Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1729
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

View Postarg, on 29 iunie 2017 - 12:44, said:


celor carora le place frigul....

Ce frig ?! 😂
Nu am explicat că nu suport mucegaiul, că mă imbolnăvesc ?!
Dacă ar fi frig ar fi si mucegai.

Edited by crisstonne, 29 June 2017 - 12:48.


#1730
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
nu, condesul apare pe suprafetele reci cand e cald in casa, nu-ti fac teoria punctului de condens ca o sti.
la 19grade in casa nu ai cum sa-ti apara igrasie iarna, dar la 25 e alta poveste....

#1731
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcrisstonne, on 29 iunie 2017 - 12:40, said:

La inceput, cind sa puna repartitoare si robineți m-am opus si eu, mă gindeam că iar face administratorul o șpagă.
Dar in practică, cind am inceput să le folosim, am realizat că aduc un beneficiu real si economie.
După izolarea blocului la exterior, avantajele au devenit si mai evidente.
Numai ca nu inregistreaza corect si nu exista un minim de temperatura sub care sa nu poti scadea temperatura intr-un apartament dintr-un condominiu .

Singurul aparat care inregistreaza corect este GCal.( gigacalorimetrul) care poate fi de apartament sau de scara.

Nu s-a gasit inca formula pentru a pastra un minim decent de temperatura(16-18 grade ) in apartament .

Deocamdata singura baza pentru o temperatura minima de confort a constructiei este bunul simt al locatarului care ar trebui sa nu isi inchida radiatoarele si sa se incalzeasca de la vecini .

Edited by Daco_Get, 29 June 2017 - 13:07.


#1732
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Chiar si faptul ca nu cadeti de acord care temperatura e buna e dovada ca ar trebui sa existe compartimentare termica intre unitatile unui condominiu.

Dincolo de asta, tot fiind vorba de o locuinta colectiva, majoritatea ar trebui sa stabileasca o temperatura de referinta sub care nu se poate scadea. Noi n-avem decat prin lege temperatura aia minima in spatii de locuit, cred ca 18 grade, dar nu zice si cine ar trebui s-o plateasca.

View PostDaco_Get, on 29 iunie 2017 - 13:07, said:

Nu s-a gasit inca formula pentru a pastra un minim decent de temperatura(16-18 grade ) in apartament .

Deocamdata singura baza pentru o temperatura minima de confort a constructiei este bunul simt al locatarului care ar trebui sa nu isi inchida radiatoarele si sa se incalzeasca de la vecini .

O pot rezolva usor cu repartizarea unei cote comune mai mari, cum tot bat eu campii. Se face treaba asta in multe tari europene care folosesc district heating. Daca publicul nu e format din babuini nici nu mai trebuie sa le pui robineti termostatici cu domeniu de reglaj mai restrans (18-26).

#1733
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
eu as pune plata pe pausal 80% si doar 20% prin sistemul de repartitoare.
repartitoarele trebuie sa motiveze economia e energie la modul global nu furtul la intretinere...

#1734
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
unitate pt masurarea caldurii avem
cine poate explica ce inregistreaza aceste repartitoare si in baza la ce se face conversia acelor numere
daca se vre economie,nimic mai simplu,se merge la subsol sau unde este montat robinetul pe conducta incalzire si reduci debitul
dar pr asta tre sa fie toti pe aceeasi scara de acord si cum la bloc s-au adunat majoritatea calicilor(si eu tot la bloc stau inca) nu ai sa vezi o intelegere de asta

#1735
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postceanu1980, on 29 iunie 2017 - 13:38, said:

reduci debitul
daca reduci debitul ii vei afecta pe cei de la etajele superioare, deoarece instalatiile nu mai sunt de mult timp echilibrate din puct de vedere hidraulic....

#1736
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
eu cand m-am debransat m-au obligat sa montez nush ce rahat de vana,cica pt calibrarea lu naiba sa-i ia

#1737
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Habar nu am ce se tot zice de temperatura minima :habarnam: si de ce se tot zice, la noi în bloc este cald la toată lumea, cu costuri mai mici ca în trecut, cînd nu era blocul izolat.

#1738
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
platiti putin pentru ca s-a termoizolat nu din cauza repartitoarelor,
acum chiar faci pe trolul...

Attached Files


Edited by arg, 29 June 2017 - 16:26.


#1739
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Pai de ce nu troll-ezi tu, cind spui că lumea are țurțuri in casă ?! :D
Ca nu își închipuie nimeni că ai vizitat toate apartamentele din blocul tau, cu termometrul în mîna.

Edited by crisstonne, 29 June 2017 - 16:28.


#1740
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
La mine dupa reabilitare a scazut la jumate factura de incalzire, fara repartitoare....
unii chiar au turturi in casa...

Edited by arg, 29 June 2017 - 16:28.


#1741
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Pînă nu pui poze cu țurțurii de la ei, ramii un troll :D

#1742
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcrisstonne, on 29 iunie 2017 - 16:20, said:

Habar nu am ce se tot zice de temperatura minima Posted Image si de ce se tot zice, la noi în bloc este cald la toată lumea, cu costuri mai mici ca în trecut, cînd nu era blocul izolat.


Bre, repartitoarele in sine nu aduc nici o economie, ca altfel ai pune inca un rand sa faci si mai mare economie. Doar limiteaza risipa, adica inlocuiesc bunul simt acolo unde lipseste.
Problema e ca, cuplate cu stilul nostru de robinete termostatice, permit inchiderea totala a furnizarii caldurii intr-un spatiu oarecare. Nici nu conteaza ca o faci din cauza ca-ti place la 16 grade sau ca nu ai bani si esti dispus sa renunti la orice. Nefiind izolat betonul dintre tine si vecinul tau, caldura de la el va migra la tine, fie ca vrei, fie ca nu.
Asta inseamna ca, daca el vrea o temperatura diferita, va trebui sa scoata prin repartitoarele lui mai multa caldura, din care o parte merge catre tine, ca de-aia nu ajunge niciodata temperatura dintr-un apartament cu caloriferele inchise la temperatura de afara.

View Postceanu1980, on 29 iunie 2017 - 13:46, said:

eu cand m-am debransat m-au obligat sa montez nush ce rahat de vana,cica pt calibrarea lu naiba sa-i ia

Aia ar trebui sa existe inca de cand se pune problema de robineti termostatici. Instalatiile clasice nu au fost facute sa regleze cineva temperatura individual. Doar aia din punctul termic.

#1743
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
@sebulbus, eu am înțeles de mult, ce repeți tu acum.
Doar că eu cred că este o simplă supoziție, unii îi știu pe aia cu ,,țurțurii ", deși mă îndoiesc că sint măcar 1%, alții îi știu pe cei cu 60℅ în casă, tot teoretic se știe.

Practic există ca si Yeti.

#1744
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Poate nu e cazul tau, dar asta e un incident fericit. Sunt cartiere intregi unde abia isi fac 16-18 grade in casa ca sa nu plateasca, si asta in multe orase ale tarii. Sau, izolat, blocuri unde majoritatea poverii pica pe cateva familii, de obicei cei cu copii mici, care platesc pana le iese pe nas.
As zice chiar ca repartitoarele dauneaza ideii de economie de energie, pentru ca aia care n-au bani le pun ca sa plateasca mai putin (ca e mai simplu decat sa izoleze), iar aia care se simt exploatati de categoria anterioara isi pun centrala, chestie care nu consuma mai putini kwh, doar unii mai ieftini (deocamdata). In absenta acestui plasture, ar fi fost fortati sa se coalizeze si sa izoleze blocul, iar aia care nu-si permit sub nici o forma, ar fi mers altundeva mai ieftin.

Apropo de ultima idee, ma uit de multa vreme prin centrul oraselor si vad nesperat de multe ferestre vechi, carpe in geamuri si alte semne de saracie lucie care arata ca societatea noastra refuza sa se stratifice. Si atunci o sa ajunga aproape imposibil sa ai zone bune in zonele vechi ale oraselor, central sau pericentral. Vrei conditii mai bune, te obliga sa mergi in zonele nou construite de la marginea oraselor. Si nu e o problema pentru mine, dar voi ati ajuns inclusiv la exteriorul soselei de centura.

#1745
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011
Mai, eu vorbesc de Bucuresti.
Care orașe nasoale ?
În București lumea este fudula, să arate ce bine trăiește, investește în confort, aia chiar amariti sint putini, din ce în ce mai puțini, chiar și la periferie.

#1746
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
In bucuresti unde?
Ia da o tura prin blocurile mai sarace sa vezi ce jale e....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate