Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

nu merge cablul MIDI prin usb

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
Mi-am cumparat curand un cablu midi - usb pentru a-mi conecta clapa la pc, insa cand introduc usb-ul zice "usb device not recognized" adica NU-L RECUNOASTE. cablul e nou .Am xp sp2 , imi merge orice bag prin usb in afara de acest cablu. In bios e enable peste tot. nushh ce sa ma mai fac. Va rog HELP ME daca stiti ceva ce m-ar ajuta.

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006
Da un driver ai pe acolo? Clapa aia nu e chiar un usb stick :)
Vezi pe site-ul producătorului, dacă nu ai primit driver când ai cumpărat-o.

#3
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
la clapa zice doar ca trebuie un cablu midi si atat pentru a o conecta. si la usb-u zice doar ca il bag in clapa si la pc si gata nam drivere la nimik si nici nu zice de a ;) sa ceva

#4
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Da, teoretic interfata MIDI ar trebui sa nu necesite drivere. Dar incearca totusi pe situl producatorului, ca e moca.

#5
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
Cablul e acesta http://www.made-in-c...e-HU-A602-.html Clapa am luat-o doar pentru conectie midi nu pentru sunetele ei etc. si  e aceasta http://images.google...ttp...m=1&hl=ro

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ei zic acolo ca:

Quote

1. LATEST MODEL with a BUILT-IN DRIVER
2. Unlike others, it requires NO DRIVER INSTALLATION
3. True plug & play; Just plug it to any usb port on pc & it'll install itself

Evident, la tine nu functioneaza... Orice interfata MIDI pe USB este de fapt o placa de sunet (care are numai intrarea aia), asa ca necesita drivere. WinXP are in el niste drivere generice pt diverse chestii (de exemplu pt MIDI are "Microsoft MPU-401 Compatible MIDI Device"), dar se pare ca nu si pentru interfata aia.

Edited by SuperDuper, 24 December 2008 - 16:00.


#7
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
un cablu midi normal o sa mearga?? daca da, inseamna ca pot sa scot la vanzare cablul asta? ;)

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca ai unde sa il "infigi" in PC, merge... Adica placa de sunet sa mai aiba acel conector in exterior.

#9
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Permite-mi sa te contrazic, o interfata MIDI n-are in comun cu o placa de sunet decat faptul ca ambele sunt utile pentru muzica si uneori se gasesc impreuna pe acelasi device, atat.
Da, adaptorul ala ar trebui sa fie MPU-401 compatible, asta fiind un standard dinainte sa apara placile de sunet pe PCuri (prima interfata MIDI, produsa de Roland). Din pacate este produs de Hinet Electronic Technology Co. Hong Kong si functioneaza ca atare. Da-l inapoi daca poti si ia unu' mai respectabil - M-Audio, E-Mu, si alte d'astea.

#10
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
atunci pe ce sistem ar putea functiona cablul. sau daca l-as da la cineva ce ar trebui sa aiba pentru a functiona. eu oricum am in plan sa-mi cumpar o placa de sunet mai bunicea care sa aiba si interfata midi , atunci o sa incerc sa-mi iau cablu simplu

#11
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Incearca-l si pe alte sisteme, desi ma indoiesc. Daa merge pe altele e o problema la tine, daca nu .. e la el. Teoretic ar trebui sa functioneze pe orice sistem.

Edited by CYCLER, 25 December 2008 - 16:08.


#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Creative are cateva care accepta conexiuni directe MIDI - pe consolele suplimentare ai conectori MIDI normali.
Numai MIDI.
MIDI si Audio.
X-Fi - mai ieftina.
Mai scumpa.
Consolele se pot lua si separat ca upgrade (la unele placi).

Edited by SuperDuper, 25 December 2008 - 16:31.


#13
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
bun. m-am cam prins cum sta treaba..mie imi trebuie mai mult clapa pentru programe gen "absinth" exista oare alte posibilitati pentru asa ceva in afara de cablu midi? si cu placile de sunet eu cred ca decat o creative mai scumpa.. mai bine maudio mai ieftina :peacefingers:

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
E-MU au procesoare dedicate de mixare, ceea ce MAudio nu are... E-MU 0202 este ceva serios. Costa 100$ dar merita. Varianta PCI E-MU 0404 la acelasi pret, are in plus pe langa mixer hardware si efecte accelerate hardware.

#15
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

 westend, on Dec 23 2008, 22:50, said:

Mi-am cumparat curand un cablu midi - usb pentru a-mi conecta clapa la pc, insa cand introduc usb-ul zice "usb device not recognized" adica NU-L RECUNOASTE. cablul e nou .Am xp sp2 , imi merge orice bag prin usb in afara de acest cablu. In bios e enable peste tot. nushh ce sa ma mai fac. Va rog HELP ME daca stiti ceva ce m-ar ajuta.
Daca nu ai inversat IN-ul cu OUT-ul atunci e defect cablul, schimba-l.Varianta conectarii clapei la PC prin acest convertor MIDI to USB este foarte buna si foarte practica, nu ai de ce sa preferi o conexiune MIDI clasica care te limiteaza doar la placile de sunet care au iesire MIDI.O placa de sunet e bine sa-ti iei si-ti recomand M-Audio in defavoarea placilor E-MU, am avut si si iar M-Audio-urile au drivere mai stabile, E-MU sunt placi de-o calitate a sunetului deosebita depasind chiar M-Audio-ul dar intampini diverse probleme legate de compatibilitate a driverelor cu sistemul de operaresau cu softul audio pe care-l utilizezi si cand ti-e lumea mai draga iti da eroare, eu am avut E-MU 0404 externa si am vb cu altii care aveau aceasta placa si au intampinat aceeasi problema, poate pe MAC nu face aceste probleme, nu stiu.

#16
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
am bagat cablul la alt pc si merge. dar la mine tot nu merge :confuzzled:

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
alt PC... Ce sistem de operare? Tot XP SP2? Reinstalează-l.

#18
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
pai aceea ar fi ultima solutie la care mam gandit... off sper macar sa meargaaa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate