Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

nu merge cablul MIDI prin usb

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
wahh.. tot nu mergeee :thumbdown:

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Calculatorul tau te uraste :)
Ma intreb care este diferenta intre ce ai tu si ce avea celalat PC. Nu cumva ai un kit de WinXP "lite" sau alta prostie de pe net?

#21
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
nu. nu am asa ceva si culmea ca si celalalt pc are exact windousul meu... si miam instalat din nou win si eu si tot nimic. am incercat si fara nici un driver... pe urma am bagat driverele dar tot nu merge

ma gandesc ca ar fi ceva cu usb-ul din pc, dar de vreme ce altceva recunoaste..... Pe cd-ul cu drivere al placii de baza cand vreau sa instalez usb 2.0 imi zice ca windousul xp service pack nu are nevoie de driver .. am o placa de baza asus p5pe-vm

#22
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Ghinion extrem ?
Presupun ca ai incercat pe toate porturile...

#23
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
pai.. pe 8 porturi :death:  Daca va vine vreo idee sau aflati ceva ce ar putea fi.. va rog enorm sa-mi ziceti

#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ai instalat un driver pentru placa de baza in sine?

#25
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
pai am instalat toate driverele de pe cd-ul placii

#26
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
cred ca m-am prins care e problema. eu nu am in calculator driverul "Microsoft MPU-401 " de care zicea Superduper . am cautat prin tot windowsul...  oare acel driver nu are legatura cu placa de sunet?? eu am una onboard si o sami iau o m-audio revolution poate o sa mearga

#27
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Vezi sa nu ai setata optiunea aia "use only default devices". Ce apare la MIDI dupa ce bagi adaptorul?

Attached Files


Edited by SuperDuper, 02 January 2009 - 02:09.


#28
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
nu e pusa optiunea aia. imi apare "USB Device not recognized".  Oare  e posibil sa fie din cauza placi de sunet??

#29
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pe alt PC ce nume aparea la deviceul asta? Poate poti forta cumva sa instalezi driverele. Nu ar trebui sa aiba legatura cu placa de sunet existenta.

#30
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
l-am bagat si la laptop si merge... si marge si daca e pusa optiunea aceea. cand il bag zice:"usb composite device" si "usb audio device" si cand l-am bagat la laptop mergea doar pe un port.

mai specific ca si pc-ul si laptopul pe care l-am bagat au realtek integrata iar eu am sound max

#31
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
N-ai absolut nici o treaba cu placa de sunet. MIDI este o simpla interfata seriala de date, cu o constructie putin mai speciala, dar cam atat. Poate mai degraba cu southbrige-ul sau ce dreacu' o controla porturile USB sa aiba "neintelegeri".

#32
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Si eu cred la fel... ceva pe porturile USB nu se impaca cu adaptorul ala. Soarta...

#33
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
atunci o sa fac urmatorul lucru: pe langa faptul k o sa-mi iau o m-audio revolution, o sa-mi mai iau si o placa de sunet mai nashpa cam de 30 de lei, care sa aiba mufa pt cablu midi simplu si sa-mi iau si un cablu , dar ma intreb daca o sa mearga amandoua placile...

#34
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Pe MIDI o sa mearga folosita placa de 30 lei, cum ziceam, e o interfata diferita de audio. Presupun ca nu te intereseaza sa le auzi pe amandoua simultan  - oricum streaming-ul ASIO nu permite asta.

#35
westend

westend

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.12.2008
ok. mai am o ultima intrebare: este posibil sa folosesc programul absynth doar infigand orga in line-inul placii de sunet??

#36
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Probabil nu in sensul in care-ti doresti :D
In primul rand, desi nu prea l-am folosit, parca nu tin minte sa utilizeze audio-in pentru procesarea de semnal extern (unele sintetizatoare soft/hard fac si asta, dar e vorba de procesare prin filtre sau input de modulator pentru vocoder).
Dar presupun ca te intereseaza sa folosesti clapa pentru a transmite note, caz in care ai nevoie de conexiune MIDI. Nu audio.

Edited by CYCLER, 07 January 2009 - 10:45.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate