Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

BCR Banca pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

Poll: BCR Banca pentru Locuinte (203 member(s) have cast votes)

BCR Banca pentru Locuinte este o teapa legala ?

  1. Este teapa in mod categoric (100 votes [49.26%])

    Percentage of vote: 49.26%

  2. Deocamdata nu (49 votes [24.14%])

    Percentage of vote: 24.14%

  3. Nu pot sa ma pronunt (54 votes [26.60%])

    Percentage of vote: 26.60%

Vote Guests cannot vote

#55
MunteanuCiprian

MunteanuCiprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.04.2013

 cstef30, on 21 aprilie 2013 - 17:11, said:

Ce atitudine!!
Ce limbaj  !!! Meritam sa fim pusi la punct , ca niste omizi inculte si puse pe capatuiala ce suntem.
Mai ceva ca un camatar care se respecta,

M-am gandit sa-ti raspund, chiar vroiam s-o fac...dar daca stau mai bine sa ma gandesc nu o voi face.N-ai decat sa-ti plangi de mila in continuare.

#56
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 MunteanuCiprian, on 21 aprilie 2013 - 15:29, said:


Buna seara.
Ma numesc Munteanu Ciprian,am 30 de ani, sunt din Brasov si doresc sa trag un semnal de alarma deoarece consider ca varsta frageda sau lipsa de experienta nu mai trebuie sa justifice superficialitatea, indolenta, necunoasterea, ignoranta,lipsa de tenacitate sau lipsa de informatii a oamenilor atunci cand vine vorba de relatia lor cu institutiile bancare.
Am citit toate opiniile legate de produsul economie-creditare al BCR Banca pentru Locuinte de pe acest site si pot spune ca cei mai multi nu fac decat sa induca lumea in eroare.Si voi argumenta aceasta afirmatie.
Las total la o parte faptul ca unii utilizatori nu reusesc sa faca corect acordul subiectului cu predicatul (asta ar putea face obiectul altei discutii), desi in aceste conditii ma pot gandi la ce anume si cat anume inteleg ei cand citesc un contract.
Inainte de toate doresc sa spun ca sunt client al acestei subsidiare a BCR, pe numele ei BCR Banca pentru Locuinte, iar contractul meu de economisire-creditare decurge in termenii contractuali stabiliti la incheierea contractului.Si nu ma simt deloc inselat.Si nici nu am intentia sa laud aceasta banca sau bancile in general.
Ciprian, nu e cam devreme sa tragi concluzii atat de categorice ?
Tu stiai cand ai semnat contractul ca o sa primesti prima de la stat dupa 2 ani ? Ca fapt divers, prima pe 2010 a fost platita intr-un final apoteotic in 2012...
Asta spune multe despre sistem....

Apropo, tu ti-ai facut cont aici doar ca sa pui romanul ala despre BPL ? Ca asa pare... Prima postare, un roman de tamaiere a BPL.

#57
MunteanuCiprian

MunteanuCiprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.04.2013

 Dornan, on 21 aprilie 2013 - 20:41, said:

Ciprian, nu e cam devreme sa tragi concluzii atat de categorice ?
Tu stiai cand ai semnat contractul ca o sa primesti prima de la stat dupa 2 ani ? Ca fapt divers, prima pe 2010 a fost platita intr-un final apoteotic in 2012...
Asta spune multe despre sistem....

Apropo, tu ti-ai facut cont aici doar ca sa pui romanul ala despre BPL ? Ca asa pare... Prima postare, un roman de tamaiere a BPL.

Stiam ca voi primii prima dupa doi ani pentru ca in conditiile contractuale scrie ca trebuie sa ai minim 18 luni in sistem.Asta crezi tu, ca este un roman de tamaiere a BPL?Eu doar am sintetizat regulile si costurile acestui produs asa cum nu a facut-o nimeni pana acum, nici macar bancile, in speranta ca ii va ajuta pe unii sa vada daca li se potriveste iar pe cei care se simt inselati sa-l inteleaga mai bine, pentru ca se pare ca din partea reprezentantilor bancilor nu au primit lamuriri suficiente.
Si atunci hai sa ne luam de ala care incearca sa aduca ceva mai multa informatie.
Toata lumea sa plange de banci si totusi toata lumea colaboreaza cu ele pentru ca asta este, toti, sau aproape toti avem nevoie de ea.
Ai citit partea in care in care am spus ca multi dintre reprezentantii bancilor sunt prost pregatiti sau rauvoitori, interesati doar de castigul propriu?
Regret, sincer regret ca am incercat sa vin cu lamuriri.

#58
Dornan

Dornan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.12.2005

 MunteanuCiprian, on 21 aprilie 2013 - 21:22, said:

Stiam ca voi primii prima dupa doi ani pentru ca in conditiile contractuale scrie ca trebuie sa ai minim 18 luni in sistem.
Poti sa-mi indici si mie unde in contract este specificat ca prima de la stat se da dupa 18 luni ?
Si apropo, presupunem ca ar scrie ca prima se da dupa 18 luni, asta inseamna ca 18=24 luni ?
Nu cred ca scrie ce spui tu, dintr-un motiv foarte simplu. O mica parte (cam 5% ) a intrat in cont dupa cateva luni (deci, o parte din prima pe 2010 a intrat in iunie 2011; grosul banilor in sa in 2012)

 MunteanuCiprian, on 21 aprilie 2013 - 21:22, said:

Asta crezi tu, ca este un roman de tamaiere a BPL?Eu doar am sintetizat regulile si costurile acestui produs asa cum nu a facut-o nimeni pana acum, nici macar bancile, in speranta ca ii va ajuta pe unii sa vada daca li se potriveste iar pe cei care se simt inselati sa-l inteleaga mai bine, pentru ca se pare ca din partea reprezentantilor bancilor nu au primit lamuriri suficiente.
Pai chiar este o oda inchinata sitemului BPL....
Si atunci hai sa ne luam de ala care incearca sa aduca ceva mai multa informatie.

 MunteanuCiprian, on 21 aprilie 2013 - 21:22, said:

Ai citit partea in care in care am spus ca multi dintre reprezentantii bancilor sunt prost pregatiti sau rauvoitori, interesati doar de castigul propriu?
Regret, sincer regret ca am incercat sa vin cu lamuriri.
Asta stiam. Si este problema bancilor ca isi permit sa faca vanzari mincinoase.
Intr-o tara normala, daca ai inregistra ce spun reprezentantii de vanzari ai bancii, ai putea sa-i dai in judecata si ai castiga fara probleme...
Sincer, imi pare bine ca regreti.

Apare periodic cate unul ca tine care pretinde ca este un mare expert in intelegerea fenomenului BPL, si care vrea sa lumineze masele ...
Si care hodoronc tronc isi face user si din prima tranteste o oda BPL-ului.... Cam miroase a reclama mascata facuta BPL ceea ce faci tu.

#59
cstef30

cstef30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 22.04.2007

 MunteanuCiprian, on 21 aprilie 2013 - 20:25, said:

M-am gandit sa-ti raspund, chiar vroiam s-o fac...dar daca stau mai bine sa ma gandesc nu o voi face.N-ai decat sa-ti plangi de mila in continuare.

Cred ca e prima oara cand stai bine si te gandesti, printre suspine iti spun... Cred ca statutul de angajat  al bancii iti confera un sentiment aparte, nu?

#60
Alexstars07

Alexstars07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.03.2013
Salut Munteanu Ciprian.  

Nu am apucat sa citesc tot ce ai scris , dar am vazut ca era ceva legat de termeni si conditi contractului de economisite creditare........ce am obs e ca esti din Brasov si implicit aici ai facut contractul mai exact in Racadau ,......ultima oara cand am fost la escroci de acolo am vrut sa iau un credit  conform conditiilor din contract.......aveam perioada peste 18 luni , suma economisita ajunsa la cea din contract ....am aici povestea mea : http://forum.softped...pl/page__st__72


cel putin in Brasov sun o gramada ce s-au pacalit cu acest tip de contract....ideea e ca nici angajati de acolo nu au cunostinte prea dezvoltate despre acest produs si drept urmare nici oameni nu sunt bine informati.......totul se rezuma la prosteala si la inceperea  incheieri contractului....

Edited by Alexstars07, 24 April 2013 - 21:06.


#61
anarchist18

anarchist18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.12.2006
Poate cineva sa imi raspunda si mie la http://forum.softped...4#entry14187061

Mersi

#62
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
Expun cateva dintre conditiile generale ale contractelor de economisire-creditare pentru a aduce un plus de informatie:
Cap. 2 (2) Clientul poate efectua depuneri suplimentare (pentru a beneficia de prima de stat maxima). Acceptarea acestora poate necesita acordul prealabil al BCR BpL.
Cap. 2 (4) In cazul in care soldul economisit depaseste suma contractata BCR BpL poate majora suma contractata si percepe comisionul de majorare (1% din valoarea majorarii sumei contractate).
Cap. 3 (3) Pentru a beneficia de prima de la stat, clientul imputerniceste BCR BpL sa solicite prima in numele sau. Prima de la stat poate fi solicitata cel mai tarziu pana la sfarsitul anului calendaristic urmator anului in care s-au facut depunerile. In caz contrar, clientul pierde dreptul la prima de la stat.
Cap. 14 (1) In situatia in care contractul de economisire-creditare este reziliat de catre client dupa o perioada de minimum 5 ani, restituirea soldului se face, de regula, imediat.
Cap. 14 (2) B) In situatia in care contractul de economisire-creditare este reziliat de catre client inainte de perioada de 5 ani, BCR BpL va elibera, dupa posibilitati, soldul imediat dupa receptionarea solicitarii de reziliere.
Cap. 16 (1) In functie de politica de afaceri a bancii, BCR BpL are dreptul sa modifice comisionul de administrare a contului de economii, in valoare de 28 lei.
Cap. 16 (2) BCR BpL isi rezerva dreptul de a percepe de la clienti si alte comisioane care au o legatura directa sau indirecta cu derularea contractelor.
Cap. 16 (4) BCR BpL poate percepe de la clienti un comision adecvat pentru eventualele servicii speciale.
Cap. 16 (5) BCR BpL este indreptatita sa modifice comisioanele dupa o justa apreciere.
Cap. 23 Conditiile generale ale contractelor de economisire-creditare pot fi modificate fara acordul clientului. Comisioanele pot fi modificate fara acordul clientului si fara acordul BNR.

#63
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
am incheiat contractul de economisire creditare pe data de 10.01.2014 pentru suma de 30.000 lei (comision 300 lei) si am ales achitarea ratelor prin ordin de plata programat, astfel ca banii sunt retrasi automat din cont fara sa fie nevoie sa ma deplasez la banca
zilele trecute am primit mesaj de la banca cu suma care trebuie adaugata in cont pentru a beneficia de prima de stat maxima si azi am efectuat depunerea suplimentara
daca esti bine informat este o metoda buna de economisit tocmai prin caracterul ei restrictiv

#64
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Sa ne anunti si cand primesti prima de la pullivara, ok? :death:

#65
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
transa 1 (916,96 lei) din prima de stat pentru depunerile pe 2014 a fost livrata pe 25.03.2015

#66
dana&ovi

dana&ovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 07.01.2007
Am ajuns la maturitate cu un contract BCR -BPL, iar cand m-am dus la ei pentru a le comunica un IBAN, unde sa-mi vireze banii, ( nefiind interesat de vreun imprumut ), aflu ca s-au schimbat regulile jocului in timpul jocului.
Imi pot vira banii depusi + dobanda de 3% , dar nu si primele de la stat. Daca vreau si primele vor sa le prezint documente justificative in scop locativ pentru toata suma  (27 000 ron).

#67
Nickless

Nickless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 23.11.2004
Ce scrie in contractul tau ? Clauzele Generale Contractuale de acum 5 ani, nu cele care sunt acum pe site. Plus ca aveau obligatia sa te informeze in scris de fiecare data cand s-au schimbat CGC, ceea ce BCR-BpL nu obisnuieste sa faca. Probabil sunt suficiente motive sa mergi in instanta si castigi, cu tot cu cheltuielile de judecata. Daca ai asteptat 5 ani maturitatea contractului, inca 1-2 ani un dosar in instanta este nimic.

Si eu voi face pasul asta daca nu ajung sa rezolv o problema din contract cu un reprezentant competent al programului. Am un contract de 2 an, vreau sa continui sa le dau bani inca 3 ani in ce conditii vor ei (dobanda mai mica, a scazut intre timp). Dar ei nu si nu! Au refuzat, mi-au raspuns in doi peri la solicitarea scrisa si eu acum nu stiu nici macar daca din balbaielile lor nu raman fara prima pe al 2-lea an de economisire.

#68
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Eu mi-am reziliat contractul dupa ~ 4 ani. Acum sa vedem cat de repede imi voi primi banii inapoi. :)

#69
andreiroman

andreiroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2016
salutare

din pacate BCR locuinte a ajuns un mare chix (nu stiu cum e la raiffeisen). ca si modalitate de investitie e ok daca stii sa iti urmaresti interesul (sa junglezi printre termeni si conditii)...

dar... sunt cateva probleme (unele mai recente altele mai vechi) mari de tot:
* contractul e de tip discretionar: il putem noi banca modifica oricand si putem sa punem acolo ce vrem in el, ca nu ne opreste nimeni, noi (banca) avem super puteri iar drepturile clientului nu exista

* suportul pt clienti e groaznic, incercati sa sunati la telefonul de pe site sau sa le dati un email. in cazul fericit in care primesti un raspuns o sa vezi ca raspunsul e ceva de genul: "problema se va rezolva la pastele bancilor"

* in cazurile cele mai multe trebuie sa revii de multe ori tu cu telefon desi abramburicii de acolo iti zic ca iti raspund in maxim 2 zile dar evident nu revine nimeni, nu ii intereseaza de client, nu suna nimeni inapoi sa iti raspunda la problema

* incercati sa depuneti documente pentru justificari, o sa vedeti ca puteti face asta doar la BCR si daca d-ne fereste aveti vreo problema cu actele nu se oboseste nimeni sa va sune sa va anunte. o sa stati luni de zile asa...

* rapartizarea contractelor se face mai nou ff incet, cu multe intarzieri. doamne fereste sa aveti un santier in curs si sa depindeti de acesti bani, din pacate cei mai multi suntem exact in situatia asta

* dupa ce ati depus documentele pt justificari o sa treaca in cel mai fericit caz vreo 3-4 luni pana va intra banii, din ce am auzit mai nou mergem catre 6 chiar... repet aici: doamne fereste sa aveti un santier in curs si sa depindeti de acesti bani, din pacate cei mai multi suntem exact in situatia asta

* colac peste pupaza am inteles ca au ceva probleme cu autoritatile/justitia

mie toata situatia asta imi suna doar a batjocura fata de client sau poate chiar (avand in vedere ultimele chestii cu platile ff incete) a faliment al bancii. orice e posibil, dar mie imi suna aiurea rau de tot ce s-a ajuns, personal retrag tot cand pot si nu mai bag un leu in falimentul asta de banca, unde esti tratat ca un jeg si unde nu mai stii cand iti poti lua banii inapoi ca posibil sa dea faliment.

Edited by andreiroman, 25 March 2016 - 12:06.


#70
andreiroman

andreiroman

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2016
ca sa completez ce am spus mai sus. BCR Banca pentru locuinte e o banca care ofera servicii de toata jena, profitand de faptul ca nu exista o concurenta reala in sistemul de banci pentru locuinte.

sa va uitati la contracte sa vedeti ca si ASTEA AU CLAUZE ABUZIVE si prin care NU ISI ASUMA NICI O RASPUNDERE. la fel ca si la bancile care au acordat credite cu clauze abuzive. care si-au batut joc de oameni.

ei profita doar de faptul ca clientii nu sunt organizati si nu isi cer drepturile.

banca asta ar dispare imediat de pe piata pentru ca singurul lucru bun al lor e ca statul da primele (asta daca banca se indura sa le mai vireze), in rest e o BATAIE DE JOC la adresa clientilor! serviciile sunt de toata jena

#71
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
dana & ovi cum ai terminat cu BPL .. sunt curios de ce ti0au cerut documente justificative.. e absurd.. contractul spune altceva

#72
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 z_e_n_i_t_h, on 06 mai 2015 - 16:18, said:

transa 1 (916,96 lei) din prima de stat pentru depunerile pe 2014 a fost livrata pe 25.03.2015
Da, a fost livrata.....e in cont dar o sa o vezi cand o zbura porcul.....Iti restituie banii tai + dobanda data de banca ...vreo 2%/an .....Ca sa vezi prima de la stat trebuie facturi pe toata suma.....

Nu va mai certati aiurea ...S-a dus Curtea de Conturi peste BCR...si de aia nu mai da prima de la stat fara documente justificatoare......Astea ,cica, se pot aduce in maxim 2 ani de la incheierea contractului....

Edited by Clovis, 05 April 2016 - 15:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate