Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Mobilier de gradina din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#91
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View Postbatranu59, on 12th February 2010, 12:17, said:

Am folosit sistemul vinil siding (cel folosit in SUA). Acest sistem il consider cel mai potrivit pentru casele pe structura de lemn.

Scuze pentru off!
Stiu ei(americanii) de ce,dar mie deloc nu imi place,mai ales daca acopera lemnul...

#92
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postbatranu59, on 26th January 2010, 16:12, said:

Pentru eventualii amatori, .......
pe mine m-ai dat gata si cu detaliile executiei, si cu modul in care este organizat ghidul/ planurile pdf. Felicitari, si ma poti trece si pe mine in lista de amatori pentru orice sfat si idee din partea ta!!! :thumbup:

#93
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
am studiat problema cu garajul si am vrea sa facem unul de lemn, cu un carport in fata. Ceva ca in fotografie, dar pentru o masina, si facut din osb

putem face asta fara AC?Fiindca am vrea sa incepem sa-l  construim peste o saptamana-doua. Placa aia de beton e placa pur si simplu (ca un trotuar), sau fundatie?

ca dimensiuni m-am gandit la 3x6 garajul ?i 3x4 carportul

nu e prea ingust, ar fi mai bine 4 m latime?

Attached Files


Edited by Myryam, 14 April 2010 - 14:58.


#94
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 10.05.2007

View PostMyryam, on 14th April 2010, 15:51, said:

putem face asta fara AC?
De putut sigur ca poti, ideea de baza este daca nu-ti face cineva probleme.
Cel mai sigur este sa intrebi la primarie, desi raspunsul il anticipez deja.

#95
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
si e pozitiv, sper :))

o sa intreb la primarie, stiam ca pentru constructii din astea provizorii,  cu fundatie pe cuzineti, nu e nevoie de AC


am vazut intr-un filmulet pe youtube ca in loc de osb la exterior se folosea ceva de plastic,sau cel putin asa pare, oare este si la noi?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MZQKjVR9OI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#96
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
pentru orice constructie care necesita fundatie ( continua sau pe cuzineti) iti trebuie in mod legal AC.

#97
letacla

letacla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbatranu59, on 26th January 2010, 17:12, said:

Pentru eventualii amatori, am cautat sa fac un fisier cu datele cele mai importante - schite, poze, text, consum de materiale si preturi.
Cu un pic de indemanare si atentie cred ca oricine poate executa un astfel de foisor.

Salut,

Super documentatie :)!
Crezi ca ai putea sa produci un document asemanator pentru un foisor de dimensiuni 550cmx400cm?
Ar fi super... ca am timp, spatiu si ceva banuti... dar nu stiu de unde sa incep

Multumesc,
Mihai

#98
batranu59

batranu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.11.2008
Mihai, la dimensiunile tale, foisorul respectiv nu mai are forma de Octogon.
Dimensiunile indicate de tine duc spre o forma dreptunghiulara.
Ca totusi sa iti ofer un inceput, atasez un fisier mult mai succint ca cel anterior, dar care poate fi modificat relativ usor la dimensiunile tale.
Documentatia am facut-o pentru un foisor postat la inceputul acestui topic de catre Astrul, ea nu este terminata si ar mai necesita complectari, dar pentru ca doresc sa te ajut
am postat documentatia intr-o faza intermediara. scuze anticipate pentru cei cu pretentii mai mari.

P.S. Eu nu ma ocup cu asa ceva. Am capatat experienta in domeniul constructiilor pe structura de lemn si incerc sa ajut cum pot. Pentru mine aceste constructii au devenit un hobby.

Attached Files


Edited by batranu59, 29 April 2010 - 13:01.


#99
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View PostMirelaLucia, on 19th April 2010, 13:48, said:

pentru orice constructie care necesita fundatie ( continua sau pe cuzineti) iti trebuie in mod legal AC.
mai bine spus : Pentru orice Lucrari de Constructii trebuie AC!
" Art. 1. din legea 50 - (1) Executarea lucrărilor de constructii este permisă numai pe baza unei autorizatii de construire sau de desfiintare, emisă în condiŃiile prezentei legi, la solicitarea titularului unui drept real asupra unui imobil - teren si/sau constructii - identificat prin număr cadastral, în cazul în care legea nu dispune altfel"

#100
letacla

letacla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbatranu59, on 29th April 2010, 13:50, said:

Mihai, la dimensiunile tale, foisorul respectiv nu mai are forma de Octogon.
Dimensiunile indicate de tine duc spre o forma dreptunghiulara.
Ca totusi sa iti ofer un inceput, atasez un fisier mult mai succint ca cel anterior, dar care poate fi modificat relativ usor la dimensiunile tale.
Documentatia am facut-o pentru un foisor postat la inceputul acestui topic de catre Astrul, ea nu este terminata si ar mai necesita complectari, dar pentru ca doresc sa te ajut
am postat documentatia intr-o faza intermediara. scuze anticipate pentru cei cu pretentii mai mari.

P.S. Eu nu ma ocup cu asa ceva. Am capatat experienta in domeniul constructiilor pe structura de lemn si incerc sa ajut cum pot. Pentru mine aceste constructii au devenit un hobby.


Multumesc mult pentru ajutor! una rugaminte mai am:
spune-mi te rog daca dimensiunile din schita foisorului din atasament sunt fezabile?

multumesc,

Attached Files



#101
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari...
Am o fetita de 3 ani si as vrea sa ii fac un loc de joaca..are ceinva ceva proiectegata dimensionate?

Va multuemsc,
danny

#102
batranu59

batranu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.11.2008

View Postletacla, on 6th May 2010, 07:36, said:

Multumesc mult pentru ajutor! una rugaminte mai am:
spune-mi te rog daca dimensiunile din schita foisorului din atasament sunt fezabile?

multumesc,
1. Mai trebuiesc ceva contravantuiri. In vederea 1 la stalpul de pe mijloc, in vederea 2
la stalpii din stanga, etc.
2. lungimea contravantuirilor este mult prea mare, pot fi la max. 0,6 m.
3. Ar fi mai bine daca ai roti pozitia acoperisului cu 90 grade.

Sa inteleg ca in vederea 1 si 3 nu vin montate tejghele?
Iti recomand sa lucrezi schitele intr-un program mai performant, ex. Corel Draw, pentru a putea pune in valoare si dimensiunile (grosimi) elementelor de structura, nu incerca sa faci acest lucru din grosimea liniilor deoarece  pot aparea erori. Ca sa fiu mai explicit atasez un fisier.

Attached Files



#103
GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2010

View PostMyryam, on 14th April 2010, 15:51, said:

am studiat problema cu garajul si am vrea sa facem unul de lemn, cu un carport in fata. Ceva ca in fotografie, dar pentru o masina, si facut din osb

putem face asta fara AC?Fiindca am vrea sa incepem sa-l  construim peste o saptamana-doua. Placa aia de beton e placa pur si simplu (ca un trotuar), sau fundatie?

ca dimensiuni m-am gandit la 3x6 garajul ?i 3x4 carportul

nu e prea ingust, ar fi mai bine 4 m latime?
Frate sa-ți dea Cel de Sus sănătate și fericire, 1000 de ani de ma gândeam și nu găseam o idee asa de brilianta.
[ http://scenefz.net/bitbucket/e734f44ea19c1a54ffd57d5e70f83243.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#104
letacla

letacla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbatranu59, on 6th May 2010, 12:05, said:

1. Mai trebuiesc ceva contravantuiri. In vederea 1 la stalpul de pe mijloc, in vederea 2
la stalpii din stanga, etc.
2. lungimea contravantuirilor este mult prea mare, pot fi la max. 0,6 m.
3. Ar fi mai bine daca ai roti pozitia acoperisului cu 90 grade.

Sa inteleg ca in vederea 1 si 3 nu vin montate tejghele?
Iti recomand sa lucrezi schitele intr-un program mai performant, ex. Corel Draw, pentru a putea pune in valoare si dimensiunile (grosimi) elementelor de structura, nu incerca sa faci acest lucru din grosimea liniilor deoarece  pot aparea erori. Ca sa fiu mai explicit atasez un fisier.

poti sa-mi spui ce versiune de corel? ca am gasit o gramada si nu stiu care imi va fi de folos...
merci

#105
GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2010

View Postalibabu, on 1st May 2010, 12:08, said:

mai bine spus : Pentru orice Lucrari de Constructii trebuie AC!
" Art. 1. din legea 50 - (1) Executarea lucrărilor de constructii este permisă numai pe baza unei autorizatii de construire sau de desfiintare, emisă în condiŃiile prezentei legi, la solicitarea titularului unui drept real asupra unui imobil - teren si/sau constructii - identificat prin număr cadastral, în cazul în care legea nu dispune altfel"
Dupa 2 ani se prescrie. O factura de acum 2 ani>
- sunt și alte soluții. 10 ani de control ! romanul este inventiv sa ocolească o lege idiota!

#106
batranu59

batranu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.11.2008

View Postletacla, on 6th May 2010, 12:31, said:

poti sa-mi spui ce versiune de corel? ca am gasit o gramada si nu stiu care imi va fi de folos...
merci
Iti recomand Corel Draw 12.

Edited by batranu59, 06 May 2010 - 11:38.


#107
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

View PostGOD_BLESS_ROMANIAN_NATION, on 6th May 2010, 12:31, said:

Dupa 2 ani se prescrie. O factura de acum 2 ani>
- sunt și alte soluții. 10 ani de control ! romanul este inventiv sa ocolească o lege idiota!

Ce se prescrie duap 2 ani?
O constructie fara autorizatie?
danny

#108
GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

GOD_BLESS_ROMANIAN_NATION

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 15.04.2010

View PostMyryam, on 14th April 2010, 18:22, said:

si e pozitiv, sper :))

o sa intreb la primarie, stiam ca pentru constructii din astea provizorii,  cu fundatie pe cuzineti, nu e nevoie de AC


am vazut intr-un filmulet pe youtube ca in loc de osb la exterior se folosea ceva de plastic,sau cel putin asa pare, oare este si la noi?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MZQKjVR9OI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu te duce în gura lupului, solu?ii:
-Legea 50/1991 cu toate modific. ?i complet. ulterioare.... în proprietate privata totul se prescrie după 2 ani........se dovede?te numai cu factura (nu de materiale) sau cu expertiza întocmita de persoane abilitate de:M Justi?ie, MLPAT, BĂNCI, ETC.
-Se poate evita cu o factura privind execu?ie mobilier DEMONTABIL, nu reprezinta construc?ie......
Sunt ?i alte variante !!!!!!!!!!!
Oricum autoriza?ie este foarte greu de ob?inut, deoarece PUG-ul si PUZ-ul zonei o sa va impună anumite retrageri fata de vecini ?i strada, care o sa va umple de indignare ?i revolta. ?tii ce mi-a spus unul prin 1987 când l-am controlat pe legea 50 la un astfel de chio?c: bai nene depun eu plângere la vreo 200 de chio?curi din ora? ?i te pun sa-i amendezi pe to?i dacă nu fac plângere penala pt. neglijenta în serviciu.
Am plecat ?i l-am lăsat în pace pe bietul om, ?i am răspuns reclamantului ca a fost sanc?ionat cu avertisment, bla, bla bla!

Edited by raduk, 06 May 2010 - 15:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate