Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1765
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postdianette, on 02 noiembrie 2017 - 18:58, said:

Buna seara. Repartitorul de pe caloriferul din sufragerie a cazut aseara, cand l-am atins din greseala cu piciorul.
Pot sa-l lipesc la loc cumva fara sa fie nevoie de instiintari oficiale si platit alte eventuale taxe de montare?
Precizez ca repartitorul este firma "ista", nu vad niciun sigiliu la niciunul din casa si montarea s-a facut prin lipire (cred) - stiu ca omul a venit si doar l-a glisat pe calorifer, scrijelind un pic locul - nu stiu de ce - dar toata treaba a durat 5 secunde.

tu nu primesti lunar foaia cu calculul consumului de caldura ? nu sunt trecute datele de contact ale firmei ?
daca nu, poti incerca sa contactezi ista telefonic sau pe mail
https://www.ista.com...cial/bucuresti/

#1766
blakie1964

blakie1964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2017
Buna. Cumpar aparat recalibrat repartitoare Brunata. Astept oferte concrete pe mail [email protected]

Edited by blakie1964, 07 January 2018 - 17:19.


#1767
blakie1964

blakie1964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2017
Cumpar urgent aparat recalibrare repartitoare caldura marca Brunata ! Nu cunosc cum se numeste acel aparat de recalibrare si de unde poate fi cumparat...Sunt dispus sa cumpar acel aparat cu un buget de 200 euro maxim...

Edited by blakie1964, 07 January 2018 - 19:40.


#1768
scrissti

scrissti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2004
Salutare, am nevoie de un sfat.
am o cladire cu 6 apartamente la care vreau sa automatizez citirea contoarelor de curent, AR, AC si caldura.
Eu vad 3 variante:
1. cumpar contoare clasice 100 lei curent, 200 lei AR, 200 AC, si 800 lei caldura x 6 plus platesc o firma de administratie cu 50 lei pe luna sa mearga sa le citeasca si sa calculeze cat vine la fiecare. total cost pe 5 ani ar fi 10.800 lei
2. fac eu contoarele cu Arduino, raspbery Pi, senzori de debit si de temperatura, o tableta pt display conectat la aws, calculeaza si trimite mail cu costul atutomat. ca si cost as iesi mai ieftin dar calitatea ar fi indoielnica si semnificativ de lucru din partea mea
3. sa cumpar ceva contoare smart pe care sa le citesc automat pe bluetooth sau alte protocoale iot si pe un raspberyy pi doar sa calculez si sa trimit mail cu costul lunar. costul la asta nu stiu cat ar fi. am vazut ceva contoare de genu asta aici: https://en.joymeter.com/product.html . tre sa ii contactez sa cer un pret.

Ce sfaturi aveti?

Merci mult

#1769
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Varianta 2 clar pica, intrucat contoarele sunt aparate de masura deci ar trebui sa le faci omologare/ declaratie de conformitate/ verificare metrologica. Altfel nu poti imputa costurile rezultate din acele masuratori nimanui.

La varianta 3, da le-ai putea citi tu dar evident iti trebuie echipamentul adecvat. Probabil firma care le monteaza va dori sa fie platita si pentru citire + calcul. In legatura cu calculul, la apa si electricitate l-ai putea face tu fiindca acolo contorul indica un consum real in m3/kWh. La caldura insa banuiesc ca in cei 800LEI/apartament nu ai invedere un contor de gigacalorii ci repartitoare de costuri. In cel din urma caz calculul este mult mai complicat fiindca trebuie tinut cont de dinamica fluidului de incalzire pe fiecare coloana/ etc, caracteristicile fiecarui calorifer (material, dimensiuni, etc), pozitia partamentului, etc, avand in vedere ca acele repartitoare NU indica un consum in Gcal ci doar niste unitati conventionale asa ca sa fie (de fapt nici nu sunt aparate de masura). Firmele care instaleaza acele repartitoare au programe specializate pentru acest calcul.

#1770
scrissti

scrissti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2004
uite la asa ceva ma gandeam ca si contor de caldura, eu o sa am cate o coloana separata pt fiecare ap.
http://www.calorserv...-ZENZELSIUS1512

#1771
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013

View Postsags, on 21 septembrie 2018 - 09:13, said:

La caldura insa banuiesc ca in cei 800LEI/apartament nu ai invedere un contor de gigacalorii ci repartitoare de costuri.
Se gaseste gigacalorimetru adevarat si la 600 RON. Exemplu:
https://www.eradiato...l-m3-p3584.html

Trebuie vazut daca-i ajunge debitul de 1.5 mc/h pe circuitul masurat.
Considerand o instalatie cu calorifere, cu diferenta tur - retur de 10 grade C, la 1.5 mc/h poti transporta pana la aprox. 18 kW putere termica instantanee.

#1772
scrissti

scrissti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2004

View Postkolfleading, on 21 septembrie 2018 - 13:05, said:

Se gaseste gigacalorimetru adevarat si la 600 RON. Exemplu:
https://www.eradiato...l-m3-p3584.html

Trebuie vazut daca-i ajunge debitul de 1.5 mc/h pe circuitul masurat.
Considerand o instalatie cu calorifere, cu diferenta tur - retur de 10 grade C, la 1.5 mc/h poti transporta pana la aprox. 18 kW putere termica instantanee.

multumesc!

#1773
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ce facem cu apa calda ? Punem tot gigacalorimetru ?

#1774
scrissti

scrissti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.07.2004
Debitmetru ma gandeam dar nu stiu cum sa separ gazul consumat pt incalzire fata de gazul consumat pt boiler. Eventual pun o centrala pt incalzire si una pt boiler si asa instalatoru imi zice ca mai bine 2 centralende 24 decat 1 de 30kw si centrala ariston imi zice cati kw a consumat pe care apoi ii impart la ap in functie de contoare

#1775
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsebulbus, on 01 ianuarie 2017 - 17:22, said:

Se poate si cu repartitoare, dar cu o cota comuna foarte mare, care sa corespunda unei temperaturi comfortabile de garda pe tot imobilul.
Asa se face in Cehia, din experienta mea personala. Undeva la 50-60% se repartizeaza direct dupa suprafata, si restul dupa citire. Si atunci daca vreun idiot si-a inchis caloriferele si n-a disipat cota aia comuna practic doneaza bani vecinilor care sunt nevoiti sa-l tina incalzit indirect. Win-win.


Foaie verde loboda. Sase ani mai tarziu a ajuns si statul la ideea asta.

Noul proiect de regulament de repartizare a cheltuielilor in condominii, in dezbatere pe site-ul ANRE prevede exact chestia asta. Functie de gradul de decuplare termica a imobilului si luna anului se repartizeaza proportional cu suprafetele un consum ca in tabelul de mai jos.

Treaba asta cred ca o sa rezolve aproximativ complet inechitatile in blocurile prost izolate si  cred ca, in sfarsit, vom vedea adoptarea pe scara larga.
Asta inseamna si ca brusc vor disparea apartamentele alea cu consum de casa pasiva, dar si ca unul care tine geamul deschis ca asa e obisnuit de la ma-sa de la stana va pasa ~50% din costuri vecinilor.

Attached File  Screenshot_20231206-084834.png   163.65K   10 downloads

#1776
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 15.10.2006
Procentele par mult prea mici sau nu le inteleg eu bine.

#1777
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
Ai 4 locuinte de suprafete egale care contorizeaza respectiv cate 15%, 15%, 10% si 60% din totalul de energie la o factura de, sa zicem, 1000 lei. Asta ar fi situatia de tip "familie cu copil mic inconjurata de zgarciti/apartamente nelocuite/samd".


Cazul de acum:

Se imparte 100% din consum dupa valorile repartitoarelor. Asta inseamna ca vei avea facturi de 150 lei, 150 lei, 100 lei si 600 lei.




Cazul cu cota comuna 40% (pentru usurinta de calcul):


Fiecare locuinta primeste din repartitia cotei comune cate 100 lei de plata.

Restul de 600 lei se imparte dupa procentele citite de repartitoare si rezulta cote de 90 lei, 90 lei, 60 lei si 360 lei.



Asta se traduce in final in facturi totale de 190 lei, 190 lei, 160 lei si 460 lei.



Diferenta este o reducere cu 40% a facturii pentru ala care efectiv cedeaza caldura si vecinilor si o crestere de 60% pentru zgarcitul extrem si de ~27% pentru economul intermediar.

#1778
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Eu sunt curios cum se stabileste "gradul de deconectare" in aceasta lege.
Am cautat pe google, dar nu am gasit.

@sebulbus, daca tu ai deja un link direct, pune te rog sa vedem si noi. Daca ai citit si ai cat de cat o idee, te rog fa-ne un rezumat despre "gradul de deconectare" dpdv al legii.

#1779
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005
https://anre.ro/proi...-repartizare-3/

Al doilea document de aici.


Erata, am gresit si eu. Nu e vorba de cat de desirata e o cladire, e vorba pur si simplu de cate unitati din total sunt deconectate de la sursa centralizata de incalzire. Ceea ce inseamna ca vor continua sa existe si coeficientii de diminuare a suprafetei echivalente termic ca si pana acum. Care-s cam mici si aia fata de practicile altora. Parca.

Quote

16. grad de deconectare – se determină de către prestator ca raport între numărul de apartamente şi spaţii cu altă destinaţie decât cea de locuinţă deconectate de la SACET sau de la sursa locală de producere a energiei termice, montată la nivelul condominiului, şi numărul total de apartamente şi spaţii cu altă destinaţie decât cea de locuinţă aferente unei unităţi de calcul; se exprimă în %;

Guideline-ul european e aici: https://energy.ec.eu...170123_en_0.pdf

Exemplele de metodologii de calcul sugerate sunt la pagina 28. Pare ca noi ne indreptam catre modelul german. Suficient de echitabil si usor de acceptat ideologic in capsoare mici daca "facem si noi ca la nemti".

#1780
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,074
  • Înscris: 15.10.2006

View Postsebulbus, on 06 decembrie 2023 - 10:23, said:

Ai 4 locuinte de suprafete egale care contorizeaza respectiv cate 15%, 15%, 10% si 60% din totalul de energie la o factura de, sa zicem, 1000 lei. Asta ar fi situatia de tip "familie cu copil mic inconjurata de zgarciti/apartamente nelocuite/samd".


Cazul de acum:

Se imparte 100% din consum dupa valorile repartitoarelor. Asta inseamna ca vei avea facturi de 150 lei, 150 lei, 100 lei si 600 lei.




Cazul cu cota comuna 40% (pentru usurinta de calcul):


Fiecare locuinta primeste din repartitia cotei comune cate 100 lei de plata.

Restul de 600 lei se imparte dupa procentele citite de repartitoare si rezulta cote de 90 lei, 90 lei, 60 lei si 360 lei.



Asta se traduce in final in facturi totale de 190 lei, 190 lei, 160 lei si 460 lei.



Diferenta este o reducere cu 40% a facturii pentru ala care efectiv cedeaza caldura si vecinilor si o crestere de 60% pentru zgarcitul extrem si de ~27% pentru economul intermediar.
Da, e cum ma asteptam calculul facut din nou de repetentii clasei.
Procentul de pausal la noi ar trebui sa fie de 70..80% minim.
Atunci cel cu consumul max ar avea 320 lei la pausal de 80%. Parca altfel iese.

Edited by cipaul, 06 December 2023 - 11:09.


#1781
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Ce fac cand intrun bloc sunt mai mult de 50% apartamente cu centrale proprii ?
Apartamentele respective sunt spatii de locuit dar nu se supun prezentului regulament !

Edited by ndor, 06 December 2023 - 11:36.


#1782
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,728
  • Înscris: 03.12.2005

View Postcipaul, on 06 decembrie 2023 - 11:09, said:


Da, e cum ma asteptam calculul facut din nou de repetentii clasei.
Procentul de pausal la noi ar trebui sa fie de 70..80% minim.
Atunci cel cu consumul max ar avea 320 lei la pausal de 80%. Parca altfel iese.

E excesiv si asa pentru ca nu mai rasplatesti economia moderata. Practic desfiintezi repartizarea individuala si nu mai oferi nici un fel de motivatie sa mai opreasca cineva caldura, ci se intorc la deschis geamul.
Iar ca bani, cand adaugi si costul repartitoarelor si al serviciilor de citire e posibil sa ajunga mai scump decat repartizarea dupa suprafata.

View Postndor, on 06 decembrie 2023 - 11:34, said:

Ce fac cand intrun bloc sunt mai mult de 50% apartamente cu centrale proprii ?
Apartamentele respective sunt spatii de locuit dar nu se supun prezentului regulament !

O, ba da. Exact ca si acum, li se repartizeaza cota dupa dupa suprafata, care doar creste, dupa tabelasul de mai sus.
Pare ca ipoteza de lucru e ca baieteii cu centrale le cam inchid cand lipsesc de acasa. Nu stiu daca e asa sau nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate