Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

Alcatel 556 la orange

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
am deschis acest topic pt ca mi-a atras atentia un tel de la orange : orange 556
specificatiile sunt astea :
greutate 90g
dimensiuni 108,5 x 48 x 22 mm
afisaj grafic color
   65k culori, 128x160 pixeli
autonomia bateriei
    pânã la 455 de minute de convorbiri
    pânã la 285 de ore de functionare normalã
capabilitate MMS
tonuri de apel polifonice
camerã digitalã incorporatã (VGA)
album multimedia
functie vibratie
handsfree incorporat
conectare prin infrarosu
500 de spatii de memorie pe telefon
screen saver
calendar (pânã la 700 de activitati)
GPRS clasã 10
alarmã, calculator, convertor, memo vocal
Java MIDP 2.0
bandã triplã GSM 900/1800/1900 MHz
WAP 2.0, STK
valoare SAR: 0,40 w/kg

un review ar fi asta

si acuma astept pareri personale din partea celor care posed acest model sau l-au avut "in mana"   :naughty:
toate cele bune...  :peacefingers:

Attached Files



#2
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
ca sa va maresc interesu :) uite aici niste poze facute cu el .. care sunt surprinzator de bune pt un telefon si mai ales pt un telefon din clasa sa ...
poza1
poza2
poza3
poza4
poza5

sper sa mearga linkurile...  :peacefingers:  astept reviewuri personale de la cei care poseda acest model ...  :worthy:

#3
versus

versus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 15.11.2003
Ai putintica rabdare. Telefonul de abia a ajuns la noi si nu cred ca-l are multa lume.
Din ce am citit pana acum despre el se pare ca isi merita banii. Eu nu prea ma impac cu designul. Mai destept mi se pare Alcatel 756 dar vad ca nu a aparut pe la noi inca. Acum sa asteptam sa il cumpere lumea si mai apoi pareri.

#4
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 30.08.2003
nu este alcetelu' care a ajuns pe locul 3 la connect? :)

si cat este pretul?

#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nush daca ala e da pretul e asa : 133 usd fara tva la orange .. la liber ... la orange thank you .. tot atata .. si la abonament 115 $$ deci .. nu f mult .. :peacefingers:

#6
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
si-a luat ma cineva d-asta pan la urma ??? ca mor de curiozitate  :cursing:

#7
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
o sa-mi creasca barba pana isi ia cineva telu asta... oricum m-am decis la k500 dar  : orice informatie ar fi binevenita  :worthy:

#8
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Saptamana viitoare imi vine telefonul prin curier. Alcatel 556. L-am luat la fidelizare.
,,Jupanu'' de la 433 n-a stiut sa-mi raspunda la o intrebare care ma ,,roade'' si acum.
Ca sa transfer date din tel in calculator in afara de softul ce trebuie sa-l instalez in calculator mai imi trebuie ceva la telefon sau calculator. Atentie transferul vreau sa-l fac prin INFLAROSU. Din ce-am citit pe net. tel asta nu are USB.

Edited by crisstian, 18 March 2005 - 12:50.


#9
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
iti raspund eu (din ce am vazut pe mobile-review.com) e un soft pe care il gasesti pe siteul de la alcatel..e f misto ... poti sa pui sunete , sa descarci imaginile de pe tel , sa-ti faci gifuri animate pe post de screensaver... zic sa te uiti si tu pe reviewul de la 556 , o sa iti lamureasca multe lucruri  :peacefingers:
sa ma anunti si pe mine ce parere ai despre el ... chiar daca am renuntat la ideea de a mi-l cumpara ... poate i-l recomand cuiva..
toate cele bune  :coolspeak:

#10
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
In sfarsit am primit tel. Alcatel 556
Sunt impresionat de facilitatile pe care le are. Bine pana acum am avut numai alcateluri, ultimul fiind 311.
Am o intrebare. Stie cineva la telefoanele astea de fapt acumulatoarele lithium se formateaza sau nu? Daca se formateaza care e procedura.
Eu am primit tel. prin Cargus (fidelizare orange), iar in pachet n-am primit nici o instructiune cu privire la acumulator.

p.s. Am gasit intre timp, tot pe aici pe forum un raspuns. Nu se formateaza. Adavarat sau fals?

Edited by crisstian, 23 March 2005 - 07:29.


#11
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
nu se formateaza ... il lasi sa se incarce vreo nush cate ore ... dup-aia il descarci complet si repeti chestia de 3 ori (parca)
oricum ... nu prea conteaza .. io l-am lasat toata noaptea cand l-am luat si acu ma tine cam 5 zile (myx5) ..
apropo de alcatel .. astept un "review" pt ca se pare ca esti singurul care il poseda de aici si ar ajuta multa lume .... si niste poze .. iti merge transferul prin irda ??
:coolspeak:  :peacefingers:  :naughty:

#12
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004

shobi, on Mar 23 2005, 12:04, said:

nu se formateaza ... il lasi sa se incarce vreo nush cate ore ... dup-aia il descarci complet si repeti chestia de 3 ori (parca)
oricum ... nu prea conteaza .. io l-am lasat toata noaptea cand l-am luat si acu ma tine cam 5 zile (myx5) ..
apropo de alcatel .. astept un "review" pt ca se pare ca esti singurul care il poseda de aici si ar ajuta multa lume .... si niste poze .. iti merge transferul prin irda ??
:coolspeak:  :peacefingers:  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca merge. Insa nu am primit accesorii pt. irda .  Asa ca o sa merg sa-mi cumpar, dar mai incolo ca am ramas fara bani  :) . Softul l-am descarcat de pe alcatel.com.

#13
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004

shobi, on Mar 23 2005, 12:04, said:

nu se formateaza ... il lasi sa se incarce vreo nush cate ore ... dup-aia il descarci complet si repeti chestia de 3 ori (parca)
oricum ... nu prea conteaza .. io l-am lasat toata noaptea cand l-am luat si acu ma tine cam 5 zile (myx5) ..
apropo de alcatel .. astept un "review" pt ca se pare ca esti singurul care il poseda de aici si ar ajuta multa lume .... si niste poze .. iti merge transferul prin irda ??
:coolspeak:  :peacefingers:  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

Pai intrebati voi ce anume va intereseaza si incerc sa varaspund. Asa eu pot vorbi de-o chestie si pe voi va intereseaza alta.
Am probat memo vocal si pot sa va spun ca redarea e f. buna. Pe handsfree nu sunt probleme cu difuzorul. Se aude perfect. La alcatel 311 stiti voi se auzea cam prost pe handsfree.
La capitolul camera foto n-am ce sa va spun deocamdata. Ar trebui sa fac niste poze si sa le compar cu cele gasite pe forum. Ce sa spun pe ecran arata bine orice poza. Camera are zoom parca 6x.

In meniul secret 000000* ai netmonitor pt. -scuze  exprimare- retea , si netmonitor pt. GPRS asa scrie acolo. Tot aici printre altele are o optiune menu acces 2 si cand intru acolo imi cere o parola. DACA E cineva care STIE despre ce-i vorba poate imi spune si mie. Am introdus de mai multe ori aiurea dar nu se intampla nimic (vezi cod pin 1sau 2 cand se blocheaza dupa....) . Si o gramada de alte informatii dar pe care inca nu am reusit sa-mi dau seama ce indica. Pe mine m-ar  fi interesat daca pot sa determin dist. de la tel la releu. Stiti voi ca la unele modele de tel. unde valoarea indicata se inmultea cu 550 parca si obtineai dist. in m de la releu la tel. La asta nu stiu inca daca se poate.
O chestie misto..i..n memoria tel at cand adaugi un nou nume, pe langa numea si prenume care incap linistit mai poti scrie o multime de lucruri despre pers. respectiva. Adresa, localitate, email, zi de nastere (daca o scrii, automat tel. te avertizeaza sonor in ziua respectiva ca ai un sarbatorit), ce sa mai, poti merge cu datele pana-n la nr. de la pontof. :)
Cam ata. Mai bine ma intrebati voi ce vreti sa stiti.

Edited by crisstian, 23 March 2005 - 14:22.


#14
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
hmm..cred ca l-ai butonat ceva ieri si azi ... asteptam o parere mai detaliata ... de intrebat chiar nush ce sa te intreb  :huh:

#15
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
vreau sa vad niste poze cu gropi in carosabil,gunoaie prin parc,eventual niste cersetori,taxiuri vechi de minim 20 ani.....pe scurt poze din Romania...and no photoshop :lol:

#16
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004
Sa-mi cumpar adaptor irda si dupa accea o sa pun niste poze. De fapt am o poza facuta cu  zoom la maxim. E printr-un geam si de la o distanta de 20-25m. Geamul era nitel murdar, asta ca sa ma scot daca imi criticati poza :) .  Insa dupa ce imi cumpar adaptor irda discutam altfel.
O chestie daca stie cineva. Cum fac o poza cum mi-o inregistreaza 000008 ,000009 etc.
dar chiar de le sterg tel. numeroteaza in continuare. Ca un contor. Adica acum nu mai pot sa fac poza cu numele 000001.

Attached Files


Edited by crisstian, 25 March 2005 - 08:28.


#17
stfn1990

stfn1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.03.2005
Salutari la toti.
   Acum cateva zile mi-am luat si eu un Alcatel 556. Pana acum numai pareri de bine. Am o intrebare. Cum telefonul nu are port USB, ca sa fac conexiunea cu computerul ramane alternativa IrDA(infrarosu). Acum, cat costa, si pot cumpara orice fel de port infrarosu?

#18
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004

stfn1990, on Mar 29 2005, 21:15, said:

Salutari la toti.
   Acum cateva zile mi-am luat si eu un Alcatel 556. Pana acum numai pareri de bine. Am o intrebare. Cum telefonul nu are port USB, ca sa fac conexiunea cu computerul ramane alternativa IrDA(infrarosu). Acum, cat costa, si pot cumpara orice fel de port infrarosu?

<{POST_SNAPBACK}>

Cred ca intre 500000-600000 lei. Am vazut pe net.   Si eu vreau sa-mi cumpar adaptor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate