Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DAB īn Romānia.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
742 replies to this topic

#217
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Stiu ce inseamna DAB si care-s avantajele. Cu toate acestea, nu se intampla. Tine de afaceri, nu de tehnic.

#218
victoreanu

victoreanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 12.03.2007
Incercat DAB in Ploiesti cu un Tivoli Dab. Nimic!

#219
benangn

benangn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.04.2006
Am un aparat cu DAB+ si cu FM (modelul este DUAL DAB2. Cel de aici :  http://www.dual.de/p...talradio/dab-2/). Am incercat sa receptionez canalele DAB din Bucuresti dar in ciuda faptului ca am semnal bun si imi apar informatii despre posturi pe ecran(ora, data , numele postului,frecventa de emisie, bitrate 192kbs, locul de emisie) totusi nu se aude decat un fasait continuu prin care se disting vag vocile. Folosind un alt aparat (acesta :  http://www.pure.com/...-series-2/black ) si fiind in acelasi loc am obtinut o auditie perfecta.
Oare este vorba de o incompatibilitate intre cele 2 standarde(adica DAB+ receptioneaza defectuos transmisia DAB) sau primul aparat este defect(pe FM functioneaza fara cusur)?

#220
transilvan

transilvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 09.08.2006
Ce posturi receptionati si unde? Eu la Bucuresti am prins pana acum o vreme, iar acum nu mai receptionez niciunul! O r fi schimbat tehnologia?

View PostDns78, on 07 februarie 2017 - 20:28, said:

În terestru se va emite mereu. Este bun și radio pe internet, dar este limitat. În concluzie, DAB va rămâne la stadiul de test.
DAB inseamna Radiodifuziune Terestra Digitala! Analogica terestra dispare

#221
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Posttransilvan, on 20 mai 2017 - 14:07, said:

Ce posturi receptionati si unde? Eu la Bucuresti am prins pana acum o vreme, iar acum nu mai receptionez niciunul! O r fi schimbat tehnologia?


DAB inseamna Radiodifuziune Terestra Digitala! Analogica terestra dispare

In Bucuresti si imprejurimi (30km) (si probabil si prin Bucegi)  se receptioneaza in DAB (nu DAB +) 6 programe ale Radio Romania.
Cel mai spectaculos  e probabil Radio Romania Muzical.
Parca 5 programe sunt transmise la 192kbps iar Antena Satelor la 32kbps.

Nu stiu daca in Bulgaria sau Serbia exista DAB. La Budapesta era un emitator de test, nu mai stiu care e situatia acum.

#222
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Eu am trecut cu masina pe centura Budapestei in luna decembrie, si am receptionat un Mux, daca nu ma insel pe 11D.
Am dat sa caute sa vad daca prinde ceva, nu ca sa ascult ca nu stiu ungurestePosted Image .

#223
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
In Bulgaria Sofia au inceput testele DAB+ in canalul 12B, putere 100w vertical.

Edited by marsel90, 25 May 2017 - 21:58.


#224
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postmarsel90, on 25 mai 2017 - 21:57, said:

In Bulgaria Sofia au inceput testele DAB+ in canalul 12B, putere 100w vertical.

Macar  e DAB+.
Incap cred ca vreo 12 radiouri la 64-94 kbps, aac.

E asa greu sa ai si in RO 5 -10 emitatoare  de 250W inainte de sistemul radiant in orasele mai mari sau locatii gen Costila, Feleac, Magura, Mogosa, etc,  de test si sa aduni pe ele programele cu audienta? Macar asa vezi, prinde sau nu.

Destule masini noi au deja radiouri cu DAB.

Edited by superrazvan, 06 June 2017 - 22:02.


#225
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Pare ca da mai ales daca ne uitam la televiziunea digitala unde SNR (detinatorul releelor de putere) nu poate oferi partenerilor o oferta financiara optima de ambele parti.
Intr-o afacere daca mergi pe ideea ca prinde sau nu inseamna sa-si asume cineva costurile. De ce nu vrei sa fii tu acela?
Or fi si masini cu tehnica asta dar ele inca nu-s o piata in RO pentru posturile de radio.

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2017 - 22:09.


#226
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postneagu_laurentiu, on 06 iunie 2017 - 22:02, said:

Pare ca da mai ales daca ne uitam la televiziunea digitala unde SNR (detinatorul releelor de putere) nu poate oferi partenerilor o oferta financiara optima de ambele parti.
Intr-o afacere daca mergi pe ideea ca prinde sau nu inseamna sa-si asume cineva costurile. De ce nu vrei sa fii tu acela?
Or fi si masini cu tehnica asta dar ele inca nu-s o piata in RO pentru posturile de radio.

Exista domenii in care interesul strategic ar trebui sa primeze in fata celui comercial.  
Nu zic ca DAB e ceva vital, insa teoria ca absolut totul trebuie sa satisfaca niste  pe principii comerciale de break even inclusiv pe termen scurt, pare sa isi cam atinga limitele.

Ma gandesc totusi ca aria de DAB  Radio HD Radioamatorism de aici exista  datorita celor  care au o doza de entuziasm pentru aceste subiecte.

Edited by superrazvan, 06 June 2017 - 22:37.


#227
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Entuziasmul e una, realitatea alta. Si nu se exclud intre ele.

#228
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Ieri, avand o delegatie in Bucuresti mi-am luat si radioul Ennovia EN-DAB141 si am facut o scanare rapida in intersectia Sos. Alexandriei cu Sos. Bucuresti - Magurele.
Chiar cu antena neextinsa, adica aprox. 20 cm, a gasit la cautarea automata cele 6 posturi si le-a redat pe toate fara probleme.
Mi-am luat o piatra de pe inima caci pana acum nu am avut cum sa-l testez pe DAB si nu stiam daca functioneaza.
Am mai incercat in gara Ploiesti dar acolo nu se mai receptiona nimic, nici cu antena extinsa complet.

#229
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
sorine cum sa se prinda in spatele antenei directive de emisie semnalul? ploiestiul nici pe mama sau tatal lu nemtu tropo nu ar sa pupe dab de herastrau,

#230
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
^^

Mie în tren mi-a murit semnalul de DAB după Dârza. Apoi, spre Buzau, au mai apărut fragmente de semnal între Valea Călugărească și Inotești, dar nu ascultabil.

Edited by maritus, 26 June 2017 - 14:11.


#231
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View PostZvartoshu, on 23 iunie 2017 - 19:35, said:

sorine cum sa se prinda in spatele antenei directive de emisie semnalul? ploiestiul nici pe mama sau tatal lu nemtu tropo nu ar sa pupe dab de herastrau,
Nu e omnidirectionala emisia DAB din Bucuresti ?

#232
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postsuperrazvan, on 27 iunie 2017 - 12:48, said:

Nu e omnidirectionala emisia DAB din Bucuresti ?
pe bune uitate pe snr herastrau si o sa vezi o directiva ca pe vremea lu ceasca pe verticala. ploiestiu i in umbra iar ruse e in focar.
daca vrea cineva sa faca o simulare o sa vada ca abia dupa nordul geografic spre nord est incepe lobul de emisie la fel si nord vest. un fel de la buzau pe tropo sau mizil sau la tyargoviste va merge dab bucuresti dar tot cu o antena macar de 2 elemente pe verticala. succes. ploiestiul e in spatele  fiarelor de pe snr si mai ales in umbra reflectorului antenei de emisie.

#233
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Ai idee când au mutat DAB-ul pe Herăstrău?
La începuturi știam că emit de pe Casa Presei (Libere).

#234
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
e de ceva vreme. uityate pe snr ca eu m-am uitat si din tren cfr constanta adica spate si din lateral fatza din zona carpati si am vazut ca e si directiva de vhf3 si un sistem nou radiant. oare?? ce or mai pregati?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate