Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Voluntariat pe 3 continente!

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Gandalf30

Gandalf30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2008
Salut!! La multi ani!!!!

Am deschis acest topic pentru ca in septembrie 2009 vreau sa plec voluntar pentru 2 ani prin lume si sincer ar fi frumos sa mai gasesc un partener sau doi de aventura. Am o cercetare pe net facuta destul de bine zic eu si deja am cateva locatii alese. Problema este ca eu doresc sa merg in locuri unde pot face voluntariat in wild life conservation, animal welfare, animal behavior, gradini zoo, etc asta pt ca am si o facultate in ecologie in spate si pt ca-mi doresc de mult mult timp sa fac asta.

Deci ca sa nu mai lungesc prea mult primul post, toti cei ce sunt interesati sa mearga in voluntariat chiar si pe bucati de timp, nu este neaparat sa mearga 2 ani va rog sa-mi raspundeti si eu voi detalia ceea ce am gasit, locatie, durata, bani, bani de buzunar, vaccinuri, haine, gear  si alte lucruri trebuincioase :P

Sper din tot sufletul sa mai gasesc tampiti ca mine    :lol: pt ca sunt sigur ca va fi ceva de neuitat.

Multumesc

#2
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008
Wow ... asta ar fi un vis de-al meu de cand ma stiu  :) Bine , eu nu ma gandeam chiar la o durata asa mare (2 ani ) , mi-ar parea rau dupa serviciul de acum  :D
Daca vrei poti sa-mi lasi un PM cu niste date de contact . Nu se stie niciodata  :peacefingers:

#3
Gandalf30

Gandalf30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2008
Vezi ca iti trimit acum un PM cu datele mele de contact si ramane sa vb pe mess mai multe. Nu trebuie sa mergi 2 ani..asta e sigur....eu tocmai ca AM un servici destul de bun voi pleca si-l voi pierde.....pt ca daca aveam un servici prost nu aveam cum sa plec  ( no money )  :P  .....e un cerc  :D

Bafta

#4
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Sunt si eu interesat de asa ceva...imi poti da si mie detalii?

#5
Gandalf30

Gandalf30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2008
Da, sigur ca da. Iti trimit acum ID-ul meu de messenger si vorbim.

Bafta

#6
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
fete vad ca nu prea se ofera , ca m as fi bagat si eu :))

Edited by Campers, 18 January 2009 - 18:48.


#7
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
ce treaba au fetele  cu voluntariatul....  :huh: nu te gandesti la cu totul altceva cred....:P

#8
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006

View Postlawrence38, on Jan 18 2009, 18:53, said:

ce treaba au fetele  cu voluntariatul....  :huh: nu te gandesti la cu totul altceva cred....:P
Sa stiti voi ca putine sunt fetele care chiar fac ceva pe gratis.  ;)

#9
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Cele care se cred fotomodele, in nici un caz nu fac voluntariat...
Insa sunt destule femei care fac asa ceva...numai ca barbatii sunt mai dispusi sa accepte o astfel de aventura, in timp ce femeile se gandesc la familie, casa si copii.

#10
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
m-ai atins "straight into the heart" cu "femeile se gandesc la familie casa si copii"
ce procent ? 5% ?
ca io pana acuma am cunoscut doar din cele 95 de procente.. si hai sa zic , fie si cele 5 procente..

#11
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
@campers eu incercam mai mult sa spun ca daca vrei sa faci voluntariat "pe bune" nu trebuie sa-ti stea TIE gandul la fete, sex, bere, distractie :D

Edited by lawrence38, 18 January 2009 - 22:06.


#12
Gandalf30

Gandalf30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2008
Nuj cum s-a ajuns de la voluntariat la sex, bere ,femei si distractie dar na ...daca tot am ajuns aici.....parerea mea e ca in orice faci distractia nu poate sa dispara cu totul pentru ca fiecare parte a activitatilor zilnice isi are locul ei. Nu sunt de acord cu 15 ore de munca pe zi dar nici cu 15 ore de distractie pe zi. Daca ai putin din fiecare este perfect...extremele duc la imbolnavirea creierului care este si asa bobardat zilnic de kkturi capitaliste (munca, functii, bani, cariera) care dupa parerea mea sunt sinonimele lozincilor comuniste...nimik diferit intre capitalism si comunism...rezultatul e acelashi...unii f bogati si altii f saraci...atat. De aia spun, ca daca cineva vrea sa mearga in voluntariat, chiar daca acest lucru presupune un sacrificiu, asta nu inseamna ca distractia tr sa lipseasca. Dpmdv sacrificiul este unul fals....pentru ca renunti ca lozinci zilnice de indobitocire si nimik mai mult.

Am sa va dau cateva sit-uri pe care sa va uitati unde voluntariatul este f ieftin, poate aprind nitel flacara pentru cei care intradevar doresc sa faca ceva:

www.tigertemple.org

www.hostelhoff.com

http://www.volunteersouthamerica.net/

ideea e urmatoarea: te costa cam 300 de dolari pe luna sa faci voluntariat mai putin in thailanda unde e gratis....deci a pleca doar 2 sapt...inseamna sa dai peste 1000 de dolari pe trasport si eu zic ca nu se merita decat daca stai mai mult......

Uitati-va si daca e ceva vorbim

Bafta


P.S. femei sunt peste tot...nu tr sa pleci cu ele de aici (Campers), iar ideea ca femeile frumoase nu fac voluntariat e gresita...nu tine de frumusete tine de creier educatie si multe altele....frumusetea e mai mult decat relativa ;)

#13
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Bune linkuri...nu stiu daca de la ele sau din greseala mea am dat peste site-ul http://www.wwoof.org/ insa vreau sa va impartasesc linkul...

Am gasit pe ele niste chestii fenomenale...ferme eco din intreaga lume unde poti merge sa ajuti, si primesti in schimb adapost si mancare. In week-end iti ramane destul timp sa vizitezi imprejurimile...

#14
Bella90

Bella90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.01.2009
Vad ca mai sunt si oameni care se gandesc la voluntariat.... nu eram singura deci.
Si eu m-am gandit de mult la asta.. deocamdata nu imi permite timpul. Dar sa stii ca sunt si programe de voluntariat care nu te costa nimic. Uite de exemplu asta http://www.cicd-volu...org/default.asp , e un program interesant - 6 luni te pregateste in Anglia, apoi pleci 6 luni in Africa sau India si mai sunt 2 luni la sf... nu mai tin minte exact ce faci atunci. Sper sa nu le incurc. Intra pe site si o sa vezi mai multe. E bun programul, eu daca o sa merg, pe asta il aleg... dar tu spuneai ca vrei ceva cu aminale, asa ceva...  in cazul asta.. mai este un program, costa 400 euro si cred ca e exact ce vrei tu... http://www.ziptravel...untariat_africa ... e mult mai scurt... intre 2 sapt si 24 dar se poate repeta experienta in alt program... again.. intra si vezi tu mai multe.... Succes  :peacefingers:

p.s.: si da, campers, si fetele fac voluntariat. daca ai intra si tu pe un site in domeniu ai vedea cate fete/femei isi "pierd" timpul cu asa ceva  ;)

#15
Gandalf30

Gandalf30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.12.2008
Bella multumesc mult pentru informatii dar din pacate nu ai citit bine ce ti-am scris eu. Eu am postat voluntariate care costa in jur de 300 de dolari pe luna si tu mi-am dat voluntariate care te costa  300-400 de euro pe saptamana  :) ....e o mica mare enorma diferenta de pret  ;)  (vorbesc de ce ai postat pe conservare pt ca pe umanitare...nu prea ma intereseaza)

Si eu mi-as dorii voluntariat in Africa dar am observat ca au trasformat Africa intr-o cocina si o afacere...deja asta nu mai este voluntariat unde dai 400 de euro pe saptamana....e afacere....citeste ce a scris tipa aia de la www.hostelhoff.com si ai sa vezi. Apropo peste o saptamana plec in Tanzania sa urc Kilimanjaro si am sa ma intalnesc cu ea sa vedem daca imi poate gasi vreun voluntariat pe conservare si sa stau la ea la hostel. Ideea este ca africa e scumpa ca voluntariat....America de Sud si Asia sunt mai ieftineaua.


Mai sunt niste schimbari de cariera f interesante pe situl celor de la Global Vision International (GVI) dar sunt sa spunem piperate pentru un roman....pentru un strain ar fi probabil 6 luni de strans bani ca sa-ti schimbi cariera...pentru noi.....mult mai mult (vb de oamenii cu venituri medii)  B)

Oricum eu in continuare lansez invitatia pentru cei interesati de un voluntariat  (lung, scurt, nu mai conteaza...fiecare merge cat poate, cat vrea, cat il tin banii) :rolleyes:

Bafta

#16
hhclub2004

hhclub2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.04.2005
wow suna interesant!

ma intereseaza si pe mine. Poti sa-mi dai te rog ID-ul de mess.

Merci

#17
minx

minx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 30.04.2007
ma intereseaza si pe mine. m-ar interesa parte de conservare. as vrea daca se poate un id de mess. merci!

#18
Florin2003

Florin2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 20.01.2006

View PostGandalf30, on 1st January 2009, 20:36, said:

Salut!! La multi ani!!!!

Am deschis acest topic pentru ca in septembrie 2009 vreau sa plec voluntar pentru 2 ani prin lume si sincer ar fi frumos sa mai gasesc un partener sau doi de aventura. Am o cercetare pe net facuta destul de bine zic eu si deja am cateva locatii alese. Problema este ca eu doresc sa merg in locuri unde pot face voluntariat in wild life conservation, animal welfare, animal behavior, gradini zoo, etc asta pt ca am si o facultate in ecologie in spate si pt ca-mi doresc de mult mult timp sa fac asta.

Deci ca sa nu mai lungesc prea mult primul post, toti cei ce sunt interesati sa mearga in voluntariat chiar si pe bucati de timp, nu este neaparat sa mearga 2 ani va rog sa-mi raspundeti si eu voi detalia ceea ce am gasit, locatie, durata, bani, bani de buzunar, vaccinuri, haine, gear  si alte lucruri trebuincioase :P

Sper din tot sufletul sa mai gasesc tampiti ca mine    :lol: pt ca sunt sigur ca va fi ceva de neuitat.

Multumesc
Ai mai plecat ? Caut si eu voluntariat pentru africa sau asia, dar sa fie ceva gratis. Asta este ideea de voluntariat. In schimb o sa ofer toata dedicatia si pasiunea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate