Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Repartitoare costuri, calorimetre, contoare energie termica

- - - - -
  • Please log in to reply
1786 replies to this topic

#1747
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Pai mai @arg, tu locuiești in blocurile alea insalubre cu tzigzanj ?!
Am văzut prin Rahova, parcă, la știri, cu mormane de gunoi pe lingă blocuri.
Aia sint etalonul, 0,000001 ℅ ?
Aia cred că sint si debranșati, ce sa mai aibă repartitoare, parca furau si curent.

Edited by crisstonne, 29 June 2017 - 19:19.


#1748
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
La stiu, acum sunt roz,
Eu stau prin aviatiei unde e mai rau, sunt tarani cu pretentii...

Edited by arg, 29 June 2017 - 19:28.


#1749
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 arg, on 29 iunie 2017 - 19:27, said:

La stiu, acum sunt roz,
Eu stau prin aviatiei unde e mai rau, sunt tarani cu pretentii...

Mai nene, tu glumești ?!
Te plingi că stai în Aviației, una din cele mai scumpe zone din București ?!
Cine te crede că fac aia economie la căldură :P

#1750
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Ai sa ramai surprins cat de zgarciobi sunt si ce probleme sunt in zona.
Sunt oameni de toate felurile, ca peste tot.

Edited by arg, 29 June 2017 - 23:52.


#1751
ecos

ecos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.01.2004
Salutare,

Am intocmit aceasta foaie de calcul cu schimbata prin plafon intre doua apartamente.
Ii rog pe colegii nostri termotehnisti sa se uite si sa imi spuna daca am gresit ceva.
Rezultatele sunt previzibile, si nume, la o diferenta de temperatura de cateva grade intre cele doua apartamente, costurile platite de "fraierul" cu temperatura mai mare devin insemnate.
In masura in care prezinta interes, pot completa aceasta foaie de calcul si cu pierderile/ castigurile prin peretii laterali.

Cu Stima.

Later edit: Se pare ca nu pot atasa foi de calcul. Ce-i de facut?

https://www.dropbox....lafon.xlsx?dl=0

Edited by ecos, 02 July 2017 - 11:34.


#1752
filip01

filip01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 12.05.2007
Acum calculeaza si cat ar "fura natura" daca n-ai fi in condominiu ci la casa individuala unde toti peretii ar fi exteriori evident cu izolatie de normala de perete ext (acoperis). De bine de rau la bloc nu gasesti diferente de temp mai mari de 10 grC si pe care le poti izola mai usor. Pune polistiren de 5 pe tavan si ai scapat de boala cu capra vecinului.

Practic vrei sa-i remorchezi pe altii la dorinta ta de confort! Vrei la 24grC - platesti! Eu la temp asta scot limba; cum trece de 27grC, vara, stau cu tricou ud pe mine in casa!

Asa a facut Dzeu lumea cu pierderi, sau mai firoscos spus legea entropiei s-ar putea sa fie datul Divin.

Edited by filip01, 02 July 2017 - 12:47.


#1753
ecos

ecos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 15.01.2004

 filip01, on 02 iulie 2017 - 12:46, said:

Acum calculeaza si cat ar "fura natura" daca n-ai fi in condominiu ci la casa individuala unde toti peretii ar fi exteriori evident cu izolatie de normala de perete ext (acoperis). De bine de rau la bloc nu gasesti diferente de temp mai mari de 10 grC si pe care le poti izola mai usor. Pune polistiren de 5 pe tavan si ai scapat de boala cu capra vecinului.

Practic vrei sa-i remorchezi pe altii la dorinta ta de confort! Vrei la 24grC - platesti! Eu la temp asta scot limba; cum trece de 27grC, vara, stau cu tricou ud pe mine in casa!

Asa a facut Dzeu lumea cu pierderi, sau mai firoscos spus legea entropiei s-ar putea sa fie datul Divin.
Topicul acesta este despre repartitoare de costuri. Am considerat important sa prezint colegilor acest calcul pentru a releva faptul ca aceste costuri sunt in corelatie cu temperaturile din apartamentele vecine.

Eu locuiesc la casa si te asigur ca am calculat pierderile de caludura spre exterior. Dar nu este cazul in acest topic.
Considerentele tale filozofice si religioase nu tin loc de formule. Daca am gresit vreo virgula la calcule te rog sa ma corectezi. Daca poti.

Cu Stima

Edited by ecos, 02 July 2017 - 15:25.


#1754
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Corect este să existe și un calcul pentru blocurile fără repartitoare, unde unii vor să aibă iarna 40° si sa stea si cu geamurile deschise, sint multi, așa am auzit eu :lol: , acolo sint dezavantajați cei care vor să stea la 27°, adică o temperatură normală, omenească.

#1755
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 crisstonne, on 02 iulie 2017 - 15:40, said:

Corect este să existe și un calcul pentru blocurile fără repartitoare, unde unii vor să aibă iarna 40° si sa stea si cu geamurile deschise, sint multi, așa am auzit eu Posted Image , acolo sint dezavantajați cei care vor să stea la 27°, adică o temperatură normală, omenească.
Cum naiba sa ai 27 grade in casa eu la 25 mor de cald nu pot dormi noaptea.....ideal pentru mine e undeva la 22 - 23 grade....

#1756
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Ai peretii calzi si caldura radianta multa.

#1757
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 Clovis, on 11 iulie 2017 - 19:53, said:

Cum sa ai 27 grade in casa eu la 25 mor de cald nu pot dormi noaptea.....ideal pentru mine e undeva la 22 - 23 grade....

La mine 25° este perfect, dar ținuta este așa, un tricou si chiloți.
Ca să mă simt bine trebuie să am picioarele mai reci decit corpul.

Multi ani am făcut bai reci, vara, pină se racea corpul, este greu la inceput, dar apoi devine o placere.

Edited by crisstonne, 12 July 2017 - 01:56.


#1758
blakie1964

blakie1964

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2017
buna ziua grup... azi am constatat ca dispozitivul electronic de inregistrarea caldurii marca brunata nu mai afiseaza nimic...locuiesc in oradea...ce pot face ??? nu vreau sa apelez la elsaco ca ma gindesc ca imi da ceva premiu de consolare...

#1759
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,951
  • Înscris: 24.04.2013
S-au terminat bateriile. Trebuie schimbat (sau schimbata bateria, daca se poate si exista de schimb). Apeleaza la firma care le-a instalat ca oricum trebuie [re]sigilate indiferent pe care din cele 2 variante mergi.

#1760
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
La lotul vechi am avut unul la care a picat ecranul, nu mai afișa corect cifrele.
Am cumpărat altul, cel vechi avea opt ani.
Cind a venit schimbarea de zece ani, ăla a rămas și in loc de patru am platit trei, la schimbare.

Edited by crisstonne, 27 October 2017 - 00:04.


#1761
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005
Buna seara. Repartitorul de pe caloriferul din sufragerie a cazut aseara, cand l-am atins din greseala cu piciorul.
Pot sa-l lipesc la loc cumva fara sa fie nevoie de instiintari oficiale si platit alte eventuale taxe de montare?
Precizez ca repartitorul este firma "ista", nu vad niciun sigiliu la niciunul din casa si montarea s-a facut prin lipire (cred) - stiu ca omul a venit si doar l-a glisat pe calorifer, scrijelind un pic locul - nu stiu de ce - dar toata treaba a durat 5 secunde.

#1762
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am un singur calorifer de fier, din cel plat, la ăla a sudat un ax cu un suport, pe el se glisează aparatul ca pe o șină, ca sa stea  fixat.
Adevărat, a zgiiriat un pic vopseaua, ca sa prindă sudura.
Ori improvizezi sa lipești la loc axul, cu ceva adeziv puternic, ori îi chemi pe ei sa lipească la loc, acum cît nu sunt dubii, la inceput de sezon, cît încă nu ai consumat mult.
Eu as chema sa sudeze la loc suportul, sa nu am bătăi de cap pe viitor.

#1763
dianette

dianette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 08.06.2005

 crisstonne, on 03 noiembrie 2017 - 11:35, said:

Eu am un singur calorifer de fier, din cel plat, la ăla a sudat un ax cu un suport, pe el se glisează aparatul ca pe o șină, ca sa stea  fixat.
Adevărat, a zgiiriat un pic vopseaua, ca sa prindă sudura.
Ori improvizezi sa lipești la loc axul, cu ceva adeziv puternic, ori îi chemi pe ei sa lipească la loc, acum cît nu sunt dubii, la inceput de sezon, cît încă nu ai consumat mult.
Eu as chema sa sudeze la loc suportul, sa nu am bătăi de cap pe viitor.
Multumesc de raspuns. La mine n-a fost sudat nimic inainte. Doar a lipit ala de calorifer si gata. Nici nu stiu de ce l-a si zgariat cand a facut asta. Cu ce adeziv se poate lipi?
Pot sa sun si la administratora, dar mi-e ca dureaza o gramada pana vine cineva sa se uite (au trecut 2 luni de cand asteptam detectorul wireless pentru gaze).

[ http://i64.tinypic.com/29p99xy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1764
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Exista ,,dual componentul ", acel adeziv puternic în seringă.
Eu am avut probleme cu un repartitor, am mers direct la centrul Techem sa vorbesc, fara intermediari, au venit și au schimbat aparatul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate