Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...
 

Unii pietoni sunt idioti

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
244 răspunsuri în acest subiect

#73
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.239
  • Înscris: 31.05.2007
A, si inca ceva ce nu se intelege de catre multi soferi: pietonul are mai putin timp la dispozitie sa treaca. Verdele de la pietoni dureaza considerabil mai putin decat la masini. Multe intersectii au si cronometru langa semafor si pietonul tine sa treaca cat mai repede, fiind in sine un lucru bun. Dar care cronometru exista si la masini  ;) . Pietoni care sa treaca atunci cand mai sunt 2 secunde de verde n-am prea vazut, chiar daca legal au dreptul sa o faca. Insa soferi cu 1 sec de verde in intersectie am vazut. Adica ala nu mai are nicio scuza din punctul meu de vedere, atata timp cat "culoarea galbena interzice trecerea". Adica ala a facut-o cu premeditare, a calcat-o exact acolo unde trebuia sa franeze.

Cred ca problema poate fi privita si altfel, adica tie, ca sofer, ti se face verde semaforul, iar pietonul merge in pas de promenada pe zebra, ca doar acolo era cand avea el verde. Atunci ce mai spui ?

View PostTalkabout, on Jan 4 2009, 13:18, said:

chestie valabila in Romania. domle` cand ai verde nu ar trebui sa te intereseze daca mai vine vreo masina, doar asta e rostu semafoarelor. unu sta, altu trece. ar trebui timpii sa fie facuti corect, si semafoarele de calitate, nu la prima ploaie sa pice si sa dea peste cap tot traficu
Ma, ce-i tot dati cu ideea asta intr-una ? Am spus ca, dpdv legal, are dreptul sa treaca !!! Ca poate muri cu dreptatea in brate, asta e altceva. Gata am inteles, opriti-va !

Editat de cristi.r, 04 ianuarie 2009 - 13:28.


#74
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.969
  • Înscris: 09.07.2008

View PostC.F.S., on Jan 4 2009, 01:06, said:

Mergand pe Bd. Timisoara am facut dreapta pe Vasile Milea (semafor verde) si un idiot a iesit din grupul in care era direct in fata masinii. Frana, nu a fost chiar asa de aproape... dar idiotul s-a amuzat continuandu-si alergarea (pe trecerea de pietoni, avand tot verde). In masina eram cu inca o persoana. In cazul asta, ce ar fi considerat organul, din moment ce idiotul pur si simplu s-a aruncat in fata masinii? Stiu ca la trecerile de pietoni trebuie redusa viteze pentru evitarea oricarui pericol, dar in spiritul asta orice sinucigas te baga in puscarie daca se hotaraste sa moara pe zebra.


are prioritate,e verde, nu ai ce sa-i faci.asa ca astepti cuminte sa se schimbe culoarea in rosu, sa se elibereze trecerea de pietoni si abia apoi pleci.

View PostTalkabout, on Jan 4 2009, 12:37, said:

gresit. la semafoare nu mai exista obligatia de a te asigura. ai verde, treci. adica pana si la semafor tre sa ma asigur??? ok, preventiv da, dar nu e obligatie!!


chiar si asa, cata vreme circuli in Romania, mai ales prin Bucuresti, e sanatos sa te si asiguri :D

#75
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.691
  • Înscris: 20.09.2006

View Postbrigazile_martirilor, on Jan 4 2009, 13:25, said:

are prioritate,e verde, nu ai ce sa-i faci.asa ca astepti cuminte sa se schimbe culoarea in rosu, sa se elibereze trecerea de pietoni si abia apoi pleci.




chiar si asa, cata vreme circuli in Romania, mai ales prin Bucuresti, e sanatos sa te si asiguri :D
e sanatos, da nu si obligatoriu cum spunea cineva. asta din pacate. in alte tari mai civilizate nici preventiv nu tre sa te asiguri :)

#76
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 608
  • Înscris: 31.08.2008

View Postmicutza08, on Jan 4 2009, 13:16, said:

Inseamna ca sunt tampita. Nu pot numara la volan, am alte lucruri mai bune de facut si prefer sa ma uit la culoarea semafoarelor de la pietoni decat sa numar in cate secunde se face verde/rosu. A, si nu circul mereu prin aceleasi intersectii.

Cand am zis de timpii semafoarelor, nu am zis sa numeri, ci sa te uiti la semaforul de pietoni, daca are verde. La asta ma refeream cand am zis sa inveti intersectia. Sa stii ce urmeaza. Cutare semafor e verde, cutare e rosu. Nu timpul cat are culoarea respectiva.

#77
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.691
  • Înscris: 20.09.2006

View PostIonAntonescu, on Jan 4 2009, 13:36, said:

Cand am zis de timpii semafoarelor, nu am zis sa numeri, ci sa te uiti la semaforul de pietoni, daca are verde. La asta ma refeream cand am zis sa inveti intersectia. Sa stii ce urmeaza. Cutare semafor e verde, cutare e rosu. Nu timpul cat are culoarea respectiva.
da eu nu inteleg de ce soferul trebuie sa se uite la pietoni la semafor, si nu la semaforul de masini :)

#78
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.239
  • Înscris: 31.05.2007
Pentru ca in multe intersectii este verde pe sens, adica si pietonii au verde si este posibil sa se intalneasca cu o masina care nu merge inainte ci vireaza, ca in exemplul tau. Iar soferul trebuie sa se uite si la ala de masini si la ala de pietoni, deci are mai multe obligatii din punctul asta de vedere.

Editat de cristi.r, 04 ianuarie 2009 - 13:43.


#79
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 839
  • Înscris: 10.10.2008

View PostIonAntonescu, on Jan 4 2009, 13:36, said:

Cand am zis de timpii semafoarelor, nu am zis sa numeri, ci sa te uiti la semaforul de pietoni, daca are verde. La asta ma refeream cand am zis sa inveti intersectia. Sa stii ce urmeaza. Cutare semafor e verde, cutare e rosu. Nu timpul cat are culoarea respectiva.
Eu prin "timpi" inteleg secunde.. Ce zici tu cu ordinea semafoarelor se invata la orele de legislatie si e destul de simplu pentru ca sunt doar 2 tipuri de intersectii semaforizate(3 daca le punem si pe cele in care doua sensuri opuse au verde la stanga simultan), ba chiar e scris si in legislatie. Dar niciodata nu o sa stii exact cand se face verde la pietoni, asa ca tot uitatul la semafor ramane sfant, si in nici un caz nu functioneaza chestia cu "daca soferul are verde nu mai trebuie sa se uite la semaforul de pietoni"


@Talkabout: zi'mi ca nu ai permis te rog :(

Editat de micutza08, 04 ianuarie 2009 - 14:00.


#80
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.691
  • Înscris: 20.09.2006

View Postmicutza08, on Jan 4 2009, 13:57, said:

@Talkabout: zi'mi ca nu ai permis te rog :(
am permis. de 3 ani. si respect regulile. care e problema?

Editat de Talkabout, 04 ianuarie 2009 - 14:10.


#81
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 839
  • Înscris: 10.10.2008

View PostTalkabout, on Jan 4 2009, 13:38, said:

da eu nu inteleg de ce soferul trebuie sa se uite la pietoni la semafor, si nu la semaforul de masini :)
Si de 3 ani nu te uiti la semaforul de la pietoni niciodata?  :huh:

#82
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.691
  • Înscris: 20.09.2006

View Postmicutza08, on Jan 4 2009, 14:15, said:

Si de 3 ani nu te uiti la semaforul de la pietoni niciodata?  :huh:
pai ba da, scuze de postul ala. mai exista si verde intermitent la dreapta, si totodata verde pentru pietoni. bineinteles ca ma uit pe trecere daca sunt pietoni, si daca sunt opresc. daca nu, si am verde, trec.

Editat de Talkabout, 04 ianuarie 2009 - 14:18.


#83
supramax

supramax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.217
  • Înscris: 17.07.2008

View Postmicutza08, on Jan 4 2009, 14:15, said:

Si de 3 ani nu te uiti la semaforul de la pietoni niciodata?  :huh:

nici eu nu ma uit la semafoare cand merg prin Harghita sau Covazna...sau prin Ungaria...

#84
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.558
  • Înscris: 06.02.2006
Legat de circulatul in Bucuresti si pietonii de aici...eu nu numar secundele, pur si simplu franez daca apare unul in fata, pana la urma daca ala e inconstient, nu e cazul sa ma plimb eu pe la politie, nu e cazul, am treburi mai importante.

Dar, legat de pietonti, ce ati face voi in cazul asta: veneam pe E85, aveam cam 100km/h, undeva intre Buzau si Bucuresti (acolo sunt nsite rampe urmate de o curba destul de stransa la dreapta). Un tip cu un Peugeot 307 semnalizeaza ca vrea sa depaseasca, ii fac semnal dreapta, si incerc sa merg la marginea drumului. Brusc, la vreo 20 m in fata, apare un pietont care mergea cu SPATELE inspre mine, si parea beat mort (mai exact avea o sticla in mana, si mergea in zig-zag). Am reusit sa dau semnal stanga in timp ce am tras brusc de volan, iar cel cu 307 a vazut si el, si a franat cat l-a tinut. Mi-am cerut scuze cu avariile, mai ales ca veneau si din fata, omul mi-a dat flash ca a inteles, si nu m-a mai depasit pana in buc (mi-a facut semn si din mana, vazuse si el cretinul).

Acum, ce ati fi facut:

1. sunat la 112, cum am facut eu, si anuntat ca e un dement beat pe strada care face tampenii.
2. oprit, luat cheia de roti si mulat pe fata aluia.
3. chemat prietenii si prajit inconstientul la foc pe un maidan, cu manele la maxim.

etc.

Sunt oameni, daca tot conducem fierul ala si suntem soferi, incercam sa dam un exemplu de civilizatie (desi si eu i-as bate pe unii pietoni pana ii vad lesinati).

#85
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 839
  • Înscris: 10.10.2008

View Postsupramax, on Jan 4 2009, 14:18, said:

nici eu nu ma uit la semafoare cand merg prin Harghita sau Covazna...sau prin Ungaria...
Dar banuiesc ca intelegi de ce trebuie sa te uiti cateodata :P Nici eu nu am zis ca ma uit mereu ca n'oi fi nebuna! Oricum eu gata,ma retrag, ca sunt cam offtopic de ceva timp :P

Le: Acelasi lucru cu ce ai facut tu. Nu de mila betivului, ci de mila celui care l'ar putea avea pe constiinta....

Editat de micutza08, 04 ianuarie 2009 - 14:28.


#86
timtim67

timtim67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 06.12.2006
Aplicat intai punctul 2 si apoi punctul 1

#87
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 28.558
  • Înscris: 06.02.2006

View Postmicutza08, on Jan 4 2009, 15:26, said:

Le: Acelasi lucru cu ce ai facut tu. Nu de mila betivului, ci de mila celui care l'ar putea avea pe constiinta....

Da, curios, si eu m-am gandit la acelasi lucru: "daca il intalneste unul caruia nu ii bat farurile bine, sau nu are pe unde sa il ocoleasca (mergea cam pe mijlocul primei benzi).

#88
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postmicutza08, on Jan 4 2009, 12:49, said:

Bun, de acum cand fac stanga, pe verde ca nu am obiceiul de a trece pe rosu,nu o sa ma mai uit la pietoni :) Cand o sa fac ceva mai mult pana in partea cealalta a intersectiei, iar nu o sa ma mai uit la pietoni.  Tu nu te uiti niciodata la semaforul de la pietoni?  :curse:

mai am vreo doua pagini de citit, da' daca n-au facut-o altii inca, te-as sfatui sa te uiti intr-adevar la pietoni. nu neaparat la semaforul pietonilor.

in rest, ma amuza la culme ca am ajuns sa injuram un "idiot" care trece in fuga pe verde. pana acum stiam ca-s injurati aia care trec pe rosu, ca se iese cu batele la aia care dimpotriva, nu alearga, si ca li se pomeneste tot neamul celor care traverseaza pe unde n-au voie.

incep sa ma bucur din ce in ce mai tare ca nu mai is pieton, ca vad ca le ramane treptat doar varianta de-a circula doar pe trotuar, fara sa mai traverseze. (vorba vine, ca doar stim cu totii ca trotuarele-s parcari si eventual au ocazia sa mai stearga de praf cateva masini).

si pentru ca nu-mi place expresia "pentru cine stie bancul", o sa-l postez din prima, mentionand ca vad o mare asemanare intre melcii din Egipt si pietonii bucuresteni  :D

un melc pe marginea unei sosele in Egipt striga catre alt melc aflat pe partea cealalta:

- mey! spune-mi si mie, tu cum ai ajuns acolo? ca io nu reusesc sa traversez!
- sa ajung?! io m-am nascut aici

  :lol:

View PostTalkabout, on Jan 4 2009, 12:50, said:

corect. in plus daca masina a trecut pe portocaliu si te-a lovit, tu fiind pe verde, tot cu castigi, pentru ca verdele are prioritate in fara celorlalte culori. se zice ca pe portocaliu sa treci cat mai repede posibil, dar de multe ori chestia asta nu poate fi facuta in siguranta, si e bine sa opresti.


tu ma omori cu portocaliu' ala  :D  noi, astia din spatele covrigului, ii cam spunem galben. si in multe intersectii avem verde intermintent pentru virajul la dreapta - nu m-apuc sa-ti explic acu' ce-nseamna, da' n-are nicio legatura cu curcubeul  :P

Editat de charme, 04 ianuarie 2009 - 14:48.


#89
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.214
  • Înscris: 04.10.2007

View PostRealThing, on Jan 4 2009, 14:26, said:

....
Acum, ce ati fi facut:
...

Punctul 1.

#90
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 608
  • Înscris: 31.08.2008

View PostTalkabout, on Jan 4 2009, 13:38, said:

da eu nu inteleg de ce soferul trebuie sa se uite la pietoni la semafor, si nu la semaforul de masini :)

Pentru ca e in aceeasi directie de mers.

View Postcristi.r, on Jan 4 2009, 13:40, said:

Pentru ca in multe intersectii este verde pe sens, adica si pietonii au verde si este posibil sa se intalneasca cu o masina care nu merge inainte ci vireaza, ca in exemplul tau. Iar soferul trebuie sa se uite si la ala de masini si la ala de pietoni, deci are mai multe obligatii din punctul asta de vedere.

Exact.

View PostRealThing, on Jan 4 2009, 14:26, said:

Legat de circulatul in Bucuresti si pietonii de aici...eu nu numar secundele, pur si simplu franez daca apare unul in fata, pana la urma daca ala e inconstient, nu e cazul sa ma plimb eu pe la politie, nu e cazul, am treburi mai importante.

Dar, legat de pietonti, ce ati face voi in cazul asta: veneam pe E85, aveam cam 100km/h, undeva intre Buzau si Bucuresti (acolo sunt nsite rampe urmate de o curba destul de stransa la dreapta). Un tip cu un Peugeot 307 semnalizeaza ca vrea sa depaseasca, ii fac semnal dreapta, si incerc sa merg la marginea drumului. Brusc, la vreo 20 m in fata, apare un pietont care mergea cu SPATELE inspre mine, si parea beat mort (mai exact avea o sticla in mana, si mergea in zig-zag). Am reusit sa dau semnal stanga in timp ce am tras brusc de volan, iar cel cu 307 a vazut si el, si a franat cat l-a tinut. Mi-am cerut scuze cu avariile, mai ales ca veneau si din fata, omul mi-a dat flash ca a inteles, si nu m-a mai depasit pana in buc (mi-a facut semn si din mana, vazuse si el cretinul).

Acum, ce ati fi facut:

1. sunat la 112, cum am facut eu, si anuntat ca e un dement beat pe strada care face tampenii.
2. oprit, luat cheia de roti si mulat pe fata aluia.
3. chemat prietenii si prajit inconstientul la foc pe un maidan, cu manele la maxim.

etc.

Sunt oameni, daca tot conducem fierul ala si suntem soferi, incercam sa dam un exemplu de civilizatie (desi si eu i-as bate pe unii pietoni pana ii vad lesinati).

Varianta 1.

O intamplare de la mine : era in preajma sarbatorilor de iarna acum cativa ani si, intr-o intersectie aglomerata, unul, cu o sticla in mana, beat, printre masini, avea un fluier in mana si cica dirija circulatia. Inchipuiti-va ca erau inevitabil si cativa idioti care ignorau semaforul aflat pe rosu si intrau in intersectie. Desigur ca se crea o zapaceala infernala, dar peste toate claxoanele alora, omu' cu fluierul isi facea treaba constiincios. :P Am sunat la 955, pe atunci nu era 112, si i-am anuntat. Au venit si l-au luat. Peste 2 zile acelasi om era in intersectie. Iar am sunat, iar au venit si l-au luat. A mai trecut un timp si iar venise in intersectie, cu nelipsitul fluier. Am sunat a 3-a oara, si, dupa asta, nu a mai revenit. L-or fi dus la "zoo" . :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate