aplicat cantitatile care ies din calcule cu  substantele care trebuie sa se obtina neutralizarea.

Edited by iosif73, 09 March 2015 - 18:22.


#4180
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
in cazul de fata... sunt de neutralizat 78.75 kg de carbonat de calciu activ/mp, pana la adancimea de 60 de cm. Nu stiu cati dintre voi realizeaza ce  cantitate e asta si cu ce trebuie neutralizata. Si inmultiti asta cu 10,000 mp/ha .

#4181
raul-sj

raul-sj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.12.2014
Iosif,

I-ai fi recomandat sa puna nuc daca aveai aceste date inainte de infiintarea plantatiei?

#4182
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
Daca ar fi apelat la mine , pe baza de contract, mai devreme...cu siguranta ca gaseam o alta alternativa. Plantatia inca nu e infiintata, dar omul insista sa mearga in directia asta! O va infiinta in viitorul apropiat. Nu  mi-a spus daca are sau nu proiect tehnic de autorizare si nici daca vreo statiune i-a dat ok-ul pt asta. Si i-am spus ca daca insista sa planteze sa stie ce are de facut ca sa  neutralizeze carbonatul de calciu activ. Si-a comandat pomii, cred ca deja i-au si sosit. I-am si spus ca nu a procedat bine si ca era obligatoriu ca inainte de a-i comanda sa  fi asteptat parerea mea. Dar..cand elanul e mai rapid decat raspunsul tehnic... eu unul nu pot sa fac altceva decat sa limitez efectele adverse.

Edited by iosif73, 09 March 2015 - 19:23.


#4183
raul-sj

raul-sj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 03.12.2014

View Postiosif73, on 09 martie 2015 - 19:17, said:

Daca ar fi apelat la mine , pe baza de contract, mai devreme...cu siguranta ca gaseam o alta alternativa. Plantatia inca nu e infiintata, dar omul insista sa mearga in directia asta! O va infiinta in viitorul apropiat. Nu  mi-a spus daca are sau nu proiect tehnic de autorizare si nici daca vreo statiune i-a dat ok-ul pt asta. Si i-am spus ca daca insista sa planteze sa stie ce are de facut ca sa  neutralizeze carbonatul de calciu activ. Si-a comandat pomii, cred ca deja i-au si sosit. I-am si spus ca nu a procedat bine si ca era obligatoriu ca inainte de a-i comanda sa  fi asteptat parerea mea. Dar..cand elanul e mai rapid decat raspunsul tehnic... eu unul nu pot sa fac altceva decat sa limitez efectele adverse.


Eu ma uimesc de astfel de faze aproape in fiecare zi. Chiar in aceasta seara m-a sunat o cunostiinta la care i-am facut un studiu de teren , undeva in Maramures, pentru cultura afinului. Asta a fost acum cativa ani, cand fiul lui era pe punctul de a investi in asa ceva. El nu a mai investit , dar s-a gasit altul sa planteze acolo, in acea zona, nuc pe vreo 15 ha , desi solul avea pH de 4,6, un sol tipic pentru zona montana si roca vulcanica pe care s-a format. A si plantat anul trecut. Alt vecin vrea acolo sa faca trufe, si inca Tuber melanosporum. M-a sunat sa-i dau acordul sa-i dea nr. meu de telefon, sa il sfatuiesc cum poate sa creasca ph-ul pana la 8,2 cat ii trebuie acelei trufe.

Altii se chinuie in zona de campie sa acidifieze solul pentru afini; exact pe dos fac; dar nu stiu cum reusesc oamenii astia sa vrea taman ce nu este indicat pe terenul lor.

Toti cred ca in pomicultura randamentul economic al culturilor este atat de mare incat nu conteaza prin ce mijloace obtii productia si cu ce costuri , tot o sa ramana profit mare; Si nu ma astept sa stie prea multe detalii tehnice despre cultura pomilor, dar macar economie primara si date economice certe sa stie cand se apuca sa faca o afacere, o investitie. Toti merg pe mana unor zvonuri care exacerbeaza preturile de vanzare si reduc costurile reale, dar toti se inseala amarnic. Randamentul economic al culturilor pomicole este intre 20 si 130 %, in functie de piata , de specie etc. In aceste conditii este foarte usor daca exagerezi cu costurile , sau ai productii mici, ca acest randament sa tinda spre zero, sau chiar sa fie negativ.

Prin urmare cel mai important lucru este sa zonezi si sa microzonezi specia si soiurile pe care vrei sa le cultivi inainte de a te apuca sa plantezi; este mult mai intelept sa cauti terenul adecvat dupa cultura pe care vrei sa o faci decat sa faci terenul pe care il ai sa fie bun pentru cultura dorita.

Apropo de calciul activ, cum te-ai gandit sa-l scazi? Este practic imposibil; analiza calciului activ se face mai ales la orizonturile carbonatice (Cca); daca astfel de orizonturi depasesc 20 cm in primul 1 m al profilului de sol, acele soluri se declaseaza pentru cultura nucului pana la excludere; se considera ca pomii nu vor avea volumul edafic util suficient, deoarece radacinile pomilor nu vor trece de acel orizont. Ori tu ai vorbit de primii 60 cm ca ar avea calciul activ mare. Cat este calciul total?
Si daca pH-ul depaseste 8,4 atunci acolo exista si alte saruri, probabil de sodiu, care fac pH sa creasca asa mult; pai daca este saratura este exclus cultivarea nucului pe astfel de terenuri.
Pentru a scadea pH-ul si a mobiliza microelementele, in anumite cazuri, se poate folosi amendamentul de sulf elementar (el este cel mai acidifiant); eu il folosesc la mine in ferma, dar eu am un sol cu 1,2 % CaCO3 total si ph de 7,4- 7,6; CaCO3 activ este mic. Si folosesc cantitati mici (200- 300 kg/ha anual) , deoarece in cantitati mari arde tot, este practic un poluant.

#4184
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
sunt mai multe variante de scadere a carbonatului de calciu. Cea mai simpla ar fi prin aplicarea  de sare de...  ghici ce Posted Image ca daca scriu fac infarct jumatate din useri Posted Image Paradoxal ... nu sodiul e problema in cazul asta. Scopul meu e sa anihilez carbonatul de calciu activ si sa determin scaderea de ph , in acelasi timp. Solutia mea e simpla: ma bazez pe sarea de lamaie coroborata cu ingrasamintele cu microelemente si irigatiile cu .. apa cu concentratie mare in ioni de fier. Reduc Ca Co3 si cresc concentratia de ioni de fier + fertilizare cu microelemente  foliar.

Edited by iosif73, 09 March 2015 - 20:56.


#4185
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ raul-sj - singura explicatie logica, care poate da un raspuns nedumeririi dvs este - goana dupa imbogatirea rapida, fara munca sustinuta si asidua - multi cred ca tot ce zboara se mananca si ca multe dintre marile averi din romania sunt si obtinute cinstit .
nu uitati ca a existat caritas !

#4186
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 17.08.2007
Of-of, mai-mai

Pentru reducerea reactiei acide sunt mai multe solutii
1.Folosirea ingrasamintelor cu reactie fiziologica acida
Sulfatul de amoniu – (NH4)2SO4 – contine 21.2 s.a, usor solubil in apa. Trebuie insa sa contina <0,2% acid sulfuric liber.
Principiul actiunii sale:
CAS]H2 + (NH4)2SO4 <->  CAS ] (NH4)2 + H2SO4     CAS = Complexul adsorbtiv al solului
Clorura de amoniu – NH4Cl, este o sare de amoniu cu 26.1% N insa are si 66.6% Cl, deci are o folosire limitata. Este solubil in apa si putin higroscopic. Restrictiile sale sunt date in primul rand de continutul ridicat al clorului, doar continutul ridicat de humus poate reduce actiunea fitotoxica a clorului.
Azotatul de amoniu –NH4NO3 – sare alba cu 35%N, , solubil in apa, cu reactia fiziologica acida
Sulfonitratul de amoniu –NH4NO3 . (NH4)2SO4 – este mai bun decat azotatul de amoniu, fiindca reduce higroscopicitatea (se mai numeste si Selpestru de Leuna). Contine 25-56%N, fiind folosit exclusiv pe solurile bazice.
Si ar mai fi, insa ca idee generala e bine sa retineti ca ordinea puterii de acidifiere este urmatorul (in ordine descrescatoare): NH4Cl > (NH4)2SO4 > NH4NO3 . (NH4)2SO4 >  NH4NO3 > (NH4)2HPO4 – cel din urma fiind fosfatul diamoniacal.
2.Folosirea amendamentelor
Gipsul se exclude -  fiindca in cazul de fata solul nu contine saruri, nici sodiu in complex.
Sulful activ sau elementar – desi are o valoare de acidifiere foarte mare este si foarte scump. Principiul actiunii sale ameliorative se realizeaza prin oxidarea sulfului elementar.
Acifer -  (sulfat de aluminiu si fier cu acid sulfuric) – formeaza prin hidroliza acid sulfuric. De ex: FeSO4 + 2H2O -> Fe(OH)2 + H2SO4. Valoarea de acidifiere este mai mare decat gipsului (260).

raul-sj
Ai dreptate in anumite privinte, in altele nu. De ex. nu orizontul Cca reduce direct volumul edafic util ci continutul de schelet.Aici nu e cazul.  Apoi solul nu e saratura (conductivitatea eletrica nu trece la nici un orizont de 0.12 miliSimens, ori la valoarea asta e un nonsens sa mai determini daca e sulfatic sau cloruric), la baza pantei in schimb sunt saraturi. Solul in cauza este un Cernoziom proxicalcaric, cu textura nediferntiata pe profil (lutos) cu un regim aerohidric excelent. Problema cum am zis este dat de cloroza. Insa cu anihilarea (neutralizarea) carbonatilor la adincimi de peste 60 cm este practic imposibila  - ai perfecta dreptate.

#4187
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
:)))) of....chiar asa.. cred ca marea majoritate  se uita la ce scriem ca la ideogramele chinezesti. Una peste alta... concluzia e ca sunt multe chestiuni pe care nu le pot rezolva habarnistii, si daca s-a inteles asta,  recomand CALDUROS - inca o data- sa faceti buletinele de analize cum trebuie. Si apoi vorbim!

#4188
dorinB87

dorinB87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.08.2014
Ma regasesc in categoria cititorilor de ideograme :))

Pana nu demult am considerat ca cei ce se ocupa de agricultura/pomicultura sunt niste tarani fara carte. De cand citesc forumul asta am aflat ca (,) cultura nucului necesita oarece cunostinte. Bai, da' acuma imi dau seama ca ii treaba serioasa asta cu nucii, zici ca ma aflu intr-un club de intelectuali. Ma simt onorat sa fiu printre voi, domnilor.

Ma inclin.

Ps: chiar ca au inceput sa-mi placa nucii. Cu cat e mai sofisticat un lucru cu atat il iubesc mai tare. Chiat ca au inceput sa imi placa nucii...

#4189
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
a face o livada, indiferent de specie, fara un studiu agrochimic daca se poate si pedologic, fara a respecta esenta acestor studii se poate compara cu constructia unei case pe o fundatie de paie, inainte de '89 la infiintarea unei plantatii pomiviticole se facea un studiu agrochimic si pedologic cat o teza de doctorat, la 3 ani obligatoriu se actualiza cartarea agrochimica, iar cantitatile de ingrasaminte se asigurau conform acestei cartarii, in fermele de stat era litera de lege, considerati, va rog, daca am evoluat ori ba.

#4190
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
ionathan, prietene: tie chiar nu e obligatoriu sa iti explic cum se faceau treburile acum 26 de ani, si nu de frica lui bau-bau cat din respect fata de meserie,,,

#4191
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
nene iosif in esenta tu sustii urmatoare teza: scoate-ti nucul de pe coclauri unde nu i se face nimic, ba mai primeste si o bataie buna cand rodeste, ada-l pe un teren fertil undeva pe terenurile din zona cerealelor sau chiar al legumelor, asigura-i agrofondul in functie de genotipul ales, respecta elementele de tehnologie pomicola intensiva( formare coroana, sistem de lucrare a solului in sensul mentinerii sau chiar ridicarii fertilitatii,irigatii daca se impune), respecta verigile de fitoprotectie si dupa ce ai respectat aceste elemente poti spera la recolta. Insa trebuie sa luam in considerare faptul ca daca toate verigile tehnologice le-am facut de nota 10 iar una este de nota 7 recolta va fi de nota 7.

#4192
iosif73

iosif73

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 15.06.2008
ionathan, dragul meu.... pe undeva ai dreptate. Da' te rog sa imi reprosezi mie ca nu ploua intr-un an suficient... ai ceva sa imi reprosezi ca in plantatia ta NU AI SIST DE IRIGATII?asta e una dintre putinele situatii in care productia va fi sub asteptari...

Edited by iosif73, 09 March 2015 - 22:41.


#4193
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
nu, nu reprosez dar recolta este un cumul de factori pe care trebuie sa-i optimizam cat mai bine, nu putem avea pretentii cand anumiti factori nu ii putem asigura in optim, chiar daca optimizarea lor poate fi costisitoare ex. relevat de tine; plantare la ph 8,4 fara lucrari agropedoameliorative inaintea infiintarii plantatiei,

#4194
sava1979

sava1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 20.11.2014

View Postiosif73, on 09 martie 2015 - 21:10, said:

:)))) of....chiar asa.. cred ca marea majoritate  se uita la ce scriem ca la ideogramele chinezesti. Una peste alta... concluzia e ca sunt multe chestiuni pe care nu le pot rezolva habarnistii, si daca s-a inteles asta,  recomand CALDUROS - inca o data- sa faceti buletinele de analize cum trebuie. Si apoi vorbim!
Nu ma pot abtine sa nu observ ca am devenit studiu de caz pe forum. Si Iosif are dreptate in multe privinte. Ca de exemplu ca am platit materialul saditor si abia apoi am facut analizele terenului si ulterior l-am rugat sa ma ajute cu o solutie. Dar macar pot sa tin cont de toate recomandarile tale si sa sper ca vor functiona.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate