Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Recepție programe prin satelit fără receiver extern

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postspany, on Dec 25 2008, 16:21, said:

Mulțumesc. Care e diferența dintre H_H și multifeed? Diametrul de 1000 mm e sufiecient?

#20
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postmufa, on Dec 25 2008, 16:28, said:

Mulțumesc. Care e diferența dintre H_H și multifeed? Diametrul de 1000 mm e sufiecient?
H_H este un motor ce plimba antena de la E la W,multifeed este o antena fixa cu 1-9 lnburi ce receptioneaza din acel punct fix 1 sau mai multi sateliti!,diametrul minim pentru o receptie de calitate pe sateliti este de 1,1-1,2m

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postspany, on Dec 25 2008, 17:00, said:

H_H este un motor ce plimba antena de la E la W,multifeed este o antena fixa cu 1-9 lnburi ce receptioneaza din acel punct fix 1 sau mai multi sateliti!,diametrul minim pentru o receptie de calitate pe sateliti este de 1,1-1,2m
Pentru a obține calitate superioară e de preferat să plimb antena?

#22
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Am ceva timp si vad ca bantui pe aria asta.
Lasand deoparte recomandarile facute de ceilalti, unele dintre ele fara suport legal, ar fi bine sa precizezi configuratia sistemului pe care vrei sa-l transformi intr-un Home Theatre. Cerintele pentru HD sunt mai ridicate. Odata ce ti-ai dat seama de ce si cum, ar trebuii sa te intrebi daca ai timpul necesar la dispozitie pentru a studia si implementa configuratia dorita. Care-ti sunt cunostiintele in domeniul ingineriei de sistem? (fie ca vei rula aplicatiile pe o platforma Windows sau Linux-based)

Edited by fabian23, 25 December 2008 - 16:15.


#23
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postfabian23, on Dec 25 2008, 17:07, said:

Am ceva timp si vad ca bantui pe aria asta.
Lasand deoparte recomandarile facute de ceilalti, unele dintre ele fara suport legal, ar fi bine sa precizezi configuratia sistemului pe care vrei sa-l transformi intr-un Home Theatre.
Detalii HTPC

View Postfabian23, on Dec 25 2008, 17:07, said:

Care-ti sunt cunostiintele in domeniul ingineriei de sistem? (fie ca vei rula aplicatiile pe o platforma Windows sau Linux-based)
Am fost sysadmin vreo 10 ani. Cred că am ceva cunoștiințe ;)

#24
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
"Pentru a obține calitate superioară e de preferat să plimb antena?"
Calitatea superioara a semnalului este data in primul rand de diametrul antenei.Cu cat un diametru mai mare,cu atat sansele cresc,ca sa receptionezi posturile cand sunt conditii meteo nefavorabile.Cu o antena mai mica ai sanse ca pe ploaie sa nu mai vezi nimic.Ca recomandare,as merge pe min 1,1-1,2m.
Cat despre plimbatul antenei,cred ca glumesti. :D

#25
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postmufa, on Dec 25 2008, 18:01, said:

Pentru a obține calitate superioară e de preferat să plimb antena?

Daca optezi pentru sharing obligatoriu antena mobila,daca optezi doar pentru un pachet de programe cu subscriptie [ab] si restul free atunci multifeed!
In ambele situatii daca antena este reglata corect calitatea este excelenta!

PS! de obicei o data la 2 saptamani vin in Buc, sa aduc facturi la plata la boom,daca vrei ne intalnim si iti arat pe laptop tot ce este nevoie pentru share!

Edited by spany, 25 December 2008 - 16:44.


#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postadybmw, on Dec 25 2008, 17:40, said:

"Pentru a obține calitate superioară e de preferat să plimb antena?"
Calitatea superioara a semnalului este data in primul rand de diametrul antenei.Cu cat un diametru mai mare,cu atat sansele cresc,ca sa receptionezi posturile cand sunt conditii meteo nefavorabile.Cu o antena mai mica ai sanse ca pe ploaie sa nu mai vezi nimic.Ca recomandare,as merge pe min 1,1-1,2m.
Cat despre plimbatul antenei,cred ca glumesti. :D
Da, antena va fi de 1.2M.
Nu am nici un fel de cunoștiințe în domeniu, așa că dacă spun tîmpenii, vă rog să mă iertați :)

View Postspany, on Dec 25 2008, 17:41, said:

Daca optezi pentru sharing obligatoriu antena mobila,daca optezi doar pentru un pachet de programe cu subscriptie [ab] si restul free atunci multifeed!
In ambele situatii daca antena este reglata corect calitatea este excelenta!

PS! de obicei o data la 2 saptamani vin in Buc, sa aduc facturi la plata la boom,daca vrei ne intalnim si iti arat pe laptop tot ce este nevoie pentru share!
Cît de legal e sharingul?

P.S. Sigur :)

#27
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postadybmw, on Dec 25 2008, 18:40, said:

Cat despre plimbatul antenei,cred ca glumesti. :D
Man,un H_H reglat corect merge beton de la 30W-80E

View Postmufa, on Dec 25 2008, 18:45, said:

Da, antena va fi de 1.2M.
Nu am nici un fel de cunoștiințe în domeniu, așa că dacă spun tîmpenii, vă rog să mă iertați :)


Cît de legal e sharingul?

P.S. Sigur :)

Sharingul este la limita legalitati,vezi ca ai in PM, nr. meu de telefon!

#28
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmufa, on Dec 25 2008, 14:24, said:

OK. Este in regula.
Urmatorul pas este alegerea placii care-ti va prelucra semnalul de la satelit. La alegerea ei, va trebuii sa tii cont si de compatibilitatea cu placa ta de baza (unele placi chiar nu vor sa functioneaze - cele interne, pe PCI). Ia-o numai ca o opinie personala, mie imi plac produsele de la Hauppauge.
De indata ce configuratia hardware este gata, va trebui sa-ti alegi antena pentru receptie. Si aici intervin cuvintele magice: Ce si Cum?
Ce vreau sa receptionez si cum pot face asta. Receptionarea unui program sau pachet programe este influentata de diametrul antenei. Logic cu cat este mai mare cu atat este mai bine. Dar si pretul creste exponential. Pentru asta, n-ar fi rau deloc sa consulti lista de acoperire a satelitilor ce pot fi receptionati de pe teritoriul Romaniei. Datele sunt relative si pe alocuri subiective, insa te vor ajuta sa-ti faci o ideie.

LE: aproape uitasem. daca vei dori sa folosesti o subscribtie valida pe sistemul tau va trebui sa ai nevoie de o interfata PHOENIX sau de un slot CI (Common Interface) + CAM (Conditional Access Module) pentru vizionarea programelor respective. Este vb NUMAI de cazul in care operatorul ofera si posibilitatea achizitionarii cardului separat pentru vizionare.

Edited by fabian23, 25 December 2008 - 17:15.


#29
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
"Man,un H_H reglat corect merge beton de la 30W-80E"
Ai dreptate,am si eu sistem h-h si de 3 ani am avut o singura interventie(vant foarte puternic)

"Nu am nici un fel de cunoștiințe în domeniu, așa că dacă spun tîmpenii, vă rog să mă iertați"
Scuza-ma,am crezut ca glumesti,normal ca trebuie sa "plimbi" antena pt fiecare satelit in parte!
Daca tot bagi bani in antena,lnb,eventual receiver cu sharing,e pacat sa nu pui si montura h-h,sa vezi cam toti satelitii(bine,aici depinde de pozitia antenei).Adica,daca tot iti iei tv hd si restul,nu te impiedica de multifeed,fa ce a spus spany,e cea mai buna solutie.
Si eu vreau sa ma upgradez la receiver hd,pt ca am tv hd de vreo 2 ani si nu am vazut nimic hd de pe satelit! :)

#30
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005
Bun, să recapitulăm ce-am aflat pînă acum

1. Cu excepția AKTA, ceilalți provideri îți bagă receiverul lor pe gît.
2. Sharing încă nu pot face că nu am internet decent.
3. O antenă de 1.2M cu montură H-H ar trebui să fie suficientă pentru început.
4. Încă nu mi-e clar ce placă DVB internă sau externă (USB) să folosesc. Oricum va avea CI pentru a putea băga cartela în ea.
5. HTPC-ul duce liniștit conținut HD :)

So far, so good? :D

#31
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmufa, on Dec 25 2008, 15:31, said:

Bun, să recapitulăm ce-am aflat pînă acum

1. Cu excepția AKTA, ceilalți provideri îți bagă receiverul lor pe gît.
2. Sharing încă nu pot face că nu am internet decent.
3. O antenă de 1.2M cu montură H-H ar trebui să fie suficientă pentru început.
4. Încă nu mi-e clar ce placă DVB internă sau externă (USB) să folosesc. Oricum va avea CI pentru a putea băga cartela în ea.
5. HTPC-ul duce liniștit conținut HD :)

So far, so good? :D
1. True.
2. Prefer sa ma abtin.
3. Pentru programele romanesti importante, da.
4. Cardul se introduce intr-un CAM, iar acesta la randul sau se introduce in slotul CI.
5. Pana nu sari gardul, nu spui "hop!". In principiu, cu ce-am vazut acolo, ar trebui sa mearga (Ma refer strict la prelucrarea semnalui de la satelit si redarea lui)

Edited by fabian23, 25 December 2008 - 18:03.


#32
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postfabian23, on Dec 25 2008, 18:55, said:

1. True.
2. Prefer sa ma abtin.
3. Pentru programele romanesti importante, da.
4. Cardul se introduce intr-un CAM, iar acesta la randul sau se introduce in slotul CI.
5. Pana nu sari gardul, nu spui "hop!". In principiu, cu ce-am vazut acolo, ar trebui sa mearga (Ma refer strict la prelucrarea semnalui de la satelit si redarea lui)
1. Și AKTA am înțeles că stau prost la calitatea semnalului. Sau sunt doar zvonuri răutăcioase? :D
3. Și pentru altele? Lighean de 3 metri? :w00t:
4. Am prins ideea.

#33
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004
vrei sa te uiti la Akta pe o plasma FullHd ? :)

va fi jalnic ...

Focus se poate folosi cu un cam Conax si calitatea imaginii este mai buna, plus ca nu este rapindit pe 3 sateliti.
Focus este pe 1 w, unde daca esti "descurcaret" te poti rezolva in sharing cu Nordicii, care au citeva programe HD ;) (plus ca tot pe 1w este si DigiTv)

Edited by amadeus79, 25 December 2008 - 18:15.


#34
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View Postmufa, on Dec 25 2008, 16:10, said:

1. Și AKTA am înțeles că stau prost la calitatea semnalului. Sau sunt doar zvonuri răutăcioase? :D
3. Și pentru altele? Lighean de 3 metri? :w00t:
4. Am prins ideea.
1. Nivelul si calitatea semnalului este foarte buna pentru teritoriul Romaniei. Cu alte cuvinte, antena de 1,2m de care vorbeai este arhisuficienta pentru AKTA. Stau prost insa la calitatea imaginii. Utilizeaza bitRate-uri mici, din ratiuni economice. Oricum nici ceilalti operatori nu exceleaza la capitolul asta, insa astia-s pe ultimul loc.
3. Ceva de genul...
4. oOK

Edited by fabian23, 25 December 2008 - 18:22.


#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postamadeus79, on Dec 25 2008, 19:14, said:

vrei sa te uiti la Akta pe o plasma FullHd ? :)

va fi jalnic ...

Focus se poate folosi cu un cam Conax si calitatea imaginii este mai buna, plus ca nu este rapindit pe 3 sateliti.
Focus este pe 1 w, unde daca esti "descurcaret" te poti rezolva in sharing cu Nordicii, care au citeva programe HD ;) (plus ca tot pe 1w este si DigiTv)
N-am cum să fac sharing că nu am internet decent. Vă rog, haideți să păstrăm discuția în limitele legalității ;)

#36
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 26.07.2004

View Postmufa, on Dec 25 2008, 18:16, said:

N-am cum să fac sharing că nu am internet decent. Vă rog, haideți să păstrăm discuția în limitele legalității ;)

fara sharing nu poti avea HD !
doar daca nu te abonezi oficial la albanezii de la 16e

cred ca nu ti-ai luat plasma full hd sa te uiti la AKTA.
la akta te poti uita cu un tv de 51cm.

Edited by amadeus79, 25 December 2008 - 18:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate