Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

redare eronata MP3 posibil virus

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
pe scurt, a aparut urmatoarea problema, fara sa pot sa o asociez cu un eveniment precis:
unele dintre fisierele cu muzica MP3 de pe computer, pe care nu aveam nici o problema in a le reda cu WINAMP, in acest moment ori nu mai pot fi redate deloc ori redarea este distorsionata total, se poate distinge linia melodica oarecum, insa sunetele sunt complet anarhice, sacadate, inversate cumva. nu stiu sa explic mai bine, poate cineva stie despre ce e vorba. aceasta se intampla in WINAMP, player-ul MP3 folosit de mine (si de altii...)
repet, fisierele erau ok inainte de chestia asta urata.
ca mentiune, fisierele sunt redate corect in WINDOWS MEDIA PLAYER
buba cea mai mare e ca MP3 PLAYER-ul meu - un IRIVER LPLAYER nu poate reda fisierele in cauza, nici cele care in WINAMP se aud aiurea
astept solutii si sugestii pentru rezolvarea situatiei, multumesc frumos anticipat!

#2
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
si revin cu 2 screenshoturi cu diagnosticele generate de un programas numit -MP3Utility-
cum sunt necunoscator al acestor probleme, caut explicatii si eventuale solutii.

thnx again in advance!
un an nou fara porcarii !!! :)

Attached Files

  • Attached File  x.JPG   35.23K   22 downloads
  • Attached File  y.JPG   142.1K   23 downloads


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
incearca sa deschizi unul dintre aceste mp3-uri intr-un editor audio dedicat: goldwave, audacity, sound forge, audition/cooledit. daca acolo se aude bine, fa o salvare a melodiei cu un alt nume. vezi daca acest nou mp3 se aude bine sau nu

ai cumva vreun mp3 stocat pe cd sau dvd care sa sti sigur ca e ok? daca da, reda-l cu winamp sau cu playerul care face probleme. daca sti sigur ca mp3-ul e bun si se aude in continuare rau, de vina e software-ul.

#4
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
imi este foarte clar ca fisierele sunt corupte de ceva, inainte erau perfect valabile, insa nu imi dau seama inainte de ce eveniment, nu am realizat decat dupa un timp mai lung probabil. am multe fisiere bune, nu player-ul este problema. ce e ciudat e ca WINDOWS MEDIA PLAYERUL nu are nici o problema in a le reda, deci poate cu ajutorul lui sa le pot recompila cumva, insa nu am cea mai mica idee cum, caut cu rabdare. cum am spus, durerea cea mai mare e ca nu se aud la MP3 portabil si MP3 AUTO. super aiurea

PS merci de sugestii, incerc

#5
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
merge cu SOUND FORGE, excelenta sugestia soft-ului!
acum munca multa si sa vad ce parametri aleg la salvare pt calitate cat mai buna
lots and lots of thnx!

#6
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Deci, daca SoundForge le deschide fara probleme, inseamna ca fisierele sunt bune, in sinea lor (care este, pac pac, hahalerelor). Poate un driver sau un directX cu probleme ? Poate o reinstalare de sistem si soft ?

#7
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
am reinstalat sistemul de curand din alte motive, ulterior anomaliei, stiam ca au patit ceva unele MP3-uri, dar nu mi-am dat seama de dimensiunea problemei, eu fiind cam music freak, dar fara timp in ultima vreme. acum am realizat ca sunt afectate un numar impresionant, de aici si munca de sisif pe care o sa o depun. ar fi fost bine sa se rezolve cu reinstalarea sistemului, dar nu s-a intamplat asa. cat priveste driver-ele, as putea incerca cate ceva, desi diagnosticele/erorile pe care le-am atasat sunt destul de clare, fara sa stiu exact cu ce se mananca si cum se pot remedia mai usor. acum, cu sacii oarecum in caruta :P sugestii pentru rezolvarea mai simpla a problemei?!? cu SOUND FORGE trebuie sa le iau unul cate unul, sa le incarc si salvez. vorbim de exact 8 709 fisiere, tocmai am terminat de scanat acum cu acelasi -MP3Utility- .cred ca o sa le repar in functie de ce o sa am chef sa ascult :)) haz de necaz. bine ca nu s-au pierdut iremediabil, nu ascult muzici prea populare...
all is not lost!!!
astept in continuare sugestii, topicul e deschis

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006
Există un virus (sau mai mulți :) ) care afectează fișierele mp3 (headerul, nu și informația audio în sine), e posibil să fie și cazul tău. A mai fost o discuție de genul ăsta (cu alte simptome, e adevărat) și dacă mi-aduc bine aminte s-a postat și o rezolvare de către un mod de pe antivirus, nu am timp să caut acum dar poate găsești tu topicul respectiv.

#9
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
mai caut, n-am gasit decat despre alte probleme... vreun cuvant cheie ceva?!?

vad ca daca incerc sa le deschid cu alt software, AUDACITY, le deschide tot eronat, spre deosebire de SOUND FORGE.
si observ la deschiderea cu SOUNDFORGE un mic timp in care programul reconstruieste maximele or something - "building peaks", poate asta sa fie diferenta si cheia

#10
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,435
  • Înscris: 08.12.2006
Așa face SoundForge la deschiderea de fișiere audio, în timpul ăla creează un fișier .sfk
Vezi dacă te ajută ce scrie pe aici: http://forum.softped...m...t&p=4902379

#11
punk@ro

punk@ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.04.2007
ma ajuta total!
thnx so much man !!! you saved rock'n'roll !!!

PS incerc sa vad daca merg pe mp3 playerul portabil si dau reply si acolo, vad ca in punctul asta s-a oprit acel post

PPS la mine merge perfect (pe iRIVER LPlayer)

deci, cum am spus, ma ajuta total, multumesc frumos

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate