Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Mobilier de gradina din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#109
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View PostGOD_BLESS_ROMANIAN_NATION, on 6th May 2010, 13:00, said:

Nu te duce în gura lupului, solu?ii:
-Legea 50/1991 cu toate modific. ?i complet. ulterioare.... în proprietate privata totul se prescrie după 2 ani........se dovede?te numai cu factura (nu de materiale) sau cu expertiza întocmita de persoane abilitate
cred ca faci o mica confuzie....
In ordonanta 2 /2001 s-au produs unele modificari in sensul ca " data savarsirii contraventiei = data constatarii contraventiei"  :peacefingers: Drept urmare, riscurile sunt mari daca te apuci sa construiesti fara autorizatie (amenda+ sanctiuni complementare, care pot merge pana la demolarea constructiei) si nu  merg driblingurile mentionate de tine.
Mai multe prostii juridice le discutam pe aria dedicata, daca vrei...e pacat sa poluam acest minunat topic

View PostGOD_BLESS_ROMANIAN_NATION, on 6th May 2010, 13:00, said:

tii ce mi-a spus unul prin 1987 când l-am controlat pe legea 50 la un astfel de chio?c: bai nene depun eu plângere la vreo 200 de chio?curi din ora? ?i te pun sa-i amendezi pe to?i dacă nu fac plângere penala pt. neglijenta în serviciu.
Am plecat ?i l-am lăsat în pace pe bietul om, ?i am răspuns reclamantului ca a fost sanc?ionat cu avertisment, bla, bla bla!
adica tu inspector la primarie sau ISC (whatever) ai preferat sa-l lasi in pace  pe ala ( " bietul om") care te-a amenintat in felul asta, de ce ? de frica de munca ? Nu asta era treaba ta?
Sau mai degraba in filmul asta tu esti ala cu chioscul , aka "bietul om"?  ;)


AAAA  sa nu uit! L-ai controlat pe ala in 1987 pe legea 50 / 1991 ! Foarte tare ! :naughty:

Edited by alibabu, 06 May 2010 - 23:27.


#110
letacla

letacla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2007

View Postbatranu59, on 29th April 2010, 13:50, said:

Mihai, la dimensiunile tale, foisorul respectiv nu mai are forma de Octogon.
Dimensiunile indicate de tine duc spre o forma dreptunghiulara.
Ca totusi sa iti ofer un inceput, atasez un fisier mult mai succint ca cel anterior, dar care poate fi modificat relativ usor la dimensiunile tale.
Documentatia am facut-o pentru un foisor postat la inceputul acestui topic de catre Astrul, ea nu este terminata si ar mai necesita complectari, dar pentru ca doresc sa te ajut
am postat documentatia intr-o faza intermediara. scuze anticipate pentru cei cu pretentii mai mari.

P.S. Eu nu ma ocup cu asa ceva. Am capatat experienta in domeniul constructiilor pe structura de lemn si incerc sa ajut cum pot. Pentru mine aceste constructii au devenit un hobby.

salut,

am finalizat foisorul in proportie de 95%.
atasez cateva poze si schitele dupa care am lucrat
multumesc pentru indrumari

Attached Files


Edited by letacla, 31 May 2010 - 05:47.


#111
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Letacla - observ sa foisorul a fost facut la limita proprietatii, practic 2 laturi ale foisorului sunt chiar coltul terenului. Vazand apele acoperisului intreb: nu-i problema cu vecinul din stanga, in curtea caruia va ajunge apa de ploaie si zapada de pe jumatate de foisor?
Am si eu problema asta, in sensul ca voi dori sa amplasez foisorul lipit de garul din spatele curtii, lipit de curtea vecinului, si ma gandisem ca sunt obligat sa aleg acoperisul avand aceasta restictie - apele sa 'cada' tot la mine in curte.

#112
letacla

letacla

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.07.2007

View Postportocaliul, on 31st May 2010, 08:57, said:

Letacla - observ sa foisorul a fost facut la limita proprietatii, practic 2 laturi ale foisorului sunt chiar coltul terenului. Vazand apele acoperisului intreb: nu-i problema cu vecinul din stanga, in curtea caruia va ajunge apa de ploaie si zapada de pe jumatate de foisor?
Am si eu problema asta, in sensul ca voi dori sa amplasez foisorul lipit de garul din spatele curtii, lipit de curtea vecinului, si ma gandisem ca sunt obligat sa aleg acoperisul avand aceasta restictie - apele sa 'cada' tot la mine in curte.

pe latura cu peretele vecinului apa se va scurge tot la mine in curte, va fi un jgheab mai lung cu cot in interior, iar pe peretele acestuia voi monta o placa de policarbonat

#113
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008
Asa da, OK, de multe ori apar discutii cu vecinii pe motive din astea, mai ales in oras unde terenurile sunt mici si casele stau inghesuite.

#114
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Rogu-va un sfat. Vreau sa fac un foisor cat mai simplu, 5 laturi, "raza" de 1,5 m, capriorii la 2 m. Am lemnul si mai am vreo 50 boltari, pe care i-as putea folosi, desi poate strica aspectul. Cum ies mai ieftin si cam cat m-ar costa manopera pt 3 mesteri care s-au oferit sa-l execute?
Multumesc anticipat.

#115
batranu59

batranu59

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.11.2008
In primul rand 3 mesteri sunt multi pentru o astfel de lucrare.
Eu zic sa nu folosesti boltarii, nu se pupa de nici un fel cu lemnul. Strici tot aspectul viitoarei constructii.
Cat costa meseriasii? Este greu de spus, depinde de multi factori, de pretul manoperei in zona respectiva, de modul de finisare a foisorului, de priceperea ta de negociator, etc.

Edited by batranu59, 07 June 2010 - 21:47.


#116
concurent

concurent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 17.07.2007

View Postmarian.bazavan, on 21st December 2008, 00:34, said:

cum se face o magazie!


imi poti spune te rog, care este distanta corecta intre stalpii de sustinere si ce grosime au acestia?
vreau sa construiec o magazie asemanatoare cu dimensiunea 8m x 4 m
multumesc.

#117
eu_alb

eu_alb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.08.2009
Salut,

Vreau sa ma apuc si eu de terasa. Ma ajuta cineva cu o echipa de meseriasi? Eventual sa fii facut construit ceva cu ei...

#118
Georgii

Georgii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.05.2008

View Posteu_alb, on 6th January 2011, 17:23, said:

Salut,

Vreau sa ma apuc si eu de terasa. Ma ajuta cineva cu o echipa de meseriasi? Eventual sa fii facut construit ceva cu ei...

In ce zona te-ar interesa?

#119
luiza1980

luiza1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.10.2008
salutare! vreau sa imi refac si eu curtea primavara asta. de fapt ...TREBUIE! pana acum am avut beton turnat pe alei, dar a ajuns in ultimul hal si sigur nu mai ies cu el intreg din iarna asta. ma intereseaza ceva sfaturi ... ce sa pun in loc? ce variante am? cu ce mesteri sa lucrez etc.? vreau sa fac treaba o data si bine, sa tine peste timp.
multumesc anticipat!

#120
vallentin_

vallentin_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.01.2010

View Postluiza1980, on 11th January 2011, 21:37, said:

salutare! vreau sa imi refac si eu curtea primavara asta. de fapt ...TREBUIE! pana acum am avut beton turnat pe alei, dar a ajuns in ultimul hal si sigur nu mai ies cu el intreg din iarna asta. ma intereseaza ceva sfaturi ... ce sa pun in loc? ce variante am? cu ce mesteri sa lucrez etc.? vreau sa fac treaba o data si bine, sa tine peste timp.
multumesc anticipat!


nasol cu betonul. cat timp te-a tinut? eu nu am mai rezistat si am bagat picamerul in el din al doilea an. :))
variante mai ok sunt clar. ori pavele, dar din cele vibropresate care sunt cele mai rezistente, ori piatra naturala - dar e scumpa si face probleme in timp. mai e si betonul amprentat, practic beton turnat peste care se aplica un model la alegere. practic incearca sa imite pavelele sau piatra naturala, dar tot beton e in final. aceleasi probleme de care cred ca te-ai saturat deja. so te sfatuiesc sa nu mergi pe amprentat

#121
luiza1980

luiza1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.10.2008

View Postvallentin_, on 12th January 2011, 09:46, said:

nasol cu betonul. cat timp te-a tinut? eu nu am mai rezistat si am bagat picamerul in el din al doilea an. :))
variante mai ok sunt clar. ori pavele, dar din cele vibropresate care sunt cele mai rezistente, ori piatra naturala - dar e scumpa si face probleme in timp. mai e si betonul amprentat, practic beton turnat peste care se aplica un model la alegere. practic incearca sa imite pavelele sau piatra naturala, dar tot beton e in final. aceleasi probleme de care cred ca te-ai saturat deja. so te sfatuiesc sa nu mergi pe amprentat

cam 3 ani jumate m-a tinut sa zicem, dar cu fisuri si denivelari. acum o fi fost turnat si prost, nu prea ma pricep.
sunt in discutii acum cu un tip care face proiecte de terasa si ma gandeam sa o fac mai aspectuoasa si cred ca materialele de pavaj o sa ajute. sa vad ce imi propune tipul, insa ma gandeam la piatra, macar pe alocuri sa creez niste ''rupturi'' de zona cu vegetatia. cat de scumpa e?
am cautat pe net sa vad si eu cum arata betonul asta amprentat. ce sa zic, nu da rau la privire, dar ai dreptate tot beton e. cum e ca si pret?
nu prea am inteles cum e cu vibropresatele...adica sunt mai multe variante de pavaj? cum il diferentiez de altele?

#122
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdenky, on 6th June 2010, 08:06, said:

Rogu-va un sfat. Vreau sa fac un foisor cat mai simplu, 5 laturi, "raza" de 1,5 m, capriorii la 2 m. Am lemnul si mai am vreo 50 boltari, pe care i-as putea folosi, desi poate strica aspectul. Cum ies mai ieftin si cam cat m-ar costa manopera pt 3 mesteri care s-au oferit sa-l execute?
Multumesc anticipat.

Un foisor si o polata pt masina, primul la 30 euro/mp manopera respectiv 15 euro/mp. Cu tot cu materiale si alergatura mesterului dupa ele, 1400 euro. Ce ziceti, e bine?


View Postbatranu59, on 7th June 2010, 21:46, said:

In primul rand 3 mesteri sunt multi pentru o astfel de lucrare.
Eu zic sa nu folosesti boltarii, nu se pupa de nici un fel cu lemnul. Strici tot aspectul viitoarei constructii.
Cat costa meseriasii? Este greu de spus, depinde de multi factori, de pretul manoperei in zona respectiva, de modul de finisare a foisorului, de priceperea ta de negociator, etc.

Am renuntat la boltari. Mesteri vor fi 2.

#123
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007

View Postluiza1980, on 12th January 2011, 15:12, said:

sa vad ce imi propune tipul, insa ma gandeam la piatra, macar pe alocuri sa creez niste ''rupturi'' de zona cu vegetatia. cat de scumpa e?
Eu am cumpărat piatră naturală de la Breaza (Prahova), 20 RON/m2. Avantajul meu e că nu m-a costat nimic manopera!  :thumbup:
Se mai găsește piatră (probabil chiar mai ieftin) și prin Moroieni (Dâmbovița) - dar depinde și ce cantitate vrei, ăia nu prea stau cu stocuri mari din ce știu.

#124
doru_dude

doru_dude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 22.01.2009

View Postluiza1980, on 12th January 2011, 15:12, said:

ce sa zic, nu da rau la privire, dar ai dreptate tot beton e. cum e ca si pret?
nu prea am inteles cum e cu vibropresatele...adica sunt mai multe variante de pavaj? cum il diferentiez de altele?

daca alegi pavarea hidraulica a pavajelor, e foarte probabil sa nu mai ai probleme in curte ani buni de acum inainte. practic, diferenta dintre produsele de beton "clasice" si astea vibropresate se face la productie; la astea vibropresate se elimina orice urma de apa in exces din beton, iar asta ii da rezistenta indelungata. apa multa e moartea betonului, vorba aia..

Edited by doru_dude, 10 February 2011 - 13:08.


#125
priceput

priceput

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 21.10.2008

View Postdoru_dude, on 10th February 2011, 13:02, said:

daca alegi pavarea hidraulica a pavajelor, e foarte probabil sa nu mai ai probleme in curte ani buni de acum inainte. practic, diferenta dintre produsele de beton "clasice" si astea vibropresate se face la productie; la astea vibropresate se elimina orice urma de apa in exces din beton, iar asta ii da rezistenta indelungata. apa multa e moartea betonului, vorba aia..

ar mai fi o chestie: daca ai acces cu masina in curte si daca o folosesti zilnic, atunci eu m-as orienta spre piese vibropresate. nu de alta, dar macar in felul asta poti sa stai linistita ca n-o sa ti se fisureze dupa 3 ani cu ploi torentiale, inghet/dezghet si tot tacamu'!

#126
luiza1980

luiza1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 19.10.2008
pai e curte si acces la garaj, deci daca ziceti ca pavelele astea vibropresate merg cel mai bine in situatiile astea, asa ramane. o sa mai intreb si eu in stanga si in dreapta sa vad ce oferte gasesc... dar cum e cu intretinerea lor, n-au nevoie sa fie bibilite periodic, ca sa nu se degradeze? ca n-as vrea sa ma trezesc in situatia de acum cu betonul!!

nu ma mai prea incanta ideea de piatra naturala pt zonele cu vegetatie... ma gandeam acum mai degraba la ceva care sa mearga cu viitorul pavaj, poate niste forme complementare, un fel de jardiniere. ma gandesc ca se gasesc si de astea in aceleasi culori cu pavelele, nu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate