Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#739
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
tomane, se apropie termenul limita la care cei din bloc fac presiuni sa-mi pun repartitor. pana la urma, pot sa-i ignor si sa nu-mi pun ? deci legea obliga sau nu ? pentru ca daca nu e obligatoriu, nu-mi pun. consider ca, pe langa imposibilitatea verificarii obiective a consumului si "aranjamentele" care se fac (plus discutii si certuri), mai e si incalcarea dreptului de proprietate, fiind deranjat si intrindu-se abuziv pe proprietatea ta.

#740
tomane

tomane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.01.2007

 Ion_de_la_Raion, on Jun 5 2007, 18:29, said:

tomane, se apropie termenul limita la care cei din bloc fac presiuni sa-mi pun repartitor. pana la urma, pot sa-i ignor si sa nu-mi pun ? deci legea obliga sau nu ?
Legea nu va obliga sa va puneti dar Legea Asociatiei de Propietari va obliga SA PLATITI consumurile MARI cand se va face repartizarea costurilor. Apartamentele care nu au reparitoare li se considera "consumul cel mai mare inregistrat pe repartitoare la un apartament echivalent " Este un cerc vicios in care presedintele si administratorul Asociatiei de Propietari hotarasc cu 51% voturi ce-i bine pentru dumnevoastra sau nu. Deorece SPAGA data la acestia de firme le surade,  fac si pe dracu'n patru sa monteze repartitoare. Spaga este foarte grasa. Odata ca li se monteaza gratuit repartitoare si termostate . A doua oara, ca li se pun coeficienti de amplificare a citirilor foarte mici. Nu puteti verifica ce coieficienti s-au pus deoarece firmele care fac aceste citiri spun ca sunt date secrete in softul secret ! Tot Marea Adunare Nationala ne judeca , vorba impuscatului din 89 !

#741
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
atunci tomane, nu imi pun repartitoare, dar imi pun cele mai mari calorifere pe care le gasesc. btw, care este legea care nu ma obliga ? sau ce lege invoca ei ? pentru a stii, sa fiu pregatit. inca odata, merci.

#742
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006

 Ion_de_la_Raion, on Jun 6 2007, 16:33, said:

atunci tomane, nu imi pun repartitoare, dar imi pun cele mai mari calorifere pe care le gasesc. btw, care este legea care nu ma obliga ? sau ce lege invoca ei ? pentru a stii, sa fiu pregatit. inca odata, merci.
1. Acum, HG 933/2004 te obliga sa iti montezi repartitoare pana la sfarsitul lui iulie, iar Legea 51/2006 te pune in situatia (interpretabila, ce-i drept) de a putea fi amendat daca nu respecti respectivul termen.
2. Eu n-as crede tot ce zice FAPR-ul referitor la interpretarea legislativa, deoarece daca pana la urma primaria se hotaraste sa te amendeze, iar tu contesti amenda, totul depinde de interpretarea data de judecator respectivului paragraf cu amenda pt. nerespectarea termenului de contorizare individuala. Adica poate fi ori alba, ori neagra.
3. Indiferent daca iti pui sau nu repartitoare, n-as recomanda sa iti pui calorifere mai mari decat e nevoie, pentru ca vei ajunge sa platesti dupa puterea termica instalata, in loc de suprafata incalzita, si te va cam ustura la buzunar.

Edited by JJOne, 06 June 2007 - 18:35.


#743
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
poti fii mai explicit ? poti da un link ?
tomane, ce spui de asta ?

#744
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Gasesti legile de la 1 si 2 pe site-ul www.anrsc.ro
Referitor la 3, e o chestie de bun simt: daca cineva isi debranseaza un calorifer, plateste mai putin, iar daca altcineva isi pune un calorifer in plus sau un calorifer de 2 ori mai puternic, plateste mai mult. Ti se pare normal sa plateasca ceilalti ca sa iti incalzesti tu si balconul, de exemplu?

#745
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
mie nu mi se pare normal sa fiu fortat sa accept un serviciu cu care nu sint de acord si mai ales, sa permit accesul in apartamentul meu, unor persoane pe care nu doresc sa-i primesc. si toata porcaria asta cu repartitoarele e o hotie fara margini, asa ca "bunul simt" nu are ce cauta in toata discutia asta. sau trebuie sa fie unilateral ?

#746
tomane

tomane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.01.2007

 JJOne, on Jun 6 2007, 19:28, said:

Eu n-as crede tot ce zice FAPR-ul referitor la interpretarea legislativa, deoarece daca pana la urma primaria se hotaraste sa te amendeze, iar tu contesti amenda, totul depinde de interpretarea data de judecator respectivului paragraf cu amenda pt. nerespectarea termenului de contorizare individuala. Adica poate fi ori alba, ori neagra.

Dar pe dumneavoastra de ce trebuie sa va credem ?
Pe la scoala, de materia aia numita FIZICA va mai aduceti aminte ? Dar de Limba Romana ? CONTORIZARE, se refera la montarea contoarelor de energie termica ! Si NU repartitoare de costuri ! In rest aveti dreptate ! Chestia cu alba-neagra !

#747
Bomby

Bomby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.04.2006
Nu stiu daca cei ce-si doresc repartitoare de costuri sunt constienti ca toata treaba asta nu este decat un aranjament. E bine ca sa stie toata lumea ca daca la piata cantarul cu care vinde taranul rosii TREBUIE sa fie verificat periodic din punct de vedere metrologic (cel ce utilizeaza cantar neverificat in ultimile trei luni este amendat drastic de catre politia cantarelor Biroul Roman de Metrologie Legala) aceste minunate aparate nu trebuiesc verificate. Sa facem o comparatie intre sumele pe care le plateste o familie pentru alimente cantarite si sumele pe care le plateste aceiasi familie pentru incalzire. Sunt sumele platite pentru incalzire atat de nesemnificative incat aparatele care impart costurile nu trebuie sa fie verificate metrologic, adica pot sa functioneze oricum.
Sigur ca introducerea repartitoarelor face o treaba si anume da posibilitatea celor care au venituri mici sa traiasca in frig si sa plateasca in acest fel putin pe caldura. Pe de alta parte spuneti voi cei care doriti sa puneti aceste aparate este atat de cald iarna ca nu mai puteti si trebuie sa stati cu geamurile deschise si de aceea doriti sa nu mai aruncati banii pe fereastra?
O sa vedeti cu totii mizeria dupa ce va puneti aparatele, trebuie sa platiti cititul 8-10 lei pe calorifer. Stupiditatea este ca daca cineva cu venituri mici inchide caloriferele si ar trebui sa plateasca 0 lei in luna repectiva va scoate totusi din buzunar o suma frumusica si anume contravaloarea citirii repartitoarelor, daca are 4 calorifere atunci e bun de plata cu suma de 32 - 40 lei/luna. Deci in Romania cu cat vrei sa faci economii cu atat te costa mai mult.
Am incercat sa discut cu firmele care instaleaza si apoi incaseaza citirea acestor aparate (am zis incaseaza citirea pentru ca ele nici o data nu le citesc ci roaga locatarii sa le citeasca) sa puna la dispozitia asociatiei de bloc metoda de calcul pentru a nu mai plati acest serviciu (de fapt in pretul citirii intra si intocmirea unui excel cu sumele repartizate - cam scump excelul daca intr-un bloc sunt 60 apartamente cu cate 4 calorifere atunci excelul costa intre 1920 si 2400 lei). Raspunsul a fost fara ocolisuri "adica ce vrei sa ne iei painea alba de la gura". De fapt asta a fost scopul intregii operatiuni "repartitoare de costuri" si anume creerea unor firme care castiga bani frumosi de la cei care vor sa-si minimizeze costurile cu incalzirea adica sa traiasca in frig.
Dictoul zilei ar fi VREI SA TRAIESTI IN FRIG EI BINE ASTA TE COSTA.

Sigur ca repartitoarele sunt o solutie, ele trebuie sa fie instalate prin grija asociatiei de proprietari cu instalatori autorizati, calculele de repartizare trebuind facute de regula in asociatie. Daca din anumite motive asociatia nu are posibilitatea de a face aceste calcule atunci, pe baza acordului membrilor asociatiei, ar putea externaliza catre o persoana autorizata.

Dar nu este asa, firmele care au instalat repartitoare incaseaza si incaseaza fara sa faca nimic aparate fiind de deciziile primariilor.

#748
Bomby

Bomby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.04.2006

 tomane, on Jun 5 2007, 20:00, said:

Legea nu va obliga sa va puneti dar Legea Asociatiei de Propietari va obliga SA PLATITI consumurile MARI cand se va face repartizarea costurilor. Apartamentele care nu au reparitoare li se considera "consumul cel mai mare inregistrat pe repartitoare la un apartament echivalent " Este un cerc vicios in care presedintele si administratorul Asociatiei de Propietari hotarasc cu 51% voturi ce-i bine pentru dumnevoastra sau nu. Deorece SPAGA data la acestia de firme le surade,  fac si pe dracu'n patru sa monteze repartitoare. Spaga este foarte grasa. Odata ca li se monteaza gratuit repartitoare si termostate . A doua oara, ca li se pun coeficienti de amplificare a citirilor foarte mici. Nu puteti verifica ce coieficienti s-au pus deoarece firmele care fac aceste citiri spun ca sunt date secrete in softul secret ! Tot Marea Adunare Nationala ne judeca , vorba impuscatului din 89 !

Tomane ai pus punctul pe i, eu nu inteleg de ce nimeni nu vede mizeria cu repartitoarele.
Doresc sa stiu daca o asociatie de proprietari decide in adunarea generala ca nu instaleaza repartitoare in blocul respectiv datorita practicii ilegale cu citirea si calculele secrete cine va avea curajul sa amendeze toate persoanele din acel bloc, ce judecator nu va lua in considerare mizeria cu firmele de instalari?

NU INTELEG de ce romanii pot fi asa de usor de faierit. S-au instalat pana acum destul de multe repartitoare si firmele de instalari si citiri si calcule secrete si-au facut in felul asta asigurarea de viata. Cum este posibil ca oamenii sa accepte fara sa comenteze prostiile astea. Cat despre administratorul care primeste spaga si coeficienti preferentiali poate sa primeasca, decizia se ia in adunarea generala unde oamenii ar trebui sa fie informati si sa aiba puncte de vedere, dar nici nu sunt informati si nici nu au punte de vedere.

Nu sunt impotriva repartitoarelor administrate de asociatia de locatari, sunt impotriva acestor firme care se infrupta din saracia unora care-si pun repartitoare in speranta ca inchid caldura in una doua camere si platesc mai putin.

Edited by Bomby, 09 June 2007 - 18:30.


#749
Bomby

Bomby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.04.2006
Cititi cu atentie articolul al carui link l-a specificate "tomane" mai sus. Se arata acolo clar care este riscul daca nu va puneti repartitoare, nici un risc. Pentru exemplificare dau aici un citat din articolul repectiv:

"Legislatie interpretata
„Este vorba despre rea-vointa. Repartitoarele nu sunt contoare individuale. Ele nu inregistreaza consumul de caldura. Cele spuse de mine pot fi verificate usor la Biroul Roman de Metrologie Legala. Niciun proprietar nu poate fi amendat pentru ca nu si-a pus repartitoare. S-a facut o interpretare a legislatiei in favoarea unora. Organizatia noastra le recomanda oamenilor sa nu monteze aceste repartitoare de costuri pentru ca, pe romaneste, isi aduc mortul in casa. Din punctul nostru de vedere, cea mai buna metoda de economie pentru blocurile racordate la sistemul centralizat de incalzire este montarea vanelor la fiecare scara. Astfel, oamenii pot hotari cand opresc caldura si cand ii dau drumul“, ne-a declarat Radu Opaina.
Mihai Popescu, secretarul general al RADET, ne-a spus ca legea prevede sa se monteze obligatoriu repartitoare de costuri si contoare pentru situatia in care instalatia de distributie a agentului termic este pe orizontala. „Penalizari vor exista doar daca nu se vor monta contoare la scarile blocurilor“, a precizat Popescu."


Retineti faptul ca "repartitoarele de costuri" nu sunt contoare adica aparate de masura atata vreme cat ele nu pot fi verificate metrologic. Nu exista in Romania un aparat de masura adica "contor" care sa nu se supuna controlului metrologic. Legea obliga sa se instaleze pana la termenul specificat intr-unul din posturile de mai sus contoarele de scara.

Cat priveste ce a zis Mihai Popescu (vezi cu litere bold-uite mai sus) este valabil daca intelegeti ce este instalatie de distributie orizontala, daca nu intelegeti atunci retineti ca in blocuri exista asa numita instalatie de distributie verticala deci nu e cazul de amenzi.

Asa cum am spus si in postul meu de mai sus ma enerveaza lipsa de discernamant de care dam dovada in fata aberatiilor celor de la primarii si tot felul de firme capuse care viseaza sa-si umple buzunarele nefacand nimic. Romani, este cazul sa ne revenim si sa constatam ca nu se poate sa mai mergem cu capul in sac, este vremea sa gandim fiecare pas, sa citim cu atentie aberatiile legislative si sa nu ne speriem de amenintarea unui instalator care na instalat in viata lui nimic.

Asta am spus la asociatia de bloc unde locuieste tatal meu, oamenii au inteles, au studiat cu atentie legislatia si au votat de curand in adunarea generala ca NU INSTALEAZA ACESTE PROSTII PE CALORIFERE. Va asigur ca primaria oricat ar dorii ea sa mai deschida o piata doua pentru ceva instalatori "agreati" n u va avea neobrazarea sa amendeze asociatia de proprietari care a luat decizia ca nu instaleaza repartitoare in bloc.

Eu locuiesc la curte si nu am problema asta dar baiatul meu sta la bloc si a trebuit sa-si puna repartitor pentru ca restul isi pusesera si ii venea factura la o valoare stupida, spun stupida pentru ca din caloriferele pe care le are instalate si la temperatura agentului termic nu avea cum sa extraga energia termica corespunzatoare facturii (mai sunt si ceva legi ale termodinamicii) dar nimeni nu si-a pus problema in felul asta.

Edited by Bomby, 09 June 2007 - 19:47.


#750
Bomby

Bomby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.04.2006
Cititi cu atentie articolul al carui link l-a specificate "tomane" mai sus. Se arata acolo clar care este riscul daca nu va puneti repartitoare, nici un risc. Pentru exemplificare dau aici un citat din articolul repectiv:

"Legislatie interpretata
„Este vorba despre rea-vointa. Repartitoarele nu sunt contoare individuale. Ele nu inregistreaza consumul de caldura. Cele spuse de mine pot fi verificate usor la Biroul Roman de Metrologie Legala. Niciun proprietar nu poate fi amendat pentru ca nu si-a pus repartitoare. S-a facut o interpretare a legislatiei in favoarea unora. Organizatia noastra le recomanda oamenilor sa nu monteze aceste repartitoare de costuri pentru ca, pe romaneste, isi aduc mortul in casa. Din punctul nostru de vedere, cea mai buna metoda de economie pentru blocurile racordate la sistemul centralizat de incalzire este montarea vanelor la fiecare scara. Astfel, oamenii pot hotari cand opresc caldura si cand ii dau drumul“, ne-a declarat Radu Opaina.
Mihai Popescu, secretarul general al RADET, ne-a spus ca legea prevede sa se monteze obligatoriu repartitoare de costuri si contoare pentru situatia in care instalatia de distributie a agentului termic este pe orizontala. „Penalizari vor exista doar daca nu se vor monta contoare la scarile blocurilor“, a precizat Popescu."


Retineti faptul ca "repartitoarele de costuri" nu sunt contoare adica aparate de masura atata vreme cat ele nu pot fi verificate metrologic. Nu exista in Romania un aparat de masura adica "contor" care sa nu se supuna controlului metrologic. Legea obliga sa se instaleze pana la termenul specificat intr-unul din posturile de mai sus contoarele de scara.

Cat priveste ce a zis Mihai Popescu (vezi cu litere bold-uite mai sus) este valabil daca intelegeti ce este instalatie de distributie orizontala, daca nu intelegeti atunci retineti ca in blocuri exista asa numita instalatie de distributie verticala deci nu e cazul de amenzi.

Asa cum am spus si in postul meu de mai sus ma enerveaza lipsa de discernamant de care dam dovada in fata aberatiilor celor de la primarii si tot felul de firme capuse care viseaza sa-si umple buzunarele nefacand nimic. Romani, este cazul sa ne revenim si sa constatam ca nu se poate sa mai mergem cu capul in sac, este vremea sa gandim fiecare pas, sa citim cu atentie aberatiile legislative si sa nu ne speriem de amenintarea unui instalator care na instalat in viata lui nimic.

Asta am spus la asociatia de bloc unde locuieste tatal meu, oamenii au inteles, au studiat cu atentie legislatia si au votat de curand in adunarea generala ca NU INSTALEAZA ACESTE PROSTII PE CALORIFERE. Va asigur ca primaria oricat ar dorii ea sa mai deschida o piata doua pentru ceva instalatori "agreati" n u va avea neobrazarea sa amendeze asociatia de proprietari care a luat decizia ca nu instaleaza repartitoare in bloc.

Eu locuiesc la curte si nu am problema asta dar baiatul meu sta la bloc si a trebuit sa-si puna repartitor pentru ca restul isi pusesera si ii venea factura la o valoare stupida, spun stupida pentru ca din caloriferele pe care le are instalate si la temperatura agentului termic nu avea cum sa extraga energia termica corespunzatoare facturii (mai sunt si ceva legi ale termodinamicii) dar nimeni nu si-a pus problema in felul asta.

Edited by Bomby, 09 June 2007 - 19:49.


#751
Bomby

Bomby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 18.04.2006
Cititi cu atentie articolul al carui link l-a specificate "tomane" mai sus. Se arata acolo clar care este riscul daca nu va puneti repartitoare, nici un risc. Pentru exemplificare dau aici un citat din articolul repectiv:

"Legislatie interpretata
„Este vorba despre rea-vointa. Repartitoarele nu sunt contoare individuale. Ele nu inregistreaza consumul de caldura. Cele spuse de mine pot fi verificate usor la Biroul Roman de Metrologie Legala. Niciun proprietar nu poate fi amendat pentru ca nu si-a pus repartitoare. S-a facut o interpretare a legislatiei in favoarea unora. Organizatia noastra le recomanda oamenilor sa nu monteze aceste repartitoare de costuri pentru ca, pe romaneste, isi aduc mortul in casa. Din punctul nostru de vedere, cea mai buna metoda de economie pentru blocurile racordate la sistemul centralizat de incalzire este montarea vanelor la fiecare scara. Astfel, oamenii pot hotari cand opresc caldura si cand ii dau drumul“, ne-a declarat Radu Opaina.
Mihai Popescu, secretarul general al RADET, ne-a spus ca legea prevede sa se monteze obligatoriu repartitoare de costuri si contoare pentru situatia in care instalatia de distributie a agentului termic este pe orizontala. „Penalizari vor exista doar daca nu se vor monta contoare la scarile blocurilor“, a precizat Popescu."


Retineti faptul ca "repartitoarele de costuri" nu sunt contoare adica aparate de masura atata vreme cat ele nu pot fi verificate metrologic. Nu exista in Romania un aparat de masura adica "contor" care sa nu se supuna controlului metrologic. Legea obliga sa se instaleze pana la termenul specificat intr-unul din posturile de mai sus contoarele de scara.

Cat priveste ce a zis Mihai Popescu (vezi cu litere bold-uite mai sus) este valabil daca intelegeti ce este instalatie de distributie orizontala, daca nu intelegeti atunci retineti ca in blocuri exista asa numita instalatie de distributie verticala deci nu e cazul de amenzi.

Asa cum am spus si in postul meu de mai sus ma enerveaza lipsa de discernamant de care dam dovada in fata aberatiilor celor de la primarii si tot felul de firme capuse care viseaza sa-si umple buzunarele nefacand nimic. Romani, este cazul sa ne revenim si sa constatam ca nu se poate sa mai mergem cu capul in sac, este vremea sa gandim fiecare pas, sa citim cu atentie aberatiile legislative si sa nu ne speriem de amenintarea unui instalator care na instalat in viata lui nimic.

Asta am spus la asociatia de bloc unde locuieste tatal meu, oamenii au inteles, au studiat cu atentie legislatia si au votat de curand in adunarea generala ca NU INSTALEAZA ACESTE PROSTII PE CALORIFERE. Va asigur ca primaria oricat ar dorii ea sa mai deschida o piata doua pentru ceva instalatori "agreati" n u va avea neobrazarea sa amendeze asociatia de proprietari care a luat decizia ca nu instaleaza repartitoare in bloc.

Eu locuiesc la curte si nu am problema asta dar baiatul meu sta la bloc si a trebuit sa-si puna repartitor pentru ca restul isi pusesera si ii venea factura la o valoare stupida, spun stupida pentru ca din caloriferele pe care le are instalate si la temperatura agentului termic nu avea cum sa extraga energia termica corespunzatoare facturii (mai sunt si ceva legi ale termodinamicii) dar nimeni nu si-a pus problema in felul asta.

Edited by Bomby, 09 June 2007 - 19:50.


#752
tomane

tomane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.01.2007

 Bomby, on Jun 9 2007, 19:15, said:

Am incercat sa discut cu firmele care instaleaza si apoi incaseaza citirea acestor aparate (am zis incaseaza citirea pentru ca ele nici o data nu le citesc ci roaga locatarii sa le citeasca) sa puna la dispozitia asociatiei de bloc metoda de calcul pentru a nu mai plati acest serviciu (de fapt in pretul citirii intra si intocmirea unui excel cu sumele repartizate - cam scump excelul daca intr-un bloc sunt 60 apartamente cu cate 4 calorifere atunci excelul costa intre 1920 si 2400 lei). Raspunsul a fost fara ocolisuri "adica ce vrei sa ne iei painea alba de la gura". De fapt asta a fost scopul intregii operatiuni "repartitoare de costuri" si anume creerea unor firme care castiga bani frumosi de la cei care vor sa-si minimizeze costurile cu incalzirea adica sa traiasca in frig.
Dictoul zilei ar fi VREI SA TRAIESTI IN FRIG EI BINE ASTA TE COSTA.
Calculul se gaseste in Anexa1-Metodologie La ORD.233 al ANRSC. Este o ecuatie de gradul 1. Rezolvarea ei este trecuta in programa scolara pe la clasa IX-a. Aceasta ecuatie pentru cei de la repartitoare se numeste SOFT. Grea algebra asta !

#753
BGU

BGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2007
sa va dau un exemplu de democratie in bucuresti, romania anul de gratie 2007.

locuim intr'un bloc de 112 apartamente , stimabilu' presedinte al asociatiei impreuna cu stimabilu' administratorul intocmesc o lista cu  cei care doresc sa'si monteze repartitoare ; la prima strigare putin peste jumatate , la a doua strigare dupa vreo doua luni vreo 65-70 % ; acum surpriza :
un afis care spune ca :....... incepand cu data de.... (peste trei zile) incepe montarea repartitoarelor pentru cei care au fost de acord si pentru cei care nu au fost de acord dar " doresc acum sa monteze repartitoare"

degeaba explicatii cu faptul ca nu suntem obligati sa montam repartitoare, degeaba faptul ca platim numai vreo 100 ron caldura
NU si NU !

ce bine este in Romania ! :naughty:

#754
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Arata-i legea presedintelui si administratorului. Procentul e 100%. Daca insista, da-l in judecata.
Asa cum se zicea si in articolul ala din SF, dar si din exemple practice, firmele respective spaguiesc pe presedinte/administrator pentru a lua decizii favorabile firmei care se ocupa cu repartitoarele. M-am interesat si la mine in bloc contractul s-a facut pe 10 ani :death:

#755
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
pai la mine in bloc nu sintem 100%. eu nu am. ceilalti au.

#756
BGU

BGU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.05.2007
au demarat marea "repartitoreala"...
nu sunt 100% cei care doresc operatiunea, ci dupa ultimele calcule sunt... 80.5 % .... :naughty: si cica vor creste  :photo:

sa va spun si preturile (obtinute chipurile pt cel putin 300 de buc ):
repartitor techem cu citire radio +robinet danfoss = 122 Ron/buc (tva inclus)
citire doar pe timpul iernii din exterior ...normal ca este pe radio 0.5E/buc lunar....

ceva pareri despre preturi ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate