Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Mobilier de gradina din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#55
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Exista profesionisti in montaj. Mie mi-au montat deck-ul fara cusur, arata cum trebe, ca-n poze, planeitatea care trebe, nu sint diferente de inaltime intre scinduri, sau intre distantele dintre ele etc. Teoretic cei de la care cumperi deck-ul cunosc si recomanda o firma de montaj.

Daca l-as spala si da cu ulei, ar arata ca in poze.

Cit despre sa faci singur asa ceva, si mie mi se pare imposibil.

Edited by abancor, 20 February 2009 - 12:44.


#56
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
LED, de ce zici ca e imposibil de realizat DIY? Daca ai rabdare sa masori cu atentie si sa tai la fel, nu vad unde-ar fi problema... Din punctul meu de vedere doar lemnul e mai greu de gasit, ca eu n-as pune orice scandura acolo. Americanii folosesc lemnul de cedru pt exterior deoarece este un lemn care rezista natural la umezeala (cel putin asa sustin ei :) ).

Mai jos sunt niste pdf-uri legate de decking.

Attached Files



#57
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salut 'RamsesII' ...super faine documentele da la tine...,mai ai si altele tot asa de faine...nu neaparat legat de deck-uri...sunt super faine...si ajuta mult la briclolare...
danny

Edited by rodanny, 20 February 2009 - 22:29.


#58
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
De avut am vreo 10 giga de documentatie in ceea ce priveste constructiile in si din lemn, "do it yourself" si multe altele, depinde ce anume te intereseaza :) Oricum, ce am eu sunt de pe net... gasesti o gramada de documentatie, totul e sa ai rabdare si timp sa cauti. Daca te intereseaza ceva anume, spune-mi. Nota: tot ce am, am de la americani.

#59
nmirela

nmirela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2008
Daca tot e vorba de mobilier de gradina, am gasit si eu pe net niste planuri - schite, cum le-o zice. Mie mi se par interesante.... macar ca idee. Nu stiu cat de explicite sunt, ca inca n-am incercat sa fac nici una dintre ele, dar adun cu sarg din astea.... poate cine stie, intr-o zi o sa ajung si la momentul in care sa ma apuc de treaba.

Pana atunci poate folosesc altora :)

Attached Files



#60
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostRamsesII, on Feb 20 2009, 23:49, said:

De avut am vreo 10 giga de documentatie in ceea ce priveste constructiile in si din lemn, "do it yourself" si multe altele, depinde ce anume te intereseaza :) Oricum, ce am eu sunt de pe net... gasesti o gramada de documentatie, totul e sa ai rabdare si timp sa cauti. Daca te intereseaza ceva anume, spune-mi. Nota: tot ce am, am de la americani.

Salut.

Am niste busteni de lemn,mai grosi,mai subtiri. Ai ceva schite ? M-ar interesa sa fac ceva rustic cu ei, dar nu prea am idei. Nu urmaresc ceva anume.

Merci.

#61
flemil

flemil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2008
Salut,
Ma intereseaza si pe mine proiectul unui foisor sau filigorie cu 4 sau 6 laturi.
mersi
P.S. Ma intere si altele lucruri ptr o mansarda. Da-mi un buzz pe mess  - ffe17
mersi inca o data

View Postrodanny, on Feb 20 2009, 22:28, said:

Salut 'RamsesII' ...super faine documentele da la tine...,mai ai si altele tot asa de faine...nu neaparat legat de deck-uri...sunt super faine...si ajuta mult la briclolare...
danny


#62
RamsesII

RamsesII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.08.2003
La o simpla cautare pe Google am dat de asta:

http://www.bluegrass...plans-build.htm

Sunt mai multe "planuri", unele mai detaliate, altele mai putin.

#63
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostDDuras, on 26th May 2009, 18:13, said:

Salut.

Am niste busteni de lemn,mai grosi,mai subtiri. Ai ceva schite ? M-ar interesa sa fac ceva rustic cu ei, dar nu prea am idei. Nu urmaresc ceva anume.

Merci.


N-are nimeni chiar nici o idee ?

#64
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006
Se pot face borduri, taiati pe jumate eventual cu niste pietris pe latura exterioara dau foarte bine.
Poate reusesc sa fac niste poze, au montat de curind pe portiunea dintre pod si Stefan Furtuna, nu stiu exact cum se cheama zona.
E o idee care mi-a placut si o sa vreau sa o aplic si eu la gradina din spate.

#65
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
In toata perioada cat am lucrat in constructii pe aici,am avut ocazia o singura data sa fac un deck impreuna cu un baiat,pt mine fiind prima data cand faceam asa ceva,in consecinta eu am fost 'helperul'.Nu ma pot pronunta despre deck-urile complicate,cu mai multe nivele sau stiu eu ce minuni,insa cele simple,pe care probabil ni le dorim mai toti,sunt destul de usor de rezlizat,daca stii cateva chestii elementare despre cum actioneaga gravitatia,cum sa faci sustinerea unui element,cum sa calculezi niste dimensiuni (sa imparti distantele sa vezi cate elemente intra pt a nu avea elemente de marimi diferite sau spatii diferite intre ele....) si putin talent sau indemanare imbinat cu placerea de a lucra lemnul.Puteti incerca undeva la o casuta la tara cu material ieftin,fara alte trebuinte ,pt a nu face risipa mare in caz ca nu va iese,pt a va incerca puterile si o sa vedeti ca nu e chiar asa de greu.Succes!

#66
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Poate ne spui si ce-i ala deck.  Nu dick, nu ?  :lol:

#67
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Salutari..
Nu stiu daca e bine pusa intrebarea aici....
As vrea sa imi fac niste jardiniere...precum cele de pe la MAgazinele de bricolaj....in forma de D, dar nu stiu sa fac mortarul din ele....
Sunt destul deusoare..si in plus ai senzatia ca sunt facute din pietricele nu din mortar....
Sa inteleg ca e marita doar cantitatea de margaritar?
Cine a facut ma poate ajuta si pemine cu ceva date?
Forma cum o facem?
Cum decofram?
Ce colarnt bagam in ciment?
Cu stima,
Danny

#68
piri

piri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 19.11.2006

View PostDDuras, on 7th June 2009, 17:44, said:

N-are nimeni chiar nici o idee ?

View Postpiri, on 8th June 2009, 14:53, said:

Se pot face borduri, taiati pe jumate eventual cu niste pietris pe latura exterioara dau foarte bine.
Poate reusesc sa fac niste poze, au montat de curind pe portiunea dintre pod si Stefan Furtuna, nu stiu exact cum se cheama zona.
E o idee care mi-a placut si o sa vreau sa o aplic si eu la gradina din spate.
Am revenit cu poze.
Cred ca taiati pe jumate dau mai bine si faci si economie de material.

Attached Files


Edited by piri, 15 July 2009 - 13:12.


#69
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Vreau sa fac ceva in genul pozei atasate. Va fi undeva la nivel et 4, deci trebuie sa reziste la vant.
In lungul cladirii sunt 6m iar latime ar fi 3.5-4m.
As prefera sa am stalpi numai pe margine.
Un sfat primit ar fi
- stalpi verticali 6buc, cate 3 pe latura de 6 - 8/8cm
- grinzi orizontale 8/8 - pe margini
- capriori de 8/8cm - cam la 1 m intre ei
- astereala de 2,5 grosime si vreo 5-10 latime la 1m distanta
- acoperis transparent


Credeti ca e ok?

Merci

-Luke-

Attached Files



#70
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
La 6m deschidere nu e ok.

#71
flopardu

flopardu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,894
  • Înscris: 28.10.2008

View Postmarcugeorgian, on 18th February 2009, 14:18, said:

Salutare

intradevar de mare efect si nu se compara cu alte solutii dar...presupun ca si pretul este pe masura
am vazut la cineva acum 2 ani in genul ultimei poze dar din pacate nu am tinut legatura cu ei (intermediam o casa in zona padurii Baneasa - atunci era in primele cinci cele mai scumpe aflate la vanzare ) ca sa va pot spune cum arata dupa doi ani
o sa caut prin pozele vechi sa vad daca gasesc pentru exemplificare

george


foarte frumos, mi-ar placea asa ceva, insa cine sa faca?!
o sa am o terasa de pana-n 30 mp asa ca ma astept sa nu ma coste o avere da rsa fie lemnul rezistent, tratat samd.
dar repet... unde sa gasesti materiale, cine sa o execute!

#72
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Daca studiezi forumul si ai ceva indemanare, o poti face tu. Iar materiale se gasesc peste tot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate