Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Lei, dolari sau euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
1578 replies to this topic

#55
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,683
  • Înscris: 13.12.2006
eu unul am mizat pe o dobanada de 14,5% la lei pe un depozit mai mare de 1000 lei(asta e conditia).
deocamdata o idee buna avand in vedere ca e una din cele mai mari dobanzi la lei si la o suma minima depozitata cel putin modica.

#56
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007

 catapam, on Jan 20 2009, 22:41, said:

Cei cu depozite in lei pierd bani in fiecare zi.
Asa este,dar nu stim cum va evolua cursul.Situatia asta s-a mai vazut...si leul si-a revenit.Din cate am inteles nu depinde decat de cererea de pe piata...greu de prevazut.

#57
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Ba usor de prevazut... la noi abia a inceput criza.

Vezi UK sau ... islanda ca exemple de depreciere moneda.

Vezi Grecia, Lituania si Bulgaria pentru "stabilitatea" sociala care va urma.

Edited by flaviand, 21 January 2009 - 09:53.


#58
luchiano_888

luchiano_888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2008
1. Dolar 40 % Lira Sterlina 40 % Leu 20 %
2. in banca

Profitul vine curand ! :console:

#59
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Dupa parerea mea e combinatia ideala pentru pierderea MAXIMA dar evident, fiecare cu parerile lui :)

Lucrezi cumva la vreo banca ? :D

In plus, eu pe langa ce afirm am si cateva "argumente":

Gordon Brown brings Britain to the edge of bankruptcy
http://www.telegraph...bankruptcy.html

Quote

They don't know what they're doing, do they? With every step taken by the Government as it tries frantically to prop up the British banking system, this central truth becomes ever more obvious.

We can't pay you yet,' California to tell creditors  
http://www.cnn.com/2...debt/index.html

Quote

The check isn't in the mail, and it's not going to be for at least 30 days, California will start telling some of its creditors in February.
Among those who will be left waiting for checks are thousands of businesses that provide services and products to the state; more than 1 million aged and disabled Californians who need to pay for rent, utilities or food; and individuals and businesses awaiting tax refunds to the tune of $1.91 billion.

Roubini Predicts U.S. Losses May Reach $3.6 Trillion
http://www.bloomberg...id=a746r_1q9OOY

Quote

U.S. financial losses from the credit crisis may reach $3.6 trillion, suggesting the banking system is ?effectively insolvent,? said New York University Professor Nouriel Roubini, who predicted last year?s economic crisis.

Deflation to inflation
http://biiwii.blogsp...-inflation.html

Quote

Even most of the thoughtful 'deflationistas' are aware that this will eventually resolve with some kind of inflation problem. Steve Hochberg from EWI talked of a post-deflationary hyperinflation on Jim Puplava's radio show last weekend. I believe Mike Shedlock is constructive on gold and gold miners. Just last week I had an email exchange with Michael Panzner (his publisher is sending me his new book, When Giants Fall for review).

Edited by flaviand, 21 January 2009 - 22:18.


#60
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Stati linistit ca prostimea se repede la Euro pe principiul Stop loss si in vara vedem euro la 37-38. Cine are urechi asculta, cine nu... treaba lui. Nu va mai raciti gura de pomana, daca a cerut unul sfat si nu intelege ce i se spune, lasa ti l sa ia euro, usd si lire.

Edited by C.F.S., 21 January 2009 - 22:14.


#61
catapam

catapam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 04.04.2006

 C.F.S., on Jan 21 2009, 22:13, said:

Stati linistit ca prostimea se repede la Euro pe principiul Stop loss si in vara vedem euro la 37-38. Cine are urechi asculta, cine nu... treaba lui. Nu va mai raciti gura de pomana, daca a cerut unul sfat si nu intelege ce i se spune, lasa ti l sa ia euro, usd si lire.

Si daca ajunge in vara la 5?

E criza, strainii fug din Romania, romanii nu mai pot plati ratele, industria autohtona se duce, somajul creste iar oamenilor trebuie sa li se dea bani.
Asta e supapa clasei politice pe termen scurt si mediu. Bani fara acoperire pentru bugetari, pensionari, someri.

Leu in vara la 3.7-3.8 ?!?!? Asta o pot vedea doar ca pe o gluma.

#62
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Sunt 90% sa ajunga aproape de 5.0 inainte de craciun.

Si 10% sanse sa ajunga sub 4.0 la vara ;)

#63
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Foarte bine. Fiecare actioneaza in nume propriu.

Succesuri neasteptate!!!

#64
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,701
  • Înscris: 26.11.2001
Am tot cugetat pe margine acestui subiect si am ajuns la niste concluzii destul de discutabile.

1. Depinde ce planuiesti sa faci cu banii, in ce valuta vei face plata respectiva.
2. Depinde cand ai de gand sa folosestia cei bani.
3. Depinde de ce suma vorbim.

1. Daca am de gand sa imi cumpar o casa/masina etc.. ceva echivalent in valuta, e indicat sa economisesc in valuta, pe termen lung.. macar pentru "stabilitate".
2. Pe termen lung tot valuta imi ofera liniste sufleteasca. Nu vad un viitor luminos in .ro pentru urmatorii 2 ani. Cine crede ca va mai vedea leul nostru ragind feroce la USD si EURO e visator. Mai repede trecem la EURO decat sa se intample asta, ca in care.. sa ai economiile in EURO e o idee buna.
3. Daca suma de care dispui este modica si planuiesti sa o cheltuiesti intr-un an.. eu zic sa te bucuri la dobanda aia mare de la depozitele in lei ori contul curent cu dobanda de depozit.

#65
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
sugestie de un depozit sau un cont de economie in euro? care dintre banci ofera conditii mai bune/stabilitate ?

#66
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Sunt de acord in mare cu cele 3 puncte expuse de Courage.

Am o singura intrebare: ce se intampla daca banca la care ai ales sa-ti pastrezi banii intra in incapacitate de plata / faliment ?

Sa nu-mi ziceti ca nu se poate, ca n-om fi noi mai breji ca america si tot restul europei.

#67
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce banca a intrat in incapacitate de plata?

#68
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 don_dannielo, on Jan 22 2009, 00:11, said:

Ce banca a intrat in incapacitate de plata?
Evident, niciuna. Dar romanul stie ca urmeaza...

#69
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Singurul scenariu in care as fi de acord cu C.F.S. asupra revenirii subite Euro sub cursul de 4 ron ar fi cazul citat mai jos.

Stiu ca politicul e in stare uneori de marlanii inimaginabile dar sper din tot sufletul ca Isarescu sa se poata opune la asa ceva.

Quote

Se va face un acord cu FMI pentru a se incerca stabilizarea cursului sub 4 RON, bancile vor da credite ipotecare si se va trambita pe toate canalele media sfarsitul "crizei" din imobiliare, pierderea locurilor de munca va fi minimalizata pe cat va fi cu putinta (in media), se va scoate taxa auto pentru a fi multumiti toti cei care vor BMW-uri, VW-uri, Audi la 2000 euro (aia pe care ii vedeti in slapi in BMW vechi de 15 ani), pe scurt Romania va fi bagata in cofa pentru ca Baselu' sa fie reales. Apoi ....D-zeu cu mila. Politicienii nostrii nu gandesc pe "cincinale", doar pe perioade scurte, luni, un an, ce urmeaza apoi...om vedea...rezolvam noi cumva, asta e filozofia lor.


#70
fxexpert

fxexpert

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 21.06.2008
@C.F.S.  Ar trebui sa dai si argumentele aprecierii miraculoase a leului, pt. ca cele contra sunt multe: deficitul contului curent de 15% din PIB sau cel bugetar de peste 5%, dar cel mai important este cresterea aversiunii la risc a investitorilor straini. Aceasta in conditiile in care datoria externa este 80% din PIB.

Pentru anul acesta doar un portofoliu de 7-8 valute poate genera randamnete bune fara risc. Inclusiv perechi sintetice cu dobanzi in jurul a 20%, vezi TRY.

#71
99ton

99ton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 19.11.2007
Nu cumva bancile care ofera dobanzi foarte mari sunt in criza(a se citi aproape falite)?

#72
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Cam asa ceva: principalul motiv al unor oferte "incredibile" la dobanzi e o criza acuta de lichiditati.

De aceea recomandam precautie maxima cu bancile. Si celor care au bani de investit si nu stiu in ce sa-i bage vedeti un pic aici: http://forum.softped...t...t&p=5867710

Edited by flaviand, 22 January 2009 - 10:04.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate