Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

BCR Banca pentru Locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

Poll: BCR Banca pentru Locuinte (203 member(s) have cast votes)

BCR Banca pentru Locuinte este o teapa legala ?

  1. Este teapa in mod categoric (100 votes [49.26%])

    Percentage of vote: 49.26%

  2. Deocamdata nu (49 votes [24.14%])

    Percentage of vote: 24.14%

  3. Nu pot sa ma pronunt (54 votes [26.60%])

    Percentage of vote: 26.60%

Vote Guests cannot vote

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da, daca mai ramane ceva dupa plata tuturor comisioanelor :)

#20
liviuvw

liviuvw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 07.01.2007
Cea mai mare teapa posibila. Au un simulacru de regulament de functionare "Conditii generale ale contractelor de economisire creditare ale BCR BpL" care este incomplet, neclar si netransparent. Pentru a ma clarifica cum pot sa dispun de soldul economisit, dupa indeplinirea conditiilor contractuale, am discutat cu mai multi reprezentanti de vanzari ai "firmei" si de fiecare data am primit alt raspuns! Mai mult, la solicitarea mea scrisa catre "firma" am primit un raspuns de te apuca rasul cand il citesti. Se contrazic in paragrafe succesive. Daca aveti in vedere sa achizitionati acest produs fugiti cat va tin picioarele.

#21
colonelul1967

colonelul1967

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.11.2006
... mi am facut si eu un card Visa la BCR sa mi pot transfera banii din Germania mai usor(am ales BCR deoarece are atasata linga sigla SPARKASSE din Germania si oricum e mai ok decit western union),cand mi am ridicat cardul de la agentia BCR ma acostat tipa de la ghiseu in legatura cu programul banca pt. locuinte,daca pot economisi 1000 de euro anual voi primi 25% prima de la stat si 3% de la BCR cu conditia sa nu umbli la bani,sa i lasi acolo...urmatorul an mai vii cu 1000 de euroi de acasa si primesti din nou cei 25% plus 3% de la BCR DAR fara a umbla la bani , si tot asa timp de 5 ani cand spun ei ca la final vei avea cei 5000 ai tai plus 1250 prima de la stat,daca ii vei avea !!! in 5 ani se pot schimba multe ...

...chestia este ca atunci cand m am incumetat la asa ceva am bagat in programul respectiv 600 ron ca de inceput,iar pina la sfirsitul anului sa depun restul sumei...intre timp a intervenit achizitionarea unei masini,un tratament mai costisitor si nu mai pot continua chestia cu banca pt. locuinte, m am intors la sucursala BCR si am intrebat ce se intimpla cu cei 600 ron ai mei ? raspunsul : i am pierdut deoarece ei reprezinta comisionul de deschidere,1% din suma contractata !!! acuma de abia imi aduc aminte cum tot zicea tipa de la sucursala BCR : haideti domnul sa bagam macar 600 ron in acel program !!! cand am intrebat la inceput : domnita?eu pierd ceva bani daca nu pot respecta programu ?  mi a raspuns ca NU,doar ca nu primesc cei 25%prima de la stat ... asa ca fiti foarte atenti la toate detaliile din contract,eu nu vreau sa spun ca nu i bun programul,doar ca nu suntem destul de bine cosiliati atunci cand ni se prezinta acest program si poate ni se ascund unele amanunte intentionat !!!

...mi sa spus ca pot continua programul si mai tarziu cand imi voi reveni financiar dar mai am eu incredere in ei ? citiva ani de zile banii blocati,din start daca nu continui pierd 538 de ron !!! jecmaneala pe fatza !!! toate urarile de bine vizavi de BCR si angajatzii lor parsivi !!!

#22
v7v7

v7v7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.09.2011
de ce vrei sa renunti ti se pare ca te-ai prostit,,,,,, te intreb ptr.ca am un reprezentant de la BPL care ma suna zilnic sa facem un contract.va scriu ptr. ca ma tenteaza

#23
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postv7v7, on 7th November 2011, 19:08, said:

de ce vrei sa renunti ti se pare ca te-ai prostit,,,,,, te intreb ptr.ca am un reprezentant de la BPL care ma suna zilnic sa facem un contract.va scriu ptr. ca ma tenteaza

Pai sper ca te tenteaza sa il trimiti undeva :).
M-a sunat si pe mine o persoana de la o firma de asigurari zilnic -  nu conta ca aveam deja o asigurare de viata....
Sa il pui sa iti dea IN SCRIS si cu semnatura si stampila bancii raspunsuri la intrebarile tale.
Si chiar si asa nu vor respecta ce spun.

Eu nu mai vreau sa aud de BCR, m-am ars cu ei, din fericire am scapat (momentan, pana incepe si banca la care m-am mutat sa incerce sa ma omoare :D).
Nu degeaba ei si Volksbank au probleme mari cu aplicarea Ordonantei legate de Euribor si altele.

Legat de economisirea asta, am un contract de 6 ani cu Raiffeisen, dar nu am depus decat la inceput cateva luni, apoi nu am mai avut timp, intre timp m-am apucat sa imi fac o casa.
De atunci in fiecare am suma creste cu foarte putin, ceea ce e bine, am depus destul cat sa acopere comisioanele bancii :D.

Voi vedea ce va fi cand am sa incerc sa reziliez contractul :D.

PS: Pentru consilierii BCR-BPL de aici care spun ca cei de la BCR nu stiu sa prezinte produsul:
Va rog nu va mai faceti reclama aici, nu aveti voie.
Faptul ca va faceti reclama aici imi spune destule despre respectul vostru pentru reguli.
Si daca vi se pare ca am ceva cu voi, DA, AM.
Lucrati la BCR.

Edited by stuiberv, 08 November 2011 - 15:27.


#24
aikido

aikido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 08.11.2005

View Postv7v7, on 7th November 2011, 18:08, said:

de ce vrei sa renunti ti se pare ca te-ai prostit,,,,,, te intreb ptr.ca am un reprezentant de la BPL care ma suna zilnic sa facem un contract.va scriu ptr. ca ma tenteaza


Renunta, eu am avut la ei pe acest program 5000 de euro si dupa 2 ani raman cu 4200 de euro pt ca au mintit inca de la bun inceput referitor la conditii, nu scriu nimic clar in termenii generali etc.

Fereste-te de acesti escroci, agentii sunt platiti la comision / contract incheiat, dupa aceea nu iti mai raspund.

A, prima de la stat pe 2010 inca nu am primit-o si intram maine-poimaine in 2012.....aviz amatorilor!

TEAPA DE LA STAT.

Edited by aikido, 09 November 2011 - 15:56.


#25
presedinte

presedinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.02.2005

View Postaikido, on 9th November 2011, 16:54, said:

Renunta, eu am avut la ei pe acest program 5000 de euro si dupa 2 ani raman cu 4200 de euro pt ca au mintit inca de la bun inceput referitor la conditii, nu scriu nimic clar in termenii generali etc.

Fereste-te de acesti escroci, agentii sunt platiti la comision / contract incheiat, dupa aceea nu iti mai raspund.

A, prima de la stat pe 2010 inca nu am primit-o si intram maine-poimaine in 2012.....aviz amatorilor!

TEAPA DE LA STAT.

ne poti explica ce s-a intamplat cu cei 800 de euro ? cum au "disparut"?
iar prima de la stat pe 2010 se vireaza in decembrie 2011 (si inca nu e luna trecuta - da, mai sunt 3 zile! iar extrasul de cont se emite la sfarsit).

de ce ai virat 5000 de euro pe acest cont in cei doi ani, in condtiile in care orice suma care depasea 2000 era de prisos ?!

a fi nemultumit ca nu ai citit dinainte conditiile e una, a fi nemultumit de conditii e alta.
fa-ne sa intelegem un pic.

#26
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
VAd ca se sterg posturi aici. Am scris o gramada de lucruri referitoare la BPL si pozitive si negative dar probabil cineva e importiva celor pozitive. Nu e corect sa stergeti posturi. BPL nu este o teapa fie ca e de la BCR sau Raiffeisen daca stii "sa joci" pe placul bancii.

#27
alina_anro

alina_anro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.10.2010

View PostPatrick007, on 3rd January 2012, 20:58, said:

VAd ca se sterg posturi aici. Am scris o gramada de lucruri referitoare la BPL si pozitive si negative dar probabil cineva e importiva celor pozitive. Nu e corect sa stergeti posturi. BPL nu este o teapa fie ca e de la BCR sau Raiffeisen daca stii "sa joci" pe placul bancii.
Crede-ma ca posturile sterse sunt binevenite! Nici un reprezentant al bancii nu prezinta la momentul incheierii contractului vreun comision! De-abia dupa ce ai semnat contractul! Am facut marea greseala, pe care mi-o asum sa am incredere intr-o cunostinta cand mi-a prezentat acest produs, pentru care am semnat pe genunchi contractul si care nici macar pana acum nu a intrat in posesia mea pentru ca persoana respectiva nu mai lucreaza acolo, in schimb am primit apeluri de la omoloaga ei care m-a invitat la o discutie deoarece nu am mai alimentat contul cu rata lunara in momentul cand am aflat ca am pierdut suma depusa initial. Nu stiu cum as putea sa fac, ca nu am timpul si cunostintele necesare, dar asa ce v-as tara prin salile de judecata pentru ca angajatii institutiei sunt oameni josnici, sau foarte prost instruiti sau poate sunt instruiti in buna cunostinta de cauza ca sa nu prezinte si partile negative ale acestui program.

#28
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008

View Postalina_anro, on 28th March 2012, 14:24, said:

in momentul cand am aflat ca am pierdut suma depusa initial.

Si cum ma rog ai pierdut tu suma depusa initial ? Da mai multe detalii ca nu te cred ...

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
probabil cu ajutorul comisioanelor babane ce trebuie platite...si care se calculeaza, daca nu cumva ma insel, la suma pe care e posibil sa doresti s-o imprumuti dupa cei 5 ani, nu la suma depusa.

#30
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postalina_anro, on 28th March 2012, 14:24, said:

Am facut marea greseala, pe care mi-o asum sa am incredere intr-o cunostinta cand mi-a prezentat acest produs, pentru care am semnat pe genunchi contractul
Nu pricep de unde-ți vine indignarea?

#31
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008

View Post_Smiley_, on 29th March 2012, 09:50, said:

probabil cu ajutorul comisioanelor babane ce trebuie platite...si care se calculeaza, daca nu cumva ma insel, la suma pe care e posibil sa doresti s-o imprumuti dupa cei 5 ani, nu la suma depusa.

E un comision la deschidere egal cu un procent din suma pe care ai semnat ca o vei economisi . uita-te pe contract , vezi ce suma trebuie sa economisesti calculeaza cat castigi si dupa aia ne zici si noua ce ai pierdut .

Daca nu stiti cum functioneaza un produs intrebati , daca nu intrebati cititi contractul , daca nu cititi contractul nu mai comentati pe forum pentru ca e pur si simplu jenant .

#32
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
mergi la seful tau si spune-i ca n-ai inteles nimic din produsul pe care-l vinzi :) . o sa-l faci fericit, el chiar asta vrea.

citez din Condiții generale ale contractelor de economisire-creditare (CGC) disponibile pe site-ul bcrlocuinte:

Quote

clientul încheie un contract de economisire-creditare pentru domeniul locativ pentru o anumită sumă contractată. ...........Creditul pentru domeniul locativ reprezinta diferența dintre suma contractată și soldul economisit. Soldul economisit este format din depunerile în contul de economii, dobânzile acordate și primele de stat acordate conform legii; din acestea se deduc comisioanele, dar numai în cazul când acestea nu au fost achitate separat. Suma contractată este deci suma totală de care clientul poate dispune pentru finanțarea sa începând din faza de creditare.
se vede destul de clar ca suma contractata nu este suma pe care clientul se angajeaza ca o va economisi, ci se mai adauga si creditul pe care-l va primi ulterior de la bcr

Quote

La încheierea contractului de economisire-creditare pentru domeniul locativ devine scadent și se percepe de catre BCR BpL un comision de deschidere în valoare de 1% din suma contractată. Din primele depuneri înregistrate pe cont BCR BpL va reține comisionul de deschidere. După achitarea integrală a comisionului de deschidere toate plățile efectuate vor fi considerate ca fiind rate de economisire.
asa cum spuneam, procentul ala se aplica si la suma pe care o vei imprumuta la finalul contractului, nu numai la suma depusa.

hai sa dau si un exemplu, sa fie mai clar:
-vrei sa economisesti cate 100euro/luna, timp de 5 ani (or sa se adune vreo 6000 euro)
-vrei sa imprumuti inca 14.000 euro la finalul celor 5 ani (deci suma contractata o sa fie 20.000 euro)
-comisionul de deschidere = 1% din 20000 = 200 euro
-dupa 2 luni in care ai depus cate 100 euro o sa descoperi ca n-ai economisit de fapt nimic, suma depusa (de 200 euro) s-a transformat in comisioane.

mai zi-ne de partea cu comentatul pe forum, cat de jenant poate fi.

Edited by _Smiley_, 29 March 2012 - 13:11.


#33
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
in primul rand nu lucrez la BCR . In al doilea rand ma refeream strict la partea de economisire . aceste contracte se incheie in 2 moduri : ori doar ptr economisire , ori ptr economisire creditare .

Doar citand din ce ai zis tu ( nu intru in detalii amanuntite de calcule , cine are un asemenea ctr poate sa o faca , sau daca insisti o sa vb cu cnv sa imi dea costurile in  detaliu pe caz concret ) cms e 200eur.

in 5 ani scoti ce 1200eur * 5 + 250eurnet/an * 5 + 3% brut pe an de la banca (astia 3& n-ai decat sa ii calculezi tu , oricum iti acopera cms si iti mai si raman ) = Minim 7250net .

Din ce am invatat prin scoala primara 7250 > 6000 deci nu vad unde iti e pierderea .

Acum ca sa fiu si eu ironic ar trebui sa te trimit putin la matematica de gimnaziu ?  

De pierdut nu pierzi , acum depinde de fiecare de ce bani & timp ptr a alege cea mai buna oferta de economisire de pe piata .

#34
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
mai citeste o data postul ala la care ai dat tu initial reply, o sa intelegi

#35
memestoica

memestoica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 28.09.2011
m-au chemat oamenii la interviu. cand am citit pe net ce goanga vand ei logic ca le-am tras teapa...

banca pentru locuinte...eu ma gandeam ca uite dom'le ce seriosi sunt erste bank...si-au facut divizie speciala pentru credite ipotecare. si cand colo ce mangleli vand ei :thumbup: mi-e mila de bietii tineri care au devenit colaboratori. ii vedeam la un moment prin carrefour. un fas, asta e bcr banca pentru locuinte

Edited by memestoica, 29 March 2012 - 14:53.


#36
lion06lion

lion06lion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 14.04.2008
Pai nu te inseli cms ala e calculat 1% sau cat o fi din suma pe care o vei economisi per total .
Dar nu ai cum sa iesi minus .

Si din ce stiu eu cms ala ti-l primesti inapoi la maturitatea contractului , daca e cnv care  lucreaza la bpl il rog sa confirme/infirme ultima propozitie pe care am debitat-o . Cel putin asa mi-a zis un consilier , dar nu am avut ocazia sa citesc un contract bpl .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate